جک دورسی و ایلان ماسک فناوری وب 3 (WEB3) را نقد می‌کنند - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

جک دورسی و ایلان ماسک فناوری وب 3 (WEB3) را نقد می‌کنند

زمان مطالعه: 2 دقیقه

مدیرعامل اسکوئر، جک دورسی، و مدیرعامل تسلا، ایلان ماسک، در توئیتر خود انتقادات تندی را دربارۀ فناوری وب 3 (WEB3) منتشر کردند و به شرکت سرمایه‌گذاری اندریسن هوروویتز (Andreessen Horowitz) که بیشترین تلاش را برای تبلیغ آن انجام می‌دهد، حمله کردند.
دورسی اخیرا در یک توئیت، به خوانندۀ رپر کاردی بی (Cardi B) که پرسیده بود آیا رمزارز جایگزین دلار می‌شود، پاسخ داد: بیتکوین جایگزین دلار خواهد شد، نه رمزارز.
ساعاتی بعد، دورسی وب 3 را هدف گرفت و دربارۀ آن آغاز به افشاگری کرد. وب 3 یا WEB3 یک سیستم غیرمتمرکز متکی بر بلاکچین است که از آن برای توصیف عصر جدید اینترنت استفاده می‌شود و گفته می‌شود که جایگزین شرکت‌های فناوری بزرگ خواهد شد. شرکت اندریسن هوروویتز از مبلغان این فناوری است.
دورسی و ماسک در توئیت‌های خود اشاره کردند که وب 3 آنچنان که گفته می‌شود غیرمتمرکز نیست. این توئیت‌ها موجب شد که چهره‌های دیگر سیلیکون ولی (منطقۀ استقرار اکثر شرکت‌های انفورماتیک دنیا) به این بحث بپیوندند، به ویژه کسانی که از پروژه‌های وب 3 حمایت می‌کنند.
کریس دیکسون (Chris Dixon) یکی از این چهره‌ها بود که در پاسخ به توئیت نخست دورسی جملۀ معروف مهاتما گاندی را نقل کرد: ابتدا تو را نادیده می‌گیرند. دورسی به وی پاسخ داد که شما امپراطوری رسانه‌ای هستید که نمی‌تواند نادیده‌تان گرفت، نه گاندی.
بسیاری از افراد با دورسی مخالفت کردند و گفتند که بیت کوین ذهنیت او را کور کرده است. همچنین عده‌ای او را ریاکار خواندند، زیرا سرمایه‌های خطرپذیر زیادی را برای راه‌اندازی شرکت خود پذیرفته است.
در این بحث افرادی نیز شرکت کردند و با ارائۀ اطلاعاتی گفتند که وب 3 آنقدرها که حامیانش ادعا می‌کنند، غیرمتمرکز نیست. یکی از این توئیت‌ها به پژوهش شرکت مساری (Messari) اشاره می‌کرد که نشان می‌دهد بخش مهمی از توکن‌های برخی پروژه‌های محبوب وب 3 تحت کنترل شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و دیگران است.
دورسی همچنین گفت به نظر باید انرژی خود را صرف فناوری‌های ایمن و منعطفی کرد که متعلق به تودۀ مردم است، نه افراد یا موسسات.

منبع: decrypt.co

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

× چهار = بیست چهار