چانگ پنگ ژائو ، مدیر صرافی بایننس کیست؟ - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

چانگ پنگ ژائو ، مدیر صرافی بایننس کیست؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

چانگ پنگ ژائو مدیر و بنیان‌گذار صرافی بایننس، توانست این صرافی را در کمتر از 180 روز به بزرگ‌ترین صرافی دنیا تبدیل کند. البته گفته می‌شود که سود این صرافی در سال 2018 از 150 میلیون دلار به 50 میلیون دلار افت کرد، با این حال از نظر حجم معاملات روزانه، بایننس همچنان بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال در دنیاست. ادعا می‌شود که 25 درصد از سهم بازار کریپتو، متعلق به این صرافی است.

ثروت خالص چانگ پنگ ژائو طبق تخمین مجله فوربز (Forbes)، درحال حاضر 1.9 میلیارد دلار است. او در زمینه ارزهای دیجیتال، 5امین فرد ثروت‌مند جهان شناخته شده است.

چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) کیست؟

ژائو  متولد چین و بزرگ‌شده کانادا، در حال حاضر 44 ساله است و طبق گفته‌های خودش، تقریبا تمام عمرش را صرف عبور از مرزها کرده است. او در مصاحبه‌اش با مجله بلومبرگ (Bloomberg)، از خانواده‌اش با عنوان «کوچ‌نشین» یاد می‌کند. آن‌ها نه تنها در کشورهای مختلف بلکه در خود چین هم در شهرهای مختلفی زندگی کرده‌اند.

مادر ژائو معلم و پدر او پروفسور دانشگاه بوده‌اند. پدرش پس از انقلاب فرهنگی چین، برای تحصیل در خارج از کشور کاندید شده و در سال 1984 در دانشگاه بریتیش کلمبیا (British Colombia) پذیرفته شد؛ اما ژائو و خانواده‌اش در سال 1989 موفق به گرفتن ویزا برای دیدار با پدر شدند. آن‌ها به ونکوور رفته و زندگی در این شهر را آغاز کردند.

شاید بتوان گفت بخش اعظمی از موفقیت ژائو نشات گرفته از پدرش باشد. پدر او در سال‌های ابتدایی، با بخش اعظمی از پس‌انداز خانواده برای او یک کامپیوتر خرید و از آن‌جا که خودش یک برنامه‌نویس بود، خیلی زود ژائو را با این علم آشنا کرد. ژائو خیلی زود به این حوزه علاقه نشان داد و پیگیر آن شد و به گفته خودش متوجه شد پول زیادی در این صنعت جریان دارد؛ بنابراین هرگز آن را رها نکرد.

می‌توان گفت آشنایی او با حوزه ارز دیجیتال و بیت کوین کمی اتفاقی بوده است. در سال 2013 و در یک بازی پوکر (!) ژائو از طریق دوستش بابی لی (Bobby Lee) که مدیرعامل “BTC” چین بود، با این مفهوم آشنا شد.

در واقع آشنایی او با این مفهوم از طریق یک پیشنهاد جدی اتفاق افتاد. بابی لی به ژائو پیشنهاد کرد که ده درصد از ثروت خالص خودش را به بیت کوین تبدیل کند. او در ادامه پیشنهادش را اینطور توضیح داد: «اگر به احتمال بسیار کمی بیت کوین سقوط کند و به صفر برسد، تنها ده درصد از سرمایه‌ات را از دست داده‌ای اما اگر با یک احتمال بسیار قوی بیت کوین ده برابر شود، در این صورت ثروت خالصت را چند برابر کرده‌ای.»

ژائو خیلی زود با این پیشنهاد وسوسه شد. وایت پیپر بیت کوین را دانلود کرد و از آن‌جایی که پیش‌زمینه نرم‌افزاری و تکنولوژی داشت، بلافاصله متوجه مفهوم تکنولوژی محور بیت کوین شد. ویژگی‌های منحصر به‌فرد بیت کوین توجه او را به خود جلب کرد و به عنوان نفر سوم به تیم “Blockchain.Com” پیوست.

شاید کاری که ژائو در آن زمان انجام داد از نظر بسیاری نه تنها ریسک بلکه کمی حماقت بوده است؛ چراکه او برای سرمایه‌گذاری در این صنعت آپارتمانش در شانگ‌های را فروخت و شغلش را رها کرد.

در سال 2014 نیز به عنوان مدیر تکنولوژی ارشد به یکی دیگر از صرافی‌های مطرح در حوزه ارزدیجیتال یعنی “Okcoin” پیوست. درنهایت او در سال 2017 صرافی بایننس را تاسیس کرد.

