توکن یا رمزارز بومی دیسنترالند (مانا) چیست؟ - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

توکن یا رمزارز بومی دیسنترالند (مانا) چیست؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

در میان پروژه‌های متاورسی، سندباکس سروصدای زیادی کرده است. در هفته‌ها و روزهای پیش از کریسمس، رمزارز بومی آن (SAND) در مقایسه با توکن‌های متاورسی دیگر، رشد بیشتری داشته و به بالای 6 دلار رسیده است. اما سندباکس رقبای سرسختی دارد که هیچ بعید نیست به زودی از این متاورس سبقت بگیرند؛ مهم‌ترین آن‌ها دیسنترالند (Decentralnad) است.
در سایت رسمی دیسنترالند (Decentralnad) این ادعا مطرح شده است: دیسنترالند اولین دنیای مجازی است که مالک آن کاربرانش هستند. درست مثل سندباکس، در این متاورس هم کاربران می‌توانند قطعه‌های زمین بخرند و رویش ساخت‌وساز کنند.
کاربران این متاورس، برای خریدوفروش زمین به رمزارز بومی آن یعنی مانا (MANA) نیاز دارند؛ بنابراین سرمایه‌گذاری در رمزارز مانا راه ورود به فراجهان دیسنترالند است. برای آن‌که بدانید با خریدن مانا دقیقا چه می‌توانید انجام دهید، لازم است که اول با جهان مجازی دیسنترالند آشنا شوید. پس خواندن این مقاله را از دست ندهید.

دیسنترالند از کجا آمد و به کجا می‌رود؟

دیسنترالند در سال 2017 در قالب یک پروژۀ عرضۀ اولیۀ سکه یا ICO راه‌اندازی شد و در سال 2020 در دسترس عموم مردم قرار گرفت. این پروژه مخاطبان مختلفی دارد؛ اما عمدۀ آن‌ها افرادی هستند که به دنبال یک مدیوم هنری جدید، فرصت‌های شغلی، یا محلی برای سرگرمی هستند.
این پروژه را آریل مایلیش (Ariel Meilich) و استبان اوردانو (Esteban Ordano) راه انداختند. مایلیش یک کارآفرین است که تا امروز استارتاپ‌های زیادی را پایه‌گذاری کرده؛ و اوردانو در جایگاه یک مهندس نرم‌افزار و مشاور سابقۀ کارکردن در بازار رمزارز را دارد و شرکت توسعۀ قراردادهای هوشمند خودش را مدیریت می‌کند.
متاورس دیسنترالند، در مقایسه با سندباکس، پیشکسوت محسوب می‌شود. دیسنترالند به مناسبت کریسمس برنامه‌های جالبی را برای مخاطبان خودش ترتیب داده، مانند مبارزه با گلوله‌های برفی یا برنامه‌های اجرای موسیقی و … . همچنین این پروژه وارد مشارکت و همکاری با چهره‌ها و نهادهای مشهور شده است. همین موضوع نشان می‌دهد که صاحبان این پروژه به رشد بیشتر آن امیدواری زیادی دارند و آیندۀ روشنی را برایش تصور می‌کنند.

دیسنترالند دنیای محدودیت‌هاست!

در دیسنترالند هم زمین و هم ارز محدود است و همین عاملی برای افزایش ارزش آن‌ها در طول زمان است. فضای بازی دیسنترالند به 90691 تکه زمین تقسیم شده که به صورت توکن‌های غیرقابل معاوضه یا NFT عرضه می‌شوند. ابعاد هر قطعه زمین 16*16 است. دارندگان زمین می‌توانند تکه زمین خود را توسعه دهند.
به همین ترتیب، کوین‌های مانا نیز محدودیت دارند. کل ذخیرۀ کوین‌های مانا 2.2 میلیارد است و 1.8 میلیارد از آن در گردش است. برای کاهش موجودی در گردش مانا، مکانیزمی برای سوزاندن توکن وجود دارد و 2.5 درصد از کوین‌های مانا در تراکنش‌های بازار دیسنترالند سوزانده می‌شود.
مجموعاً، 40 درصد از ذخیرۀ توکن‌های مانا در سال 2017 در عرضۀ اولیۀ سکه یا ICO فروخته شد و 60 درصد بقیه میان شرکت، جامعه، تیم توسعه‌دهنده و مشارکت‌کنندگان اولیه تقسیم شد.
امروز مانا تقریبا در تمامی صرافی‌های معتبر و بزرگ مانند کوین‌بیس، بایننس، ماندالا ، اوکی‌اکس، اف‌تی‌اکس و … در دسترس است. هنگام نوشتن این مقاله، ارزش توکن مانا به 3.8 دلار رسیده و در جایگاه 28 سایت کوین‌مارکت‌کپ قرار دارد. این توکن زمانی به اوج قیمت خود رسید (4.33 دلار) که فیسبوک نام تجاری خود را به متا تغییر داد و متاورس را بیش از گذشته بر سر زبان‌ها انداخت.

مانا تنها توکن بومی دیسنترالند نیست!

به اشتباه تصور نکنید که مانا تنها توکن دیسنترالند است. مانا توکن پایۀ این متاورس است و به شما امکان می‌دهد که توکن‌های غیرقابل‌معاوضه‌ یا NFTهایی که دیسنترالد را تشکیل داده‌اند، خریدوفروش کنید.
برای آنکه تفاوت این توکن‌ها را بیشتر درک کنید، به یاد داشته باشید که اگر دیسنترالند را مانند یک جهان یا یک کشور در نظر بگیریم، مانا که یک توکن ERC-20 است، ارز یا پول رسمی این کشور است و شما به واسطه‌اش می‌توانید در دیسنترالند خریدوفروش کنید و هر نوع تراکنشی را انجام دهید.
در مقابل توکن‌های LAND به نوعی اجزای تشکیل‌دهندۀ فراجهان دیسنترالند هستند. توکن‌های LAND املاک و مستغلات دیسنترالند را نمایندگی می‌کنند. این توکن‌ها از نوع NFT یا غیرقابل‌معاوضه هستند و از استاندارد ERC-711 تبعیت می‌کنند.

