مبارزۀ اتریوم با بلاکچین‌های ارزان‌تر و سریع‌تر رقبا - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

مبارزۀ اتریوم با بلاکچین‌های ارزان‌تر و سریع‌تر رقبا

زمان مطالعه: 2 دقیقه

اتریوم که با قراردادهای هوشمندش شناخته شده است، در امنیت، مقیاس‌پذیری و مصرف انرژی بهترین است. اما کارمزد بالا و تراکم شبکه عملکرد آن را تحت‌الشعاع قرار داده و نرخ برخی فعالیت‌ها روی این شبکه را بالا برده و همین فرصتی را فراهم کرده تا بلاکچین‌های رقیب زیادی برای آن ظهور کنند.

از جملۀ این بلاک‌چین‌ها می‌توان به سولونا و پولکادات و کازمس اشاره کرد که هرکدام در برابر اتریوم ویژگی‌ رقابتی خود را دارند. یک ضعف بزرگ اتریوم که توسعه‌دهندگانش در صدد رفعش هستند، آن است که استخراج در شبکۀ آن همانند بیتکوین انرژی‌بر است. در اتریوم نیروی پردازشی زیادی صرف می‌شود تا معادلات پیچیده‌ای حل شود و میزان برق مصرفی آن بر اساس برآورد دانشگاه کمبریج معادل مصرف برق کشور اکوادور است.

بلاک چین‌های دیگر این مشکل را با استفاده از مدل اثبات سهام حل کرده‌اند؛ در این مدل برای حفظ امنیت فعالیت در شبکه، کریپتوکارنسی به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار می‌گیرد، و دیگر بر پردازش‌ها و محاسبات تکیه نمی‌شود. اتریوم در حال حاضر به سرعت به این سمت می‌رود و باید در سه‌ماهۀ آخر سال به آن‌جا برسد.

موضوع فنی دیگری که به اتریوم آسیب می‌زند، تراکم شبکه است و موجب افزایش کارمزد می‌شود. در این باره اتریوم قربانی موفقیت خود در جذب کاربران است. درست مانند رستوران محبوبی که یافتن میز خالی در آن دشوار است. به همین علت فرصت برای رقبا ایجاد شده است، زیرا کاربران به دنبال گزینه‌های ارزان‌تر و سریع‌تر هستند، برای مثال سولونا که به موجب مقیاس‌پذیری بسیار بالایش بسیار سریع‌تر و ارزان‌تر است.

اتریوم برای رقابت نیاز دارد که با دقت از مدل اثبات کار به مدل اثبات سهام گذار کند، و در حالی که رقبایش از ابتدا بلاکچینی بر اساس مدل اثبات سهام داشته‌اند، اتریوم باید همچون هواپیمایی عمل کند که در میانۀ پرواز موتورهایش را عوض می‌کند.

اتریوم در صدد است که امتیاز خود در زمینه قرارداد هوشمند را حفظ کند. توسعه‌دهندگان و حامیان اتریوم برای این کار مقیاس‌پذیری بلاک چین را بهبود می‌بخشند و در ماه‌های اخیر دست به ابتکاراتی برای کاهش تراکم شبکه زده‌اند. این ابتکارات راه‌حل‌های «لایه 2» نام دارند، زیرا فعالیت‌های شبکه را جدا از لایۀ بنیادین بلاکچین مدیریت می‌کنند. این ابتکارات معاملات را به صورتی دسته‌بندی می‌کند که فشار بر شبکۀ اتریوم  کاهش یابد و تراکنش‌ها سریع‌تر انجام شوند.

یکی از برنامه‌های ارتقای شبکۀ اتریوم پروتکل “EIP-1559” است که شیوۀ پرداخت به ماینرها را تغییر خواهد دارد؛ این پرداخت شامل یک نرخ پایه به انضمام مقداری انعام است و هدفش مدیریت ازدحام شبکه به هنگام اوج تراکم است. این پروتکل همچنین دارای مکانیزمی در خصوص سوزاندن کارمزد است که اتر را از چرخه خارج می‌کند و تقریبا همچون بازخرید سهام است.

اتریوم کارهای زیادی در برنامۀ ارتقای خود دارند و اینکه چطور این اقدامات میدان رقابت را تغییر خواهد دارد مهم و هیجان انگیز است. اگر شما نیز مشتاقید که ببینید طی این تابستان و همچنین در آستانۀ ورود به سال 2022 (که اتریوم از مدل اثبات کار به اثبات سهام گذار می‌کند) چه رخ خواهد داد، بلاکچین‌های اتریوم، سولونا، زنجیرۀ هوشمند بایننس، پولکادات و کازمس را در این میدان رقابت زیر نظر بگیرید.

منبع: marketwatch.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

× پنج = پنج