آمریکا سهم چین از ماینینگ را به دست آورد - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

آمریکا سهم چین از ماینینگ را به دست آورد

زمان مطالعه: 2 دقیقه

چگونه ایالات متحده به بزرگ‌ترین قطب استخراج بیت کوین در جهان تبدیل شده است؟ پاسخ این سوال روشن است؛ بعد از ممنوعیت ماینینگ در چین، استخراج بیت کوین در آمریکا چندین‌برابر شد. حالا به‌نظر می‌رسد، این آمریکاست که قلب عملیات ماینینگ جهان است.

این واقعیت، براساس داده‌هایی است که مرکز پژوهشی دانشگاه کمبریج در امور مالی به دست آورده است. بر اساس شاخص مصرف برق بیت کوین کمبریج (CBECI)، که برآورد زمان واقعی کل مصرف برق شبکه بیتکوین را ارائه می‌دهد، فعالیت معادن استخراج در چین به صفر رسیده است.

این شاخص، جمع‎‌آوری داده‌ها را در سپتامبر 2019 و زمانی آغاز کرد که سهم چین در استخراج آسیا به 75 درصد رسیده بود.

حالا تیم کمبریج دریافته که در نتیجه تلاش‌های شدید پکن برای مهار بازار ارزهای دیجیتال، سهم ثبت‌شده چین از استخراج بیت کوین به صفر کاهش یافت. در همین‌حال، ایالات متحده به عنوان قطب جدید استخراج بیت کوین در جهان ظاهر شده است.

بر اساس داده‌های”CBECI”، سهم این کشور در معادن جهانی از 16.8 درصد در آوریل 2021 به 35.4 درصد در آگوست افزایش یافته است.

پس از ایالات متحده، قزاقستان دومین کشوری بود که در پی ممنوعیت‌های چین، بیش‌ترین بخش از عملیات مجدد ماینینگ را به دست گرفت؛ 18.1 درصد در مقایسه با 8.2 درصد در آوریل 2021 و قبل از خروج ماینرهای بیت کوین از چین.

روسیه سومین مقصد مهاجرت استخراج‌کنندگان است. سهم هش‌ریت بیتکوین در این کشور از 6.8 درصد به 11.2 درصد افزایش یافته است.

نمودار زیر سهم کشورها را از ماینینگ نشان می‌دهد.

خروج استخراج‌کنندگان از چین

مجموعه داده‌های “CEBCI”، مهاجرت فصلی ماینرها در سرزمین چین را به صورت تجربی ثبت و مشاهده کرده است. عملیات استخراج در این کشور به طور دوره‌ای انجام می‌شد. استخراج‌کنندگان ابتدا در مناطق پایدارتری مانند سین کیانگ (Xinjiang)، برای ماه‌های خشک سال، مستقر بودند. پس از آن و در فصل مرطوب، به مناطقی که دارای ظرفیت مازاد موقت در نیروگاه آبی ارزان بودند، منتقل می‌شدند؛ مانند استان سیچوان (Sichuan).

نمودار زیر نشان‎دهنده تکامل استخراج در چین است.

پس از آن‌که در ژوئن 2021، دولت چین صنعت ماینینگ را ممنوع کرد، هیچ اطلاعاتی از روند استخراج در این کشور در دست نیست.

درحالی‌که داده‌ها حاکی از حذف کامل فعالیت در چین است، این احتمال وجود دارد که استخراج مخفی همچنان در این کشور ادامه دارد؛ چراکه پروژه کمبریج به افزایش مشکوک میزان هش در 2 کشور اتحادیه اروپا اشاره کرده است. این دو کشور آلمان و ایرلند هستند.

محققان این پژوهش در این‌رابطه گفته‌اند: «تا آنجا که ما می‌دانیم، شواهد کمی در مورد عملیات بزرگ استخراج در آلمان یا ایرلند وجود دارد که بتواند این ارقام را توجیه کند. به احتمال زیاد، سهم این کشورها به دلیل تغییر آدرس‌های IP از طریق استفاده از VPN یا خدمات پروکسی است که افزایش پیدا کرده است.

منبع: cryptoslate.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

شش × = شش