آیا رایت بالاخره ثابت می‌کند که خالق بیت کوین است؟ - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

آیا رایت بالاخره ثابت می‌کند که خالق بیت کوین است؟

زمان مطالعه: < 1 دقیقه

هیئت منصفۀ دادگاه فلوریدا رأی داد که کریگ رایت (Craig Wright)، مدعی اختراع بیت کوین، نیمی از ثروت 1.1 میلیون بیت کوین خود (به ارزش 50 میلیارد دلار) را به خانوادۀ دیگری بدهکار نیست.
کریگ رایت که متخصص علوم رایانه است، ادعا کرده که خالق بیتکوین است. او در دادگاهی در برابر شریک تجاری سابق خود، دیوید کلیمن (David Kleiman) قرار گرفت. خانوادۀ شریک درگذشتۀ او ادعا کرده بودند که وارث نیمی از ثروت رایت هستند.
اما دادگاه رأی داد که رایت این ثروت را به خانوادۀ کلیمن بدهکار نیست. اما هیئت منصفۀ دادگاه 100 میلیون دلار جریمه برای رایت تعیین کرد تا، در ازای حقوق مالکیت معنوی، برای سرمایه‌گذاری مشترک میان این دو نفر بپردازد. وکیل رایت این نتیجه را یک پیروزی فوق‌العاده خواند.
دیوید کلیمن در سال 2013 در 46 سالگی درگذشت. خانوادۀ وی ادعا کرده‌اند که کلیمن و رایت دوستان صمیمی بودند و با مشارکت هم بیتکوین را به وجود آوردند. آن‌ها دیوید کلیمن را مالک نیمی از 1.1 میلیون بیت‌کوینی می‌دانند که در ابتدای اختراع این رمزارز استخراج شده است؛ این بیت‌کوین‌ها فقط می‌تواند متعلق به شخص یا نهادی باشد که از ابتدا با این رمزارز در ارتباط بوده است، همچون ساتوشی ناکاماتو، خالق بیتکوین.
اما ادعای این خانواده در دادگاه به اثبات نرسید. اعضای هیئت منصفۀ این دادگاه یک هفتۀ کامل را برای بررسی این پرونده صرف کردند و مکرراً از وکلای دو طرف و قاضی دربارۀ نحوۀ عملکرد رمزارزها و همچنین روابط تجاری این دو تن سوالاتی را پرسیدند.
اکنون جامعۀ حامی رمزارز به دنبال آن است که ببیند آیا رایت به قول خود برای اثبات مالکیت بیت کوین عمل می‌کند یا نه. پیش از این رایت در سال 2016 این ادعا را مطرح کرد که او همان ساتوشی ناکاماتوست.

منبع: گاردین

 

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

چهار × = دوازده