رشد 70 درصدی شیبا اینو (Shiba Inu)؛ آیا شیبا واقعا قاتل دوج کوین است؟! - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

رشد 70 درصدی شیبا اینو (Shiba Inu)؛ آیا شیبا واقعا قاتل دوج کوین است؟!

زمان مطالعه: 5 دقیقه

رمزارز شیبا اینو (Shiba Inu) جامعه ارزهای رمزنگاری‌شده را مبهوت خود کرده است. این میم‌کوین در یک روز بیش از 70 درصد افزایش یافته است. اما دلایل این افزایش قیمت چیست؟

با افزایش قیمت شیبا اینو، به گزارش سایت رتبه بندی کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، حجم معاملات روزانه این رمزارز نیز افزایش زیادی داشته و به 5.9 میلیارد دلار رسیده است.

این رقم چشمگیر، شیبا را به پنجمین ارز رمزنگاری‌شده از نظر حجم معاملات روزانه، پس از تتر، بیتکوین، اتریوم و بایننس یواس‌دی تبدیل کرده است.

شیبا اینو -Shiba Inu

رشد عجیب شیبا اینو در نمودار تریدینگ ویو

شیبا اینو -Shiba Inu

شیبا اینو در رتبه‌بندی کوین مارکت کپ

خروج شیبا از رکود طولانی‌مدت

شیبا اینو (SHIB) در 24 ساعت گذشته نزدیک به 70 درصد افزایش یافت و از پایین‌ترین سطحِ روزانه یعنی 0.00000827 دلار به بالاترین سطح روزانه یعنی 0.00001500 دلار رسید. شیبا اینو پیش از این در یک رکورد قرار داشت و در ماه مه به0.00003791 دلار رسیده بود.

حالا تحلیل‌گران از حذف صفری دیگر در قیمت شیبا سخن می‌گویند که می‌تواند آینده این رمزارز را متحول کند.

میم کوین شیبا که به عنوان شاخه‌ای از دوج‌کوین (Dogecoin) در نظر گرفته می‌شود، تنها یک‌سال است که شروع به کار کرده و در این مدت محبوبیت خوبی را تجربه می‌کند.

با این حال همه میم کوین‌ها در یکی دوماه اخیر خوب عمل نکردند. در مدت اخیر، بازار ارزهای رمزنگاری شده در آگوست و سپس در ماه اکتبر شاهد صعود قابل توجهی است.

در این میان به نظر می‌رسد شیبا اینو توانسته از رکود خارج شود و خودش را نسبت به رمزارزهای مشابهش بالا بکشد.

دلیل افزایش قیمت شیبا اینو با وجود رکود دیگر میم کوین‌ها

برای این افزایش قیمت می‌توان چند دلیل که در این زمان از همه توجیه‌پذیرتر هستند را برشمرد. در ادامه این دلایل را می‌آوریم.

  1. نهنگ‌ها شیبا اینو می‌خرند

انجمن “SHIB” اعلام کرده که در 14 روز گذشته چندین نهنگ کریپتو مقدار زیادی شیبااینو خریده‌اند.

دیوید گشتشتین (David Gokhshtein)، مدیرعامل پروتکل رمزنگاری “PAC”، در توییتر اعلام کرد که یک نهنگ از روز پنجشنبه تریلیون‌ها شیبا به دست آورد.

همچنین یکی از فعالان شیبا توییت کرد که در 2 هفته گذشته چندین نهنگ این رمزارز راخریده‌اند که بزرگ‌ترین خرید تا کنون 46 میلیون دلار بوده است.

روز شنبه، همان نهنگ 276 میلیارد شیبای دیگر خرید؛ یک‌بار 116 میلیارد، بار دیگر 159 میلیارد و دوباره یک میلیارد. این معاملات تنها در چند ساعت پس از یکدیگر انجام شد.

البته خرید شیبا توسط نهنگ‌ها اولین‌بار نیست که اتفاق می‌افتد. در اوایل سال جاری، نهنگ‌ها بارها خریدهای قابل توجهی در شیبا انجام دادند. مثلا در تابستان، وقتی این رمزارز توسط پلتفرم معاملاتیِ  “eToro” و “Coinbase Pro” لیست شد و یا در ماه سپتامبر که کوین‌بیس، معامله شیبا را راه‌اندازی کرد.

حالا هم به نظر می‌رسد طرفداران این رمز منتظرند که صرافی رابین‌هود (Robinhood)، شیبا را لیست کند. طوماری مجازی در سایت “Change.org” هم 200 هزار امضا نیز خواهان لیست شدن شیباست.

  1. ایلان ماسک جریان حمایت از شیبا اینو را در توییتر راه انداخت

اوایل امروز، ثروتمندترین فرد جهان یعنی ایلان ماسک (Elon Musk)، رئیس تسلا و اسپیس ایکس، تصویری از توله‌سگ خود که نژاد اینو دارد و نامش فلوکی (Floki) است را در توییتر منتشر کرد که منجر به صعود شیبا اینو شد.

البته این توییت، با وجود آن‌که ایلان ماسک از قبل درباره انتشارش خبر داده بود، مثل زمانی که برای دوج‌کوین توییت می‌کرد، قیمت‌ها را جابه‌جا نکرد که به نظر می‌رسد نشانه‌ای از کم تاثیر شدنِ او بر قیمت این میم‌کوین‌ها دارد.

شیبا اینو -Shiba Inu

اما با همه این احوال، آخرین توییت مدیرعامل تسلا منجر به راه‌افتادنِ یک کمپین کامل توییتر با هشتگ SHIBA شد و در نهایت 30 درصد به قیمت شیبا افزود.

در نمودار زیر می‌توانید صعود شیبااینو را ببینید.

