استفاده از DeFi در زنجیرۀ هوشمند بایننس به اوج‌های جدیدی می‌رسد - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

استفاده از DeFi در زنجیرۀ هوشمند بایننس به اوج‌های جدیدی می‌رسد

زمان مطالعه: 4 دقیقه

به دنبال مجموعه‌ای از ارتقاهای پروتکلی و ادغام‌های میان‌زنجیره‌ای، پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز در زنجیرۀ هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) نقاط اوج جدیدی را در قیمت‌های توکن و ارزش کل تجربه کردند.
ابزار مالی غیرمتمرکز (DeFi)، پس از آنکه در ابتدای سال 2021 یکی از پرحرارت‌ترین بخش‌ها بود، طی دو سه ماه گذشته از کانونِ‌توجه کنار رفت، اما رشد اخیر در برخی پلتفرم‌های اصلی ممکن است در آینده‌ای نزدیک موجب استفادۀ مجدد از DeFi شود.
در حالی که پروژه‌های فعال در شبکۀ اتریم (ETH) هنوز با نوسانات شدید قیمت گاز و زمان معاملات سروکار دارند، چندین پروژۀ موجود در زنجیرۀ هوشمند بایننس (BSC) شاهد افزایش فعالیت پروتکل و ارزش توکن در هفتۀ گذشته بوده‌اند.

نمودار مقایسه‌ای 4 ساعته XVS و LINA و CAKE، منبع: TradingView

سه پروژه در زنجیرۀ هوشمند بایننس، که شاهد افزایش حجم خریدوفروش، قیمت و فعالیت در پروتکل‌های DeFi بودند، پروژه‌های ونوس (XVS)، پنکیک‌سواپ (CAKE) و لینیر فاینانس (LINA) بودند.
پروژۀ ونوس/تتر (XVS/USDT)
پروتکل ونوس یک بازار پول الگوریتمی و پروتکل مصنوعی استیبل‌کوین (stablecoin) است که برای DeFi در زنجیرۀ هوشمند بایننس زمینه را برای وام‌دادن و وام‌گرفتن راهکار فراهم می‌کند.
آغاز صعود اخیر برای پروژه حوالی 20 آوریل رخ داد، یعنی زمانی که مشخص شد پیشنهادی برای افزودن دوج‌کوین (DOGE) به بازار پول ونوس ثبت شده است.
در 29 آوریل به دنبال اعلام توزیع توکن رایگان میان دارندگان ارز دیجیتال (airdrop)، از سوی توکن جایزۀ ونوس (VRT) و توکن غیرقابل معاوضۀ ونوس (NFT)، پس از افزایش اولیۀ قیمت و بازگشت آن، حرکت و فعالیت قیمت برای پروژه شاهد جهش دیگری بود.
توئیت ونوس (@VenusProtocol) 28 آوریل 2021
جزئیات برنامۀ توزیع رایگان توکن جایزۀ ونوس (VRT) و توکن غیرقابل‌معاوضۀ ونوس (NFT) برای دارندگان توکن $XVS (و $vXVS) هم‌اکنون در دسترس است. جزئیات را در این لینک بخوانید.
اعلام توزیع رایگان توکن همراه با فهرست کردن XVS در سایت صرافی CRYPTO.COM به افزایش 70 درصدی قیمت ونوس منجر شد، یعنی از 72 دلار در 29 آوریل تا یک اوج بی سابقه 124 دلاری در 30 آوریل.

نمودار 4 ساعتۀ XVS/USDT، منبع: TradingView


به هنگام نگارش این خبر، ارزش کلی قفل شده (TVL) در ونوس حدود 10 میلیاد دلار است.

پنکیک‌سواپ/تتر (CAKE/USDT)
پنکیک‌سواپ یک سازندۀ خودکار بازار مبتنی بر زنجیرۀ هوشمند بایننس است (AMM) است و به یونی‌سواپ (UNI) شباهت دارد که به کاربران اجازه می‌دهند توکن‌های خود را معاوضه کنند و از طریق ییلد فارمینگ (yield farming) بخشی از قیمت را از آن خود کنند.
داده‌های TradingView نشان می‌دهد که قیمت CAKE طی هفتۀ گذشته 102 درصد افزایش یافت و از 21.90 دلار در 23 آوریل به رکورد جدید 44.28 دلار در 30 آوریل رسید، زیرا دارندگان توکن درگیر پروتکل با قیمت کم و بازده بالا می‌شوند.

