متاورس چیست؟ با خرید توکن‌های متاورسی به جهان آینده بپیوندید! - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

متاورس چیست؟ با خرید توکن‌های متاورسی به جهان آینده بپیوندید!

زمان مطالعه: 7 دقیقه

چندوقت پیش (آبان 1400) بود که به دنبال تغییر برند فیس‌بوک به متا (Meta)، ارزش خالص بازار توکن‌های دنیای متاورس رشدی بسیار زیاد را در مدت یک‌روز تجربه کرد و به 12.36 میلیارد دلار رسید. پس از آن نیز، توکن‌های متاورسی مطرحی مثل مانا (MANA) و سندباکس (SAND) به رشدشان ادامه دادند.
این توکن‌ها برای رشد زیاد، علاوه بر تغییر نامِ فیس‌بوک به متا، دلیلِ دیگری هم داشته و دارند. این دلیل، نزدیک‌شدن هرچه بیش‌تر جهان واقعی و مردم به جهان متاورس است؛ جهانی که بدون شک زندگی همه ما و مناسباتش را تغییر خواهد داد.
در این پُست، قرار است به توکن‌های متاورسی و برترین توکن‌های متاورس که رشد خوب و اهمیت بالایی دارند بپردازیم و بگوییم بهتر است حواسمان به کدام‌یک از این توکن‌ها در بازار کریپتوکارنسی باشد.
اما پیش از آن، بهتر است کمی هم درباره متاورس بگوییم و جهان پیشِ رویی که بدون شک به رمزارزهای متاورسی هم رونق زیادی خواهد بخشید. پس با ما در دیدکس همراه باشید.

به دنیای متاورس (فراجهان) خوش آمدید!

فرض کنید در جهانی زندگی کنید، که علاوه بر این‌که محدودیت‌های مکانی و زمانی زندگی واقعی را ندارد، می‌توانید در آن هر کاری که می‌خواهید را انجام دهید؛ مثلا هرجا که خواستید بروید، هر آدمی که خواستید را با وجودِ فرسنگ‌ها فاصله فیزیکی ببینید، خرید کنید و مالک چیزها شوید و به طور کلی یک زندگی بی‌نهایت را تجربه کنید.
شاید فکر کنید چیزی شبیه به دنیای آنلاین امروز با قابلیت‌های بیش‌تر در متاورس در انتظارتان است، اما با اینترنتِ امروزی ما نمی‌توانیم با حفظ هویت و هرآنچه داریم جابه‌جا شویم. متاورس اما می‌تواند این امکان را فراهم کند و دنیاهای آنلاین متنوع را به یک جهان تبدیل کند.
حضور در متاورس با همه حواس پنج‌گانه ما همراه است؛ به همین دلیل است که می‌تواند همه‌چیز را در پیرامون و فضای ذهنی ما تغییر دهد.
اولین‌باری که اصطلاحِ متاورس (Metaverse) به‌کار برده شد، سال 1992 و در کتابِ سقوط برف (Snow Crash)، یک رمان علمی-تخیلی، نوشته نیل استفنسون (Neal Stephenson)، بود. نویسنده در این کتاب آواتارهای واقعی را تصویر ‌کرده که در ساختمان‌های سه‌بعدی واقع‌گرایانه و دیگر محیط‌های واقعیت مجازی با هم ملاقات می‌‌کنند.
از آن‌زمان تا امروز، پیشرفت‌های زیادی در مسیر رسیدن به یک متاورس واقعی طی شده است. امروز وقتی از متاورس صحبت می‌کنیم منظورمان یک دنیای مجازی آنلاین است که از واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، آواتارهای هولوگرافی سه‌بعدی، ویدئو و سایر ابزارهای ارتباطی استفاده می‌کند تا بتواند یک دنیای دیگر را جایگزین جهان فعلی کند.

