اعتراض به قانونی‌شدن بیت کوین در السالوادور - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

اعتراض به قانونی‌شدن بیت کوین در السالوادور

زمان مطالعه: 2 دقیقه

تصویب سریعِ قانون الزام‌به استفاده از بیت کوین در الساوادور، نه تنها با استقبال ضعیفی روبرو شده که اعتراضاتی را نیز در روزهای اخیر دامن زده است. سالوادورها چرا به استفاده از این رمزارز در کسب‌وکارها اعتراض دارند؟

به نظر می‌رسد قانونی‌شدن استفاده از “BTC” هنوز در الساوادور محبوبیت زیادی ندارد. به‌خصوص آن‌که اعتراضات برای جلوگیری از شیوع کووید-19 سه ماه است که در این کشور ممنوع اعلام شده است. گروهی از سالوادورها متشکل از اتحادیه‌های چپ، انجمن‌های دانشجویی و دیگران، روز گذشته در مجلس قانون‌گذاری تجمع کردند و به تصویب بیتکوین به عنوان پول ملی این کشور معترض شدند.

این گروه که توسط «بلوک مقاومت و عصیان مردمی» سازماندهی می‌شود، با استفاده از بنرها و شعارهایی خواستار لغو قانون بیت کوین شد که به‌موجب آن مشاغل را به پذیرش “BTC” ملزم می‌کند.

این معترضان، مانند 77 درصد از سالوادورها (طبق تخمین‌های زده‌شده)، فکر می‌کنند که اجرایی‌کردن این قانون، فکر بدی است.

یکی از فعالان این کشور در این‌باره گفت: «این قانون، ناامنی قانونی ایجاد می‌کند و می‌تواند برای کلاهبرداری و تسهیل پول‌شویی مورد استفاده قرار گیرد.»

معترض دیگر نگرانی‌های خود را در مورد نوسانات قیمت بیتکوین بیان کرده و گفت: «برای کسانی‌که حداقل دستمزد را دریافت می کنند، این تصمیم بسیار بدی است. چنین فردی در یک لحظه ممکن است 300 دلار بیت کوین داشته باشد که روز بعد این 300 دلار به 50 دلار تبدیل شود.»

نگرانی معترضان موضوع جدیدی نیست. تنظیم‌کنندگان اصلی به کلاهبرداری و طرح‌های پول‌شویی مربوط به بیت کوین و دیگر رمزارزها به‌عنوان جنبه‌هایی که دارایی‌های دیجیتال را از پذیرش جهانی بازمی‌دارد، اشاره کرده‌اند.
پر بیراه نیست که معترضان حق دارند که از چگونگی به وجود آمدن این قانون نگران باشند، زیرا چنین قانونی از نظر آن‌ها، افزایشِ كنترل رئیس‌جمهور کشور یعنی ناییب بوكله بر تمام شاخه‌های دولت سالوادور است.

همچنین این واقعیت که یک لایحه به طور معمول باید یک روند سخت مطالعه، مشاوره و سازگاری را طی کند، قابل چشم‌پوشی نیست. «قانون بیتکوین» در کمتر از 6 ساعت از زمان ارائه رسمی بوکله،  به تصویب کنگره رسید.
این قانون، یک دوره 90 روزه را برای لازم‌الاجرا شدن پیش‌بینی کرده است، به این معنی که سالوادورها موظف به پذیرش بیتکوین در ماه سپتامبر هستند.

این در حالی است که اکثر آن‌ها آمادگی لازم را برای قانون ندارند. یک نظرسنجی اخیرا نشان داد که حدود 77 درصد از مردم کشور قانون بیت کوین را رد می‌کنند و بیشتر گیرندگان و بازرگانان، ترجیح می‌دهند به جای بیت کوین دلار را اداره کنند.

حزب مخالف رییس‌جمهور بوکله، برای جلوگیری از اجرای قانون بیت کوین شکایت کرده است.

منبع: decrypt.co

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

9 × = هفتاد دو