نتایج یک تحقیق: حضور 700 میلیون کاربر در شبکه لایتنینگ تا سال 2030 - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

نتایج یک تحقیق: حضور 700 میلیون کاربر در شبکه لایتنینگ تا سال 2030

زمان مطالعه: 2 دقیقه

تحقیقات انجام‌شده توسط “Arcane” نشان می‌دهد که استفاده از شبکه لایتنینگ (Lightning) از اواخر سال گذشته در مسیر صعودی تندی قرار گرفته، اما در ماه سپتامبر و پس از تصویب بیت کوین در السالوادور، به رشدی غیرعادی رسیده است.

واحد تحقیقاتی “Arcane Crypto” پیش‌بینی می‌کند که شبکه لایتنینگ با تصویب پروتکل پرداخت لایه دو بیتکوین، در طول این دهه افزایش می‌یابد.

این شرکت، گزارش “State of Lightning” را در 5 اکتبر منتشر کرد و شبکه لایتنینگ را از نظر ظرفیت فعلی، حجم پرداخت کیف پول، میزان روبه‌رشد پذیرش و تغییر از خدمات آنلاین به استفاده روزمره، مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

این گزارش تخمین‌های بلندپروازانه‌ای برای آینده این شبکه ارائه می‌دهد؛ مثلا اینکه 90 درصد از سالوادورهای بالای 15 سال، تا سال 2026 به پرداخت‌های لایتنینگ دسترسی خواهند داشت.

این تحقیق، بازی و پخش ویدئو و صدا را یک مورد مهم برای  لایتنینگ می‌داند، چراکه شرکت‌های پخش‌کننده‌ای مانند اسپاتیفای (Spotify) یا نتفلیکس (Netflix) قادر به استفاده از شبکه برای انجام معاملات خرد هستند.

این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که چگونه استفاده از شبکه Lightning از اواخر سال گذشته به شدت افزایش یافته است. تصویب بیتکوین (BTC) توسط السالوادور در 7 سپتامبر باعث پیشرفت بیشتر این شبکه شد. این امر عمدتا با معرفی بیتکوین به عنوان پول قانونی در السالوادور همراه است.

از حدود 3 سال پیش، زمانی‌که لایتنینگ روی بیتکوین فعال شد، این شبکه تقریباً 3000 بیت‌کوین با ظرفیت 17000 گره و 73700 کانال منحصر به فرد در اختیار داشت.

در این گزارش آمده است: «تا زمان نگارش این پژوهش، ظرفیت عمومی بیت کوین در  لایتنینگ برابر با بیش از 120 میلیون دلار است.»

اما در حالی که معیارهای در دسترس عموم، مانند ظرفیت کل کانال، رشد سریعی در پذیرش را نشان می‌دهد، حجم پرداخت کیف پول در لایتنینگ، از ماه آگوست بسیار بیشتر از این معیار عمل کرده است.

بر اساس گزارش  Arcane، حجم پرداخت کیف پول از ماه آگوست تا ماه گذشته 20 درصد افزایش یافته که از میزان رشد ماهانه 10 درصدی، معیار ظرفیت کانال، بسیار بیشتر است.

در این گزارش آمده است: «در ماه سپتامبر، این اختلاف بیشتر و حجم پرداخت تقریباً دو برابر شد.»

این گزارش پیش‌بینی کرده که اگر کشورهای دیگری که دسترسی بانکی ضعیف دارند، از السالوادور پیروی کنند، ممکن است 50 میلیون کاربر لایتنینگ وجود داشته باشد، که تا سال 2030 مبلغ پرداخت سالانه 17 میلیارد دلار را در شبکه نشان می‌دهند.

منبع: cointelegraph.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

هشت + یک =