سولانا (SOL) به ATH جدید رسید - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

سولانا (SOL) به ATH جدید رسید

زمان مطالعه: 2 دقیقه

سولانا که در یک روند صعودی بسیار خوب قرار داشت، چندساعت پیش با ادامه این روند، به بالاترین سطح تاریخ خود یعنی 250 دلار رسید. حالا سولانا چهارمین ارز دیجیتال بزرگ دنیا با ارزش بازار معادلِ 72.9 میلیارد دلار است.
سولانا امسال، به ویژه در سه ماه گذشته، در یک تجمع غیرقابل باور قرار داشت. قیمت “SOL” از ابتدای سال 2021 تا کنون 166 برابر شده و این رمزارز به یکی از آلت‌کوین‌هایِ با عملکرد برتر در اکوسیستم تبدیل شده است.
بلاک‌چین سولانا به‌دلیل تراکنش‌های فوق سریع و در عین حال کم هزینه محبوبیت دارد. علاوه‌براین، افزایش سریع هزینه گس (Gas) در بلاکچین اتریوم، فعالان عرصه دیفای (Defi) را وا داشته که به‌دنبالِ راه‌حل‌های مقرون به صرفه‌ای مثل شبکه سولانا باشند.
طبق داده‌های “DeFiLlama”، ارزش قفل‌شدهِ تمام پروتکل‌های دیفای در سولانا، نزدیک به 15 میلیارد دلار شده است. همچنین فروش NFT هم در اکوسیستم سولانا انجام می‌شود که در مدت اخیر به شدت افزایش یافت.
اسکات ملکر (Scott Melker)، تحلیل‌گر و سرمایه‌گذار معروف رمزارزها، در همین راستا درباره رشد سولانا گفته است:
«سولانا یک رقیب قانونی برای اتریوم است؛ آن‌هم با تراکنش‌های سریع و کمترین قیمت. افزایش سریع ارزش این رمزارز، تا حد زیادی هم نتیجه بازی‌های رمزنگاری شده و راه‌اندازی موفق NFT است. توسعه‌دهندگان پروژه‌های زیادی روی سولانا ساخته‌اند که در انفجارِ قیمت و پذیرشِ آن خود را نشان می‌دهد.»

چرا سولانا امسال سر به فلک کشید؟

اگرچه افزایش هزینه گس اتریوم یکی از دلایلی است که منجر شد تا فعالان دیفای به سولانا نقل مکان کنند، اما شبکه سولانا هم توسعه قوی‌ای را شاهد بود. برای مثال بلاک چین سولانا قابلیتِ انجامِ 710000 تراکنش در ثانیه (TPS) را دارد.
این بلاکچین، چنین مقیاس‌پذیری را با استفاده از مدل اجماع اثبات تاریخ (PoH) همراه با مدل اثبات سهام (PoS) است که بهبود می‌بخشد. علاوه‌براین، این پلتفرم طیف گسترده‌ای از برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) را تسهیل می‌کند که قبلاً امکان‌پذیر نبود.
در حال حاضر، حرف و حدیث‌های زیادی در مورد سولانا وجود دارد که می‌تواند در آینده جای اتریوم را بگیرد، اما در حال حاضر عملی شدن این فرضیه بسیار دور از ذهن است. چراکه در حال حاضر اکوسیستم اتریوم هفت برابر سولاناست. علاوه بر این، با انتقال اتریوم به اتریوم 2.0 و الگوریتم اثباتِ سهام، رقابت سولانا با اتریوم سخت‌تر خواهد شد.

منبع: coingape.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

2 × = ده