توکن یا رمزارز بومی سندباکس چیست؟ - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

توکن یا رمزارز بومی سندباکس چیست؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

متاورس آیندۀ جهان است و به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران جسور متاورس قرار است به ثروتمندان جهان آینده تبدیل بشوند. چون آن‌ها اولین کسانی هستند که خبر آمدن متاورس را جدی گرفتند و قدم به جایی گذاشتند که قبل از آن، کسی از وجودش با خبر نبود و یا جرئت ورود به آن را نداشت.

ما برای زندگی کردن در هر جامعه‌ای نیاز داریم که پول رسمی آن‌جا را داشته باشیم؛ یورو را در اروپا، دلار را در آمریکا و ریال را در ایران خرج می‌کنیم. توکن‌های متاورسی هم ارزهای رسمی این جهان هستند. بنابراین اولین اقدام کسانی که خودشان را برای ورود به متاورس آماده می‌کنند، سرمایه‌گذاری در ارزهایی است که قطعا در آینده برای زندگی کردن به آن‌ها نیاز دارند.

سندباکس از محبوب‌ترین متاورس‌هاست و رمزارز بومی آن، یعنی سند (SAND)، پیش‌شرط ورود به این فراجهان است. برای این که بدانید با خریدن سند (SAND) می‌توانید در سندباکس چه کارهایی انجام دهید، چه بخرید، چه بفروشید، چه چیزها و تجربه‌هایی داشته باشید، اول باید با جهان مجازی سندباکس آشنا شوید. پس همراه ما باشید.

سندباکس را شما خلق می‌کنید!

از اکتبر 2021 که فیس‌بوک نام خود را به «متا» تغییر دارد، مفهوم متاورس و بازی‌هایی که در آن وجود دارند، محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. متاورس علاوه بر اینکه دنیای بازی‌ها را تغییر داده، پیش‌بینی می‌شود که اساسا نحوۀ ارتباط ما را هم زیرورو کند.

سندباکس در سال 2018 به دست توسعه‌دهنده‌ای به نام پیکسول (Pixowl) ساخته شد و متکی به بلاکچین اتریوم است. سندباکس در صدر اخبار روزانۀ متاورس است و شاید شناخته‌شده‌ترین بازی متاورسی باشد.

سندباکس به بازیکنان تجربۀ مجازی منحصربه‌فردی می‌دهد؛ یعنی به آن‌ها اجازه می‌دهد که در ساختن این جهان مجازی و آیتم‌های بازی مشارکت کنند. آن‌ها می‌توانند به عنوان کاربر در تولید محتوای بازی شرکت کنند و از این راه پول درآورند؛  شاید بپرسید چگونه؟

کاربران سندباکس این کار را با استفاده از ابزاری به اسم وکس‌ادیت (VoxEdit) انجام می‌دهند. وکس‌ادیت یک ابزار سه‌بعدی برای طراحی و مدلسازی و ساختن مجموعه‌ توکن‌های غیرقابل‌معاوضه یا NFT است. کاربران سندباکس می‌توانند با استفاده از این ابزار انسان و حیوان و وسیلۀ نقلیه و … طراحی کنند. طرح آن‌ها پس از آماده شدن به بازار سندباکس منتقل می‌شود و در قالب NFT به عنوان دارایی‌های بازی به فروش می‌رسد.

به عبارت دیگر کاربران می‌توانند در بازار NFT سندباکس، NFT خود را که با وکس‌ادیت ساخته‌اند، منتشر کنند و بفروشند. مزیت این ابزار آن است که کاربران برای ساختن آیتم‌های بازی نیازی به کدنویسی ندارند و با استفاده از ابزارهای تصویری در دسترس‌شان، ظرف چنددقیقه می‌توانند بازی‌های سرگرم‌کننده و جالبی را بسازند.

جالب اینکه به دلیل منحصربه‌فرد بودن توکن‌های NFT و ویژگی‌های سیستم بلاکچین، کاربران برای محتوایی که تولید کرده‌اند، حق کپی‌رایت دارند. این آثار تولیدشده به دست کاربران، ابتدا در یک شبکۀ IPFS (که در فارسی اصطلاحا به آن سیستم پروندۀ بین‌سیاره‌ای گفته می‌شود) آپلود می‌شوند تا به صورت غیرمتمرکز ذخیره‌سازی شوند؛ سپس برای اثبات مالکیتشان در بلاکچین ثبت می‌شوند.

وقتی این فرایند کامل شد، این آثار در بازار سندباکس به صورت دارایی در دسترس قرار می‌گیرد، و هرکسی با استفاده از این دارایی‌ها می‌تواند بازی‌های سه‌بعدی سرگرم‌کننده بسازد.

سند (SAND) تنها توکن بومی سندباکس نیست!

با همین آشنایی اولیه با سندباکس، احتمالا متوجه شده‌اید که سند (SAND) تنها توکن فراجهان سندباکس نیست. اما توکن پایه‌ای است که به شما امکان ورود به سندباکس و خرید توکن‌های دیگر آن را می‌دهد.

دارایی‌های سندباکس هم توکن‌های دیگر این بازی متاورسی هستند که در قالب NFT عرضه می‌شوند و البته از پروتکل‌ها و استاندارد‌های مختلفی استفاده می‌کنند. این توکن‌ها وجود یک اقتصاد چرخه‌ای را میان کاربران مختلف سندباکس (بازیکنان، مالکان زمین، خالقان دارایی‌ها و …) تضمین می‌کنند.

توکن‌های سندباکس را می‌توانیم به سه دسته تقسیم کنیم:

  • توکن LAND: این توکن یک تکۀ دیجیتالی از املاک و مستغلات متاورس سندباکس است. بازیکنان در سندباکس زمین می‌خرند تا آن را با بازی و دارایی‌ها پر کنند. هر توکن LAND یک توکن منحصربه‌فرد و غیرقابل‌معاوضه (NFT) است که متکی بر اتریوم است و از استاندارد ERC-711 استفاده می‌کند.

