دوج کوین چیست ؟ همه چیز درمورد رمزارز میم محبوب - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

دوج کوین چیست ؟ همه چیز درمورد رمزارز میم محبوب

زمان مطالعه: 7 دقیقه

دوج کوین چیست؟ اینکه دوج کوین از یک شوخی آغاز شده چه معنایی دارد؟ چرا دوج کوین این‌روزها این‌قدر بر سر زبان‌هاست؟ آیا دوج کوین رقیب بیت‌کوین است؟ آیا دوج کوین برای سرمایه‌گذاری امن است؟ اگر این‌ها پرسش‌های شما هم هست و می‌خواهید دربارۀ دوج کوین بیشتر بدانید، در این مقاله همراه ما باشید.

دوج کوین اخیراً رشد قیمت بسیار زیادی داشته است و به ویژه از زمانی که ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا، خود را حامی دوج کوین معرفی کرده، این کریپتوکارنسی تقریبا هرروز در صدر اخبار ارز دیجیتال قرار دارد. برخی به تازگی دوج کوین را حتی رقیبی برای بیت کوین تلقی می‌کنند.

نکتۀ جالب آن است که این کریپتوکارنسی از یک شوخی اینترنتی آغاز شده، اما این‌روزها آنقدر جدی شده که قصد دارند به نام آن ماهواره به فضا بفرستند! همین موضوع برای بسیاری از افرادی که به تازگی درباره دوج کوین و اخبار آن می‌شنوند و می‌خوانند، جالب و البته شاید گیج‌کننده است.

دوجکوین چیست و کارکرد آن چگونه است؟

دوجکوین یک کریپتوکارنسی و یک آلت‌کوین است (آلت کوین‌ها یا “altcoins” ارزهای دیجیتالی هستند که پس از بیتکوین به وجود آمده‌اند و جایگزین آن تلقی می‌شوند). دوجکوین در شبکۀ همتابه‌همتا (peer-to-peer) کار می‌کند و ماهیت متن‌باز (open-source) دارد. این ارز دیجیتالی همانند سایر ارزها (بیتکوین، اتر و …) مبتنی بر فناوری بلاکچین کار می‌کند؛ بنابراین همچون آن‌ها یک ارز نامتمرکز است که هیچ نهاد و دولت مرکزی بر آن کنترلی ندارد و مدیریت و کنترل ارزش آن میان کاربرانش توزیع شده است.

دوجکوین همانند ارزهای دیگری که روی شبکۀ بلاکچین کار می‌کنند، یک دفتر حساب باز و توزیع شده دارد که معاملاتش به صورت کد در این دفتر ذخیره می‌شوند؛ هریک از کاربران یک نسخه از این دفتر را در اختیار دارند که به محض انجام معامله‌ای جدید همۀ نسخه‌ها همزمان به‌روز می‌شوند، بنابراین مرکزیتی وجود ندارد که بتواند داده‌ها را تحریف کند. هر معامله به صورت یک بلاک ثبت می‌شود و در یک زنجیره قرار می‌گیرد.

ماینرها برای پردازش معاملات و ثبت آنها در بلاکچین دوجکوین، از رایانه برای حل معادلات پیچیده ریاضی استفاده می‌کنند. آن‌ها در ازای پردازش معاملات و پشتیبانی از دفتر بلاکچین، دوجکوین اضافی به دست می آورند، سپس می‌توانند آن را نگه دارند یا در بازار آزاد بفروشند. دوجکوین در ابتدا به کسانی که بلاک استخراج می‌کردند به صورت تصادفی پاداش می‌داد؛ اما از مارس 2014، سیستم پاداش‌دهی آن ثابت شد. پایگاه اینترنتی Dogecoin.com این ارز را به‌عنوان یک ارز اینترنتی سرگرم‌کننده و دوستانه معرفی می‌کند.

دوج کوین چیست

دوج کوین چگونه به وجود آمد؟

دوج کوین را دو مهندس نرم‌افزار با نام‌های بیلی مارکوس (Billy Markus) و جکسون پالمر (Jackson Palmer) در دسامبر 2013 به وجود آوردند. در واقع بنیاد به‌وجودآمدن دوج کوین شوخی بوده است؛ یعنی مبدعانش در ابتدا قصد داشتند برای شوخی و تفریح یک سیستم پرداخت با ارز دیجیتال به وجود آورند. لوگوی دوج کوین شیبا اینو (Shiba Inu) است که یک سگ از نژاد ژاپنی است.

