ممنوعیت چین و روی آوردن کاربران به پلتفرم‌های DeFi و DEX - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ممنوعیت چین و روی آوردن کاربران به پلتفرم‌های DeFi و DEX

زمان مطالعه: 2 دقیقه

داده‌ها نشان می‌دهد دارندگان رمزنگاری به‌طور فزاینده‌ای به پروتکل‌های “DeFi” و “DEX” روی می‌آورند؛ چرا‌که چین به سرکوب ارزهای رمزپایه ادامه می‌دهد و ترس از مقررات سنگین، باعث ترس و نگرانی معامله‌گران شده است.

هفته گذشته سرکوب سنگین چین در زمینه رمزنگاری معاملات ارزهای دیجیتال، موج بزرگی را در بازار ایجاد کرد. قیمت بیت کوین و آلتکوین پس از اعلام این خبر کاهش شدیدی پیدا کرد.

به نظر می رسد بخشی از هدف چین در محدود کردن توانایی شهروندان برای تجارت ارزهای دیجیتال، بر جلوگیری از استفاده از ارزهای رمزنگاری‌شده و اکوسیستم فزاینده مالی غیرمتمرکز (DeFi) متمرکز شده است. این در حالی‌ است که به نظر می‌رسد این مانورها نتیجه معکوسی روی قیمت و فعالیت پروتکل پروژه هایی مانند یونی‌سواپ (UNI) و دی‌وای‌دی‌ایکس (dYdX) گذاشته است.

طبق داده‌های سایت تحلیلی چین‌آنالیسیس(Chainalysis) ، مقدار قابل توجهی از جریانات منطقه‌ای بیتکوین در شرق آسیا اتفاق افتاده است.

همان‌طور که توسط نوار نارنجی بلند در نمودار زیر مشخص شده است؛ دارندگان ارزهای رمزنگاری شده در این منطقه، در واکنش به سرکوب مقررات در دارایی‌های خود تغییر ایجاد کرده‌اند.

 
جریان منطقه‌ای بیتکوین/ منبع: Chainalysis

همان‌طور که چین‌آنالیسیس اظهار داشته، دارایی‌ها معمولاً در یک منطقه جریان می‌یابند، اما جریان بین مناطق اغلب در نتیجه نگرانی‌های نظارتی، تغییرات ژئوپلیتیک یا تغییرات قابل توجه قیمت بازار رخ می دهد.

عدم خروج مبادلات مالی رمزنگاری از آسیای شرقی، نشان می دهد که وجوه در این منطقه نگهداری می‌شود، اما نه در مبادلات متمرکز.

به نظر می رسد کاربران صرافی “Huobi” توکن‌های”ETH”، استیبل‌کوین‌ها و دارایی‌هایی غیرمتمرکز را به صرافی‌های غیرمتمرکزی مانند یونی‌سواپ منتقل کرده‌ند. پس از آن‌که صرافی هوبی از تعلیق حساب‌های موجود در چین خبر داد، تراکنش‌های خروجی افزایش یافتند. از قضا، مقررات این بار منجر به عدم تمرکز شد.

تاثیر ممنوعیت بر روی اکوسیستم DeFi

هم‌زمان با افزایش این حرکت در منطقه شرق آسیا، فعالیت در صرافی‌های غیرمتمرکزی مانند یونی سواپ و صرافی مشتقات غیر متمرکز dYdX در حال افزایش است؛ چون معامله‌گران در چین به دنبال پناهگاهی امن برای فعالیت‌های رمزنگاری خود هستند.


مهم‌تر از هرچیزی، باید به نکته مهمی اشاره کرد. آنچه که داده‌های اخیر نشان می‌دهد این است که اکوسیستم مالی غیر متمرکز همان‌طور که در ابتدا قصد داشت، با ارائه راهی غیرقابل قضاوت برای دارندگان رمزنگاری و برای انجام معاملات خارج از کنترل و اختیارات دولت‌ها و تنظیم کننده‌های مالی، عمل می‌کند.

منبع: Cointelegraph.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

+ سی نه = چهل نه