  •  توکن Assets: این توکن همان دارایی‌ها یا محتوایی است که به دست کاربران خلق می‌شوند و اصطلاحات به آن UGC یا “User Generated Content” می‌گویند. این توکن‌ها نیز منحصربه‌فرد و غیرقابل‌معاوضه (NFT)  هستند و از استاندارد ERC-1155 در بلاکچین اتریوم استفاده می‌کنند. لازم است یادآوری کنیم که توکن‌های زمین و دارایی سندباکس، علاوه بر بازار سندباکس، در پلتفرم “OpenSea” هم قابل خریدوفروش هستند.
  • توکن Sand: این توکن پایۀ همۀ تراکنش‌ها و تعاملات محیط سندباکس است و یک توکن ERC-20 محسوب می‌شود. شما برای آن‌که بتوانید این دارایی‌ها را خریدوفروش کنید و در فعالیت‌های بازی‌های سندباکس مشارکت کنید، نیاز دارید که از توکن یا رمزارز سند استفاده کنید. در ادامه به این توکن می‌پردازیم.

 توکن سند (SAND) سرمایه‌گذاری خوبی است

همان‌طور که گفتیم، توکن سند، یک توکن ERC-20 است که در بلاکچین اتریوم قرار دارد. این توکن محدودیت عرضه دارد و حداکثر 3 میلیارد از این کوین وجود دارد که امروز در حدود 900 میلیون از آن در گردش است.

این توکن برای اکوسیستم سندباکس استفاده می‌شود و کاربران می‌توانند از توکن سند خود برای پیوستن به فعالیت‌های بازی استفاده کنند، مثل خریدوفروش زمین دیجیتالی، خرید آیتم‌ها یا شخصیت‌های بازی، و مشارکت در رای دادن برای سرنوشت بازی و تصمیماتی که دربارۀ اکوسیستم سندباکس گرفته می‌شود.

این روزها گفته می‌شود که سرمایه‌گذاری در توکن سند، می‌تواند آیندۀ خوبی را برای شما رقم بزند. پس از مطرح شدن متاورس در اکتبر امسال، این توکن رشد قابلتوجهی را تجربه کرد و هنگام نوشتن این مقاله در حدود 5 دلار در بازار معامله می‌شود. اما گفته می‌شود که در روزها و ماه‌های آتی این رشد خیلی بیشتر هم خواهد شد.

از مهم‌ترین عواملی که احتمال گران‌تر شدن توکن سند را افزایش می‌دهد، محدودیت عرضۀ توکن سند است. همان‌طور که گفتیم برای عرضۀ توکن سند، سقف 3 میلیاردی تعیین شده است.

جالب است بدانید که توکن‌های دیگر این بازی محدودیت بیشتر هم دارند. زمین در سندباکس، مثل زمین در دنیای واقعی، یک کالای کمیاب و محدود است. حداکثر تعداد زمین‌های سندباکس 166464 است. این محدودیت یعنی تقاضا برای زمین‌های مجازی سندباکس دربرابر عرضۀ آن روزبه‌روز بیشتر خواهد شد و افزایش تقاضا در برابر محدودیت عرضه به معنای افزایش قیمت خواهد بود. در نتیجه توکن سند نیز به عنوان ارز رسمی فراجهان سندباکس روزبه‌روز ارزشمندتر می‌شود.

آیندۀ سندباکس چگونه است؟

سندباکس روز‌به‌روز گسترده‌تر می‌‌شود. توکن سند (SAND) امروز در صرافی‌های بین‌المللی زیادی از جمله جمینی، بایننس و … فهرست شده است. همچنین یک جستجوی ساده در گوگل به شما نشان می‌دهد که توکن سند در کدامیک از صرافی‌های ایرانی فهرست شده و شما به راحتی می‌توانید آن را به سبد سرمایه‌گذاری رمزارزهای خود اضافه کنید.

همچنین شرکت حامی سندباکس هرروز به دنبال شرکای جدیدی برای همکاری است و قصد دارد از طریق این همکاری‌ها، تجربه‌های بازی گیمرهای خود را متنوع‌تر کند. هرچه این همکاری‌ها بیشتر شود، میزان پذیرش سندباکس میان کاربران بیشتر و بیشتر خواهد شد.

برای مثال زمانی که سندباکس با شرکت سرگرمی اسکای‌باند (Skybound Entertainment) همکاری خود را شروع کرد، زمین‌ها و کاراکترهای مردگان متحرک (Walking Dead) به بازی‌هایش اضافه شدند. از شرکت‌های دیگری که بازی‌هایش در سال آینده به سندباکس اضافه خواهد شد، شرکت بی.ای.وای.سی (BAYC) یا Bored Ape Yacht Clubاست.

این همکاری‌ها ضامن ماندگاری سندباکس و رسمیت پیدا کردن بیشترش است.

 

سخن پایانی…

فرصت پیش‌آمده را جدی بگیریم و به استقبال آینده برویم! سرمایه‌گذاری در متاورس یکی از مهم‌ترین راه‌‌های جدی‌گرفتن تغییرات جهان است؛ و سندباکس یکی از مطمئن‌ترین سرمایه‌گذاری‌هاست.

در حال حاضر دیدکس به صورت جدی و تخصصی در حال آگاهی‌رسانی دربارۀ متاورس است. اگر می‌خواهید دربارۀ متاورس بیشتر بدانید و با اطلاعات کامل‌تری وارد فراجهان شوید، اخبار و مقالات دیدکس را روزانه دنبال کنید. 

 

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

− 8 = دو