ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) کیست؟ - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) کیست؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) یک نام مستعار برای مخترع ارز دیجیتال بیت کوین است. همه افراد نام ساتوشی ناکاموتو را مترادف با بیت کوین می‌دانند، با این حال فردی که درواقع ساتوشی است، هرگز پیدا نشده است. حتی مشخص نیست که این نام نشان‌دهنده یک فرد است یا گروهی از افراد.

از طرف دیگر می‌دانیم که کوچک‌ترین واحد هر بیت کوین، به افتخار خالق آن، ساتوشی ناکاموتو، ساتوشی نام‌گذاری شده است و هر بیت کوین 100.000.000 ساتوشی است.

برای شناخت بهتر این خالق افسانه‌ای، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

به‌طور مختصر و مفید در ویدیوی زیر درباره ساتوسی ناکاموتو گفته‌ایم:

همه چیز درباره ساتوشی ناکاموتو

شخصیت ساتوشی ناکاموتو در روزهای آغازین بیت کوین در سال 2009، فعالیتش را روی نمونه اولیه نرم‌افزار آغاز کرد. تمام ارتباطات با ناکاموتو، چه از طرف او و چه به سمت او، به صورت کاملا الکترونیکی انجام می‌شد؛ طبیعتا این نکته، به علاوه نبود اطلاعات و جزئیات درباره ساتوشی، موجب مخفی ماندن هویت او تا امروز شده است.

تمام ارتباطات ناکاموتو با بیت کوین در سال 2010 به پایان رسید. آخرین مکاتبه‌ای که با ناکاموتو انجام شده، یک ایمیل به یک توسعه‌دهنده دیگر در زمینه کریپتو با این مضمون بوده است: «ارائه نکردن نام شخص پشت پرده بیتکوین موجب گمانه‌زنی‌های زیادی درباره هویت ناکاموتو شده که این خود همزمان موجب افزایش محبوبیت و بدنامی ارزهای دیجیتال شده است.»

درحالی که هویت ناکاموتو به فرد یا افراد خاصی منسوب نشد، تخمین زده شد که ارزش بیت کوین‌‌های تحت تصرف او، ممکن فراتر از 50 میلیارد دلار باشد. با توجه به اینکه تنها 21 میلیون بیت کوین وجود دارد، میزان 5 درصد بیتکوینی که در تصرف ناکاموتو است، قدرت بازار بسیار بالایی دارد.

تعداد انگشت‌شماری از افراد به عنوان ساتوشی ناکاموتوی «واقعی» معرفی شده‌اند که هویت هیچ یک از آن‌ها به تایید نرسیده است. در ادامه لیستی از آن‌ها را ارائه می‌کنیم.

  1. دوریان ناکاموتو (Dorian Nakamoto)

دوریان ناکاموتو یک فرد دانشگاهی و مهندس در کالیفرنیا است. او در سال 2014 توسط لی ‌مک‌گراس گودمن (Leah McGrath Goodman) در یک مقاله “Newsweek” به عنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی شد.

در این مقاله گفته شده است: «ردپاهای دنبال شده توسط Newsweek ما را به سمت یک مرد 64 ساله ژاپنی-آمریکایی هدایت کرده است که واقعا ساتوشی ناکاموتو نام دارد.»

با این حال تحقیقات بعدی که متعاقبا انجام می‌شد، او را از لیست مظنونین خارج کرد.

  1. هال فینی (Hal Finney)

بیت کوین محصول جنبش سایفرپانک (Cypherpunk) است. یکی از ستون‌های اصلی این جنبش، هال فینی نام دارد. فینی قبل و بعد از راه‌اندازی بیتکوین، در انجمن آن فعالیت داشته است. همچنین او اولین فردی بود که اولین تراکنش بیت کوین را دریافت کرد.

به علاوه او «به صورت کاملا تصادفی» تنها چند خیابان دورتر از دوریان ناکاموتو زندگی می‌کرد. مرگ فینی در سال 2014 اعلام شد.

