ریال دیجیتال بحران برق را تشدید نمی‌کند - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ریال دیجیتال بحران برق را تشدید نمی‌کند

زمان مطالعه: < 1 دقیقه

سعید خوشبخت در گفت‌وگو با خبر آنلاین گفته است که پروژۀ ارز دیجیتال ایران را سال گذشته شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی آغاز کرده و راه‌اندازی آن تنها نیاز به زیرساخت‌هایی از جمله تدوین ضوابط دارد. او گفت که ارز دیجیتال بانک مرکزی مصرف برق را تشدید نمی‌کند و تأثیری بر دور زدن تحریم ندارد.
سعید خوشبخت در این گفت‌وگو به سوالاتی اساسی دربارۀ ارز دیجیتال ایران پاسخ داده است. او در پاسخ به این سوال که آیا انتشار ارز دیجیتال موجب تشدید بحران برق می‌شود گفت این یک تصور اشتباه است و با استخراح بیت کوین اشتباه گرفته می‌شود. تولید بیتکوین در اختیار شخص خاصی نیست، در اختیار پروتکل شبکه است که برق‌ بالایی مصرف می‌کند. ارز دیجیتال بانک مرکزی پدیده‌ای عمومی نیست و اختیار تولید آن با بانک مرکزی است و روش صدور آن با بلاکچین عمومی که پرهزینه و انرژی‌بر است، تفاوت دارد.
او همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ارز دیجیتال می‌تواند در دور زدن تحریم‌ها موثر باشد یا نه، پاسخ منفی داد. او گفت ارز دیجیتال بانک مرکزی برای دور زدن تحریم ساخته نشده است. این ارز دقیقا همان ریالی است که اکنون استفاده می‌کنیم؛ فقط در تولید آن از زیرساخت‌های بلاکچینی استفاده شده است. تفاوت آن در قابلیت رهگیری بهتر، مبارزه با پولشویی و ایجاد سیستم‌های پایدارتر (از نظر فنی) است. همان‌قدر که امروز با ریال کنونی می‌توان تحریم را دور زد، با ارز دیجیتال بانک مرکزی نیز می‌توان چنین کاری کرد.
او همچنین دربارۀ بحران صنعت برق گفت، علت این بحران اساسا ماینینگ نیست. صنعت برق ایران مدتهاست که ظرفیت خود را افزایش نداده است. این صنعت نیاز به سرمایه‌گذاری است. به گفتۀ این کارشناس اگر ما در رکود اقتصادی نبودیم و واحدهای صنعتی با تمام ظرفیت خود مشغول به کار بودند، این بحران برق بسیار گسترده‌تر بود.

منبع: خبرآنلاین

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

شصت شش − 61 =