آیا گوگل ترندز (Google Trends) خبر از یک بازار گاوی می‌دهد؟ - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

آیا گوگل ترندز (Google Trends) خبر از یک بازار گاوی می‌دهد؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

یک کاربر توئیتر با نام “Bitcoin Archive” می‌گوید که طبق نمودار گوگل ترندز، روند کنونی قیمت بیت‌کوین با آخرین صعود قیمت آن در بازار گاوی 2017 مطابقت دارد. در این یادداشت می‌خواهیم بررسی کنیم که آیا این نمودار می‌تواند معیاری برای پیش بینی یک بازار گاوی باشد.

گوگل ترندز و بازار گاوی

چنانکه در نمودار بالا می‌بینید، شکل بیضی محدودۀ 2017 را نشان می‌دهد که به نظر مشابه وضعیت کنونی است (که با دایره نشان داده شده است). سال 2017 یک صعود تاریخی در قیمت بیت‌کوین بود؛ قیمت بیت‌کوین در آن زمان از 900 دلار در ابتدای سال به 20 هزار دلار در دسامبر رسید.

با وجود این، وجود شباهت در ترندهای گوگل لزوما به معنای آن نیست که بازار گاوی قریب الوقوع است.

برای مثال به تصویر زیر توجه کنید؛ این تصویر نیز نمودار گوگل ترندز است که با جستجوی واژۀ کریپتو (crypto) نمایش داده می‌شود.

گوگل ترندز و بازار گاوی

این نمودار نیز نشان می‌دهد که دورۀ کنونی بازار و سال 2017 واقعا به هم شبیه هستند. اما دو نمودار بالا از یک نظر با یکدیگر تفاوت دارند؛ از نمودار دوم که حاصل از جستجوی اصطلاح کریپتو (crypto) است، چنین به نظر می‌رسد که بازار گاوی تمام شده است.

بدین ترتیب به نظر نمی‌رسد که رابطۀ واقعی و قابل‌اتکایی میان نمودارهای گوگل ترندز و بازار گاوی وجود داشته باشد. البته منظور این نیست که گوگل ترندز کاملا بی‌فایده است. این نمودارها گرایش و علاقه به بیت‌کوین و کریپتو را نشان می‌دهند که عمدتا برای قیمت آنها در آینده مثبت است.

برای مثال، با استفاده از این نمودار می‌توان فهمید که نقاط اوجی که در قیمت سال‌های 2017 و 2020 رخ داده، همراه با نوسانات بالای قیمت بوده، زیرا قیمت بالاتر افراد بیشتری را جذب می‌کند و وقتی تعداد افراد بیشتری سرمایه‌گذاری می‌کنند به معنای قیمت کلی بهتری است. اما به هر ترتیب، قیمت بالا را به خودی‌خود نمی‌توان با استفاده از گوگل ترندز پیش‌بینی کرد.

منبع: bitcoinist.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

14 − = هشت