تپروت، آخرین به‌روزرسانی بیت کوین، فعال شد - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

تپروت، آخرین به‌روزرسانی بیت کوین، فعال شد

زمان مطالعه: < 1 دقیقه

به‌روزرسانی تپروت (Taproot) هم‌اکنون در شبکۀ بیت کوین فعال شده است. این به‌روزرسانی، از سال 2017 تاکنون، مهم‌ترین به‌روزرسانی شبکۀ بیت کوین است. سگویت (Segwit) به‌روزرسانی قبلی این شبکه بود که برای رفع مسئلۀ مقیاس‌پذیری بیت کوین اجرا شد.

اما اهمیت تپروت در چه موضوعی است؟ تپروت یک سافت‌فورک است که قابلیت‌های اسکریپت‌نویسی و حریم‌خصوصی را در شبکۀ بیتکوین بهبود می‌بخشد. این به‌روزرسانی درخت‌های سینتکس انتزاعی درهم‌سازی‌شده (Merklized Abstract Syntax Trees یاMAST) را فعال می‌کند؛ تپروت همچنین امضاهای شنور (Schnorr signatures) را به شبکۀ بیتکوین می‌افزاید که تراکنش‌های چندامضایی را غیرقابل‌خواندن می‌کنند؛ به بیان دیگر، تپروت امکان تجمیع کلیدها و نشانه‌های عمومی را فراهم می‌کند و همین کار موجب می‌شود که امکان تشخیص تراکنش‌‌های چندامضایی از تراکنش‌های معمولی وجود نداشته باشد.
تپروت پس از دستیابی به اجماع 90 درصدی میان ماینرها بود که اجرا شد. این اجماع در 12 ژوئن اتفاق افتاد، اما اجرای تپروت تا ماه نوامبر به تأخیر افتاد تا زمان کافی برای آزمایش آن وجود داشته باشد و احتمال بروز مشکل بعد از اجرای نهایی کاهش یابد.
باید توجه داشت که این به‌روزرسانی قابلیت‌های شبکۀ بیت‌کوین و حریم خصوصی در آن را به صورت جادویی بهبود نمی‌دهد. کمی زمان نیاز خواهد بود که مزایا و دستاوردهای این به‌روزرسانی قابل مشاهده باشد.
آخرین ارتقای مهم شبکۀ بیت کوین، ارتقای سگویت در ماه اوت 2017 بود. بیت‌کوین در آن زمان 4 هزار دلار قیمت داشت. سپس بلافاصله افزایش قیمت یافت و در ظرف چهار ماه به 20 هزار دلار رسید.
پس از اجرای به‌روزرسانی تپروت، قیمت بیت‌کوین تا زمان انتشار این خبر 2 درصد افزایش پیدا کرده است. باید منتظر بود و دید که تپروت چه تأثیری بر قابلیت‌های این شبکه و همچنین قیمت بیت‌کوین خواهد داشت.

منبع: ambcrypto.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

بیست پنج − هفده =