نقد شرکت "JPMorgan" دربارۀ قانونی شدن بیتکوین در السالوادور - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

نقد شرکت “JPMorgan” دربارۀ قانونی شدن بیتکوین در السالوادور

زمان مطالعه: 2 دقیقه

شرکت “JPMorgan” دیدگاه خود را در خصوص قانونی شدن بیتکوین در السالوادور بیان کرد؛ این کشور به تازگی بیتکوین را در کنار دلار آمریکا به پول قانونی تبدیل کرده است. “JPMorgan” می‌گوید که دشوار بتوان در پذیرش بیت‌کوین، به عنوان دومین پول قانونی، مزایای اقتصادی محسوسی دید.

“JPMorgan” و تیم پژوهشی “Chase’s Latin American” اخیرا گزارشی را با عنوان «بیت کوینی کردن السالوادو» (The Bitcoinization of El Salvador) منتشر کرده‌اند. در این گزارش اشاره شده که شک و تردید زیادی دربارۀ بیت کوین، به عنوان یک وسیلۀ مبادله، وجود دارد و بی‌ثباتی آن موجب می‌شود در یک سیستم با دو واحد پول رسمی چالش ایجاد شود.

“JPMorgan” یادآور شد که حجم روزانۀ خریدوفروش بیت کوین عموما 40 الی 50 میلیارد دلار است؛ با وجود این، بیش از 90 درصد از آن به مدت بیش از یک سال دست به دست نمی‌شود.

در مقابل، بسیاری از حامیان بیتکوین به این نکته اشاره کرده‌اند که گزارش “JPMorgan” به شبکۀ لایتنینگ (Lightning Network) اشاره‌ای نکرده است. مدیر عامل گروه مالی آوانتی (Avanti)، کیتلین لانگ (Caitlin Long) اظهار نظر کرد: «گزارش”Bitcoinization of El Salvador” حتی یک بار نیز به شبکۀ لایتنینگ اشاره نمی‌کند. واضح است که آنها حتی اصول را درک نمی‌کنند. سه کیف پول اصلی بیتکوین که در السالوادور مورد استفاده قرار می‌گیرند از شبکۀ لایتنینگ استفاده می کنند: کیف پول “Chivo”، کیف پول “Bitcoin Beach” و اپلیکیشن “Jack Mallers’ Strike”»

در این گزارش همچنین آمده که عدم تعادل میان بیت کوین و دلار در پلتفرم دولتی “Chivo” می‌تواند موجب خطر مالی و ریسک در تعادل پرداخت‌ها شود.

تیم “JPMorgan” همچنین معتقد است که پذیرش بیت کوین به عنوان پول قانونی ممکن است مذاکرات السالوادور با صندوق بین‌المللی پول را به خطر اندازد. صندوق بین‌المللی پول پیش‌تر دربارۀ مسائل اقتصادی کلان، مالی و حقوقی پیرامون قانونی کردن بیت کوین در السالوادور هشدار داده است.

منبع: news.bitcoin.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

بیست هفت + = 30