کاردانو چیست؟ چطور کار می‌کند و تفاوت آن با دیگر شبکه‌ها در چه مواردی است؟ - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

کاردانو چیست؟ چطور کار می‌کند و تفاوت آن با دیگر شبکه‌ها در چه مواردی است؟

زمان مطالعه: 9 دقیقه

کاردانو چیست؟ اگر در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت کرده باشید، قطعا نام کاردانو و رمزارز آدا (ADA) را شنیده‌اید. این رمز ارز معمولا جزو ده رمز ارز برتر بازار است و پشتوانه تکنولوژی قدرتمندی نیز دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم که کاردانو چیست؟

کاردانو (ADA) نیز مانند اکثر ارزهای دیجیتال، توسط یک پلتفرم غیرمتمرکز پشتیبانی می‌شود. ارز دیجیتال آدا نیز به صورت غیرمتمرکز عمل می‌کند، اما نکته جالب و متمایزکننده‌ای درباره آن وجود دارد.

کاردانو سعی دارد پلتفرمی طراحی کند که نیازهای کاربران را مطابق با قوانین نظارتی پوشش دهد؛ به عباراتی آدا (ADA) در تلاش است تا میان حریم خصوصی کاربران و قوانین نظارتی تعادل برقرار کند.

برای درک بهتر کاردانو و رمز ارز آدا (ADA) در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

کاردانو چیست؟

کاردانو نسل سوم بلاک چین و پلتفرمی غیرمتمرکز بر پایه الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) است. این پلتفرم طراحی شد تا جایگزین بهبود‌یافته‌ای برای الگوریتم اثبات کار (Proof of work) باشد. مقیاس‌پذیری، قابلیت همکاری و پایداری از ویژگی‌هایی است که در شبکه اتریوم به دلیل بار زیر ساختی، هزینه‌های روبه رشد و مصرف انرژی محدود شده نیازمند بهبود هستند. چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، خالق شبکه کاردانو، متوجه این مشکلات در سیستم شبکه اتریوم شد. بنابراین تصمیم گرفت که شبکه کاردانو را همراه با رمز ارز بومی آن به نام آدا (ADA)، در سال 2015، خلق کند. این پلتفرم و توکن آن در سال 2017 فعالیت خود را آغاز کردند.

در این ویدئو کاردانو را در یک دقیقه معرفی کرده‌ایم:

پلتفرم کاردانو در دو لایه پرداختی (CSL) و محاسباتی (CCL) و براساس پروتکل‌های الگوریتم اجماع اوروبروس (Ouroboros) فعالیت می‌کند. این پروتکل که در فاز بنیادی کاردانو شکل گرفت، اولین پروتکل اثبات سهامی است که نه تنها امنیت آن اثبات شده است بلکه، اولین پروتکلی بود که در طی تحقیقات دانشگاهی به اثبات رسید.

 هر مرحله یا دوره توسعه در نقشه راه کاردانو توسط چارچوب مبتنی بر تحقیق اتفاق می‌افتد و شامل بینش‌های منحصر به‌فرد با روش‌های مبتنی بر شواهد برای پیشرفت و دستیابی به نقاط عطف مربوط به مسیرهای آینده کاربردهای هر دو شبکه بلاک چین و رمز ارز ada است.

کاردانو خود را به عنوان جایگزینی برای اتریوم معرفی می‌کند. هر دو سیستم عامل برای برنامه‌های مشابه مانند قراردادهای هوشمند استفاده می‌شوند و هدف ایجاد یک سیستم متصل و غیرمتمرکز را دارند. کاردانو خود را نسخه به‌روز شده اتریوم می داند، در واقع همانطور که در بالا نیز گفتیم، کاردانو به عنوان نسل سوم بلاک‌ چین معرفی شده است. بستر بلاک چین کاردانو همچنین با هدف ارائه خدمات بانکی، به «غیر بانکی‌های» جهان نیز شکل گرفته است.

ارز دیجیتال آدا (ADA) چیست؟

رمز ارز بومی شبکه کاردانو، آدا نام دارد. کاردانو نسل سوم ارزهای دیجیتال است. نسل سوم به این معناست که برخلاف بیت کوین و اترویم، می‌توان آن‌ها را توسعه داد و از آن‌ها استفاده‌های کلان کرد. به‌علاوه رمز ارز آدا (ADA) قابلیت پردازش بالا داشته و به نسبت انرژی مصرفی پایینی دارد. یکی از نکات درباره توکن آدا، نداشتن وایت‌پیپر است. آدا هیچ وایت‌پیپری ندارد؛ در عوض روش‌های اجرایی آن  در طول سال‌ها توسط دانشمندان و محققین کامپیوتر در دانشگاه‌های سراسر جهان جمع‌آوری و اصلاح شده است.