چانگ پنگ ژائو

موفقیت‌های صرافی بایننس

صرافی بایننس در سال 2017 به عنوان یک پلتفرم معاملات بین‌المللی در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیتش را آغاز کرد. این صرافی کوین بومی خود به نام بایننس کوین یا “BNB”را نیز به جهانیان معرفی کرده است. معرفی این کوین در اوایل فعالیت بایننس موجب کسب یک سود 15 میلیون دلاری برای این صرافی شد.

ویژگی‌های منحصر به‌فرد صرافی بایننس که به واسطه هوشمندی ژائو شکل گرفته‌اند، موجب شد تا این صرافی ظرف کمتر از 180 روز تبدیل به بزرگترین صرافی جهان شود. ویژگی‌هایی مانند کارمزد تراکنش پایین، بازاریابی هوشمندانه، طیف وسیعی از ارزها، نوآوری پایدار و مهارت‌های عملیاتی. با تمام این تفاسیر مهم‌ترین مزیت رقابتی صرافی بایینس، کارمزد تراکنش پایین آن است؛ بیشترین کارمزد پرداختی در این صرافی 0.1 درصد است.

شاید با چیزهایی که خواندید تصور کنید که همه چیز برای ژائو و صرافی او گل‌و‌بلبل بوده و او صرفا آدم خوش شانسی بود که مشکلات چندانی سر راهش قرار نگرفته‌اند؛ اما این طور نیست.

یکی از اصلی‌ترین بحران‌هایی که در مسیر حرفه‌ای او وجود داشت، ممنوعیت معاملات ارزهای دیجیتال در چین بود. صرافی بایننس با تمام ویژگی‌های مثبتی که داشت و تمام موفقیت‌هایی که برای ژائو به ثمر آورده بود، تقریبا کاربرد و استفاده‌ای نداشت. این خبر ضربه بزرگی به بایننس وارد کرد؛ اما ژائو تسلیم نشد. او به اجبار دفتر این صرافی را از شهر شانگ‌های منتقل کرد. درحال حاضر دفتر بایننس در جنوب ایتالیا واقع شده است.

این تنها مسئله‌ای نبود که ژائو با آن روبه‌رو شد. در سال 2019 که بازارها به شدت دچار افت و ریزش شدند، ژائو و صرافی بایننس نیز از ترکش‌های آن در امان نماندند؛ با این‌حال ژائو سعی کرد با ارائه محصولات جدید و خدمات خلاقانه صرافی را سرپا نگه دارد.

علاوه‌بر تمام این‌ها، به گفته خود ژائو، روزانه حداقل 5 تا 10 مرتبه هکرها به زیرساخت‌های این صرافی حمله می‌کنند. به همین دلیل ژائو و تیمش روزانه درحال تقویت زیرساخت‌های امنیتی خود هستند، این خود به تنهایی یکی از دلایلی است که صرافی بایننس یکی از صرافی‌های امن جهان است.

با تمام این تفاسیر در سال 2019 این صرافی اعلام کرد که در طی یک حمله هکری بیش از 7000 بیت کوین را از دست داده‌ است. ارزش این 7000 بیت کوین در آن زمان بالغ بر 40 میلیون دلار بود.

اتفاقات دو سال گذشته در بایننس

  • سال 2020

با توجه به استانداردهایی که بایننس برای خودش درنظر داشته است، سال آرامی محسوب می‌شود. صرافی بایننس در آوریل سال 2020 “Coinmarketcap” را خرید. این موضوع کمی فضا را برای صرافی بایننس متلاطم کرد که آیا می‌تواند بی‌طرف بماند.

این صرافی در پاسخ به افزایش دارایی غیرمتمرکز، با اعلام اینکه استیکینگ‌ها (Staking) می‌توانند از طریق کوین “BNB” انجام شوند، پاسخ داد.

به دنبال گزارشی که در ماه  اکتبر توسط فوربز “Forbes” منتشر شد، ژائو ادعاهایی مبتنی بر راه‌اندازی صرافی “Binance.US”را، برای دور زدن مقررات و سود سرمایه‌گذاران، رد کرد.

شرکت ژائو در سال 2020 از دو روزنامه‌نگار فوربز شکایت کرد و به این ترتیب نامه حمایت از متهمان اتحادیه روزنامه‌نگاران و محققان ارزهای دیجیتال را ایجاد کرد.

  • سال 2021

کوین تلگراف “Cointelegraph” انتظار ندارد که صرافی بایننس به این زودی‌ها جایگاهش به‌عنوان «صرافی ارزدیجیتال با بالاترین امتیاز» را از دست بدهد؛ اما این نکته که آیا ژائو می‌تواند این جایگاه را برای بایننس حفظ کند یا نه، کمی سوال برانگیز شده است.

علی‌رغم بستن شرکت تابع اوگاندا (Ugandan) در نوامبر سال 2020، بایننس همچنان می‌توانست در آفریقا گسترش داشته باشد؛ با توجه به اینکه ژائو از این قاره به عنوان قاره بکر در زمینه ارزهای دیجیتال یاد کرده بود.

