آیا بازار کریپتوکارنسی دوباره نیرو می‌گیرد؟ - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

آیا بازار کریپتوکارنسی دوباره نیرو می‌گیرد؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بازار کریپتوکارنسی ظاهراً از روند گذشته تقلید می‌کند و کاربران این بازار هنوز محتاطانه عمل می‌کنند. رکود کنونی بازار می‌تواند راهی به سوی صعودهای جدید در آینده باشد. در این مقاله روند کنونی بازار با سال‌های گذشته مقایسه شده است.

رکود بازار را انکار نکنیم

بازار کریپتو هم‌اکنون در رکود است. قیمت بیتکوین کمتر از نصف اوج قیمت آن در آوریل است. کل ارزش قفل شده در دیفای دچار رکود مشابهی است؛ برای مثال میزان آن در اتریوم در ماه مه 90 میلیارد دلار و هم‌اکنون 54.56 میلیارد دلار است. همچنین بازار توکن‌های غیرقابل‌معاوضه (NFTs) از الگوی مشابهی پیروی می‌کند. ماه مه در زمینۀ فروش آثار هنری ” NFTs” یک رکورد را ثبت کرد، اما در ماه ژوئن 90 درصد افول کرد.

آیا بازار کریپتوکارنسی دوباره نیرو می‌گیرد؟

نمودار چپ: نمودار بیتکوین در اوت 2020 تا کنون (منبع: CoinGecko)؛ نمودار راست: کل ارزش قفل شده در اتریوم (منبع: DeFiPulse)

درس‌هایی از تاریخ

برای درک وضعیت کنونی بازار ضرورت دارد که دربارۀ گذشته بازار آگاه باشیم. آخرین بازار گاوی در اوایل سال 2017 آغاز شد، و محرک آن سرمایه‌گذاری کریپتویی مردم در پروژه‌های عرضۀ اولیۀ سکه (ICOs) بود.

در ابتدای سال 2018 قیمت بیت کوین شکست. در آن هنگام، آخرین بازار گاوی بزرگ کریپتو تقریبا در انتهای خود بود؛ اما همچنان حرارت بازار تا حدی برقرار بود. در ابتدای سال 2018 نشانه‌های مثبت زیادی وجود داشت که افراد بر اساس آن‌ها منطقا گمان می‌کردند که بازار کریپتو هنوز وضعیت مناسبی دارد.

در سه‌ماه نخست سال 2018، 6.3 میلیارد دلار در پروژه‌های عرضۀ اولیه سکه جمع شد که در مقایسه با سال گذشته 118 درصد رشد را نشان می‌داد. بر اساس قیمت بیت کوین بازار در حال افول بود، اما داده‌های این پروژه‌ها نشان می‌داد که بازار نیرومندتر از هرزمانی است.

در پایان این بیتکوین بود که نشان داد معیار دقیق‌تری برای احساسات و سلامت بازار است. به رغم اینکه بیتکوین در گذشته به عنوان یک شاخص قابل اتکا عمل کرده، درسی که از تاریخ بازار می‌گیریم این نیست که بیت‌کوین همواره بهترین معیار و نشانۀ سلامت بازار است، زیرا معیارها و اندیکاتورهای منفرد به تنهایی ممکن است تصویر مخدوشی از بازار به دست دهند.

نکتۀ حائز اهمیت دیگر، توجه به شباهت‌هایی است که میان پایان بازار گاوی آن زمان و وضعیت کنونی بازار وجود دارد. پیش‌بینی و گمانه‌زنی در بازار “ICOs” توجه قانون‌گذاران را افزایش داده و ارزیابی قانون‌گذاران به ندرت مثبت و رضایت‌بخش است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا به تنهایی تعداد قابل توجهی پروندۀ قانونی علیه پروژه‌های “ICOs” تشکیل داده است.

بازار گاوی اخیر

آخرین بازار گاوی کریپتو ریشه در بازاری دارد که در اوایل سال 2020 آغاز به بازیابی و احیای خود کرد. این بازار سپس در همان سال و همچنین سال 2021 منفجر شد تا آنکه در میانۀ 2021 دوباره دچار رکود شود. چنان‌که قیمت بیت کوین در آوریل به 64804 دلار رسید، اما هم‌اکنون به 31 هزار دلار رسیده است.

این بار به جای پروژه‌های “ICOs”، دیفای (DeFi) و سپس “NFTs” بودند که بازار گاوی را موجب شدند. مقایسه میان این دو همچنین آلت‌کوین‌ها که محرک بازار گاوی 2013 بودند، آسان است.

چارلی لی (Charlie Lee) خالق لایت‌کوین یکی از کسانی است که میان این‌ها مقایسه انجام داده است. او در توئینر خود نوشته که شباهت زیادی میاد “NFTs” سال 2021، “ICOs” سال 2017 و آلت‌کوین‌های سال 2013 وجود دارد. من جمله آنکه :

– ساختنشان ساده و بلامانع است

– فهم و توضیح‌شان ساده است

– مردم زیادی را به سوی کریپتو جذب کرده‌اند و …

آیا بازار کریپتوکارنسی دوباره نیرو می‌گیرد؟

نمودار: قیمت بیتکوین از آوریل 2017 تا کنون، از بازار گاوی سال 2017 تا بازار گاوی اخیر (منبع: CoinGecko) آیا این دو بازار شبیه نیستند؟

خبر خوب

خبر خوب برای کریپتو آن است که بازار کریپتوکارنسی جاری، در مقایسه با سال 2013 و 2017، سلامت و قدرت بیشتری دارد. بین چرخه‌های گاوی سال‌های 2013 و 2017 چهار سال فاصله بود، اما این بار تنها 2-3 سال طول کشید که بازار دوباره احیا شود. حتی اگر بازار رکود بیشتری هم بیابد، باز به نظر می‌رسد که احیای بعدی حتی زودتر از چرخه‌های پیشین باشد.

منبع: bsc.news

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

− دو = 6