نمی‌توان به بازار بیت کوین خوش‌بین بود - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

نمی‌توان به بازار بیت کوین خوش‌بین بود

زمان مطالعه: 3 دقیقه

با وجود آنکه بیت کوین به 41500 دلار افزایش پیدا کرده، تریدرها هنوز دچار ترس و تردید هستند و روند فروش همچنان ادامه دارد.

بیت کوین اخیرا به پایین‌ترین قیمت خود در پنج ماه گذشته رسید (39650) که در مقایسه با اوج قیمتش در 22 نوامبر 42.6 درصد پایین‌تر بود.

در نمودار زیر کانال نزولی نشان‌دهندۀ عملکرد منفی بیتکوین در 63 روز گذشته بوده است که نشان می‌دهد تریدرها باید انتظار قیمت زیر 40 هزار دلار را در ماه فوریه داشته باشند.

پس از جلسۀ فدرال رزرو ایالات متحد آمریکا در 5 ژانویه، اعتماد سرمایه‌گذاران پیوسته کاهش یافته است. این نهاد پولی متعهد شد که نرخ‌های بهره را در سال 2022 افزایش دهد.

ناآرامی‌های قزاقستان در 5 ژانویه نیز به این وضعیت بازار دامن زد. دولت قزاقستان اینترنت را در میان معترضان قطع کرد و همین موضوع موجب شد که هش‌ریت شبکۀ بیت‌کوین به 13.4 درصد برسد.

از سوی دیگر داده‌ها نشان می‌دهد که معامله‌گران قراردادهای آتی دربارۀ بازار بیت‌کوین همچنان خنثی هستند. چرا؟

برای آنکه تحلیل کنید که تریدرهای حرفه‌ای چقدر در وضعیت گاوی یا خرسی قرار گرفته‌اند، لازم است که پرمیوم قراردادهای آتی را که به عنوان نرخ پایه (basis rate) شناخته می‌شود، تحت نظر داشته باشید.

پرمیوم شاخصی است که تفاوت بین قراردادهای آتی بلند مدت و سطوح فعلی بازار آنی (Spot) را اندازه‌گیری می‌کند. در بازارهای سالم پرمیوم سالانه 5 تا 15 درصد انتظار می‌رود و به آن وضعیت کنتاگو یا  “contango” گفته می‌شود.

این تفاوت قیمت به این علت اتفاق می‌افتد که فروشندگان تقاضای پول بیشتری می‌کنند و تسویه را به تعویض می‌اندازند. وقتی این شاخص از میان برود (صفر شود) یا منفی شود، هشدار قرمز رؤیت می‌شود که به آن وضعیت وارونگی “backwardation” گفته می‌شود.

در نمودار زیر (نرخ پایه یا پرمیوم قراردادهای آتی بیت‌کوین در 3 ماه گذشته) می‌توانید ببینید که شاخص پرمیوم بازار معاملات آتی بیت‌کوین طی ماه‌های گذشته، زیر 7 درصد نشده است.

در مقابل معامله‌گران آپشن (options) چندان خوشبین نیستند. برای تحلیل بازار آپشن می‌توان از اندیکاتور ” The 25% delta skew” استفاده کرد که معاملات آپشن خرید و فروش مشابه را مقایسه می‌کند. وقتی ترس در بازار غالب است، این اندیکاتور مثبت می‌شود، زیرا معاملات فروش (put options) از معاملات خرید (call option) پیشی می‌گیرد.

در مقابل وقتی شاخص طمع (greed) در بازار غالب است، اندیکاتور یاد شده به منطقۀ منفی سوق داده می‌شود. نمودار زیر نشان می‌دهد که اندیکاتور ” The 25% delta skew” دربارۀ بیت‌کوین در چه وضعیتی قرار دارد. اعداد میان 8% مثبت و 8% منفی عموما خنثی در نظر گرفته می‌شود. آخرین بار این شاخص در 6 دسامبر وارد محدودۀ ترس 10% شد.

نمی‌توان به بازار بیت کوین خوش‌بین بود

بنابراین نمودار، معامله‌گران آپشن در مرز خنثی بودن تا احساس ترس قرار دارند. زیرا این شاخص در حال حاضر روی 8 درصد قرار گرفته است. ضمن آنکه تریدرها هنوز مطمئن نیستند که 39650 دلار کف بازار بیت‌کوین است و در خرید تردید دارند.

به‌طور کلی می‌توان گفت که احساس کلی بازار بدبینانه است و سطح حمایتی نیرومندی از معامله‌گران حرفه‌ای قابل مشاهده نیست.

منبع: cointelegraph.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

− 1 = یک