این صرافی به احتمال زیاد در این سال با تغییراتی در قوانین نظارتی مواجه خواهد شد. این تغییرات هم در مرکز مالت و هم در بازارهای مستقر فعلی اعمال خواهد شد. همچنین ژائو ایده اینکه بایننس بانک مخصوص به خود را داشته باشد، نیز مطرح کرده است.

اتهامات قانونی علیه بایننس

  • ممنوعیت بایننس توسط بانک بریتانیا: گفته شده است که بانک “TBS” به دلیل ضعف امنیتی، اقداماتی را علیه ممنوع کردن مبادلات در صرافی‌های کراکن “Kraken” و بایننس انجام داده است. بانک‌های بریتانیا رفته‌رفته شرایط حضور در این صرافی‌ها را سخت‌تر می‌کنند و در پاسخ به علت این کار، ضعف امنیتی و موارد کلاهبرداری را بیان می‌کنند.

سخنگوی بایننس در پاسخ به این نگرانی‌ها اعلام کرده است که رفع این مشکل را در اولویت قرار داده‌اند.

سخنگوی بایننس: «بایننس در خصوص تعهد و مسئولیتی که در قبال محافظت از کاربران در مقابل کلاهبرداری‌ها دارد، بسیار مصمم عمل می‌کند. پس از اطلاع  از این شکایات، بلافاصله اقدامات لازم را انجام دادیم و سابقه بسیار خوبی در همکاری با مجریان قانون داریم.»

  • هشدار آژانس خدمات مالی ژاپن به بایننس: آژانس خدمات مالی ژاپن به دلیل فعالیت‌های بدون مجوز در این کشور، به بایننس هشدار جدی داد. سازمان “FSA” به عنوان اصلی‌ترین نهاد قانون‌گذاری مالی کشور ژاپن، در سندی که به تازگی منتشر کرده است، به ژائو به دلیل «مشارکت در کسب‌و‌کار تبادل دارایی‌های دیجیتال، بدون داشتن مجوز رسمی» هشدار رسمی داده است.

این صرافی در سال 2020 اعلام کرده بود که سرویس‌دهی به کاربران ژاپنی را متوقف خواهد کرد؛ با این حال به نظر می‌رسد که این صرافی هنوز به طور کامل به این تعهد عمل نکرده است.

علاوه بر این‌ها در سال 2020 کشور مالت نیز اعلام کرده بود که علی‌رغم انتقال دفتر این صرافی به این کشور، همچنان برای گرفتن مجوزهای لازم اقدام نکرده است. همچنین این صرافی در ماه‌های اخیر با مشکلاتی از طرف قانون‌گذاران مالی نیز مواجه شده است.

سازمان جهانی امور مالی انگلستان نیز در این باره که آیا سهام عرضه شده در این صرافی اوراق بهادار محسوب می‌شوند یا نه، نگرانی‌هایی را ابراز کرده است.

در تاریخ 2 ژانویه نیز ناظر مالی تایلند شکایتی کیفری علیه بایننس به دلیل فعالیت‌های تجاری بدون مجوز ارائه کرد.

با این‌حال چانگ پنگ ژائو ، با توجه به روحیه پرتلاشش، انرژی خود را صرف قانونی کردن و بهتر کردن صرافی بایننس کرده است. باید دید در آینده او موفق می‌شود از این اتهامات خلاص شود یا نه.

نتیجه‌گیری

ژائو گفته است: «زمانی‌که یک کمپانی به بازارهای متعددی خدمات می‌دهد، باید مطمئن شود که خدمات و محصولات آن برای مشتری ایجاد ارزش می‌کنند؛ تنها در این صورت است که می‌تواند آن بیزینس را سرپا نگه دارد. همین قانون برای صرافی‌های ارزدیجیتال نیز صدق می‌کند. ما بهتر است به تغییرات سریع عادت کنیم، در فراهم کردن محصولات و خدمات نوآورانه که متناسب با تقاضای مشتری است، کوشا باشیم.»

این نقل قول از زبان چانگ پنگ ژائو ، بنیان‌گذار بزرگ‌ترین صرافی جهان، بهترین نتیجه‌گیری و توصیه در زمینه هر کسب‌وکاری است که با مشتری ارتباط مستقیم دارد.

چانگ پنگ ژائو ، فردی سخت‌کوش و باهوش است که علیs‌رغم مشکلات زندگی و بحران‌هایی که در مسیر حرفه‌ای‌اش به وجود آمده‌اند، تسلیم نشده و به ارائه خدمات هوشمندانه به مشتری ادامه داده است.

بنابراین پذیرفتن توصیه از چنین فردی چندان هم غیرمنطقی نیست.

نویسنده: مهشید ربیعی

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

+ 36 = سی هفت