بیت کوین شاخص اس‌اندپی 500، اپل، گوگل، طلا و نقره را پشت سر گذاشت - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

بیت کوین شاخص اس‌اندپی 500، اپل، گوگل، طلا و نقره را پشت سر گذاشت

زمان مطالعه: 2 دقیقه

از ابتدای سال تاکنون، بیت کوین در مقایسه با طلا، نقره، شاخص اس‌اندپی ۵۰۰، نزدک، اپل، فیسبوک، تسلا و … عملکرد بهتری داشته است.
امروز بیتکوین 55 هزار دلار قیمت دارد. این یعنی در مقایسه با ابتدای سال 2021، 90 درصد افزایش ارزش داشته است. این افزایش قیمت به خودی‌خود مهم و قابل توجه است. اما وقتی با سایر ابزارهای سرمایه‌گذاری شناخته شده مانند فلزهای گرانبهای طلا و نقره و بزرگترین شرکت‌های جهان مقایسه‌اش کنیم، اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند.

نمودار افزایش ارزش بیتکوین در مقایسه با سایر ابزارهای سرمایه‌گذاری، منبع: تریدینگ ویو

نمودار افزایش ارزش بیتکوین در مقایسه با سایر ابزارهای سرمایه‌گذاری، منبع: تریدینگ ویو

نخستین رمزارز بازار، بیتکوین، در ابتدای سال 2021، 28.9 هزار دلار قیمت داشت و در آوریل به بالاترین قیمت خود 65 هزار دلار رسید. پس از آن ممنوعیت‌های چین و توئیت‌های ایلان ماسک موجب سقوط ارزش این رمزارز شدند. درماه ژوئیه قیمت بیتکوین به 30 هزار دلار رسید.
امروز این رمرارز به 55 هزار دلار رسیده و در مقایسه با ابتدای سال 90 درصد افزایش ارزش داشته است. برخی گمانه‌زنی‌ها پیش‌بینی می‌کنند که بیتکوین تا انتهای سال به 100 هزار دلار خواهد رسید.
در این مقاله می‌خواهیم رشد بیت کوین را با سایر دارایی‌های سنتی که در ابتدا ذکر کردیم، مقایسه کنیم.
شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ عملکرد 500 شرکت بزرگ فهرست شده در بورس آمریکا را دنبال می‌کند و امسال عملکرد خوبی داشته است. این شاخص طی ده ماه گذشته حدود 18 درصد رشد را تجربه کرده است. سود نزدک از ابتدای سال تاکنون کمی کمتر و در حدود 15 درصد بوده است. این رقم دربارۀ اپل، مایکروسافت، آمازون، فیسبوک و تسلا به ترتیب 10، 35، 3، 23 و 7.5 درصد است.
در این میان عملکرد گوگل بهتر بوده است و 61 درصد سود را از ابتدای سال تا کنون ثبت کرده است.
مقایسه بیت کوین با طلا و نقره جالب‌تر است. زیرا از بیت کوین همواره با عنوان طلای دیجیتال یاد می‌شود. از این گذشته طبق marketcap.com، دست کم ارزش کل نقره در بازار همچنان از بیت کوین بیشتر است.
با وجود این که طلا پراستفاده‌ترین ابزار سرمایه‌گذاری در طول تاریخ بوده، از ابتدای سال کاهش ارزش یافته است (حدود 7 درصد). وضعیت نقره از این نظر بدتر هم هست و از ابتدای سال 17 درصد کاهش ارزش یافته است.
در نتیجه این دو فلز گرانبها با وجود محبوبیتشان نمی‌توانند از نظر سود سالانه با بیت‌کوین قابل مقایسه باشند.

منبع: marketcap.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

شش × = هجده