نمودار 4 ساعتۀ CAKE/USDT، منبع: TradingView


پس از راه‌اندازی V2 farms در 23 آوریل و تکمیل انتقال توکن‌ها در 24 آوریل، قیمت CAKE در هفتۀ گذشته شاهد رشد پایداری بوده است.
پس از انتقال و راه‌اندازی یک استخر نقدینگی جدید، ارزش کل قفل شده (TVL) در پن‌کیک سواپ (PancakeSwap) افزایشی ناگهانی تا 9.873 میلیارد دلار داشت و موجب شد که این پروتکل از نظر ارزش کل قفل‌شده (TVL) به دومین پروتکل DeFi تبدیل شود.

ارزش کل قفل‌شده در پنکیک‌سواپ، منبع: Defistation


بر اساس داده‌های بازارهای تخصصی کوین‌تلگراف، وضعیت بازار در CAKE برای مدتی مطلوب بوده است.
امتیاز VORTECS™ که به کوین تلگراف منحصر است، یک مقایسه الگوریتمی دربارۀ سابقه و وضعیت جاری بازار است که منتج از ترکیبی از داده‌هاست، من‌جمله تمایلات بازار، حجم خریدوفروش، تحرکات اخیر قیمت و فعالیت توئیتر.

امتیاز VORTECS™ در برابر قیمت CAKE ، منبع: Cointelegraph Markets Pro


چنان که در نمودار بالا مشاهده شد، امتیاز VORTECS™ برای CAKE در 24 آوریل آغاز به افزایش کرد و حدود 14 ساعت پیش از آنکه قیمت طی 5 روز بعدی 62 درصد افزایش یابد، به 7 رسید.
لینیرفایننس/تتر (LINA/USDT)
لینیرفایننس (LINA) یک پروتکل دارایی غیرمتمرکز دلتا-یک (delta-one asset protocol) است که به ایجاد توکن‌های دارایی مصنوعی (synthetic asset tokens) کمک می‌کنند که این توکن‌ها دارایی‌های سنتی‌ مانند کالاها، فارکس، شاخص‌های بازار و سایر بخش‌های موضوعی را، که می‌توانند بعداً در صرافی لینیر (Linear exchange) خریدوفروش شوند، نمایندگی می‌کنند.
داده‌های TradingView نشان می‌دهد که قیمت LINA طی هفتۀ گذشته 70 درصد افزایش یافت و از 0.069 دلار در 23 آوریل به قیمت بالای اینترادی 0.1164 دلار در 30 آوریل با حجم خریدوفروش 196 میلیون دلار در 24 ساعت رسید.

نمودار 4 ساعتۀ LINA/USDT، منبع: TradingView

حرکت اخیر پروژه پیش از جلسه ask me anything با شبکۀ Moonbeam آغاز به افزایش کرد، این شبکه به لطف قراردادهای هوشمند سازگار با اتریم در پاراچین Polkadot خود را «ساده‌ترین مسیر ورودی به Polkadot» می‌نامد.
قابلیت عملکرد میان زنجیره‌ای یکی از موضوعات اصلی بازار رو به رشد سال 2021 بوده است، بنابراین احتمال راه اندازی LINA بر شبکۀ Polkadot و همچنین شبکه‌های زنجیرۀ هوشمند بایننس و اتریم می‌تواند دور جدیدی از سود را در این پروتکل موجب شود.
با توجه به اینکه مجموعه‌ای از سرمایه‌گذاران خرد و سرمایه‌گذاران نهادی در محیط کریپتوکارنسی مشارکت دارند و این مشارکت رو به رشد است، پروتکل‌های DeFi در زنجیرۀ هوشمند بایننس به لطف قیمت‌های پایین و فرصت‌های سوددهی بالا شاهد دستاوردهای قابل توجهی است.

منبع: www.cointelegraph.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

0.0/5

÷ یک = ده