شیبا اینو تصویری بود که به همراه مم (meme) یا طنز اینترنتیِ دوج (DOGE) استفاده می‌شود. یعنی این مم اینترنتی همراه با تصویری از سگ شیبا اینو بود که پیرامونش نوشته‌هایی چندرنگ به زبان انگلیسی محاوره وجود داشت که در واقع گفت‌وگوی درونی آن سگ با خودش یا نوعی مونولوگ بود. این مم در سال 2010 به وجود آمد و در سال 2013 محبوبیت یافت.

دقیقاً در تاریخ 6 دسامبر 2013 بود که دوج‌کوین به شبکۀ ارزهای دیجیتال وارد شد. این ارز دیجیتالی ابتدا فقط مورد توجه کاربران شبکۀ اجتماعی ردیت (Reddit) قرار گرفت. آن‌ها دوج کوین را به عنوان پاداش برای یکدیگر ارسال می‌کردند. نکتۀ قابل‌ذکر این است که وبسایت دوجکوین در اولین روز راه‌اندازی بیش از یک میلیون بازدید داشته است. 

ارزش دوجکوین چگونه تحول یافته است؟

قیمت دوجکوین طی سال‌های گذشته فراز و فرود زیادی داشته است. این ارز دیجیتالی تنها کمی بعد از اولین حضور خود، یعنی در 19 دسامبر 2013 بود که نخستین رشد قیمت چشمگیر خود را تجربه کرد. ارزش این کوین در کمتر از 3 روز 300 درصد افزایش یافت و همین امر توجه سرمایه‌گذاران را برانگیخت. اما مجدداً در عرض 3 روز ارزش آن 80 درصد سقوط کرد.

چند روز بعد کیف پول الکترونیکی اصلی این کریپتوکارنسی، یعنی دوج والت (Dogewallet) هک شد. بررسی‌ها نشان داد که هکرها توانسته‌اند صفحۀ ارسال و دریافت این کیف پول را تغییر دهند و کوین‌ها را به یک آدرس ثابت بفرستند.

این سرقت اعتماد بسیاری از کاربران را به دوجکوین سلب کرد. به همین علت، توسعه‌دهندگان دوجکوین برای بازیابی این اعتماد به سرعت کمپین اهدای “SaveDogemas” را برای جایگزینی سکه‌های مسروقه آغاز کردند. جالب آن‌که به‌طور معجزه آسایی، از طریق این ابتکار تمام خسارات جبران شد.

قیمت دوج کوین در سال 2017 به همراه سایر کریپتوکارنسی‌ها مجدداً افزایش یافت و در سال 2018 دوباره کاهش یافت. آن زمان، دوج کوین به هنگام اوج به قیمت 0.018 دلار خریدوفروش می‌شد و ارزش بازار آن به 2 میلیارد رسید. در ژوئیۀ تابستان سال 2020 نیز کاربران شبکۀ اجتماعی تیکتاک (TikTok) کمپینی را برای افزایش قیمت این ارز دیجیتالی راه‌اندازی کردند که موجب شد افزایش دیگری در ارزش دوج کوین رخ دهد.

 ارزش دوجکوین در سال 2021 منفجر شد و 5000 درصد رشد کرد! قیمت دوج کوین هم‌اکنون حدود 0.5 دلار است (مه 2021) و کل ارزش آن در بازار 85,314,347,523 دلار رسیده است. دوج کورین هم‌اکنون از نظر سرمایۀ بازار، پنجمین کریپتوکارنسی دنیاست.

موفقیت و محبوبیت دوج کوین از کجاست؟

دوج کوین مانند سایر رمزارزهای نسل اول برای ایجاد یک شبکۀ امن و نامتمرکز معاملات شروع شد و در آن موفق هم شد (البته با فرازوفرودهای خاص خودش). شاید بسیاری از مردم از محبوبیت کنونی دوج کوین تعجب کنند، زیرا دوج کوین در واقع از یک شوخی با بیت کوین شروع شد؛ اما از همان روزهای ابتدایی هوادارانش برای افزایش اعتبار و محبوبیتش کوشیدند و دست به اقداماتی زدند. برای مثال پول جمع کردند تا تیم ملی بواسلیای جامائیکا را به المپیک 2014 بفرستند؛ یا آنکه اسپانسر یک راننده در جام رقابت‌های ناسکار شدند.