  1. نیک سابو (Nick Szabo)

مانند هال فینی، نیک سابو هم از جمله افرای است که در جنبش سایفرپانک بوده است و دوست‌های زیادی نیز در آن گروه دارد.

در سال 2015 او در یک پست بلاگی نوشت که فرض می‌کند، ارز دیجیتالی به نام بیت گلد “BitGold” برای تایید تراکنش‌ها نیاز به شخص سومی ندارد.

  1. کریگ رایت (Craig Wright)

یکی دیگر از افرادی که مظنون به ساتوشی ناکاموتو کاندید شد، کریگ رایت، فرد دانشگاهی و بیزینس‌من استرالیایی است.

دو مقاله در  “Wired” و “Gizmodo” پیشنهاد کردند که رایت ممکن است فرد پشت پرده بیتکوین باشد، اما تحقیقات بعدی نشان داد که او همه را فریب داده است. با این حال او همچنان ادعا می‌کند که ساتوشی ناکاموتو است.

  1. گوین آندرسون (Gavin Andresen)

آندرسن اولین کسی بود که ساتوشی ناکاموتو کد منبع بیت کوین را به او واگذار کرد.

  1. آدام بک (Adam Back)

او یکی از نویسندگان رمزنگاری بود که یکی از اولین ایمیل‌ها را از طرف ساتوشی ناکاموتو دریافت کرد. او در سال 2016 توسط “Financial Times” به عنوان یکی از مظنونین ساتوشی معرفی شد.

چرا هویت ساتوشی ناکاموتو مخفی است؟

این نکته که چرا در ابتدای امر ساتوشی ناکاموتو تصمیم به مخفی کردن هویت خود گرفته است نیز جای بحث دارد. یکی از این دلایل، تاثیر بیش از حدی است که سازندگان بر جوامع اطراف کوین خلق شده می‌گذارند، مثلا ویتالیک بوترین (Vitalic Buterin)، خالق اتریوم، بارها نارضایتی خود را نسبت به افشای نامش ابراز کرده است.

بنابراین این می‌تواند به این معنا باشد که ساتوشی ناکاموتو تمایل به مخفی کردن هویتش دارد، چرا که می‌خواهد از تاثیرگذاری زیاد روی بیت کوین و مشکلات تمرکززدایی جلوگیری کند.

دلایل دیگری نیز برای این اخفا وجود دارد. از آن جایی که به صورت فزاینده‌ای، از بیت کوین به عنوان تهدیدی برای بانک‌ها نام برده می‌شود، ممکن است در صورت مشخص شدن هویت ساتوشی، او به یک هدف متحرک برای بانک‌ها تبدیل شود.

ممکن است که دولت‌ها نتوانند بیت کوین را ممنوع کنند، اما به راحتی می‌توانند فشار زیادی را روی خالق آن اعمال کنند تا حاکمیت خود را اعلام کرده و دیگران را از پیروی از راه خود منصرف کند.

چنین اتفاقی چندان هم دور از ذهن نیست، چرا که این اتفاق قبلا در سال 2011، برای برنارد نات‌هاس (Bernard von NotHaus) نیز افتاد؛ زمانی‌که او را متهم به  ساخت، خرید و فروش ارز خصوصی خود، با نام دلار آزادی (Liberty Dollar) کردند.

البته این تنها قانون‌گذارن نیستند که ساتوشی را تا این حد محتاط کرده‌اند، قانون‌شکنان نیز می‌توانند تا همین اندازه به ساتوشی علاقه‌مند باشند! با توجه به اینکه مجرمان در گذشته نیز به شکل خشونت‌آمیزی خالقان ارزهای دیجیتال را مورد تهاجم قرار داده‌اند. ساتوشی نیز در حال حاضر یکی از ثروتمندترین افرادی روی زمین است، بنابراین منطقی به نظر می‌رسد اگر او کوچک‌ترین تمایلی برای افشای هویت خود نداشته باشد.