تاریخچه کاردانو

بنیان‌گذار کاردانو، چارلز هاسکینسون (Charles Haskinson)، یکی از بنیان‌گذاران شبکه اتریوم بود. او پس از اینکه متوجه نقص‌ها و مشکلاتی در پلتفرم اتریوم و دچار چندین اختلاف نظر با سایر بنیان‌گذاران آن شد، از تیم اتریوم جدا شد و تصمیم گرفت پلتفرمی مبتنی بر رفع اشکلات اتریوم با افزودن چند ایده از ذهن خودش خلق کند. بنابراین در سال 2015 فرایند طراحی کاردانو را آغاز و در سال 2017 آن را وارد بازار کرد.

چارلز بیت کوین را نسل اول بلاکچین، اتریوم را نسل دوم بلاکچین و کاردانو را نسل سوم بلاکچین می‌داند. او معتقد است هردوی شبکه‌های قبلی، یعنی بیت کوین و اتریوم، دارای مشکلاتی بودند که کاردانو آن‌ها را برطرف کرده است.

مثلا یکی از مشکلات اصلی بیت کوین، این بود که این شبکه تنها برای معاملات پولی کاربرد داشت؛ یعنی طرفین معامله نمی‌توانستند شرایطی را برای پرداخت پول در نظر بگیرند.

برای حل این مشکل شبکه اتریوم وارد کار شد. اتریوم با ارائه قراردادهای هوشمند، این مشکل را تا حدود زیادی حل کرد. به این صورت که بدون نیاز به وجود شخص سوم، بتوان هر نوعی از دارایی را به صورتی کاملا شفاف، معامله کرد. همه چیز خوب به نظر می‌رسید، اما اتریوم نیز با مشکل مقیاس‌پذیری مواجه بود. بنابراین زمان این رسید که کاردانو به عنوان نسل سوم بلاک چین وارد کار شود.

هدف کاردانو حل ترکیبی از مشکلاتی بود که در دو شبکه قبلی وجود داشت: مقیاس‌پذیری، قابلیت همکاری و پایداری.

کاردانو چگونه کار می‌کند؟

همانطور که توضیح دادیم، هدف کاردانو برطرف کردن مشکلاتی بود که در بستر دو بلاک چین قبلی وجود داشت. در اینجا چگونگی برطرف کردن این مشکلات را شرح می‌دهیم.

 • مقیاس‌پذیری (Scalability)

در روزهای ابتدایی پیدایش کاردانو، این پلتفرم تنها می‌توانست ده تراکنش در ثانیه را پوشش دهد. بعدها هاسکینسون اوراقی را ارائه کرد که از طریق آن‌ها می‌توانست این سرعت را بهبود ببخشد. این راه حل هایدرا (Hydra) نام داشت. Hydra یک راه حل مقیاس‌گذاری لایه 2 است که از کانال‌های دولتی برای پردازش معاملات خارج از زنجیره استفاده می‌کند. با استفاده از این فناوری، کاردانو قادر به پردازش بیش از یک میلیون تراکنش در ثانیه است.

 • قابلیت همکاری (Interoperability)

 امروزه بیش از هزاران ارزدیجیتال در بازار موجود است که هرکدام از آن‌ها ویژگی‌ها و اکوسیستم مخصوص به خود را دارند. کاردانو در تلاش است تا استانداردهایی را به شبکه اضافه کند تا بتواند قابلیت همکاری در سراسر شبکه را افزایش دهد. این استاندارها شامل مدل‌های مبتنی بر بلاکچین، پروتکل‌های ارتقا سیستم و مجموعه ویژگی‌ها هستند.

 • امنیت (Security)

ارتقا ویژگی قابلیت همکاری، مجموعه‌ای از ریسک‌های جدید را ایجاد می‌کند که توسعه‌دهندگان نمی‌توانند از آن‌ها چشم‌پوشی کنند. این نگرانی‌های امنیتی دقیقا در منطقه تحت پوشش کاردانو هستند. در حال حاضر هم این پلتفرم استانداردهای ویژه‌ای در زمینه مدیریت حریم خصوصی، امنیت و حفظ ویژگی غیرمتمرکز بودن، دارد.

یکی از اصلی‌ترین راهکارهایی که برای حل این مشکلات در نظر گرفته شد، استفاده از زبان برنامه‌نویسی “Haskell” بود که این زبان بیشتر در پروژه‌های امنیتی و بانکی استفاده می‌شود.

