همه چیز درباره خرید اتریوم - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

همه چیز درباره خرید اتریوم

زمان مطالعه: 8 دقیقه

همه چیز درباره خرید اتریوم را می‌دانید؟ به خرید اتریوم فکر می‌کنید؟ به نظر ممکن نیست! می‌پرسید چرا؟ چون «اتریوم» اساساً خریدنی نیست! بهتر است همین ابتدا بگوییم که به جای خرید اتریوم از اصطلاح خرید اتر (ETH) استفاده کنید. زیرا اتریوم نام بلاکچینی است که توکنی به نام «اتر» عرضه می‌کند و اگر شما می‌خواهید در این بلاکچین دست به معامله بزنید، می‌توانید اتر بخرید.

البته توجه داشته باشید که اتر تنها رمزارز موجود در این بلاک چین نیست؛ رمزارزهای متعددی روی این بلاک چین قابل خریدوفروش هستند؛ اما اتر رمزارز اصلی یا اصطلاحاً بومی بلاک چین اتریوم است. به هر ترتیب برای آنکه متن مقاله برای اکثر خوانندگان قابل فهم باشد، در طول مقاله ما بعضا از واژۀ خرید اتریوم نیز استفاده خواهیم کرد؛ چنان‌که در منابع معتبر و روز دنیا نیز چنین کرده‌اند.

نکتۀ دوم آن است که انتخاب شما جای تحسین دارد! زیرا اولا شبکۀ اتریوم یکی از پویاترین بلاکچین‌هایی است که در حال به روزرسانی خود و عرضۀ خدمات بهتر به کاربرانش است؛ تاجایی که برخی تحلیل‌گران بازار کریپتو معتقدند که این به‌روزرسانی‌ها موجب پیشی گرفتن اتر از بیتکوین خواهد شد (1)؛ دوما داده‌ها و تحلیل‌های اخیر نشان داده که میان سواد و سطح سرمایۀ فرهنگی بالای افراد و انتخاب این رمزارز رابطه وجود دارد (2).

بلاکچین اتریوم یکی از سه کریپتوکارنسی برتر دنیا را عرضه می‌کند. از آوریل 2019، این شبکه پس از بیتکوین و ریپل بالاترین سرمایۀ بازار کریپتوکارنسی را داشته است. همچنین این شبکه در زمینۀ راه‌اندازی قراردادهای هوشمند و توکن‌های غیرقابل‌معاوضه (NFT) پیشگام و منحصربه‌فرد عمل کرده است. حال با آگاهی از این نکات، در مقاله ” همه چیز درباره خرید اتریوم ” می‌خواهیم اصول خرید اتر را با یکدیگر بررسی کنیم.

مراحل خرید اتر چیست؟

مراحل خرید اتر عموماً همانند مراحلی است که شما برای خریدوفروش هر رمزارز دیگر باید طی کنید، تنها باید توجه داشته باشید که پلتفرمی را انتخاب کنید که از این کریپتو پشتیبانی می‌کند. برای کسانی که می‌خواهند ورود به بازار رمزارز را با خرید اتر شروع کنند، مراحل این کار را به زبان ساده توضیح می‌دهیم:

1– یک پلتفرم برای تریدینگ انتخاب کنید

شاید این پرسش برای شما وجود داشته باشد که بهترین سایت خرید اتریوم کدام است؟ برای یافتن پرسش‌تان باید یک پلتفرم یا صرافی ارز دیجیتال را انتخاب کنید. پلتفرمی را انتخاب کنید که به شما امکان خریدوفروش اتر می‌دهد. همچنین به هنگام انتخاب صرافی این موضوع را در خاطر داشته باشید که کریپتوکارنسی‌ها هنوز به اندازۀ کافی تحت لوای قوانین و مقررات نیستند.