سرنخ‌های به دست آمده از بلاکچین بیتکوین درباره ساتوشی

تجزیه و تحلیل‌های بلاک چین بیت کوین مشخص کرده است که کدام آدرس‌ها ممکن است متعلق به ساتوشی ناکاموتو باشند.

با توجه به تجزیه تحلیل‌های سرجیو دمین لرنر (Sergio Demián Lerner)، دانشمند ارشد آزمایشگاه “RSK” ساتوشی چیزی حدود یک میلیون بیت کوین یا 100 میلیون دلار آمریکا در کیف پول خود دارد. این آدرس به دوران اوایل بیت کوین در سال 2009 برمی‌گردند.

در طول سال‌های گذشته برخی از تراکنش‌ها به کیف پول ساتوشی نسبت داده شده است، اما تجزیه و تحلیل‌ها نشان داده‌اند که هیچ یک از آن‌ها متعلق به ساتوشی نبوده و کیف پول او همچنان خاموش است.

در تاریخ می 2020، یکی از اکانت‌های توئیتر فعال در زمینه بلاکچین، پیغامی با این مضمون منتشر کرد: «40 بیتکوین از کیف پولی که ممکن است متعلق به ساتوشی باشد، به یک کیف پول ناشناس منتقل شد. کوین‌های متعلق به این کیف پول در ماه آغازین بیتکوین استخراج شده‌اند.»

این پیغام بلافاصله منجر به ایجاد یک موج جدید در توئیتر شد. این موضوع در ابتدای امر موجب ایجاد یک روند صعودی شد، اما یک روز بعد روند تغییر کرده و کاملا نزولی شد.

با اینکه شاخص‌های بلاکچین نشان می‌دادند که این کیف پول متعلق به ساتوشی نیست، اما ترس و عدم اطمینان فضا را پر کرده بود. بسیاری مستاصل بودند که بهتر است دارایی‌های خود را بفروشند و  بسیاری دیگر بلافاصله آن‌ها را فروختند.

قیمت بیت کوین بلافاصله پس از انتشار این خبر، 4 درصد سقوط کرد که خود نشان‌دهنده بی‌ثباتی این بازار است.

مانیفست ساتوشی ناکاموتو

برای بسیاری از افراد، مبهم‌ترین موضوع در دنیای ارزهای دیجیتال، هویت ساتوشی ناکاموتو است. تنها چیزی که درباره ساتوشی وجود دارد این است که او در سال 2008 وایت‌پیپر بیت کوین را منتشر کرده و دنیای ارزهای دیجیتال را آغاز کرده است.

این وایت پیپر که “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” نام داشت، درباره نحوه استفاده از یک شبکه نظیر به نظیر  (peer-to-peer) برای حل مسئله دوبار خرج‌کردن، توضیح داده است.

مشکل دوبار خرج‌کردن درباره ارزهای فیات وجود ندارد، چرا که این نوع از ارزها ماهیت فیزیکی دارند؛ بنابراین حضور یک ارز فیات در دو مکان در یک لحظه غیرممکن است.

از آن جایی که ارزهای دیجیتال ماهیت فیزیکی ندارند، استفاده از آن در یک تراکنش، به نوعی آن را از مالکیت فرد دارنده خارج نمی‌کند.

راه حل مبارزه با معضل دوبار خرج‌کردن، در گرو اعتماد به شخص سومی بود که می‌بایست تراکنش‌ها را تایید می‌کرد. در اکثر مواقع، این شخص سوم که معمولا بانک‌ها بودند، با کمترین میزان ریسک وجود این تراکنش را تایید می‌کردند.

مشکل اصلی این راه حل اینجاست که اگر این شخص سوم به خودی خود قابل اعتماد نباشد، در این حالت خطر کلاهبرداری وجود دارد.

از میان برداشتن این شخص سوم، تنها با وارد کردن فرایند رمزنگاری به تراکنش‌ها، امکان‌پذیر بود.

