بهترین صرافی ارز دیجیتال کدام است و چه ویژگی‌هایی دارد؟ - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

بهترین صرافی ارز دیجیتال کدام است و چه ویژگی‌هایی دارد؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

صرافی ارز دیجیتال (cryptocurrency exchange) چیست و چه کار می‌کند؟ صرافی ارز دیجیتال یک پلتفرم است که در آن خرید و فروش و انواع خدمات حوزه رمزارزها قابل انجام و اجراست. شما می‌توانید برای تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر و تبدیل ارزهای دیجیتال به ارزهای فیات و برعکس، از صرافی‌های ارز دیجیتال استفاده کنید.
در صورت تبدیل ارزهای دیجیتال به ارزهای فیات، مبلغ ریالی به دست آمده، در حساب شما باقی می‌ماند؛ همچنین می‌توانید مبلغ را برداشت کرده و به حساب بانکی‌تان منتقل کنید. صرافی‌ها قیمت‌های لحظه ای ارزهای دیجیتال در بازار را، منعکس می‌کنند.
یک صرافی ارز دیجیتال معمولی هر روز هفته به صورت 24 ساعته فعالیت می‌کند، یعنی این صرافی‌ها هرگز تعطیل نمی‌شوند. یکی از ویژگی‌هایی که افراد به صرافی‌های ارزهای دیجیتال علاقه دارند، قابلیت ناشناس ماندن در آن‌ها است. هیچ کس در این پلتفرم‌ها نمی‌داند که چه کسی خریدار یا فروشنده ارز دیجیتال آن‌ها است.
تکنولوژی جدید «رمزنگاری کردن» این اطمینان را ایجاد می‌کند که این پلتفرم‌ها امنیت خوبی داشته باشند.
سایت اقتصادی “Alpari.com” در ارتباط با صرافی‌های ارزهای دیجیتال می‌گوید: «در صرافی ارزهای دیجیتال، شما می‌تواند تراکنش‌های دیجیتال را در لحظه انجام دهید.». «شما می‌توانید ارزهای دیجیتال را با ارزهای فیات یا آیتم‌های پولی دیجیتالی در یک دارایی دیگر، مبادله کنید.»
صرافی ارزهای دیجیتال ممکن است یک نهاد آنلاین باشد که پول و ارزهای دیجیتال منتقل شده را به صورت الکترونیکی مبادله می‌کند. همچنین ممکن است یک تجارت فیزیکی در یک ساختمان باشد که ارزهای دیجیتال را مبادله و از روش‌های پرداخت سنتی استفاده می‌کند.

بهترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال چه ویژگی‌هایی دارند؟

• قابلیت دسترسی
موقعیت مکانی شما ممکن است شما را از خرید و فروش کریپتو در صرافی‌های خاص به دلیل مقررات منطقه‌ای یا ملی منع کند. برخی از کشورها مانند چین‌، دسترسی شهروندان به صرافی‌های ارز دیجیتال را به طور کلی ممنوع کرده‌اند.
در ایالات متحده عدم قطعیت نظارتی زیادی در مورد ارزهای دیجیتال وجود دارد و برخی ایالت‌ها مقررات خاص خود را وضع کرده‌اند.
به عنوان مثال، نیویورک به صرافی‌هایی نیاز دارد که قبل از اینکه بتوانند در ایالت فعالیت کنند، مجوز “BitLicense” را دریافت کنند و فقط به شرکت‌های مجاز اجازه می‌دهد تا کوین‌های تأیید شده خاصی را ارائه دهند.
اکثر ایالت‌ها مقررات سختگیرانه نیویورک را ندارند، اما بسیاری از آن‌ها به نحوی قوانین نه چندان راحتی را تنظیم می‌کنند یا در حال انجام این کار هستند. بر اساس کنفرانس ملی قانون‌گذاران ایالتی، سی و یک ایالت در جلسات قانون‌گذاری خود در سال 2021 در حال تصویب قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال هستند.
به همین دلیل اینکه شما برای کار با یک صرافی، محدودیت‌های قانونی نداشته باشید بسیار اهمیت دارد.