 • الگوریتم اوروبروس (Ouroboros)

کاردانو سازوکار اجماع جدیدی را به نام “Ouroboros” معرفی کرد. اوروبروس یک پروتکل اثبات سهام مبتنی بر بلاک است که برای تأیید بلاک‌ها به رهبران انتخاب شده تصادفی متکی است. کاربری که بلاک بعدی را اضافه می‌کند، مانند بیشتر بلاک چین‌ها پاداش دریافت می‌کند.

در آغاز هر دوره، سیستم رهبران را از استخر سهام‌داران انتخاب می‌کند. عملکرد هر دوره “Epoch” مانند یک «اسنپ‌چت» از بلا‌ک چین در تاریخ قبلی است. در واقع هر Epoch  باید از یک بلاکِ به‌ اندازه کافی عمیق در بلاک‌های تراکنش نشات بگیرد. این «عمق» برای حفظ امنیت شبکه و جلوگیری از تغییرات احتمالی، کاملا ضروری است.

مشخصات فنی این سیستم چشمگیر است. رهبران بر اساس توزیع سهام ثابت و یک “Seed” تصادفی انتخاب می‌شوند. این seed با استفاده از یک محاسبه چند حزبی (MPC) بین ذینفعان در دوره قبل به طور تصادفی تولید می‌شود. سهامداران می‌توانند با توجه به میزان ADA مورد نظر خود، شانس خود را برای انتخاب بهبود بخشند. به این ترتیب، کاردانو اولین پروتکل اثبات سهام را به اثبات می‌رساند.

فازهای توسعه کاردانو

کاردانو برای دستیابی به هدفش که رسیدن به پلتفرم توسعه غیرمتمرکز به همراه یک دفترکل چند دارایی‌ای و قراردادهای هوشمند قابل تایید است، در حال ساخت یک پلتفرم 5 مرحله‌ای است. این 5 مرحله عبارتند از:

 1. بنیاد (Byron era): این فاز شامل توسعه‌های اولیه شبکه است.
 2. تمرکززدایی (Shelley era): در این فاز شبکه کاملا تمرکززدایی می‌شود.
 3. قراردادهای هوشمند (Goguen era): این مرحله همچنان درحال برنامه‌ریزی است. هدف این مرحله تولید یک ماشین مجازی به نام “IELE” است.
 4. مقیاس‌گذاری (Basho era): در این مرحله مقیاس‌پذیری، عملکرد و امنیت تقویت می‌شود.
 5. حکومت (Voltaire era): این مرحله پیاده‌سازی یک خزانه‌داری و ایجاد یک اکوسیستم کاملا پایدار برای شبکه است.

روند قیمت آدا (ADA) تا امروز

همانطور که گفتیم ارز دیجیتال آدا (ADA) در سال 2017 در طی یک عرضه عمومی وارد بازار شد. قیمت این کاردانو در آن زمان چیزی حدود 0.0024 دلار بود که افراد برای خرید آن می‌بایست بیت کوین پرداخت می‌کردند.

با اینکه آدا در آن زمان قیمت چندانی نداشت، اما تیم کاردانو از طریق این سرمایه‌گذاری چیزی حدود 62 میلیون دلار کسب کرد. در اکتبر همان سال قیمت ADA پس از ثبت شدن در صرافی کره‌ای “Coinrail”  افزایش قیمت داشته و به حدود 0.030 دلار رسید. البته این تنها افزایش قیمت کاردانو در این سال نبود، چراکه در دسامبر همین سال قیمت آدا به 0.64 دلار رسید.

در اوایل سال 2018 پس از سخنرانی هاسکینسون راجع‌به نسل سوم بلاک چین، کاردانو در دنیای واقعی مورد استفاده قرار گرفت؛ اما در همین سال نیز قیمت ADA با کاهش مواجه شد و با چیزی حدود 0.15 دلار معامله میشد. با اینکه در همین سال آدا به لیست چند صرافی معتبر دیگر نیز اضافه شد، با این حال قیمت آن افزایش چندانی نداشته و در حدود 0.15 دلار معامله میشد.

سال 2018 برای کاردانو سال پرتحرکی بود، اما تاثیر چندانی در افزایش قیمت آن نداشت؛ زیرا در اواخر سال 2018 قیمت رمز ارز آدا (ADA) چیزی حدود 0.03 و 0.04 دلار بود.