ناکاموتو یک رویکرد غیرمتمرکز در معاملات را پیشنهاد کرد و در نهایت با ایجاد بلاک چین به اوج خود رسید. در یک بلاک‌چین، بر اساس تاریخچه‌ غیرقابل تغییری که توسط فرایند اثبات کار (Proof of work) ایجاد شده است، برچسب‌های زمانی تراکنش‌ها به انتهای تراکنش قبلی اضافه می‌شوند.

به دلیل اینکه رکورد تراکنش در میان تعداد زیادی از نودها در شبکه توزیع شده است، فرایند دوباره نوشته شدن دفتر کل برای یک کاربر هکر، اگر غیرممکن نباشد بسیار سخت است.

رکوردهای ثبت شده در یک بلاکچین کاملا امن هستند، زیرا مقدار قدرت محاسباتی مورد نیاز برای معکوس کردن آن‌ها، باعث جلوگیری از حملات در مقیاس کوچک می‌شود.

واحد ساتوشی چیست؟

به واحدهای کوچک‌تر ارز دیجیتال بیت کوین، ساتوشی می‌گویند. همان طور که قبلا هم گفتیم، نام آن از روی «ساتوشی ناکاموتو» انتخاب شده است. برای افرادی که «احتمالا» ساتوشی ناکاموتو را نمی‌شناسند،  لازم است بگوییم که او پروتکل مورد استفاده در بیت کوین و بلاک چین را خلق کرد. هر صدمیلیون ساتوشی! یک بیت‌کوین را تشکیل می‌دهد. بر طبق داده‌های جمع‌آوری شده از سایت “CoinDesk”، در سپتامبر سال 2019 هر یک دلار معادل 12.270 ساتوشی بود.

نتیجه‌گیری

پس از سوالات زیادی که در زمینه هویت مخفی ساتوشی مطرح می‌شود، بسیاری تمایل دارند بدانند: اگر ساتوشی روزی به هر دلیلی بازگردد، چه اتفاقی می‌افتد؟

بسیاری از افراد جامعه بیت کوین معتقدند که ساتوشی برای همیشه از میان رفته است و گنجینه بیتکوین او تا ابد خاموش می‌ماند.

اگر روزی به هر دلیلی ساتوشی برگردد، پیامدهای زیادی در انتظار بیت کوین است. این بازگشت برای خود او نیز آسان نخواهد بود، چرا که اثبات کردن هویتش برای جمعی از افراد که تا به  امروز با مدعیان زیادی آشنا شده‌اند، چندان هم آسان نخواهد بود.

پیامد اصلی آن برای بیتکوین، این است که 1 میلیون بیت کوینی که تا به امروز تصور می‌شد وجود ندارد، دوباره وارد چرخه می‌شود و این موضوع تاثیر بسیار زیادی روی نوسانات قیمت بیت کوین خواهد داشت.

همانطور که گفتیم، حتی خبر فعال شدن حساب ساتوشی، تاثیر زیادی روی قیمت‌ها داشته است.

نکته بعدی اینجاست که در صورت بازگشت ساتوشی، زن یا مردی که پشت این ماجرا بوده است، به راحتی می‌تواند در باره بیتکوین اظهار نظرات عمومی داشته باشد.

صرف نظر از تمام این موضوعات، ساتوشی همچنان منبع الهامی برای جامعه بیتکوین است. در سال 2021، زمانی که صرافی “Coinbase” عمومی شد، یک نسخه از پرونده عمومی خودش را در یک حرکت سمبلیک به آدرس ساتوشی ناکاموتو ارسال کرد و پیام خود را در یک روزنامه مرتبط با بلاک چین، رمزنگاری کرد.

نظر شما چیست؟ آیا فکر می‌کنید ساتوشی ناکاموتو برای همیشه از میان رفته و 1 میلیون بیت کوین در گوشه و کناری از این دنیا رها شده است؟ یا معتقدید که او در گوشه‌ای به آرامی نشسته است و خبرها و شایعات را نظاره می‌کند تا در یک وقت مناسب وارد عمل شود؟

منابع:

fintechmagazine.com

robbreport.com

decrypt.co

investopedia.com

نویسنده: مهشید ربیعی

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

هشتاد هفت + = نود دو