ایلان ماسک در خصوص بیتکوین باید به کتی وود گوش دهد - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ایلان ماسک در خصوص بیتکوین باید به کتی وود گوش دهد

زمان مطالعه: 2 دقیقه

روز چهاشنبه جلسۀ گفت‌وگویی دربارۀ توسعۀ بلاکچین بیتکوین برگزار شد. محوریت بحث مقایسه دو رویکرد بود: افزایش مقیاس‌پذیری در بلاکچین بیت کوین با استفاده از رویکرد چندلایه‌ای، و افزایش ظرفیت تراکنش در لایۀ اصلی بلاکچین. در این جلسه ایلان ماسک و کتی وود با یکدیگر توافق نداشتند.

روز چهارشنبه جلسۀ بحثی دربارۀ بیتکوین میان کتی وود، مدیر عامل آرک اینوست (Ark Invest )، ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا و اسپیس اکس، و جک دورسی، مدیرعامل توئیتر، برگزار شد.

در این جلسه وود توضیح داد که نقش بیت کوین، با توجه به قاعدۀ محدودیت 21 میلیونی، ذخیرۀ ارزش است. به بیان دیگر هدف اصلی بلاکچین بیت کوین آن است که بیت کوین به عنوان محل ذخیرۀ ارزش مورد استفاده قرار گیرد و این با استفاده از سیاست عدم افزایش تعداد واحدهای بیت کوین میسر شده است؛ و این ویژگی از اینکه عامل سومی مانند بانک مرکزی در آن مداخله کند، ممانعت می‌کند.

وود همچنین اشاره کرد که می‌توان در بالای بلاک چین اصلی بیتکوین، اپلیکیشن‌های مختلفی را به وجود آورد؛ اما تراکنش‌ها و معاملاتی که ارزش بالا دارند، می‌تواند در زنجیرۀ پایه اتفاق افتد.

پس از توضیحات وود دربارۀ کاربرد اصلی بلاک چین بیتکوین به عنوان لایۀ بنیادی یک شبکۀ پولی جدید، از ماسک خواسته شد که دربارۀ افکارش در خصوص امکان افزایش مقیاس بیت کوین سخن بگوید. برخی هواداران بیتکوین ماسک را به سبب اظهاراتش در خصوص مقیاس‌پذیری بیتکوین مورد انتقاد قرار داده‌اند، و در این لایو او مورد انتقادات بیشتری قرار گرفت.

ایلان ماسک: «مقیاس لایۀ پایۀ بیت‌کوین به خودی خود و به سادگی نمی‌تواند به عنوان سیستم پولی جهان افزایش یابد. اما با داشتن یک لایۀ دوم این امر میسر است، بسته به اینکه این لایۀ دوم چگونه اجرا شود».

نکتۀ کلیدی که ماسک در جلسۀ روز چهارشنبه درباره‌اش صحبت نکرد، آن بود که تغییر لایۀ پایۀ بیت کوین اعتبار قواعد شبکۀ آن را ضعیف می‌کند. با توجه به نکاتی که وود در خصوص کارکرد بیت کوین به عنوان ذخیرۀ ارزش گفت، تغییرات بزرگ در لایۀ پایۀ بلاک چین بیتکوین احتمال آسیب به اعتبار سیاست پولی بیت کوین و کارکرد آن به عنوان محل ذخیرۀ ارزش را به دنبال دارد.

دربارۀ این موضوع تا کنون بحث‌های زیادی شده و ماسک حرف تازه‌ای نمی‌زند. پیش از این هاردفورک بیت کوین کَش (BCH) تلاش کرد که با استفاده از ظرفیت شبکۀ پولی بیت کوین، برنامه‌ای را در خصوص افزایش سایز بلاک اجرا کند و شکست خورد. به همین علت، از نظر بسیاری روش عملی‌تر  استفاده از شبکه‌های لایۀ دوم مانند شبکۀ لایتنیگ و زنجیره‌های جانبی است که ایجاد یک کریپتوکارنسی جدید و جداگانه را لازم نمی‌دارد.

بنابراین به نظر می‌رسد که طرح دوبارۀ بحث‌ها و ایده‌های قدیمی از سوی ایلان ماسک موجب شده که کاربران بیت کوین آزرده شوند و این قابل درک است. به نظر می‌رسد با وجود آنکه ماسک هنوز به دغدغه‌هایی آویخته که مدتهاست از اعتبار افتاده و قدیمی شده، برای مثال میل عجیبش به اینکه با یک تراکنش در زنجیره تنها یک قهوه بخرد، در نهایت مانند هرکس دیگری در برابر نتایج گریزناپذیر شبکۀ پولی بیتکوین تسلیم خواهد شد.

منبع: cryptonews.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

÷ یک = چهار