بنابراین شما باید از اعتبار پلتفرمی که انتخاب می‌کنید، مطمئن باشید. بدین منظور چند سوال کلیدی از خود بپرسید: دفتر مرکزی صرافی کجاست؟ سایت صرافی چقدر امنیت دارد؟ آیا مجوز دارند؟ آیا وجوه شما امنیت دارد؟ مدیران اجرایی چه کسانی هستند؟

همچنین دربارۀ نوع پلتفرم نیز باید تصمیم‌گیری کنید. صرافی‌های متمرکز از پول فیات پشتیبانی می‌کنند، یعنی شما از طریق آن‌ها می‌توانید با پول فیات رمزارز بخرید. اما برخی صرافی‌ها کریپتو به کریپتو (C2C) هستند؛ به این صرافی‌ها غیرمتمرکز (DEX) نیز می‌گویند.

برخی منابع می‌گویند که استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز بهترین راه خریدوفروش کریپتو است، زیرا عامل سومی در خریدوفروش حضور ندارد و شما می‌توانید مستقیما با یک فروشنده یا خریدار در ارتباط قرار گیرید. گرچه کار با صرافی‌های غیرمتمرکز گاه گیج‌کننده است و بعضا به درد کسانی که تازه‌کار هستند، نمی‌خورد.

2– در صرافی یک حساب کاربری بسازید

وقتی پلتفرمی انتخاب کردید که مناسب نیازهای شماست، مرحلۀ بعدی ساختن یک حساب کاربری است. برای ساختن حساب کاربری لازم است نام و نشانی و سایر اطلاعات شخصی را که صرافی از شما می‌خواهد، در فرم وارد کنید و صبر کنید که صرافی اعتبار حساب کاربری شما را تأیید کند. ممکن است صرافی از شما بخواهد که حساب کاربری خود را به بیش از یک شیوه تأیید کنید و مدارکی را آپلود کنید که هویت شما را تأیید می‌کند.

3– سپرده‌گذاری کنید

در گام بعدی لازم است که شما در حساب کاربری خود سپرده‌گذاری کنید. اگر پلتفرم پول فیات را تحت پوشش داشته باشد، کار شما آسان‌تر است. می‌توانید با استفاده از حساب بانکی و کارت اعتباری خود به حساب کاربری خویش پول انتقال دهید. برای شروع پول زیادی لازم ندارید. می‌توانید با مقدار کمی پول آغاز کنید.

نکتۀ جالب توجه دربارۀ رمزارزها آن است که لازم نیست حتما یک واحد از آن بخرید؛ یک واحد رمزارز معمولا تا مقادیر بسیار اندکی قابل تقسیم است؛ این قابلیت برای خرید اتر کاربرد زیادی دارد؛ اتر چندان ارزان نیست و خرید یک واحد اتر برای بسیاری افراد میسر نیست. بدین ترتیب هرکسی با داشتن مقدار اندکی پول می‌تواند بخشی از یک اتر را بخرد. البته به هنگام خریدوفروش باید به این نکته توجه داشته باشید که صرافی‌ها بابت معاملات کارمزد برمی‌دارند؛ بنابراین باید مبلغ خریدوفروشتان به میزانی باشد که بر اساس میزان کارمزد برایتان صرفه داشته باشد.

4- آغاز خرید و فروش

وقتی حساب کاربری تأیید شده و سپردۀ پول داشته باشید، می‌توانید خرید اتر و کریپتوهای دیگر را شروع کنید.

خرید اتر چه مزایایی دارد؟

به این سوال از چند جنبه می‌توان پاسخ داد. نخستین پاسخ آن است که اتر مانند هر کریپتوکارنسی دیگری مزایای مشخصی دارد. در سایت اتریوم در این‌باره به موارد ذیل اشاره شده است:

1- موجودی اتر شما واقعا برای شماست و شما کنترل کاملی بر آن دارید. عامل سومی در این مالکیت دخالت ندارد.

2- اتر با فناوری رمزنگاری ایمن شده است. یعنی کیف پول، اتر و تراکنش‌های شما امنیت دارند.