همان‌طور که از اسمشان پیداست، این توکن‌ها منحصربه‌فرد هستند؛ در نتیجه مستغلات مجازی درون دیسنترالند که این توکن‌ها نمایندگی‌شان می‌کنند، قابل جایگزین‌شدن نیستند و البته مالک مشخصی دارند.

آیا می‌توان دیسنترالند را به رایگان تجربه کرد؟

بازی کردن در دیسنترالند لزوما نیازی به داشتن کیف پول مجازی و خریدن رمزارز ندارد. اما برای آنکه بتوانید این دنیای مجازی را به طور کامل تجربه کنید، توصیه می‌شود که یک کیف‌پول مجازی داشته باشید. این کیف‌پول‌های مجازی مثل حساب کاربری شخصی عمل می‌کنند و همۀ دارایی‌های دیجیتالی شما در این کیف ذخیره می‌شود.
اما اگر می‌خواهید بدون کیف‌پول و به رایگان از دیسنترالند استفاده کنید، این امکان را دارید که درون آن راه بروید، آواتارتان را به دلخواه ویرایش کنید و با دیگران چت کنید. اما شانس دریافت جایزه‌های روزانه، شرکت در رویدادها یا ورود به برنامه با دستگاه‌های مختلف (به وسیله ID مهمان و آواتار) را نخواهید داشت.

خرید زمین در دیسنترالند به چه معناست؟

همان‌طور که گفتیم زمین در دیسنترالند در واقع یک توکن غیرقابل‌معاوضه یا NFT بر اساس استاندارد ERC-711 است. بنابراین وقتی شما در دیسنترالند زمین می‌خرید، یعنی مالک توکن یا دارایی دیجیتالی می‌شوید که در ازای دارایی‌های دیجیتال و رمزارزهای دیگر قابل مبادله است.
شما از این زمین در داخل دیسنترالند می‌توانید برای ساختن فضاهای سه بعدی و اپلیکیشن‌ها استفاده کنید. هرچه زمین شما بزرگتر باشد، دست شما برای ساختن و تجربه‌کردن بازتر است. البته ابعاد قطعات زمین‌های دیسنترالند ثابت است. اما وقتی شما دو یا تعداد بیشتری قطعه زمین هم‌جوار را خریداری کنید، با وصل کردن‌شان به هم یک استِیت یا Estate خواهید داشت.
خریدن زمین در دیسنترالند کار سختی نیست. برای خریدن آن لازم است که از بازار این متاورس دیدن کنید، و در ازای آن ارز رسمی دیسنترالند، یعنی مانا، را بپردازید.

در دیسنترالند چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

سازندگان متاورس دیسنترالند در وایت‌پیپر آن، مواردی را برای استفاده از این فراجهان پیش‌بینی کرده‌اند؛ ساخت برنامه‌ها، بازی‌ها و صحنه‌های سه بعدی، تبلیغ محصولات خود، پیدا کردن اجتماعات همفکر خود، امکان گفتگوهای آنلاین در گروه‌ها و فوروم‌های آنلاین، خریدوفروش دارایی‌های دیجیتال و … از جمله کاربردهایی است که دیسنترالند در اختیار کاربران خودش قرار می‌دهد.

مشارکت در دیسنترالند چگونه است؟

متاورس دیسنترالند از مکانیزم «سازمان غیرمتمرکز مستقل» یا DAO تبعیت می‌کند. این یک اصطلاح آشنا در حوزۀ ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین است. می‌دانید که از اهداف اصلی این فناوری تمرکززدایی و ایجاد شفافیت است. در DAO قدرت مرکزی وجود ندارد و تصمیم‌گیری‌ها از طریق رای‌گیری و بر اساس مکانیزم قراردادهای هوشمند انجام می‌شود. در این تصمیم‌گیری مدیریت مرکزی حق مداخله ندارد و همۀ اعضای آن سازمان از رأی و قدرت برابر برخوردار هستند.
در دیسنترالند نیز این سازوکار حاکم است. تمام کسانی که در این متاورس در ارز دیجیتال مانا سهام‌گذاری کرده باشند یا صاحب زمین باشند، می‌توانند هم طرح پیشنهادی خودشان را برای تصمیم‌گیری ارائه دهند و هم در رأی‌گیری‌ها مشارکت کنند.

سخن پایانی…
به نظر می‌رسد که باید متاورس را جدی بگیریم. متاورس آیندۀ پیش روی ماست و نخستین نسخۀ آن، یعنی دیسنترالند، یکی از مطمئن‌ترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری است. با خریدن رمزارز مانا می‌توانیم با اطمینان بیشتری در قلمروی دارایی‌های دیجیتال قدم بزنیم و به آیندۀ مالی خود مطمئن‌تر باشیم.
در حال حاضر دیدکس به صورت جدی و تخصصی در حال آگاهی‌رسانی دربارۀ متاورس است. اگر می‌خواهید دربارۀ متاورس بیشتر بدانید و با اطلاعات کامل‌تری وارد فراجهان شوید، اخبار و مقالات دیدکس را روزانه دنبال کنید.

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

پنج × = 10