شیبا اینو -Shiba Inu

  1. شبکه‌های اجتمای قیمت شیبا را بالا برده‌اند

توکن‌های میمی مثل SHIB و DOGE توکن‌هایی جامعه‌محور هستند و این دلیل همیشه منجر به جهش‌های زیادشان در گذشته شده است. بدون شک رسانه‌های اجتماعی هم نقش مهمی در افزایش قیمت آن‌ها دارند و این بار هم مانند قبل این شبکه‌ها به رشد قیمت شیبا اینو کمک زیاده کرده‌اند.

همانطور که در بالا توضیح دادیم، توییت ایلان ماسک درباره شیبا کمپینی در توییتر با هشتگ #SHIB به راه انداخت. همچنین داده‌های تحلیلیِ”Santiment”  نشان می‌دهد که احساسات و هیجاناتِ کاربران برای SHIB$ در روز یکشنبه عاملی برای قیمت آن است.

نمودار Santiment که در زیر آمده نشان می‌دهد که قیمت میم کوین SHIB مطابق با داده‌های سلطه اجتماعی است. علامت‌های پیکان بالای تصویر، سلطه اجتماعی را نشان می‌دهد که به دنبال آن اصلاح قیمت به طور کلی دیده می‌شود. بیشتر حجم معاملات شیبا نیز از معامله گران خرده فروشی تأمین شده است.

شیبا اینو -Shiba Inu

در توییتر، بسیاری اشاره کردند که این شیبا اینو یک صفر را از اعشار خود حذف کرد. با وجود این، شیبا با وجود جهشی که تجربه کرده، هنوز کمتر از یک پنی ارزش دارد.

  1. بخش زیادی از معامله‌گران به سمت معاملات خرد رفته‌اند

طبق تحلیل‌ها، در مدت اخیر معامله‌گران خرده‌فروشی به سراغ شیبا و دوجکوین رفته‌اند. دلیل این امر می‌تواند نوسانات شدید قیمت رمزارزهای معتبرتری مثل اتریوم و بیت کوین باشد.

در گزارشی از «بیزینس اینسایدر» آمده بود که یک خانواده نیویورکی از شیبا اینو، 9 میلیون دلار ثروت به دست آورده‌اند.

بنابراین بسیار از افراد ترجیح می‌دهند با هزینه کمتر و نگرانی کمتر نسبت به کاهش سرمایه‌شان، در رمزارزهای کم قیمت‌تر سرمایه‌گذاری کنند که بی شک دوج کوین و شیبا در این دسته جا می‌گیرند، به خصوص آن‌که دارندگان آن‌ها در روندهای پامپ (Pump) این رمزارزها سود زیادی می‌کنند.

ارزش خرید شیبا اینو

رمزارز شیبا در آگوست سال 2020 پا به میدان گذاشت. طبق داده‌های کوین‌بیس (Coinbase)، شیبا اینو به طور کلی، تقریباً 8000 درصد در یک سال جهش کرده است. همین موضوع بسیاری از طرفداران میم‌کوین‌ها را ترغیب کرده که امسال شیبا را هم به سبد خریدشان اضافه کنند.

طبق گفته وب سایت رسمی این میم کوین، توکنِ “SHIB” آزمایشی در ایجاد اجتماعات خودجوش غیر متمرکز است. سازندگان این رمز آن را با الهام از دوج کوین ایجاد کرده‌اند.

با این حال، برعکس تصور اولیه سرمایه‌گذاران، هدف سازندگان شیبا اینو این است که توکنِ SHIB را بیش‌ از یک شوخی معرفی کنند. همچنین سازندگان شیبا آن را قاتل دوج‌کوین (Doge Killer) نامیده‌اند.

توکنِ شیبا یک ERC-20 سازگار با شبکه اتریوم است. این توکن توسط تعداد زیادی از دارندگان پشتیبانی می‌شود که از آن در رسانه‌های اجتماعی مانند “Reddit” و “Twitter” حمایت و برای آن تبلیغ می‌کنند.

با وجود آن‌که هیچ متخصص یا شرکت بزرگی پیش‌بینی نمی‌کند که این توکن در سه تا چهار سال آینده به مرز 1 دلار برسد، اما شیبا با برخی از اقدامات نظرها را به خود جلب کرده است.

سرمایه‌گذاران اهداف اصلی پروژه SHIB را به اشتراک گذاشته‌اند و گفته‌اند که آن‌ها در حال کار روی علامت‌گذاریِ یک شبکه “NFT” بر اساس شبکه شیبا اینو هستند. همین امر توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است.

سرمایه‌گذاری در این میم کوین متکی به دقت زیادی است. همان‌‌طور که در این مطلب خواندید، قیمت میم کوین‌ها می‌توان با صعودها و سقوط‌های زیادی روبرو شود.

با این‌حال برخی از تحلیل‌گران معتقدند سرمایه‌گذاری در این شیبا اینو می‌تواند برای معامله‌گران کوتاه‌مدت مفید باشد.

علاوه بر معامله‌گران حرفه‌ای، معامله‌گران تازه‌کار نیز در مدت اخیر توانسته‌اند با سرمایه‌گذاری در شیبا اینو به سودهایی بسیار زیاد برسند. اما همچنان توصیه اصلی دقت بالا در معامله شیبا اینو و سایر میم کوین هاست.

در زمان نگارش این مقاله، توکن SHIB، با ارزش بازار 3،329،547،895 دلار به عنوان چهل و هفتمین ارز رمزنگاری شده شناخته می‌شود.

 

منابع:

Coingape.com

u.today

businessinsider.com

republicworld.com

نویسنده: شیرین جعفری

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

× هشت = هشتاد