3- پرداخت اتر از سیستم همتا-به-همتا تبعیت می‌کند. یعنی شما برای پرداخت به عامل سومی مانند بانک نیاز ندارید. درست مثل آنکه به کسی به صورت دستی پول نقد بدهید، با این تفاوت که هرجا، هر زمان و به هرکسی که می‌خواهید، می‌توانید پرداخت کنید.

4- اتر غیرمتمرکز و جهانی است و نهاد و شرکتی برای صدور یا شرایط استفاده از آن تصمیم نمی‌گیرد.

5- خرید و فروش آن برای همه در دسترس است؛ برای این کار تنها اتصال به اینترنت و داشتن کیف پول کافی است.

6- مقدار خریدوفروش اتر منعطف است. یعنی شما لزوما نیاز ندارید که یک اتر کامل بخرید. می‌توانید بخشی از یک اتر را بخرید و این میزان می‌تواند تا 0.000000000000000001 اتر تقسیم‌پذیر باشد.

دومین جنبه در پاسخ دادن به این سوال، اندیشیدن به این مسئله است که اساساً شما چه هدفی از خرید و فروش یا ذخیرۀ اتر دارید؛ آیا هدفتان پرداخت برای خرید کالا و خدمات است؟ آیا مقصودتان خریدوفروش روزانه یا تریدینگ است؟ آیا به دنبال سرمایه‌گذاری و کسب سود بلندمدت هستید؟ پاسخ این سوالات از شخصی به شخص دیگر متفاوت است؛ این تفاوت بر این مبناست که یک شخص از خرید و فروش اتر چه هدفی دارد، توانایی مالی‌اش چقدر است، و آیا توانایی تحلیلی فنی لازم برای خرید و فروش را دارد یا خیر.

مجموعاً به نظر می‌رسد، با توجه به اینکه اتر در بازار کریپتوکارنسی از منظر ارزش بازار در ردۀ دوم قرار دارد و همچنین به سبب برنامه‌های ارتقای فنی امیدواری زیادی به آینده‌اش است، سرمایه‌گذاری بلندمدت در آن گزینۀ خوبی باشد.

همچنین جز مقولۀ تریدینگ، خرید اتر مزایای دیگری نیز دارد. برای فهم این مزایا بهتر است از خود بپرسیم بلاکچین اتریوم چه قابلیت‌هایی دارد؟ با وجود اینکه فناوری اتریوم بسیار نوپا و جوان است و شاید از جوانبی هنوز آزموده نشده، اما می‌توان از آن برای استفاده از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز یا “dapps” استفاده کرد. این اپلیکیشن‌ها فرد واسط را در صنعت از میان برداشته‌اند و به جای آن متکی بر قراردادهای هوشمند یا “smart contracts” هستند که در اتریوم اجرا می‌شوند.

شما برای استفاده از این اپلیکیشن‌ها لازم است که اتر داشته باشید و هزینۀ آن را بپردازید. از جملۀ این اپلیکیشن‌ها می‌توان به بازارهای “NFTs”، بازی‌های آنلاین، اپلیکیشن‌های پخش موسیقی که مستقیما با خالق آثار در ارتباط هستند، و … اشاره کرد. در مجموع وقتی شما در اتریوم سرمایه‌گذاری می‌کنید، به این معنی است که از فناوری‌های جدید اتریوم مبنا استفاده می‌کنید.

آیا اتر بازار بی‌ثبات است؟

بی‌ثباتی از ویژگی‌های جدایی‌ناپذیر کریپتوکارنسی‌هاست؛ اما این موضوع به شما نیز بستگی دارد؛ اگر تصمیم دارید به صورت جدی در بازار رمزارزها سرمایه‌گذاری کنید، لازم است که ریسک بی‌ثباتی آن را نیز بپذیرید. گرچه تحلیل‌گران این حوزه همواره توصیه می‌کنند که همۀ سرمایۀ خود را وارد این بازار نکنید.

