آیا قانونی شدن بیتکوین باعث هرج‌ومرج در السالوادور می‌شود؟ - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

آیا قانونی شدن بیتکوین باعث هرج‌ومرج در السالوادور می‌شود؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

پس از آنکه السالوادور به نخستین کشوری تبدیل شد که بیتکوین را به ارز رسمی و قانونی خود تبدیل کرد، این اقدام مورد موافقت بسیاری از هواداران رمزارز قرار نگرفت. حال این پرسش وجود دارد که آیا این وضعیت به هرج و مرج در السالوادور خواهد انجامید؟

در یک پادکست گزارشگر نیویورک تایمز، افرات لیونی (Ephrat Livni)، این موضوع را مورد بررسی قرار داد. او در این پادکست در این باره صحبت کرد که پذیرش بیتکوین به عنوان ارز رسمی پروژه‌ای برای مشارکت مالی است، در صورتی که بسیاری از افراد در این کشور حساب بانکی ندارند. طبق آمارها و محاسبات، 71 درصد از جمعیت السالوادور حساب بانکی ندارند.

اقتصاددانی به نام استیو هانکه (Steve Hanke) دربارۀ آشفتگی و هرج و مرج ارزی در این کشور صحبت کرد، زیرا 80 درصد السالوادوری‌ها از ارزش بیت کوین آگاهی ندارند. او در توئیتی نوشت که اکثریت السالوادوری‌ها قیمت بیت کوین را به دلار نمی‌دانند. چنان‌که در یک نظرسنجی تنها 20 درصد به این سوال پاسخ صحیح دادند.

به نظر لیونی، با وجود منافعی که بیت‌کوین و فناوری دیفای دارد، رویای «رهایی اقتصادی» با پذیرش بیت کوین به مثابۀ ارز رسمی محل بحث و تردید است. زیرا انتخاب بیتکوین به عنوان جایگزین پرداخت گرچه امیدوار کننده است، اما تا کنون در چنین مقیاسی آزموده نشده است.

ضمن آنکه تا کنون چندین قانون مصوبِ گروه ویژۀ اقدام مالی یا FATF نقض شده است. کنگرۀ السالوادور لایحۀ پذیرش بیتکوین را به صورت اقتداگرایانه‌ای تصویب کرده است. لیونی در این باره گفت: حتی از نظر هواداران بیتکوین در ایالات متحد، قانون بیتکوین السالوادور چندین مشکل دارد. چنان که جری بریتو (Jerry Brito) از “Coin Center” یک عبارت از نائومی بروکول (Naomi Brockwell) را در توئیتر بازنشر کرد: من عاشق بیت کوین هستم. اما از سیستم مالی که با تهدید و خشونت‌ورزی اجرا می‌شود، حمایت نمی‌کنم.

لیونی همچنین دربارۀ مشکلات واقعی مانند بی‌ثباتی و نوسان قیمت بیت کوین صحبت کرد و استدلال کرد که این کشور ریسک کرده است، و میزان این ریسک بیش از آن است که یک سرمایه‌گذار می‌پذیرد.

آیا این پروژه موفقیت آمیز خواهد بود؟ هنوز قطعیتی وجود ندارد.

منبع: ambcrypto.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

+ 24 = بیست نه