اتریوم به این زودی‌ها از بیتکوین پیشی نمی‌گیرد - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

اتریوم به این زودی‌ها از بیتکوین پیشی نمی‌گیرد

زمان مطالعه: 3 دقیقه

سالهاست که تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند سرمایۀ بازار اتریوم از بیتکوین پیشی می‌گیرد. اما داده‌ها هنوز چیزی فراتر از حدس و گمان نشان نمی‌دهد. در این مقاله به سه معیار اشاره شده که نشان می‌دهد اتر به این زودی‌ها از بیت‌کوین پیشی نمی‌گیرد.

سرمایۀ بازار بیتکوین پس از 13 درصد رشد، ظرف دو روز، از 800 میلیارد دلار گذشت و به بالاترین میزان طی 79 روز اخیر رسید. در همان زمان اتریوم ظرف دو هفته 45 درصد رشد کرد و سرمایۀ بازارش به 340 میلیارد دلار رسید.

هاردفورک لندن و اثر بالقوۀ ضدتورمی آن بی‌شک در این افزایش نقش داشت؛ اما برخی سرمایه‌گذاران همچنان با این مسئله مواجه هستند که ارزش اتریوم چه نسبتی با ارزش بیتکوین دارد.

آدرس‌های فعال در بیت کوین این رمزارز را پیشتاز کرده است

نخستین گام برای مقایسۀ بیت کوین و اتر، مقایسه تعداد آدرس‌های فعالی است که دارایی آن‌ها از میزان مشخصی بیشتر باشد. نمودار زیر نشان می‌دهد که بیت کوین 6 میلیون آدرس با ارزش 1000 دلار و بیشتر دارد، که در میانشان 3.67 میلیون آدرس از سال 2020 ساخته شده است.

اما تعداد آدرس‌های اتر به ارزش 1000 دلار و بیشتر، کمتر از نیمی از آدرس‌های بیت کوین است. همچنین رشد تعداد آدرس‌های اتر از بیتکوین آهسته‌تر بوده است و 2.4 میلیون آدرس از سال 2020 ساخته شده است.

اتریوم به این زودی‌ها از بیتکوین پیشی نمی‌گیرد

آدرس‌های فعال بیت کوین و اتریوم، منبع:  CoinMetrics

اتر از محصولات قابل معامله در بورس عقب می‌ماند

اتریوم به این زودی‌ها از بیتکوین پیشی نمی‌گیرد

محصولات کریپتوی عمومی قابل معامله، منبع: بلومبرگ و Investing.com

پس از جمع‌آوری داده از چندین ابزار قابل معامله، نتیجه نشان می‌دهد که بیت‌کوین 32.3 میلیارد دلار دارایی‌های تحت مدیریت دارد و اتر 11.7 میلیارد دلار. صندوق گری اسکیل بیت کوین تراست (Grayscale GBTC) در این اختلاف نقش مهمی بازی می‌کند، زیرا محصول آن در سپتامبر 2013 راه‌اندازی شد.

اما نخسین محصول قابل معاملۀ اتر در اکتبر 2017 آمد، یعنی زمانی که “the XBT Provider Ether Tracker” راه‌اندازی شد. این اختلاف جدی نشان می‌دهد که چرا دارایی اتر در این زمینه مجموعا 64 درصد از بیتکوین کمتر است.

سودباز معاملات آتی شکاف قیمت را توجیه می‌کند

داده‌های بازار معاملات آتی عامل سومی است که باید مقایسه شود. سود باز بهترین معیار برای ارزیابی موقعیت واقعی سرمایه‌گذاران حرفه‌ای است. زیرا تعداد کل معاملات مشارکت‌کنندگان بازار را نشان می‌دهد.

سود باز معاملات آتی بیت کوین در حال حاضر بالغ بر 14.2 میلیارد دلار است که نسبت به اوج 27.7 میلیارد دلار در 13 آوریل کاهش یافته است. از سوی دیگر، سود باز برای معاملات آتی اتر در حال حاضر 7.6 میلیارد دلار است. بنابراین 46 درصد کمتر از بیتکوین است.

سود باز تجمعی معاملات آتی بیت کوین، منبع: Bybt

سود باز تجمعی معاملات آتی اتر، منبع: Bybt

معیارهای دیگری چون داده‌های درون زنجیره‌ای و درآمد ماینرها وضعیت متعادل‌تری را نشان می‌دهند. اما هردو ارمزارز موارد استفادۀ متفاوتی دارند. برای مثال 54 درصد از ذخیرۀ بیت کوین به مدت بیش از یک سال دست نخورده باقی مانده است.

در حقیقت، هر شاخصی دارای جنبۀ منفی نیز هست و هیچ معیار ارزشیابی قطعی وجود ندارد که تعیین کند آیا قیمت یک رمزارز بیش از ارزش منصفانۀ آن است یا کمتر از آن. با وجود این، سه معیاری که در این مقاله تحلیل شد، نشان می‌دهد که اتر به زودی از بیتکوین پیشی نخواهد گرفت.

منبع: cointelegraph.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

÷ یک = 6