بازار گاوی بیتکوین با سال 2020 متفاوت است - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

بازار گاوی بیتکوین با سال 2020 متفاوت است

زمان مطالعه: 2 دقیقه

بسیاری افزایش قیمت بیتکوین را با اواخر سال 2020 مقایسه می‌کنند. اما تفاوت‌های عمده‌ای میان این دو وجود دارد. به گفتۀ پیت هومیستون (Pete Humiston) بیتکوین در سه‌ماهۀ سوم 2021 متفاوت از بیتکوین در سه‌ماهۀ چهارم 2020 است.

هومیستون، مدیر مرکز پژوهش کراکن (Kraken Intelligence Research)، معتقد است با وجود آنکه بیت کوین تنها ظرف یک ماه از 29 هزار دلار به 48 هزار دلار رسیده، هنوز توجه و خرید زیادی را به خود جذب نکرده است.

سطوح بالاتر قیمت از حمایت پایداری برخوردار بوده، اما هنوز شواهد زیادی از تقاضایی که در پایان سال گذشته وجود داشت، در دسترس نیست.

برای مثال، صندوق گری‌اسکیل بیت کوین تراست (GBTC) همچنان با تخفیف 13 درصدی معامله می‌شود. یعنی با وجود افزایش قیمت بیت کوین، تقاضا برای این صندوق به طور کلی افزایش نیافته است.

نمودار صندوق گری‌اسکیل بیت کوین تراست در برابر قیمت بیت کوین، منبع: Bybt

دومین نکته آن است که نرخ بودجه (Funding rate) از قیمت عقب مانده است. دو عامل اصلی که ساختار کنونی بازار بیت کوین را متمایز می‌سازد، سود باز پایین (open interest) در معاملات آتی بیت کوین و نرخ بودجۀ پایین‌تر از حد انتظار است.

هردوی این عوامل با بازار گاوی 2020 متفاوت هستند و با سرعت افزایش قیمت در ماه گذشته مغایرند و روندی غیرعادی دارند.

نمودار سود باز معاملات آتی بیت کوین، منبع: Bybt

هومیستون می‌گوید: زمانی که قیمت بیت کوین از 30 هزار دلار به 40 هزار دلار رسید، سود باز افت کرد؛ همچنین نرخ بودجه اگرچه مثبت است، اما هنوز پایین است.

هیچ یک از این عوامل از افزایش قیمت بیت کوین تبعیت نکرده‌اند، که این شگفت‌آور است و اصلا عادی نیست.

با وجود این، از زمان سقوط بازار در ماه مه، نرخ‌های بودجه از هر زمانی مثبت‌تر است.

نمودار نرخ‌های بودجه بیت کوین، منبع: Bybt

منبع: cointelegraph.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

× سه = بیست یک