جامعۀ هوادار این ارز دیجیتالی در کارهای عام‌المنفعه نیز شرکت کرده‌اند، من‌جملۀ تمرکز خود را به تأمین آب بهداشتی و تمیز در کنیا معطوف کردند و همچنین برای کمک به بچه‌های مبتلا به اوتیسم به تربیت و آموزش سگ‌ پرداختند.

این‌روزها به گمان بسیاری ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، نیز در رشد محبوبیت این ارز دیجیتالی سهم عمده‌ای داشته است. او اکنون به هواداران دوجکوین قول داده که نشان این کریپتوکارنسی را روی ماه نیز ببرد. پس شاید بتوان گفت که دوجکوین دیگر یک شوخی نیست!

چرا ماینرها به استخراج دوج کوین تمایل دارند؟

فناوری دوج کوین از کریپتوکارنسی لایتکوین (Litecoin) گرفته شده است. اما تعداد زیادی از ماینرها دوج کوین را به سایر کریپتوکارنسی‌ها ترجیح می‌دهند؛ زیرا نرخ هش دوج کوین تقریبا 150 TH/s است که از نرخ هش لایتکوین نیز پایین‌تر است (170 TH/s). به همین دلیل دوجکوین را می‌توان با لایت کوین استخراج کرد؛ یعنی ماینرها می‌توانند هر دو کریپتوکارنسی را هم‌زمان استخراج کنند. عملاً همه کسانی که لایتکوین را استخراج می کنند، دوجکوین را نیز استخراج می کنند؛ زیرا استخراج دوجکوین باعث افزایش سود می شود.

تفاوت دوجکوین با بیتکوین چیست؟

دوجکوین نیز همچون بیتکوین مبتنی بر فناوری بلاکچین است و تراز و تعادل آن در یک دفتر حساب عمومی با نام دفتر کل توزیع‌شده یا distributed ledger technology (DLT) نگاه داشته می‌شود که همگان به آن دسترسی آزاد و شفاف دارند.

استخراج دوج کوین متکی بر الگوریتم اسکریپت است؛ این الگوریتم نوعی الگوی استخراج کریپتوکارنسی است که مزیتش سریع بودن و استفادۀ آسان از آن است و ماینرها می‌توانند با سهولت و سرعت بلاک‌ها را استخراج کنند. در نتیجه در حالی‌که استخراج بلاک‌های بیت کوین ده دقیقه طول می‌شد، در سیستم دوج کوین در هر یک دقیقه می‌توان بلاک استخراج کرد.

یکی از تفاوت‌های مهم دوج کوین با بیت کوین آنجاست قیمت دوج کوین پایین و عرضۀ آن نامحدود است. پروژۀ دوج کوین در ابتدا با هدف 100 میلیارد کوین برای گردش در بازار آغاز شد. با توجه به اینکه در شبکۀ دوج کوین به ازای هر دقیقه یک بلاک استخراج می‌شود، این تعداد کوین تا سال 2015 استخراج شد؛ در نتیجه توسعه‌دهندگانِ دوج کوین در آن زمان تصمیم گرفتند 5 میلیارد کوین دیگر صادر کنند. هم‌اکنون برنامۀ دوج کوین صدور سالانه 5 میلیارد کوین است.

در مقابل، برای بیتکوین سقف مادام‌العمری به تعداد 21 میلیون کوین وجود دارد. این بدان معناست که ماینرها برای بدست آوردن بیتکوین جدید مجبورند با گذشت زمان سخت‌تر و طولانی‌تر کار کنند و این موجب می‌شود که بیتکوین توانایی حفظ و رشد ارزش خود را داشته باشد.

در مقابل دوج کوین بیشتر برای خریدوفروش مناسب است. در حالی‌که عمدۀ کاربران به بیت کوین به ‌عنوان سرمایه نگاه می‌کنند، دوج کوین در حال حاضر ارزش ذخیرۀ چندانی ندارد. نامحدود بودن تعداد دوج کوین به آن ویژگی تورمی داده است. بلاک چین دوج کوین هرروز با ایجاد میلیون‌ها دوج کوین جدید به ماینرها پاداش می‌دهد. این امر باعث می شود که افزایش قیمت دوج کوین به مرور زمان چالش‌برانگیز باشد.

آیا دوجکوین رقیب بیتکوین است؟

 دوجکوین در ابتدای امر برای رقابت با بیتکوین یا جایگزین کردنش به وجود نیامده بود؛ و هدفش تنها شوخی و سرگرمی در دنیا کریپتوکارنسی بود. اما این‌روزها عرضۀ نامحدود، قیمت پایین و الگوریتم اسکریپت در دوجکوین موجب شده که برخی دوجکوین را در مقایسه با بیتکوین کاربرپسندتر بدانند.