متاورس چیست و قرار است چه کار کند؟

متاورس درواقع ترکیبی از چندین عنصر فناوری، از جمله واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR) و ویدئو است که در آن کاربران در یک جهان دیجیتال زندگی می‌کنند.
حامیان و افرادی که دوست دارند مردم دنیا به سمت متاورس حرکت کنند، تصور می‌کنند که کاربران این جهان، می‌توانند همه‌چیز از کنسرت‌ها و کنفرانس‌ها گرفته تا سفرهای مجازی به سراسر جهان، کار، بازی و یا ارتباط با دوستان‌شان را در متاورس حفظ کنند.

اما چه زمانی باید منتظر ورود به متاورس باشیم؟ مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg)، مدیر عامل متا (فیسبوک سابق) تخمین زده که 5 تا 10 سال طول می‌کشد تا ویژگی‌های کلیدی متاورس به جریان اصلی تبدیل شود. البته در حال حاضر جنبه‌هایی از متاورس وجود دارد؛ مثلِ سرعت پهنای باند فوق‌العاده سریع، هدست‌های واقعیت مجازی و ورود همه‌جانبه مردم به زندگی آنلاین.
متا، همان فیس بوک سابق، پیش از این هم توجه زیادی به متاورس داشته است. این غول فناوری تا امروز سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در واقعیت مجازی انجام داده؛ از جمله خرید اوکولوس (Oculus)، هدست واقعیت مجازی، در سال 2014.
متا همیشه دنیایی مجازی را تصویر کرده که آواتارهای دیجیتال در آن، از طریق کار، مسافرت یا سرگرمی و با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی (VR) به هم متصل می‌شوند. زاکربرگ در همه این سال‌ها نسبت به متاورس خوش‌بین بوده و معتقد است که این فناوری تا چندسالِ آیندهمی‌تواند جایگزین اینترنت به شکلی که امروز می‌شناسیم بشود.

متاورس و دنیای کریپتو چطور به هم وابسته‌اند؟

اما از همه حرف‌ها و آینده‌نگری‌ها که بگذریم، سوال مهمی وجود دارد که در میانِ بحث پیرامون پتانسیل متاورس گم می‌شود. سوال این است که چطور همه اطلاعات در دنیای متاورس می‌توانند ایمن باشند و محافظت شوند؟
برای مثال، اگر قرار است افراد زمان زیادی را در این واقعیت مجازی سپری کنند، چگونه می‌توانند مطمئن باشند که تراکنش‌ها و اطلاعات مربوط به آن‌ها امن است؟
در پاسخ به این سوال باید به کاربرد بلاکچین اشاره کنیم. واقعیت مجازی در مدت اخیر بسیار مورد بحث بوده، اما چیزی که مورد بحث قرار نگرفته، پیامدها و تأثیر بلاکچین و کریپتو بر این ایده نوآورانه است. متاورس برای کار کردن به دنیای رمزنگاری نیاز دارد.
همان‌طور که می‌دانیم، بلاک چین تغییرناپذیر است. پلتفرم‌های بلاک چین تا امروز ثابت کرده‌اند که غیرقابل هک و تغییرناپذیر هستند؛ این امر برای هر پلتفرم واقعیت مجازی که بخواهد به جریان اصلی برسد، اهمیت زیادی دارد.
به طور خاص، اگر یک فرد یا گروهی از افراد قرار است با افراد دیگر در یک محیط مجازی درگیر شوند، باید نوعی اطمینان از ایمن بودن تراکنش‌های‌شان وجود داشته باشد. بنابراین اگر بخواهیم مردم در یک محیط کاملاً آنلاین و مجازی درگیر شوند، پلتفرم زیربناییِ مورد استفاده باید ایمن باشد.
در همین راستا، بلاک چین نه تنها اطلاعات تاییدشده آنی را فعال می‌کند، بلکه کمک می‌کند که تراکنش‌های در دنیای مجازی از نظر رمزنگاری ایمن و محافظت شوند. به زبانِ ساده‌تر، فناوری بلاک‌چین و دارایی‌های رمزنگاری‌شده بخشی ضروری و جدایی‌ناپذیر از نحوه پیاده‌سازی واقعیت مجازی هستند.
افرادی که بخشی از اکوسیستم متاورس هستند، باید بتوانند به‌راحتی معامله کنند و باهم تعامل داشته باشند؛ چنان‌که گویی این‌کار را حضوری انجام می‌دهند. همچنین آن‌ها باید اطمینان داشته باشند که تراکنش‌های‌‌شان امن است. اینجاست که رابطه متاورس و دنیای کریپتو و بلاکچین بسیار محکم می‌شود.
در یک محیط و اکوسیستم آنلاین یا مجازی، داشتن یک روش پرداخت امن، قابل ردیابی و شفاف، بخشی جدایی‌‌ناپذیر از چگونگی تکامل این فضا در آینده است.
درنتیجه در اکوسیستم کاملا مجازی متاورس، پرداخت‌های دارای رمزنگاری فعال یا تقویت‌شده محبوب‌تر است. منطقی است که پرداخت‌های دارای قابلیت رمزنگاری در آینده به خط مقدم متاورس تبدیل شوند.
همین حالا نیز بسیاری از پلتفرم‌های متاورسی با استفاده از فناوری بلاک چین، رمزارزها و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، به نوع جدیدی از دارایی دیجیتال غیرمتمرکز کمک می‌کنند.

