مقدار کل دارایی قفل‌شده در پروتکل‌های DeFi به بالاترین حد خود رسید - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

مقدار کل دارایی قفل‌شده در پروتکل‌های DeFi به بالاترین حد خود رسید

زمان مطالعه: < 1 دقیقه

بازار رمزارزها در مدت اخیر رشد زیادی کرد. در کنار آن، ارزش دلاری دارایی‌هایی که در پروتکل‌های DeFi  قفل شده‌اند نیز افزایش یافته و به بالاترین حد خود رسیده است.
اگرچه”NFT” ها به دلیل حجم زیاد و فروش ناگهانی آثار “Art Blocks” و “Bored Apes”، بیشترین توجه را در این هفته به خود جلب کرده‌اند، اما پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز، بی‌ سروصدا توانسته‌اند فروشگاه‌های بزرگ‌تری را به خود جلب کنند.
بر اساس داده‌های “DeFi Llama”، ارزش کل قفل شده (TVL) در پروتکل‌های دیفای در کل بلاک‌چین به بالاترین سطح خود در این هفته رسیده که برابر با 157 میلیارد دلار است.
دیفای، برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین است که طیف وسیعی از معاملات مالی را در بر می‌گیرد؛ از اعطای وام و استقراض گرفته تا معاملات مشتقات و مبادله دارایی.

وقتی معامله‌گران و سرمایه‌گذاران از یک بستر وام دهی دیفای استفاده می‌کنند، دارایی‌های رمزنگاری‌شده‌اشان را سپرده می‌کنند، تا دیگران بتوانند آن‌ها را وام بگیرند. در عوض این‌کار، آن‌ها پاداش‌های رمزنگاری دریافت می‌کنند. این دارایی‌های اختصاصی، کل ارزش قفل شده یا “TVL” را تشکیل می‌دهند.

دیفای با بلاک چین اتریوم شروع به کار کرد، تا بتواند از قراردادهای هوشمند خودکار استفاده ‌کند و درنتیجه واسطه‌هایی مانند بانک‌ها و کارگزاران را از این فرآیند حذف می‌کند. اما پس از آن، دیفای توانسته به بلاکچین‌های دیگری نیز با قراردادهای هوشمند تبدیل شود که بزرگ‌ترین آن‌ها اسمارت‌چین بایننس (Binance Smart Chain) و سولانا (Solana) هستند.
در تمام شبکه‎‌هایی که توسط “DeFi Llama” ردیابی می‌شوند، اتریوم با 114 میلیارد دلار در پروتکل‌های مختلف خود، از نظر TVL برترین بلاک چین دیفای است.

همین امر در مورد بایننس چین هم صدق می‌کند، که 19.3 میلیارد دلار TVL دارد. به همین ترتیب، TVL در سولانا نیز، به بالاترین حد خود رسیده است و در هفته جاری سه بار مرز 2.5 میلیارد دلار را لمس کرد.

منبع: decrypt.co

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

شش × = سی شش