• امنیت
ارز دیجیتال توسط هیچ موسسه مرکزی پشتیبانی نمی‌شود و دارایی‌های دیجیتال شما مانند پول در بانک یا سرمایه‌گذاری‌های سنتی، محافظت نمی‌شوند. اما این به معنای عدم امنیت دارایی شما نیست. نکته مهمی که وجود دارد، انتخاب صرافی‌ای است که قوانین امنیتی بالایی داشته باشد و خدماتی در این رابطه ارائه کند.
برای محافظت از دارایی‌های کریپتو، برخی از صرافی‌ها دارای بیمه نامه‌ای هستند که از ارزهای دیجیتالی کاربران در صرافی، در برابر هک یا تقلب محافظت می‌کند. به عنوان مثال، Coinbase دارای یک بیمه نامه به ارزش 255 میلیون دلار است. این بدان معناست که اگر ذخایر Coinbase هک شود و هر مقدار کریپتو تا 255 میلیون دلار به هر دلیلی از بین برود، از صاحبان حساب محافظت می‌شود. صرافی‌های دیگر، مانند “Kraken”، برای محافظت از مشتریان به جای بیمه نامه‌، به شیوه‌های امنیتی خود تکیه می‌کنند.
چه بخواهید دارایی‌های دیجیتال‌تان را به مدت طولانی در یک صرافی ارز دیجیتال نگه دارید، چه بخواهید آن را فقط برای مدت کوتاهی قبل از انتقال به کیف پول‌تان در آن نگه دارید؛ در هر صورت امنیت اولویت اول برای انتخاب یک صرافی است.
همانطور که روزانه پذیرش ارزهای دیجیتال بیشتر می‌شد، این ویژگی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در سال 2020، 28 حمله به صرافی‌های ارزهای دیجیتال انجام شد که بزرگ‌ترین آن‌ها منجر به سرقت بیش از 200 میلیون دلار دارایی ارز دیجیتال از صرافی “KuCoin” شد.
این در حالی است که صرافی‌ها به طور طبیعی موظف هستند که بخشی از دارایی‌ها را به صورت آنلاین نگه‌داری کنند تا عمل معاملات به راحتی انجام شود؛ با این حال هوشمندانه‌تر است که بخش اعظمی از دارایی‌های دیجیتال به شکل آفلاین در کیف پول‌های آفلاین ذخیره شوند.
ذخیره دارایی به شکل آفلاین فرایند هک را برای هکرها سخت‌تر می‌کند. برای مثال صرافی کوین بیس (Coin Base) بیش از 98 درصد از دارایی‌های کاربران را به شکل آفلاین ذخیره می‌کند و تنها 2 درصد از دارایی‌ها به شکل آنلاین برای معاملات در دسترس هستند. این فضای ذخیره‌سازی، همراه با بیمه نامه 255 میلیون دلاری، دلایل بیشتری برای اعتماد به صرافی برای بازیابی دارایی شما در صورت سرقت، ارائه می‌دهد.

• کارمزدها
یکی دیگر از نکات مهم برای در نظر گرفتن در ارتباط با صرافی‌های ارزهای دیجیتال، کارمزدهای آن است. البته بهتر است تنها به این دلیل که یک صرافی کارمزد بالایی دارد، آن را کنار نگذارید.
اسپنسر مونتوگومری (Spencer Montgomery)، بنیان‌گذار “Uinta Crypto Consulting” در این باره می‌گوید: «هر چقدر که خرید را برای شما آسان‌تر کنند، کارمزدی که برای این کار دریافت می‌کنند نیز، بیشتر خواهد شد.»
کارمزدهای بالاتر همچنین ممکن است به دلیل ارائه حمایت‌ها و بیمه‌های بیشتر برای حفظ سرمایه باشد که توسط صرافی‌های بزرگ‌تر و محبوب‌تر ارائه می‌شود.
کارمزدهای صرافی ممکن است یک عدد ثابت باشد، اما اغلب درصدی از معامله است. برخی از صرافی‌ها، مانند “Cash App”، کارمزدها را بر اساس نوسانات قیمت دریافت می‌کنند.
کارمزدها اغلب در هر تراکنش دریافت می‌شوند و ممکن است مبلغ آن‌ها برای فروشنده و خریدار متفاوت باشد. بسته به ارزهایی که مبادله می‌کنید نیز، ممکن است کارمزدهای پرداختی متفاوت وجود داشته باشد. قبل از انجام معاملات، مطمئن شوید که دقیقاً می‌دانید که چگونه و چه زمانی صرافی قصد دارد، کارمزد تراکنش‌ها را دریافت کند.