توکن‌ متاورسی چیست؟

در پاسخ به این سوال مهم باید بگوییم که توکن‌های متاورس واحدی از ارز مجازی هستند که برای انجام تراکنش‌های دیجیتالی درون متاورس استفاده می‌شوند. آن‌ها تفاوت زیادی با سایر ارزهای دیجیتال و توکن‌ها ندارند، اما به همان صنعت متصل‌اند.
این توکن‌ها به روش‌های مختلفی مثلِ “Axie Infinity” معروف کار می‌کنند، که یک بازی مبتنی‌بر وب است. در این بازی می‌توانید موجوداتی را برای مبارزه و کسب درآمد بخرید.
تحلیل‌گران بر این باورند که توکن‌های متاورسی «میلیونرسازهای بعدی» هستند. آن‌ها معتقدند که این توکن‌ها می‌توانند سودهای بزرگ‌تری داشته باشند.
کارشناسان زیادی تا امروز گفته‌اند که که چشم‌انداز این توکن‌ها ارزشمند است. آن‌ها تقریباً تضمین کرده‌اند که این توکن‌ها پول زیادی برای مردم به ارمغان می‌آورند.
توکن‌های غیر مثلی (NFT) نیز نقش بنیادینی در دنیای متاورس ایفا می‌کنند. آن‌ها مالکیت کامل کاراکترها، آیتم‌های کسب‌شده درونِ بازی و حتی زمین‌های مجازی را به کاربران می‌دهند. به تازگی، یک ان‌اف‌تی، از یک ملک مجازی ۲۵۹ پارسلی (parcel) _واحد شمارش قطعه زمین_ در دسنترالند اخیراً به قیمت بیش از ۹۰۰٬۰۰۰ دلار، به فروش فروش رفت.

بهترین توکن‌های متاورسی کدام‌‎ها هستند؟

احتمالا شما هم نامِ دو توکنِ مانا و سندباکس را به عنوان دو توکن با عملکرد خوب را شنیده‌اید. علاوه بر این دو، توکن‌های دیگر متاورسی هم عملکردهای خوبی داشته‌اند. در ادامه به بهترین توکن‌های دنیای متاورس در مدت اخیر پرداخته‌ایم.

1. مانا (MANA) یا دسنترالند
مانا سال 2016 توسط تیمی از توسعه‌دهندگان در آرژانتین طراحی و راه‌اندازی شد. دسنترالند (Decentraland) درواقع یک پلتفرم بازی مجازی است که تحت بلاک چین اتریوم عمل می‌کند. این توکن به کاربران اجازه می دهد تا محتوای خود را به طور آشکار و بدون هیچ زحمتی ایجاد و از آن کسب درآمد کنند. هنگام انجام بازی، بازیکنان موظف به داشتن بخشی از سهامِ “LAND” (16×16 NFT by Decentraland) هستند.
مانا همچنین یک توکن ERC-20 و ارزِ بومیِ این اکوسیستم است که مسئول تمام رفت‌و‌آمدهای تراکنش‌هاست.
بازیکنان با استفاده گسترده از این توکن، می‌توانند آواتارها، پوشیدنی‌ها و نام‌ها را مستقیماً با استفاده از توکن مانا بخرند.
اگر دوست داشته باشید در این رمزارز سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید توک MANA را به طور مستقیم از صرافی‌های متمرکز (CEX) و صرافی غیرمتمرکز (DEX) بخرید.