اتر نیز از چنین وضعی برکنار نیست و تا به‌حال نوسانات زیادی را تجربه کرده است؛ برای مثال در سال 2016 بین 5 و 15 دلار در نوسان بود. در ابتدای سال 2018، قیمت آن به یکباره به 1500 دلار رسید، اما در دسامبر 2018 به 100 دلار سقوط کرد. قیمت اتر تا نوامبر 2020 از 500 دلار فراتر نرفت؛ اما هم‌اکنون در حدود 2200 دلار خرید و فروش می‌شود.

طی سقوط بازاری که طی ماه مه 2021 رخ داد، قیمت اتر نیز تحت‌الشعاع قرار گرفت، اما با توجه به برنامه‌هایی که برای ارتقای بلاک چین اتریوم در حال اجراست (من جمله تغییر مکانیسم به اثبات سهام، کاهش هزینه‌های تراکنش، افزایش سرعت و مقیاس‌پذیری و … )، بسیاری از تحلیل‌گران به آیندۀ آن بسیار امیدوارند و حتی برخی معتقدند این کریپتو قابلیت پیشی گرفتن از بیتکوین را نیز دارد، چنان‌که اخیر تعداد آدرس‌های فعال اتریوم از بیتکوین پیشی گرفت (3).

چرا باید کیف پولی برای اتر داشته باشم؟

وقتی اتر را در یک پلتفرم صرافی خریداری می‌کنید، به دلیل حفظ امنیت دارایی‌تان بهتر است که آن را برای مدت طولانی در صرافی نگاه ندارید. تجربه نشان می‌دهد که صرافی‌های بزرگ عمدتاً هدف حملۀ هکرها بوده‌اند. به این علت لازم است که شما کیف پولی داشته باشید که بتوانید موجودی اتر خود را، پس از خرید در صرافی، به آن بفرستید.

برای اتر کیف‌پول‌های زیادی وجود دارد. این کیف‌پول‌ها انواع مختلفی دارند، از کیف‌پول‌های “hot” تا کیف‌پول‌های “cold” که کارکرد آفلاین دارند. یکی از راه‌های یافتن کیف پول آن است که به سایت اتریوم (Ethereum.org) بروید در این لینک کیف پول مناسب خود را بیابید.

چگونه اتر رایگان بخریم؟

ممکن است خرید اتریوم رایگان از پرسش‌های شما باشد؛ یعنی بخواهید بدانید که چگونه می‌توان بدون سرمایه‌گذاری اتر جمع کرد؟ اگر شما می‌خواهید بدون صرف پول اتر به دست آورید، می‌توانید از وبسایت‌هایی بازدید کنید که گفته می‌شود اتریوم در آن‌ها به صورت رایگان در جریان است. به آن‌ها فاست‌های اتریوم (Ethereum faucets) گفته می‌شود. در این سایت‌ها در ازای تکمیل کپچا (captchas – آزمون همگانی کاملاً خودکارشدۀ تورینگ برای مجزا کردن انسان و رایانه) یا سروکار داشتن با تعداد زیادی افزونۀ تبلیغاتی (ads)، مقادیر اندکی اتر به عنوان جایزه اعطا می‌شود. اما مقدار اتری که شما در انتهای روز دریافت خواهید کرد آنقدر کم است که معمولا داشتن و نداشتنش تفاوتی ندارد.تعدادی از وبسایت‌هایی فاست‌های اتریوم عبارت‌اند از:

Ethereum-Faucet.org

Ethereumfaucet.info

Lolifuu ETH Faucet

Rocketfaucet.win

CC24

همچنین اگر قصد دریافت اتریوم رایگان دارید می‌توانید به صورت رایگان از نرم‌افزارهای موبایلی استفاده کنید که با این هدف طراحی شده‌اند. اپلیکیشن‌هایی چون “Ethereum Faucet”، “Faucet Run”، “Free Ethereum Spinner” از جمله این اپلیکیشن‌ها هستند.