• نقدینگی
اگر تصمیم به انجام هر نوع فعالیتی در زمینه ارزهای دیجیتال دارید، از قبیل خرید، فروش یا مبادله، حتما باید حجم معاملات روزانه صرافی مورد نظرتان را چک کنید تا مطمئن شوید که نقدینگی در این پلتفرم بالاست.
نقدینگی بالا به این معنا است که شما هر زمانی که تمایل داشته باشید می‌توانید ارز دیجیتال مدنظرتان را به فروش برسانید.
البته این نکته با توجه به این که حجم فروش مورنظرتان چقدر است، می‌تواند متغیر باشد. معمولا محبوب‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال آن‌هایی هستند که حجم معاملات روزانه بالایی دارند.
زمانی که تعداد معاملات بالایی در یک صرافی در هر ساعتی از شبانه روز انجام می‌شود، به این معناست که شما شانس بیشتری دارید که ارز دیجیتال مورد نظرتان را در بهترین قیمت به فروش برسانید.
قیمت ارزهای دیجیتال بسیار سریع تغییر می‌کند، بنابراین وقتی از صرافی‌ای استفاده می‌کنید که حجم معاملات زیادی ندارد، ممکن است هزینه بالاتری را نسبت به صرافی‌های محبوب‌تر بپردازید.
به عنوان مثال ، فرض کنید که تصمیم گرفته اید زمانی که قیمت بیتکوین به زیر 32000 دلار رسید، آن را خریداری کنید. اگر پلتفرم موردنظر شما حجم معاملات روزانه کمی داشته باشد، ممکن است نتوانید خرید را در قیمت مدنظرتان انجام دهید؛ ممکن است زمانی که قیمت بالاتر رفت، گزینه‌ای برای خرید برای‌تان ایجاد شود که در این صورت ضرر می‌کنید.
کوین مارکت‌کپ “CoinMarketCap”، یک سایت پیگیری قیمت برای رمز ارزها است که به طور مداوم حجم معاملات صدها صرافی در حال فعالیت را دنبال می‌کند. در حال حاضر “Binance”، “Coinbase” و “Huobi” به عنوان صرافی‌های برتر از نظر حجم معاملات روزانه در سراسر جهان فهرست شده‌اند.

• رمزارزهای ارائه شده
همه صرافی‌ها تمام هزاران کوین موجود را ارائه نمی‌کنند. اگر به کوینی محبوب مانند بیت کوین یا اتریوم علاقه دارید، احتمالاً آن را در هر صرافی که مد نظر دارید پیدا خواهید کرد. اما آلت کوین های جدیدتر، کوین‌هایی با سقف بازار بسیار اندک یا میم کوین‌ها ممكن است برای خرید، نیاز به جستجوی بیشتری داشته باشند.

بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال در جهان

• کوین بیس (Coinbase)
بدون شک یکی از مشهورترین و بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال تا به امروز، کوین بیس است. شما می‌توانید بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و همچنین بیش از 50 کوین دیگر را مستقیماً با دلار آمریکا خریداری کنید. این صرافی با امنیت قوی و قیمت شفاف، خرید و فروش ارزهای دیجیتال را نسبتا آسان می‌کند.
گذشته از سرمایه‌گذاری‌های بزرگ رمز ارزها، Coinbase همچنین چندین گزینه سرمایه‌گذاری برای مشتریان فردی و نهادی نیز ارائه می‌دهد. برخی از ویژگی‌های آن شامل پاداش‌های ویژه، برنامه‌های تلفن همراه iOS و Android و گزینه حساب “Coinbase Earn” است که برای تماشای فیلم‌های آموزشی، به شکل ارزدیجیتال پرداخت می‌شود.