2. اکسی اینفینیتی (AXS)
دومین توکن متاورس در لیست ما “Axie Infinity” است. توکن “AXS” این روزها به دلیل ویژگی‌های بازی در جهتِ کسب درآمد (P2E)، محبوبیت زیادی در بازار کریپتو به دست آورده است. خیلی از مردم آن را راهی آسان برای کسب درآمد و در عین حال لذت‌بردن از تجربه جدیدی از بازی می‌دانند.
توکن AXS توکن حاکمیتی در بازی اکسی اینفینیتی است. این بازی دیجیتالی، مبتنی‌بر NFT و روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده است. می‌‌توانیم بگوییم که اکسی اینفینیتی کمی شبیه به بازی پوکمون (Pokémon) است که به بازیکنان اجازه می‌دهد با حیوانات خانگیِ زیبای ان‌اف‌تی‌شده به نام اکسی‌ها (Axies) بجنگند و معامله کنند.

3. سندباکس (SAND)
اگر به دنیای توکن‌های متاورس علاقه داشته باشید، “SandBox” باید همیشه زیر نظرتان باشد؛ چراکه یکی از توکن‌های کلیدی است که می‌توان روی آن سرمایه گذاری کرد. رمزارزِ بومی آن هم به اختصار “SAND” نام دارد. سند، سال 2021 و توسط تیم توسعهِ “Pixowl” طراحی شد.
برخلاف سایر بازی‌های موجودِ معروف‌به “P2E” (بازی‌های مبتنی بر کسبِ درآمد)، سندباکس به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا به شخصیت‌های درون بازی تبدیل شوند، تجارت کنند و اقلام‌شان را در “NFT LAND” بفروشند. همچنین هرکسی می‌تواند دارایی‌هایش را در سندباکس ایجاد کند، به اشتراک بگذارد و درنهایت با آن کسب درآمد کند. این یک ویژگی شگفت‎‌انگیز است.
اگر دوست دارید سندباکس بخرید، بد نیست بدانید که توکن SAND در صرافی‌های بایننس (Binance)، اوکی‌اکس (OKEx)، کوین‌تایگر (CoinTiger) و “FTX” در دسترس هستند. صرافی‌های ایرانی نیز مهم‌ترین توکن‌های متاورسی را لیست کرده‌اند.

4. انجین (ENJ)
انجین‌کوین پیشرفت‌های بزرگی در عملکرد خود داشته است. توکنِ “ENJ” به عنوان بخشی از توکن‌های متاورس با رتبه برتر شناخته می‌شود. انجین یک توکن ERC-20 و ایجادشده در بلاکچین اتریوم است.
توکن بومیِ “ENJ” همچنین استفاده از NFT را برای همه از جمله برندها، افراد و مشاغل آسان می‌کند.
مهم‌تر از آن، هر NFT ایجادشده و گره‌خورده با انجین کوین از استانداردِ ERC-1155 استفاده می‌کند که کاملاً با استاندارد ERC-721 متفاوت است.
علاوه‌بر این 4 مورد، توکن‌های متاورسی مهم دیگری مثل تتا (THETA)، استار اطلس (ATLAS)، بلاک‌توپیا (BLOCK) و رادیوکاکا (RACA) را نیز می‌توان نام برد.

در انتها باید بگوییم که اگر دوست دارید وارد دنیای متاورس شوید، می‌توانید توکن‌های متاورسی با عملکرد خوب را بخرید و با آن‌ها معامله کنید. همچنین بازی کردن در این پلتفرم‌ها می‌تواند درآمدی هم برایتان داشته باشد.
در هر صورت آنچه مشخص است، این‌که بخش بزرگی از آینده دنیای کرپیتوکارنسی متعلق به توکن‌های متاورسی و دنیای متاورس است.

نویسنده: شیرین جعفری

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

÷ 6 = یک