آیا اتریوم می‌تواند روی دست بیت کوین بلند شود؟ - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

آیا اتریوم می‌تواند روی دست بیت کوین بلند شود؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

ارتقاء عمده اتریوم، با نام هاردفورکِ لندن، امروز فعال شد. این اتفاق به افزایش 20 درصدی قیمت اتریوم نسبت‌به هفته گذشته و بازگشت بیت کوین به بیش از 40 هزار دلار کمک کرد. تحلیل‌گران زیادی بر این باورند که اتریوم می‌تواند از بزرگ‌ترین ارز رمزنگاری‌شده دنیا پیشی بگیرد.

افزایش قیمت اتریوم و حرکت “ETH” به سمتِ 3000 دلار، باعث شده که بازار رمزنگاری‌شده به 1.7 تریلیون دلار برسد، که از پایین‌ترین میزان یعنی 1.2 تریلیون دلار در ماه ژوئیه بیش‌تر است.

با افزایش رشد اتریوم و تحت تاثیر قرار دادنِ قیمت بیتکوین، برخی تحلیل‌گران در صنعت رمزنگاری پیش‌بینی می‌کنند که اتریوم می‌تواند از بیتکوین پیش بیفتد.

تیم سابانوف (Tim Sabanov)، مدیر فناوری در بیت کوین و پلتفرم رمزنگاری “Zumo” که در اسکاتلند مستقر است، در اظهارنظرهایش قبل از ارتقاء برنامه‎ریزی شده اتریوم، گفته بود که اتریوم می‌تواند بیت کوین را برای بدل‌شدن به عنوان ارز رمزنگاری درجه یک جهان کنار بزند.

هاردفورک لندن اتریوم با هدف کمک به مقیاس بلاک چین و مدیریت هزینه‌های بیشتر تراکنش‌ها، انجام می‌شود. این ارتقا بخشی از حرکت طولانی مدت اتریوم از الگوریتمِ پرمصرفِ اثبات کار (PoW) به سمت مدلِ اثبات سهام (PoS) است.

در نتیجه مدل جدید، شبکه به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌های جدید اتر را از طریق دارایی‌های موجود خود تولید کنند. این تغییر مدت‌هاست به‌عنوان ethereum 2.0 شناخته می‌شود. با این‌حال انتظار نمی‌رود کل ارتقاء تا سال 2022 به طور کامل محقق شود.

سابانوف همچنین در این‌باره گفته بود: «کاری که اتریوم انجام داد، این بود که به بیتکوین نگاه کرد و تلاش کرد آن را بهتر کند.»

به باور او اتریوم جامعه‌ای از توسعه‌دهندگان بسیار پر جنب‌و‌جوش دارد که باعث می‌شوند این اکوسیستم با سرعتی شگفت‌انگیز رشد کند.

جالب است بدانید که اتریوم در 12 ماه گذشته 600 درصد افزایش یافت، در حالی که بیت کوین 250 درصد رشد کرد.

سابانوف همچنین افزوده: «غول رمزنگاری (اتریوم) اخیراً از نظر تعداد کل آدرس‌های فعال روزانه از بیت کوین پیشی گرفته است و این حرکت هیچ نشانه‌ای از کند شدن را به نمایش نمی‌گذارد، چون شبکه همچنان به روندهای کلیدی “DeFi” و “NFT” کمک می‌کند.»

سیستم مالی غیر متمرکز (DeFi)، با استفاده از فناوری رمزنگاری توانسته که محصولات مالی سنتی مانند وام و بیمه را بدون نیاز به بانک بازآفرینی کند. همچنین توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT)، بسیار رشده داشته‌اند. هر دویِ «دیفای» و «ان‌اف‌تی»، حالا به بازارهای چند میلیارد دلاری تبدیل شده‌اند.

اهمیت این امر برای اتریوم از این نظر است که در 2 سال گذشته، تقریباً همه صندوق‌های DeFi و NFT مبتنی‌بر بلاک چین اتریوم بوده و هستند و در آن معامله می‌شوند.

ارتقای اتریوم همچنین برخی از توکن‌های اتریوم را «سوزانده است». می‌دانیم که محدود کردن توکن‌های جدید به بازار و از لحاظ تئوری، توکن‌ها را کمیاب تر می‌کند.

دن مورهد (Dan Morehead)، بنیانگذار صندوق سرمایه گذاریِ 2.8 میلیارد دلاری “Pantera Capital” نیز، یکی دیگر از تحلیل‌گرانی است که پیش بینی کرده است اتریوم سرانجام بیت کوین را زیر پا می‌گذارد؛ با وجود اینکه انتظار می‌رفت قیمت بیت کوین در هر ده سال به 700000 دلار برسد.

مورهد در گفتگو با انجمن بازارهای جهانی رویترز در روز دوشنبه گفت: «شما شاهد انتقال افرادی خواهید بود که می‌خواهند ثروت را ذخیره کنند و این کار را به جای بیت کوین در اتر انجام می‌دهند.»

در ماه ژوئن نیز، ناتان کاکس (Nathan Cox) مدیر سرمایه‌گذاری صندوق دارایی‌های دیجیتالِ “Two Prime”، پیش بینی کرد که اتریوم در نهایت بیتکوین را کنار می‌زند.

او گفت: «در بازه زمانی طولانی و چند ساله، اتریوم بیت کوین را تغییر می‌دهد. ابزار اتریوم به تنهایی از هر چیز دیگری پیشی خواهد گرفت.»

آیا اتریوم می‌تواند روی دست بیت کوین بلند شود؟

در اوایل سال جاری میلادی، مایک نووگراتز (Mike Novogratz)، مدیر اجرایی سرمایه‌گذاری ارز دیجیتالِ شرکت گلکسی دیجیتال، پیش بینی کرد که اتریوم روزی می‌تواند به «بزرگترین ارز رمزنگاری‌شده» تبدیل شود.

در همین حال، بسیاری از افراد در حوزه ارزهای رمزنگاری شده از ارتقاء اتریوم حمایت خود را اعلام کرده و ادعا کرده‌اند که این امر برای صنعت و بازار رمزنگاری سودمند خواهد بود.

دیوگو مونیکا (Diogo Monica)، بنیان‌گذار و رئیس بانک رمزنگاری آنکورج دیجیتال (Anchorage Digital)، گفت: «اتریوم برای بسیاری از ارزهای رمزنگاری‌شده و برنامه‌های کاربردیِ دیفای که به آن وابسته هستند، کاراتر است. بنابراین برای کل اکوسیستم رمزنگاری خوب است.»

او تاکید کرده که ارتقاء شبکه [اتریوم] در بازسازی هزینه تراکنش شبکه و سایر پارامترها تاثیر بسیار خوبی دارد که بر استفاده از دیفای در اتریوم نیز نقشی اساسی دارد و به این شبکه کمک می‌کند تا از پتانسیل عظیم خود استفاده کند.»

نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید مدتی بعد شاهد کنار زدن بیت کوین توسط اتریوم باشیم؟

منبع: forbes.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

÷ دو = دو