متاورس موجب تکامل شگفت‌انگیز NFTها شده است - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

متاورس موجب تکامل شگفت‌انگیز NFTها شده است

زمان مطالعه: 3 دقیقه

توکن‌های غیرقابل‌معاوضه یا NFTها قرار است ماندگار باشند و متاورس به محبوبیتشان اضافه کرده است. بسیاری از افرادی که خارج از دنیای رمزارز هستند، تاکنون NFTها را حیله می‌دانستند؛ اما گفته می‌شود که متاورس این باور را تغییر خواهد داد.
تصمیم زاکربرگ برای تغییرنام فیسبوک به متا کافی بود تا مفهوم متاورس، با وجود آنکه حداقل سه دهه ‌است که وجود دارد، بیش از قبل، در سراسر جهان مطرح شود.
موسسات بزرگی مانند مورگان استنلی (Morgan Stanley) اکنون در حال پیش‌بینی آیندۀ NFT هستند. شرکت دیجیتال لاکچری (Digital Luxury) نیز پیش‌بینی کرده است که تا سال 2030، ارزش بازار متاورس به 50 میلیارد دلار خواهد رسید. NFT وارد مرحلۀ بعدی خود شده است.
متاورس اصطلاحا واقعیت مجازی و واقعیت افزوده تلقی می‌شود، اما به آن محدود نیست. از نظر زاکربرگ متاورس شبکه‌ای از تجربیات مجازی به هم‌پیوسته است که امر دیجیتال را با امر فیزیکی ترکیب می‌کند و راه‌های جدیدی برای کار و بازی و معاشرت عرضه می‌کند. برای مثال جلسات از راه‌دور لزوما نباید دیواری از سرها سخنگو باشد. به جای آن شما می‌توانید یک فضای مجازی را با گروهی از آواتارها به اشتراک بگذارید. این موضوع مهم است، زیرا به شما یک حس واقعی حضور را می‌دهد و تعامل‌های ظریف‌تر و طبیعی‌تر را میسر می‌کند.
در ماه‌های گذشته افرادی که به دنبال فرار از انزوای قرنطینه‌ بوده‌اند، به صورتی خلاقانه، بازی‌ها را به محل تعاملات اجتماعی خود تغییر داده‌اند، مانند عروسی‌ها در “‌Animal Crossing” یا جلسات کاری در “Red Dead Redemption”.
اپیک گیمز (Epic Games) شرکت دیگری است که مدتی است به متاورس توجه ویژه‌ای داشته است و یک سال پیش از قرنطینه میزبان کنسرت مجازی موزیسین آمریکایی به نام “Marshmello” بوده است. تیم سوئینی (Tim Sweeney)، مدیرعامل اپیک گیمز، روی متاورس شرط‌بندی کرده و خدماتی از جمله ابزار طراحی ” Unreal Engine ” این شرکت را به رایگان عرضه کرده است.
از نکات اساسی متاورس ساختار غیرمتمرکز آن است که در آن هرکس بر حضور خود کنترل دارد. به گفتۀ متیو بال ( Matthew Ball-سرمایه‌گذار و تحلیل‌گر متاورس)، بلاکچین از اصلی‌ترین عناصر متاورس است. احساس حضور فردی و تداوم داده‌ها عناصر حیاتی دیگری هستند که او دربارۀ متاورس برمی‌شمرد. او در این‌باره می‌گوید: شما هرچه بیشتر آنلاین زندگی کنید، پوستۀ فردی شما مهم‌تر خواهد بود. حتی ابتدایی‌ترین هنر پیکسلی می‌تواند به شدت با هویت فردی مرتبط باشد، چنان‌که علاقه به “CryptoPunk”‌ها این را نشان می‌دهد. دارندگان آن‌ها می‌گویند که به شدت به “punk” خود احساس نزدیکی و تعلق می‌کنند.

متاورس موجب تکامل شگفت‌انگیز NFTها شده است

در واقع NFTها بیان فردیت آنلاین را ممکن می‌سازند؛ چه از طریق ویژگی‌هایی که به صورت تصادفی به وجود آمده‌اند، چه ویژگی‌هایی که به دقت طراحی شده‌اند. لباس‌ها و اکسسوری‌های مجازی که کاربران در متاورس انتخاب می‌کنند، به هر فردی کمک می‌کند که احساسی واقعی از داشتن یک هویت آنلاین داشته باشد. مد و هنر بخش مهمی از ابراز وجود در دنیای فیزیکی است، پس چرا در دنیای آنلاین متفاوت باشد؟
همۀ اینها برای سرمایه‌داری، نوآوری و خلاقیت چه معنایی دارد؟ طیف وسیعی از جریان‌های درآمدی موجود در متاورس، از بازی تا فروش بلیط، اشتراک نرم‌افزار، مراقبت‌های بهداشتی و … پتانسیل آن را دارد که الگوی فناوری را از تبلیغات و داده‌های بزرگ دور‌ کند.
هرچه پلتفرم‌ها بازتر و دردسترس‌تر باشد، این روایت قوی‌تر می‌شود. پلتفرم‌های متصل به هم، کاربران بیشتری را جذب می‌کنند. مکانیزم‌های پرداخت‌ها و دارایی‌های یکپارچه و متقابل، انگیزه را برای طراحی و تجارت افزایش می‌دهد.
شرکت‌های بزرگ بازی در حال‌حاضر ابزارهای توسعۀ متاورس را با هدف تشویق قابلیت همکاری و پذیرش‌ گسترده‌تر در دسترس قرار داده‌اند. این شرکت‌ها متقاعد شده‌اند که متاورس باز برای تجارت بهترین گزینه است و این راه بهتری برای ایجاد یک اقتصاد آنلاین پررونق خواهد بود. اقتصادی که کاربران در آن انگیزۀ مشارکت و ایجاد ارزش داشته باشند.

منبع: cointelegraph.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

× پنج = 40