صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) روی دست صرافی‌های متمرکز (CEX) بلند شدند! - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) روی دست صرافی‌های متمرکز (CEX) بلند شدند!

زمان مطالعه: 2 دقیقه

براساس داده‌های چین‌آنالیسیس (Chainalysis)، تعداد صرافی‌های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال بین سه‌ماهه اول سال 2019 و سه ماهه سوم سال 2021 دو برابر شده، در حالی‌که تعداد صرافی‌های متمرکز رمزارزها تقریباً ثابت مانده است.

گزارش‌های جدید این شرکت تحلیلی نشان می‌دهد که تعداد صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) سریع‌تر از سایر انواع صرافی‌های ارز دیجیتال در حال رشد است. در عین حال، داده‌های مشابه وب هم نشان می‌دهد که صرافی‌های متمرکز همچنان در دور محبوبیت هستند؛ مثلا آن‌که بایننس در ماه اکتبر ۱۷۱ میلیون بازدیدکننده داشت.

بیایید نگاهی به داده‎ها بیندازیم:
چین آنالیسیس، در 11 نوامبر گزارشی از مبادلات رمزنگاری منتشر کرد و با تجزیه‌و‌تحلیلِ صرافی‌ها براساس مدل‌های تجاری‌شان (شامل  DEXو CEX)، کارگزارن فرا بورس‌شان و بازار مشتقات‌شان، تحلیلی را ارائه کرد.

بر اساس این تحلیل، تعداد DEX بین سه‌ماهه اول 2019 و سه‌ماهه سوم 2021 بیش از 100 درصد رشد کرده و تا ژوئن سال جاری به حدود 205 عدد رسیده است.

در مقایسه، تعداد صرافی‌های متمرکز (CEX) به طور موقت از حدود 100 به 120 افزایش یافته است که از صرافی‌های غیرمتمرکز رشد کمتری است.
همچنین تعداد کارگزاران فرابورس نیز به میزان قابل توجهی در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) بیش‌تر و تا حدود 50 درصد افزایش یافته است.

تعداد مبادلات مشتقه نیز در سال 2019 به حدود 125 مبادلات افزایش یافته و اساساً از آن‌زمان تا کنون در در این محدوده باقی مانده است.
چیسن‌آنالیسیس تاکید کرده که محبوبیت فزاینده DEX در 2 سال گذشته با «رشد انفجاری حوزه دیفای (DeFi)» هم‌زمان شده است.

این شرکت همچنین گفته که ارزش کل دریافتی توسط DEX از حدود 10 میلیارد دلار در ژوئیه 2020 به 368 میلیون دلار در ماه می 2021 رسیده است که نشان دهنده افزایش تقریباً 3579 درصدی است.

برتری ثابت بایننس
بایننس با مجموعِ ۱۷۱ میلیون بازدیدکننده، بیش‌ترین ترافیک وب را در بین صرافی‌های رمزنگاری در ماه اکتبر داشته است. این رقم نسبت به ماه قبل 12 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین کوین‌بیس (Coinbase) با 91 میلیون بازدیدکننده در ماه گذشته رتبه دوم را دارد و نسبت به ماه قبل از آن، 31 درصد افزایش ترافیک داشته است.
سومین صرافی محبوب اما پنکک‌سواپ (PancakeSwap) است؛ یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) که در زنجیره هوشمند بایننس فعالیت می‌کند، ۲۵ میلیون بازدیدکننده دارد و ماهانه ۱۴ درصد رشد می‌کند.

صرافیِ بای‌بیت (Bybit) نیز  با 24 میلیون (8٪ کاهش نسبت به سپتامبر) در رتبه چهارم صرافی‌ها قرار می‌گیرد.
داده‌های کوین‌گکو (Coingecko) نشان می‌دهد که بایننس از نظر حجم بسیار جلوتر از رقبای خود است. این پلتفرم در 24 ساعت گذشته بیش از 33.3 میلیارد دلار فروش داشته که این رقم بیش از پنج‌برابر بیش‌تر از مجموع فروش کوین‌بیس است.
روز پنجشنبه نیز «وال استریت ژورنال» گزارش داد که مدیران سابق بایننس تخمین زده‌اند که این شرکت به عنوان یک شرکت سهامی عام می تواند تا 300 میلیارد دلار ارزش داشته باشد. هرچند که با توجه به عدم وجود دفتر مرکزی رسمی، مشخص نیست چه زمانی و چگونه بایننس به صورت عمومی عرضه خواهد شد.

با این حال، مدیرعامل بایننس چانگ‌پنگ ژائو (Changpeng Zhao) در ماه سپتامبر گفت که شعبه ایالات متحده بایننس در حال بررسی عرضه اولیه عمومی (IPO) برای سال 2024 است.

با وجود همه محبوبیت بایننس، داده‎های چین‌آنالیسیس و بسیاری از تحلیل‌ها نشان‌دهنده آن است که صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) آینده روشنی دارند.

 

منبع: cointelegraph

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

پنج × = چهل