• بایننس (Binance)
این صرافی در سال 2017 تاسیس شد. بایننس همچنین در لیست اصلی پلتفرم‌های ارز دیجیتال معتبر است که خدمات خود را در سطح جهانی ارائه می‌کند.این پلتفرم به شما این امکان را می‌دهد که ارز دیجیتال بخرید، بفروشید و معامله کنید. کارمزد تمامی این خدمات تنها 0.1 درصد است. Binance یک پلتفرم توصیه شده برای ورود به ارزهای دیگر مانند کاردانو یا نئو است، چرا که سیستم اختصاصی آن از مکانیزم‌های قوی استفاده می‌کند که این مکانیزم‌ها تنها برای ارائه خدمات به کوین‌های معروف استفاده نمی‌شود.

• جمینی (Gemini)
این صرافی با تمرکز بر امنیت و شفافیت، یکی دیگر از پلتفرم‌های مبادله‌ای است که به طور گسترده مورد توجه قرار گرفته است. اولویت اول این صرافی محافظت از مشتریانش است. تا به امروز، جمینی یکی از تنها صرافی‌هایی است که برای محافظت از سپرده‌های USD، از FDIC استفاده می‌کند.

• رابین‌هود (Robinhood)
Robinhood که برای اولین بار در سال 2013 در ایالات متحده راه‌اندازی شد، به عنوان یک کارگزار ساده برای معامله‌گران سهام شروع به کار کرد. در سال 2018، رابین‌هود علاقه خود را به کوین دیجیتال، با ارائه خدمات رمزنگاری برای سرمایه‌گذاران جوان و کم تجربه که به دنبال ورود به این تجارت بودند، نشان داد.

صرافی رابین هود در حال حاضر از 7 ارز دیجیتال اصلی پشتیبانی می‌کند. یکی از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت این صرافی، کاربری بسیار آسان اپلیکیشن موبایل آن و نداشتن هیچ کارمزدی برای معاملات کریپتویی است. گذشته از راحتی، رابین هود همچنین دارای اقدامات امنیتی مناسبی است که تجربه معاملات را، برای کسانی که نگران مسائل مربوط به حریم خصوصی داده‌ها هستند، تثبیت می‌کند.

• کراکن (Kraken)
کراکن در ابتدا به عنوان یکی از صرافی‌های اصلی رمز ارزها آغاز به کار کرد. درحال حاضر این صرافی یکی از قدرتمندترین صرافی‌های ارزدیجیتال در سطح جهان است. مانند صرافی‌های بالا، کراکن دارای بیش از 50 ارز دیجیتال، با مجموعه‌ای از گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاران خرده فروش و سرمایه‌گذاران نهادی است. این صرافی همچنین، در حال حاضر از معامله‌گران نزدیک به 200 کشور جهان پشتیبانی می‌کند.
در این صرافی، مشتریان نهادی می‌توانند از بینش متخصص، مشاوره‌های فردی، پشتیبانی مدیریت حساب و موارد دیگر استفاده کنند.

بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال برای ایرانیان کدام است؟

بسیاری از ایرانی‌هایی که تمایل به فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال دارند، فکر می‌کنند بهتر است که ارز صرافی‌های معتبر در سراسر جهان استفاده کنند.
بهتر است بدانید که استفاده از صرافی‌های ارز دیجیتال جهانی، موانع مخصوص به خود را دارد. یکی از اصلی‌ترین این موانع، محدودیت‌هایی است که برای کاربران ایرانی وجود دارد. به دلیل تحریم‌ها و مسائل سیاسی، اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال جهانی، به کاربران ایرانی خدماتی ارائه نمی‌کنند و برخی از آن‌ها نیز بارها هشدار داده‌اند که در صورت شناسایی حساب کاربران ایرانی، حساب‌های آن‌ها را بلوکه خواهند کرد.
بنابراین بسیاری از کاربران فعلی، ترجیح می‌دهند از پلتفرم‌های معتبر ایرانی، مانند صرافی والکس، نوبیتکس و صرافی دیدکس، استفاده کنند.
صرافی ارز دیجیتال دیدکس دارای مجوز رسمی از اتحادیه اروپا است و مبدا اصلی این صرافی در کشور «استونی» است.
همچنین از تمام ویژگی‌های یک صرافی معتبر برخوردار است که در ادامه به هریک از آن‎‌‌ها به صورت جداگانه، می‌پردازیم.

ویژگی‌های صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر ایرانی

کارمزد پایین: یکی از ویژگی‌هایی تعیین‌کننده برای صرافی‌های ارز دیجیتال، کارمزد پایین است. صرافی دیدکس، به عنوان یکی از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال در ایران، یکی از کمترین کامرزدهای ریالی را دارد. کارمزد واریز و برداشت‌های ریالی در این صرافی، صفر است.
کارمزدهای فعالیت‌های ارزهای دیجیتال، برای سفارش‌گذار 0.1 درصد و برای سفارش‌بردار 0.2 درصد است.
پشتیبانی: زمانی که پای سرمایه‌تان در میان است، مهم‌ترین چیزی که مطرح می‌شود، اعتماد است؛ اینکه بدانید در صورتی که مشکلی به وجود بیاید، حتما پاسخگویی و پشتیبانی مناسبی وجود دارد، یا حتی زمانی که در هر یک از قسمت‌های معاملات یا افتتاح حساب دچار مشکل شدید، افرادی برای راهنمایی شما، حاضر باشند.
ویدیوی زیر، راهنمای ثبت نام شما در سایت صرافی آنلاین دیدکس می‌باشد:

و ویدیوی زیر، راهنمای خرید و فروش صرافی آنلاین دیدکس می‌باشد:

صرافی آنلاین دیدکس، با پشتیبانی 24 ساعته همیشه برای حل مشکلات شما آماده است.
امنیت: یکی دیگر از ویژگی‌های قابل توجه در صرافی‌های ارز دیجیتال، مبحث امنیت است. بسیار مهم است که زیرساخت‌های فنی یک صرافی به نحوی طراحی شود که امکان هک و سرقت آن را به حداقل برساند.
تنوع رمز ارزها: از آن‌جایی که همیشه به تنوع در سبد رمزارزها اشاره کرده‌ایم، بنابراین بسیار حائز اهمیت است که پلتفرم انتخابی شما، لیست متنوعی از رمز ارزها را ارائه کند. سایت صرافی دیدکس با پشتیبانی از رمزارزهای اصلی و همچنین رمزارزهای مطرح بازار، می‌تواند سبد سرمایه‌گذاری متنوعی را برای‌تان ایجاد کند.

نتیجه‌گیری
دنیای ارزهای دیجیتال دنیای نوظهوری است که وعده آینده را می‌دهد. تکنولوژی پس زمینه ارزهای دیجیتال چیزی است که نه تنها می‌تواند سیستم اقتصادی جهانی را نجات دهد، بلکه با فناوری بلا‎‌چین می‌تواند در بسیاری از جهات کره زمین را هم نجات دهد. بسیاری از افراد تا به امروز وارد این بازار شده‌اند.
اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که همچنان به دنبال پلتفرم مناسبی برای ورود به این بازار هستید، سایت صرافی دیدکس با مجوز رسمی از اتحادیه اروپا، یکی از بهترین گزینه‌های ورود برای شماست.

منابع:

europeanbusinessreview.com
investopedia.com
coinmarketcap.com
thevideoink.com
ig.com
marketbusinessnews.com
time.com

نویسنده: مهشید ربیعی

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

هشتاد هفت ÷ بیست نه =