پیشنهاد ویتالیک بوترین برای تغییر کارمزد گس اتریوم - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

پیشنهاد ویتالیک بوترین برای تغییر کارمزد گس اتریوم

زمان مطالعه: < 1 دقیقه

بنیان‌گذار اتریوم، ویتالیک بوترین، پیشنهاد جدیدی را دربارۀ کارمزد گس اتریوم مطرح کرده است. پیشنهاد او EIP-1559 چندبعدی (Multidimensional EIP-1559) نام دارد.

بوترین قصد دارد که ساختار کنونی کارمزد شبکه را بهبود بدهد. او در یک پست بلاگی، پیشنهاد خود را با عنوان EIP-1559 چندبعدی مطرح کرد. او در این پست به منابع مختلف در ماشین مجازی اتریوم (EVM) اشاره کرد که از نظر مصرف گس متفاوت هستند.

به نظر بوترین، ساختار کنونی شبکه که همۀ منابع را در یک منبع چندبعدی (گس) تجمیع می‌کند، نمی‌تواند این تفاوت‌ها را مدیریت کند.

به نظر بوترین اگر به این تفاوت‌ها توجه نشود و میزان گس برای این منابع یکسان در نظر گرفته شود، به مقدار بهینه‌ای برای کارمزد گس نخواهیم رسید.

او بدین منظور دو راهکار پیشنهاد می‌کند:

راهکار اول هزینۀ گس را برای منابعی مانند داده‌های تماس (call data) و ذخیره‌سازی (storage) محاسبه می‌کند و بدین منظور کارمزد پایۀ هر یک واحد منبع بر کارمزد پایۀ کل تقسیم می‌شود. این کارمزد پایه یک کارمزد ثابت به ازای هر بلاک در شبکه است که در الگوریتم EIP-1559 تعیین شده است.

راهکار دوم کمی پیچیده‌تر است. در این راهکار برای استفاده از منابع یک کارمزد پایه تعیین می‌شود؛ اما برای هر منبع یک محدودیت لحظه‌ای نیز در نظر می‌گیرد. البته هزینه‌ها یا کارمزدهای اولویت (priority fees) نیز وجود دارد که به صورت درصد است و با ضرب کردن آن در کارمزد پایه محاسبه می‌شود.

با توجه به اینکه اولویت تیم اتریوم هم‌اکنون به‌روزرسانی این شبکه است، باید دید که آیا پیشنهاد بوترین تصویب خواهد شد یا نه. همچنین گفته می‌شود که انتقال مکانیزم اتریوم به اثبات سهام طی سه‌ماه آینده انجام خواهد شد. بوترین چندروز پیش این موضوع را تضمین کرد.

منبع: zephyrnet.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

سی دو ÷ چهار =