کلاهبرداری دوج کوین در ترکیه - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

کلاهبرداری دوج کوین در ترکیه

زمان مطالعه: 2 دقیقه

یک طرح سرمایه‌گذاری در ترکیه 350 میلیون دوج کوین را از حدود 1500 سرمایه‌گذار به سرقت برده و پلیس ترکیه تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرده است. این طرح که «استخراج دوج کوین» (Dogecoin mining) نام داشت، به سرمایه‌گذاران وعده داده بود که طی 40 روز 100 درصد سود عایدشان می‌کند.

فردی به نام “Turgut V” که مغز متفکر این طرح کلاهبرداری بود، در یک ساختمان لوکس جلسات تک به تک با افراد برگزار می‌کرد و پیشنهادات جذابی را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌کرد تا برای پیوستن به طرح متقاعدشان کند. او همچنین از یک کانال تلگرام برای ارتباط با سرمایه‌گذاران و انتقال دوج کوین آن‌ها به سیستم استفاده می‌کرد.

این سیستم در سه ماه اول خوب کار کرد و سرمایه‌گذاران به صورت مرتبط عایدی خود را دریافت می‌کردند. این موجب شد تعداد سرمایه‌گذاران افزایش یابد و حدود 1500 تن دوجکوین خود را به این طرح منتقل کردند.

اما در ماه چهارم “Turgut V” سیستم را بست. سرمایه‌گذاران که نمی‌توانستند وارد سیستم شوند سردرگم شدند و تلاش کردند با او و همکارانش به وسیلۀ تلفن تماس بگیرند.

اما در نهایت فهمیدند که مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند، و برخی از آن‌ها شکایتی را تنظیم کردند. یکی از قربانیان این طرح به گزارش تلویزیونی ترکیه گفت: من 4 میلیون دوجکوین سپرده گذاری کردند. 12 میلیون لیر ترکیه از دست داده‌ام. به ما این وعده داده شده بود که ظرف 40 روز 100 درصد سود کنیم. اما هرچه داشتیم از دست دادیم.

ادارۀ مبارزه با تروریسم و جرایم سازمان یافتۀ ترکیه تحقیقاتی را درباره “Turgut V” و 11 همکار مظنون او آغاز کرده است و “Turgut V”  از سوی دستگاه قضایی این کشور ممنوع الخروج شده است.

طبق این تحقیقات، “Turgut V”350 میلیون دوج را در ماه چهارم این طرح به سرقت برده است. هم‌اکنون دوج با قیمت 0.2849 دلار خریدوفروش می‌شود. با چنین قیمتی، کل سرمایۀ به سرقت برده شده حدود 100 میلیون دلار است.

منبع: news.bitcoin.com

 

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

سه ÷ 1 =