5 راه ساده برای آن‌که در بازار ارزهای دیجیتال ضرر نکنید - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

5 راه ساده برای آن‌که در بازار ارزهای دیجیتال ضرر نکنید

زمان مطالعه: 4 دقیقه

وقتی وارد دنیای ارزهای دیجیتال می‌شوید تمام افکارتان حول محور ثروتمندتر شدن و سود بیشتر می‌چرخد. اما خب شاید بهتر باشد کمی تمرکزتان را از سود بردارید تا تصویر بزرگ‌تر را واضح‌تر ببینید؛ تصویر این‌که این سرمایه‌گذاری نیز مانند تمام سرمایه‌گذاری‌های دیگر با ریسکِ از دست‌دادن سرمایه همراه است. احتمالا خیلی از شما به این موضوع پیش از این، فکر کرده بودید و سوال اصلی‌تان حالا این باشد که بگویید: «بسیار خب پیشنهاد شما برای ضرر نکردن ما چیست؟ چه راه‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟»

ما در این پست، به شما 5 راه که از طریق آن می‌توانید جلوی ضرر بیش‌تر در کریپتوکارنسی را بگیرید آموزش می‌دهیم.

فراموش نکنید که ضرر نکردن و شکست‌خوردن در این بازار غیرممکن است؛ اما می‌توان تا حد زیادی با روش‌های زیر آن‌را کنترل کرد.

1. کریپتو یک راه سریع برای ثروتمندشدن شماست

باور این نکته ممکن است برای‌تان سخت و دردناک باشد، اما بهتر است همین اول کار آن‌را باور کنید! کریپتو یک راه سریع برای ثروتمندشدن‌ نیست. درست است که قیمت‌ها به سرعت و به شدت بالا می‌روند، اما اگر این روند یک حباب باشد، در نهایت خواهد ترکید. درست است که شما داستان‌های زیادی را از یک شبه ثروتمند شدن افراد می‌شنوید، اما نکته این‌جاست که داستان‌هایی که افراد یک شبه حجم زیادی از دارایی‌شان را از دست داده‌اند کمتر به گوش شما می‌رسد.

اگر نگاهی به نمودار بیت‌کوین در سال 2013 بیندازید کاملا متوجه منظور من خواهید شد. درست است که پس از آن بازار توانست خودش را دوباره بالا بکشد، اما این اتفاق نزدیک به 2 سال طول کشید.

بنابراین زمانی‌که با اشتیاق نمودار را نگاه می‌کنید و همزمان در ذهن‌تان ویلاها و ماشین‌های لوکس برای خودتان تصور می‌کنید، بدانید و آگاه باشید که اگر عاقلانه عمل نکنید همین آپارتمان و ماشین حال‌حاضرتان را نیز از دست خواهید داد. بنابراین درحدی سرمایه‌گذاری کنید که با از دست دادن آن زندگی‌تان نابود نشود. اما با این تفاسیر اگر همچنان می‌خواهید به سبک خودتان سرمایه‌گذاری کنید، در زمان سقوط بازار وحشت نکنید. همان‌طور که گفتیم حتی افت شدید قیمت بیت‌کوین در سال 2013 که بسیاری آن را به‌منظور نابودی بیت‌کوین می‌دانستند نیز بعد از 2 سال به‌پایان رسید. از طرف دیگر برای رسیدن به سود زیاد و ضرر کم شما نیازمند زمانید.

2. فقط معاملات روزانه انجام ندهید

معاملات روزانه شبیه به نوک کوه یخ است. این معاملات بسیار سخت‌تر از سرمایه‌گذاری‌های طولانی مدت است. شما برای این کار باید مرتب اخبار و مقالات روزانه را دنبال کنید، تحلیل‌های تکنیکال بازار را دنبال کنید چرا که در یک غفلت کوچک ضرر خواهید کرد.

علاوه بر این اگر مبنا را بر این بگذاریم که تمام مخاطبین ما شغل خودشان را دارند، در این صورت شما دو راه دارید: یا می‌توانید روزانه در محل کارتان معاملات را انجام دهید یا می‌توانید عصرها یا آخر هفته‌ها به اینکار بپردازید.