در سال 2020 این رمز ارز در لیست صرافی‌های معتبری مانند بایننس، “Crypto.com”، “Bitfinix” و  “Gate.io” نیز اضافه شد؛ با این حال تمام این فعالیت‌ها تاثیر چندانی روی قیمت آن نداشت و در نهایت در چیزی حدود 0.18 دلار معامله شد.

سال 2021 نقطه عطفی برای بسیاری از رمز ارزها محسوب می‌شود. ارز دیجیتال آدا نیز از این قاعده مستثنی نبود. این ارز دیجیتال بالاترین قیمت در طول تاریخ خود را در ماه می 2021 در چیزی حدود 2.46 دلار تجربه کرد.

در حال حاضر قیمت لحظه ای ADA و جفت رمز ارزهای قابل مبادله با آن در سایت دیدکس قابل مشاهده است.

 در حال حاضر قیمت لحظه ای ارز دیجیتال کاردانو در سایت دیدکس حدود 1.2 دلار است.

آینده کاردانو

ارز دیجیتال کاردانو پشتوانه تکنولوژی قدرتمندی دارد. همین نکته به تنهایی نشان‌دهنده آینده درخشان این رمز ارز است. البته متخصصین پیش‌بینی می‌کنند که غلبه کاردانو بر اتریوم چندان دور از انتظار نیست. کاردانو برای رسیدن به چنین هدفی تلاش زیادی کرده و زیرساخت‌های خود را نیز بر همین اساس بنا نموده است. با این حال پیش‌بینی شده است که کاردانو ممکن است با “POW” اعلام شراکت کند. البته تنها این شرکت نیست و کاردانو با شرکت‌های بزرگ دیگری نیز درحال همکاری است. تمام این‌ها نشان‌دهنده آینده درخشان این ارز دیجیتال خواهد بود. با توجه به بلاکچین قدرتمند پشت این ارز دیجیتال، از نظر بسیاری از افراد کاردانو را گزینه بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری است. با توجه به توضیحات داده شده تا به اینجا، اگر این رمز ارز توجه شما را نیز جلب کرده است، می‌توانید به راحتی اینجا کلیک کنید و از سایت صرافی معتبر دیدکس، این رمز ارز را تهیه کنید.

5 نکته جذاب و خواندنی درباره کاردانو

برای جمع‌بندی و نتیجه‌گیری بهتر است 5 نکته مهم درباره کاردانو را ارئه کنیم.

 1. رمز ارز کاردانو به نام اولین برنامه‌نویس کامپیوتر در جهان نام‌گذاری شده است

سازندگان کاردانو عاشق نام‌گذاری هستند. هر مرحله از نقشه راه توسعه کاردانو به نام یک شاعر، نویسنده یا دانشمند مشهور کامپیوتر نام‌گذاری شده است. توکن اصلی کاردانو، نام خود را از آدا لاولایس (Ada Lovelace)، دختر لرد بایرون (Lord Byron) ریاضیدان قرن نوزدهم گرفته است. بسیاری بر این باورند که تفکر لاولایس پایه و اساس محاسبات امروزی را بنا نهاده است.

 • از کسری از انرژی اتریوم یا بیتکوین استفاده می‌کند

مصرف انرژی بیتکوین و اتریوم اخیراً پس از آن‌که ایلان ماسک گفت تسلا خرید بیتکوین را به دلیل نگرانی‌های زیست محیطی متوقف می‌کند، مورد توجه قرار گرفت.

بیتکوین هر سال تقریباً به اندازه مصرف کشور هلند، برق مصرف می‌کند. مصرف اتریوم کمتر از نصف بیتکوین است، اما هنوز هم معادل یک کشور کوچک‌تر مانند پرتغال است.

در مقابل، کاردانو یک ارز دیجیتال سازگار با محیط زیست است که سالانه تقریباً به اندازه 600 خانه آمریکایی انرژی مصرف می‌کند. اتریوم دارای یک نسخه پیشرفته است که مصرف آن را 99.95٪ کاهش می‌دهد؛ اما مدارک سازگاری کادانو با محیط زیست از ابتدای امر، موجود است.

 • کاردانو با دولت‌های آفریقا همکاری می‌کند

روش‌های زیادی برای تاثیرگذاری بلاکچین در زندگی وجود دارد. یکی از اصول بنیان‌گذار کاردانو، حل مشکلات دنیای واقعی مانند دسترسی اقتصادی بود.

این تیم چندین سال است که در اتیوپی مستقر است و در حال سفر و ایجاد روابط با دولت‌ها و وزارت‌خانه‌های سراسر قاره است. معاملات اخیر آن با وزارت آموزش و پرورش اتیوپی بزرگ‌ترین پروژه تاکنون است.