دوجکوین به تازگی وارد رقابت مستقیم با بیتکوین نیز شده است. این رقابت به ویژه به سبب حمایت ایلان ماسک از دوجکوین آشکار شده است. وی در توئیتی در خصوص آثار زیست‌محیطی استخراج بیتکوین ابزار نگرانی کرد و اعلام کرد که شرکت وی، یعنی تسلا، پرداخت به بیتکوین را نمی‌پذیرد. او به تازگی نیز خبر داده که می‌خواهد به توسعه‌گران دوجکوین کمک کند که عملکرد سیستم خود را بهبود ببخشند.

به نظر می‌رسد این موارد از دلایل سقوط ارزش بیتکوین در ماه‌های اخیر باشد. گرچه برخی تحلیل‌گران معتقدند که در بلندمدت دوجکوین رقیب بیتکوین نخواهد بود و ارزش بیتکوین تثبیت خواهد شد.

چگونه می‌توان دوج کوین خرید؟

شما می‌توانید دوج کوین را از صرافی‌های کریپتوکارنسی معتبر مانند بایننس (Binance) یا کراکن (Kraken) خریداری کنید. نکتۀ جالب توجه این است که صرافی معتبر کوین بیس (Coinbase) که پیش از این خریدوفروش دوج کوین را پشتیبانی نمی‌کرد، مدتی پیش آن را لیست کرد که منجر به افزایش قیمت این رمزارز شد. همانند سایر ارزهای دیجیتال، بهتر است به محض خرید دوج کوین، کوین‌های خود را به کیف پول کریپتوی خود منتقل کنید. کیف پول‌ها انواع مختلفی دارند: از خدمات آنلاین صرافی‌ها تا اپلیکیشن موبایل‌ها که امنیت همگی با رمز عبور تأمین می‌شود.

پیش از اینکه دوج کوین به جریان اصلی بازار ارزهای دیجیتال وارد شود و قیمت آن رشد کند، کاربران می‌توانستند با انجام کارهایی به رایگان دوج کوین دریافت کنند، کارهایی همچون تماشای یک تبلیغ یا پاسخ دادن به یک نظر سنجی؛ اما چنین امکانی دیگر کمتر وجود دارد.

آیا سرمایه گذاری در دوج کوین مناسب است؟

با توجه به این‌که تعداد دوج کوین محدودیت مادام‌العمر ندارد و روزانه میلیون‌ها دوج کوین در بازار منتشر می‌شود، کاربران برای نگه‌داشتن بلندمدت این کریپتوکارنسی انگیزۀ بسیار کمی دارند. این ویژگی برخلاف بیت کوین است که تعداد کوین‌های آن در سیستم تا سقف 21 میلیون محدود است.

در واقع می‌توان گفت دوج کوین بیش از آن‌که ماهیت سرمایه‌گذاری داشته باشد، برای خرج کردن مناسب‌تر است. به ویژه تا پیش از سال 2021 که ارزش هر دوج کوین بسیار کم و در حدود 0.003 دلار بود، کاربران شبکه‌های اجتماعی مانند توئیتر و فیسبوک و ردیت می‌توانستند از آن برای پاداش دادن به یکدیگر به ازای منتشرکردن محتوا استفاده کنند. حتی رشد اخیر دوج کوین در سال 2021 نیز ممکن است پایدار نباشد. باید منتظر بود!

فواید استفاده از دوجکوین چیست؟

استفاده از دوجکوین فوایدی دارد؛ شما می‌توانید از آن همچون بیتکوین با سرعت و اطمینان به صورت بین‌المللی استفاده کنید. با توجه به اینکه ارزش این کوین اخیراً افزایش یافته، تعداد بیشتری از فروشندگان کالا و خدمات این ارز دیجیتالی را برای پرداخت می‌پذیرند. ضمن آنکه شبکۀ این ارز دیجیتالی مانند بیتکوین امن است و هکرها برای تغییر وضعیت بلاکچین دوجکوین باید 51٪ از قدرت هش شبکه را کنترل کنند. با در نظر گرفتن میزان مصرف فعلی دوجکوین (203.97 TH/s) این بسیار بعید است.

منابع:

en.wikipedia.org

investopedia.com

forbes.com

securities.io

نویسنده: ترانه دادمانی

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

چهار × 1 =