درصورتی که بخواهید در محل کارتان این کار را انجام دهید دیر یا زود رئیس‌تان را خسته خواهید کرد؛ چرا که این کار چیزی نیست که شما بتوانید در استراحت‌های قهوه آن را انجام دهید. این کار تمام وقت و تمرکز شما را به خود اختصاص خواهد داد. درصورتی که بخواهید عصرها و آخرهفته‌های خود را به آن اختصاص دهید در آن صورت نیز وقتی برای خود و خانوادتان باقی نخواهند ماند.

اما مشکل اصلی جدی‌تر از این‌ها است، مشکل این است که بازارها در کوتاه مدت می‌توانند غیرمنطقی عمل کنند. غلبه احساسات در در بازار کوتاه مدت سریع‌تر اتفاق می‌افتد بنابراین درصد خطا و اشتباه در این بازار بیشتر است.

3. کوین‌های ارزان نخرید

یکی از اشتباهات رایج معامله‌گران تازه‌کار، خرید آلت‌کوین‌های ارزانی است که «قول آینده بهتر» را می‌دهند. معمولا وعده‌ای تمام این آلت‌کوین‌ها می‌دهند، افزایش قیمت در چند ماه آینده است.

این به این معنا نیست که به‌طور کلی خرید آلت‌کوین‌ها اشتباه است، اتفاقا اگر می‌دانید که درحال‌حاضر خودتان را درگیر چه چیزی می‌کنید خرید “ICO”ها می‌تواند بسیار سودمند باشد. اما اگر شما تازه وارد این دنیا شده‌اید پیشنهاد جدی ما به شما این است: از خرید “ICO”ها صرفنظر کنید. در کوینی سرمایه‌گذاری کنید که امتحان خودش را پس داده باشد.

4. به اقدامات امنیتی توجه کنید

این یکی دیگر از نکاتی است در این بازار باید بسیار به آن توجه کنید. افرادی که در بازارهای سهام فعالیت کرده‌اند خیلی نگران این داستان نیستند، اما افراد فعال در دنیای کریپتو باید نگران باشند. بدانید و آگاه باشید! ورود به دنیای کریپتو آسان است، سود کردن در بازار کریپتو هم می‌تواند آسان باشد، اما در کنار این‌ها، سرقت در بازار کریپتو هم می‌تواند ساده باشد. این در حالی است که بازیابیِ دارایی سرقت شده «غیرممکن» است. بنابراین، چه زمانی‌که از روش‌های سرد (آفلاین) و چه زمانی ‌که از روش‌های گرم (آنلاین) استفاده می‌کنید باید تمام تمرکزتان را روی حفظ موارد امنیتی بگذارید.

5. نقطه شکست قبلی‌تان را پیدا کنید

در تریدرهای تازه کار این نکته کاملا مرسوم و قابل درک است. اینکه نمی‌دانید کجا اشتباه کرده‌اید. شما باید همیشه حضور ذهن داشته باشید. اگر این کار برایتان سخت است، بهتر آن‌که از گزینه‌های مختلف سایت مانند “history” استفاده کنید تا رد سفارشات شما را دنبال کنند.

   به این ترتیب شما متوجه می‌شوید که منشا ضرر شما در کدام معامله و کدام کوین بوده است. از این طریق بهتر می‌توانید نقاط ضعف‌تان را شناسایی کنید.

نتیجه‌گیری

اگر ورود به این بازار وسوسه‌تان کرده است هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی شما را بگیرد. نکته اینجاست که دلیلی هم برای این کار وجود ندارد. این بازار نیز یک روش سرمایه‌گذاری و ترید است که درصورتی‌که با چم‌وخم آن آشنا باشید می‌تواند بسیار سودمندتر از سایر بازارها باشد. درواقع اصل نکته نیز همین‌جا است، نقدینگی و سوددهی بالای این بازار خطرات بیشتری را با خودش همراه می‌کند. برای جلوگیری از ضرر کردن در این بازار تمام نکات گفته شده در بالا اهمیت زیادی دارند، اما یک نکته در تمام آن‌ها مشترک است و به اندازه تمام آن‌ها نیز مهم است؛ احساسات‌تان را کنترل کنید. زمانی که بازار به شدت صعود می‌کند هیجان‌زده نشوید و زمانی که به شدت سقوط می‌کند وحشت نکنید. صبور باشید و اجازه دهید بازار به مرحله‌ای از ثبات برسد، در آن صورت اقدام‌های بیشتر می‌توانید انجام دهید.

نویسنده: مهشید ربیعی

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

بیست یک + = 31