این مشارکت از پلتفرم کاردانو برای ایجاد شناسه دیجیتال برای 5 میلیون دانش‌آموز استفاده می‌کند. این به هر دانش‌آموز سابقه‌ای علمی، ایمن و غیر قابل دستکاری می‌دهد که برای آن‌ها در طول زندگی باقی می‌ماند. هنگامی که آن‌ها وارد بازار کار یا دانشگاه می‌شوند، این شناسه به آن‌ها کمک می‌کند تا مدارک تحصیلی خود را ثابت کنند.

 • کاردانو و Hydra چندسر

صحبت در مورد رمزنگاری بدون اینکه وارد جزئیات فنی شوید، دشوار است. کاردانو برای ردیابی معاملات و ذخیره اطلاعات از بلاک چین لایه‌ای استفاده می‌کند. دفترهای بلاک چین مانند پایگاه داده‌های بسیار پیچیده ای هستند که با استفاده از بلاک‌های بهم پیوسته ساخته شده‌اند.

لایه‌های کاردانو به این معنی است که این رمز ارز می‌تواند معاملات ارزهای دیجیتال سریع‌تر از سایر ارزهای دیجیتال انجام دهد. در حقیقت، سرعت پردازش آن از قابلیت پردازش 65000 تراکنش در ثانیه‌ای ویزا نیز بیشتر خواهد بود.

کاردانو یک لایه دوم به نام Hydra دارد که در بالای بلاک چین موجود قرار دارد. این کار کمی شبیه به تسویه حساب سریع در فروشگاه‌های مواد غذایی است. بلاک چین اصلی افرادی را که برای انجام خرید عظیم ماهیانه خود وارد می‌شوند، اداره می‌کند، در حالی که Hydra از صندوق‌های خرید 10 کالایی یا کمتر استفاده می‌کند.

هر بار پرداخت سریع مانند یک استخر فرآوری است که به آن Hydra head می‌گویند. هر head می‌تواند تا 1000 TPS را پردازش کند. بنابراین 1000 هد هیدرا می‌تواند 1 میلیون TPS را پردازش کند.

برخلاف هیولای اسطوره‌ای ، وقتی یک سر هایدرا ببرید، دو سر دیگر به جای آن ظاهر نمی‌شود. با این حال، هر کاربری که به شبکه متصل شود 10 هد تولید می‌کند. بنابراین هرچه تعداد افراد بیشتری از شبکه استفاده کنند، قدرت پردازش بیشتری نیز دارد.

 • کاردانو از زمان تاسیس تاکنون جزو لیست ده رمز ارز برتر بازار است

کاردانو توسط چارلز هاسکینسون تاسیس شد، او همچنین جزو بنیانگذاران  اتریوم بود؛ اما پس از اختلاف نظر در مورد نحوه اداره آن، آن جا را ترک کرد.

از همان ابتدا، هاسکینسون (که شبیه یک سوپراستار در دنیای رمزنگاری است) مصمم بود که کارها را متفاوت انجام دهد. هر یک از متخصصان این بلاک چین جدید را از ابتدا ساختند و هر مرحله از توسعه این پلتفرم مورد بررسی قرار گرفت.

به همین دلیل است که ADA از زمان راه‌اندازی در سال 2015 تاکنون، در فهرست 10 ارز دیجیتال برتر بازار قرار دارد.

با تمام گفته‌ها و توضیحات بالا، کمتر کسی در حال حاضر به قدرت و محبوبیت این ارز دیجیتال پی نبرده است. ارز دیجیتال آدا، از زمان تاسیس تاکنون همیشه رتبه خوبی در کوین مارکت‌کپ داشته و پشتوانه تکنولوژی محکمی نیز دارد. آینده از آن کریپتوکارنسی است و آینده کریپتو کارنسی با نسل سوم بلاکچین ( کاردانو و رمز ارز آدا) پیوند خورده است. رمز ارز ADA در حال حاضر در صرافی دیجیتال دیدکس موجود است. اگر در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت دارید و جای آدا در سبد سهام‌تان خالی است، همین حالا می‌توانید ارز دیجیتال ADA را از صرافی دیدکس تهیه کنید.

منابع:

proactiveinvestors.co.uk

primexbt.com

fool.com

bitcoinbaltic.com

securities.io

coinbase.com

etoro.com

makeuseof.com

kraken.com

investopedia.com

نویسنده: مهشید ربیعی

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

دو × = 6