تپ روتِ بیت کوین وارد شبکۀ آزمایشی می‌شود - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

تپ روتِ بیت کوین وارد شبکۀ آزمایشی می‌شود

زمان مطالعه: 2 دقیقه

ارتقای تپ روت (Taproot) در شبکۀ بیت کوین معمولا خبرساز است، و هم‌اکنون وارد مرحلۀ جدیدی از توسعه شده و قرار است که در شبکۀ آزمایشی (testnet) فعال شود. توسعه‌گران بیت کوین من‌جمله آنتونی تاونز (Athony Towns) تأیید کردند که تپ روت هفتۀ گذشته با موفقیت در شبکۀ آزمایشی فعال شد.

تپ روت که قرار است در ماه نوامبر در شبکۀ اصلی فعال شود، به تازگی می‌تواند در شبکۀ آزمایشی مورد استفاده قرار گیرد.

طبق حساب کاربری توئیتر “Taproot Signal”، یک ماه پس از آنکه شبکه در پشتیبانی تپ روت قفل شده، پشتیبانی از سوی کاربران (گره‌های) بیتکوین حدود 28 درصد بوده است. بنابراین بیش از 70 درصد گره‌ها هنوز ارتقا پیدا نکرده‌اند، تا از فعال‌سازی تتپ روت پشتیبانی کنند.

قابل ذکر است که در شبکه‌های توئیتر و ردیت، به صورت خاص، بحث‌های زیادی دربارۀ این درصدها و ارقام به راه افتاده است؛ اما بسیاری استدلال می‌کنند که با توجه به اینکه تپ روت یک سافت فورک (softfork) است، نیازی نیست که این ارتقاها ضرورتاً اجرا شوند.

تپ روت یک سافت‌فورک در شبکۀ بیتکوین است که انتظار می‌رود امنیت شبکه و قابلیت‌های برنامه‌نویسی را بهبود بخشد. این سافت‌فورک با الگوریتم شنور (Schnorr) همراه است، و امنیت، مقیاس‌پذیری، و سرعت را بهبود می‌بخشد و چندین کلید را در قالب یک کد رمزگذاری می‌کند.

امسال در ماه ژانویه، پروژۀ مرکزی بیت کوین (Bitcoin Core Project)، “Bitcoin Core 0.21.0” را منتشر کرد که سطحی از آزمایش با تپ روت را روی سیگ‌نت میسر می‌ساخت؛ سیگ‌نت شبیه به شبکۀ آزمایشی یا تست‌نت (testnet) است، اما قابل‌اعتمادتر است و برای تأیید بلاک یک امضای اضافی را لازم می‌دارد.

از زمانی که ارتقای سگ‌ویت (Segwit) در سال 2017 روی شبکۀ بیتکوین انجام شد، تپ روت بزرگترین ارتقا بوده  و به ماینرها سه ماه فرصت داده تا آمادگی خود را برای اجرای این ارتقا اعلام کنند.

منبع: cryptonews.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

پنچاه − = چهل پنج