به هر ترتیب در خصوص کسب اتر به صورت رایگان، باید به یاد داشته باشید که اولا زمانی که صرف می‌کنید، از اندازۀ چیزی که به دست می‌آورید، ارزش بسیار بیشتری دارد؛ حتی اگر شما به فاست‌های مجازی مراجعه کنید که به میزان زیادی جایزه می‌دهند، شاید نهایتا 1 دلار در ساعت به دست آورید.

همچنین باید به یاد داشته باشید که یافتن اتر به صورت رایگان ممکن است شما را در معرض هکرها و کلاهبرداران قرار دهد. آن‌ها ممکن است برای شما پیشنهاداتی بفرستند و ادعا کنند که به شما در قبال مقدار بسیار کمی ارز، اتر قابل توجهی می‌دهند. باید هوشیار باشید که این پیام‌های پیشنهادی را باور نکنید و خود را در معرض آن‌ها قرار ندهید. بنابراین به نظر می‌رسد که به جای صرف زمان برای یافتن اتر رایگان، بهتر است روی روش‌های واقع‌بینانۀ کسب اتر متمرکز شوید.

ممکن است بپرسید که به جای فاست اتریوم، چه راهی را برای به دست آوردن اتر انتخاب کنیم؟ می‌توانید اتر را به شیوۀ ابری استخراج کنید یا آنکه راه ساده‌تر را انتخاب کنید و اتر بخرید. حتی در برخی منابع پیشنهاد شده که شانس خود را برای کار کردن در اتریوم آزمایش کنید؛ برای این کار می‌تواند در سایت‌های “Crypto.jobs” و “Cryptojoblist.com” جستجو کنید تا اگر فراخوانی برای فرصت شغلی بود در آن شرکت کنید. در هر صورت به نظر می‌رسد که هرکار دیگری بکنید، صرفۀ آن از کسب 0.5 الی 1 دلار در ساعت بیشتر است و ریسک آن نیز پایین‌تر خواهد بود.

چگونه می‌تواند اتریوم 2 خرید؟

این سوال اساساً اشتباه است! همان‌طور که در ابتدا گفتیم که نمی‌توان اتریوم خرید، اینجا نیز باید بگوییم که اتریوم 2 یک توکن خریدنی نیست. اتریوم 2 یک ارتقای فنی است که بلاکچین اتریوم به واسطه‌اش امکانات خود را افزایش می‌دهد. در واقع شما در اتریوم 2 همان توکن اتر را خرید و فروش می‌کنید؛ اما در این نسخۀ ارتقا یافته با سرعت و کارایی بیشتری دست به معامله می‌زنید. هم‌اکنون محبوبیت اتریوم 2 روز‌به‌روز در حال افزایش است، چنان که بر اساس داده‌های “Dune Analytics” هم‌اکنون بیش از 6 میلیون اتر به ارزش 14 میلیارد دلار به این پلتفرم ارسال شده است (4).

پی‌نوشت:

1-https://dailyhodl.com/2021/07/08/ethereum-is-ready-to-explode-once-bitcoin-turns-green-says-crypto-trader-tyler-swope-heres-why/

2-https://dailyhodl.com/2021/07/03/wealthy-and-highly-educated-investors-are-buying-two-altcoins-over-bitcoin-according-to-bank-for-international-settlements/

3-https://ambcrypto.com/for-the-first-time-ethereum-surpassed-bitcoin-in-terms-of-this-metric/

4-https://cryptopotato.com/bullish-for-ethereum-eth-stored-on-exchanges-down-to-a-2-5-year-low/

منابع:

ethereum.org

investopedia.com

cryptonews.com

nerdwallet.com

نویسنده: ترانه دادمانی

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

+ هفتاد هفت = هشتاد یک