6 اندیکاتور کاربردی برای معامله‌ ارز‌های دیجیتال - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

6 اندیکاتور کاربردی برای معامله‌ ارز‌های دیجیتال

زمان مطالعه: 8 دقیقه

چگونه از معاملۀ بیت‌کوین، اتریوم، و سایر رمزارزها سود ببریم؟ رمزارزهایی مانند بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، لیت‌کوین و… فناوری‌های مالی و سرمایه‌های دیجیتالی نوظهوری هستند که می‌توانند همانند سهام و فارکس در بازارهای مالی، به واسطۀ صرافی‌های رمزارز یا پلتفرم‌های تخصصیِ خریدوفروش، معامله شوند.

بیت‌کوین و بسیاری از رمزارزهای دیگر تمرکززدا هستند؛ آن‌ها می‌توانند از این سو به آن سوی مرزها به صورت همتا‌به‌همتا ارسال شوند، بدون آنکه نیاز به یک قدرت مرکزی یا نهاد سومی باشد که معامله‌ها را تأیید کند؛ در واقع این معامله‌ها از طریق یک فرایند خودکفا انجام می‌شود که «اثبات کار» (POW) نام دارد؛ یعنی این کاربران هستند که معامله‌ها را تأیید می‌کنند.

این نوع از دارایی تنها ده سال عمر دارد، و در روزهای نخست تنها به عنوان ابزاری جانبی برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌شد. اما در طول زمان بیت‌کوین و کریپتوکارنسی‌های دیگر تکامل یافتند و امروز در کنار کالاها و فلزات باارزش یا حتی سهام به میزان بالایی معامله می‌شوند.

نکته‌ای که باید در این بازار نوظهور فراموش نکرد، نوسان و بی‌ثباتی آن است. از زمانی که رمزارزها به وجود آمده‌اند، تا‌کنون، فرازوفرودهای زیادی رخ داده است. این فرازوفرود و بی‌ثباتی به ویژه از زمانی پیدا شد که بیت‌کوین و سایر رمزارزها اهمیت یافتند و واقعا به بخشی از دارایی تریدرها در سراسر جهان تبدیل شدند.

برخی از این روندهای صعود و سقوط‌ به کرات نشان داده‌اند که نوسان قیمت در این نوع از دارایی تا چه میزان می‌تواند افسارگسیخته باشد. برای مثال بیت‌کوین روزی از قیمت زیر 1000 دلار به بالای 20000 دلار افزایش یافت و مجددا به 3200 دلار سقوط کرد؛ یا در ماه مه امسال ارزش بازار آن به نصف زمان اوجش رسید و هنوز نیز برخی گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد که این سقوط تا یک سوم ارزش اوج بیت‌کوین (حدود 24 هزار دلار) ادامه خواهد یافت.

روی دیگر سکۀ این بازار، و فرازوفرودهایش، سودآوری آن برای برخی از تریدرهاست. آن تریدرهایی که معاملات خود را با استفاده از تحلیل‌های فنی یا تکنیکال انجام می‌دهند، در غالب اوقات می‌توانند با پیش‌بینی به‌موقع و صحیحِ بازار خرس یا بازار گاو، هم سود قابل‌توجهی به دست آورند و هم دارایی رمزارز خود را رشد بدهند. این به ویژه برای تریدرهایی که به معاملات روزانه گرایش دارند و قصد سودکردن از تحرکات لحظه‌ای بازار را دارند، بسیار حیاتی است.

در این مقاله تلاش کرده‌ایم برخی از راهبردهای تریدینگ یا همان شاخص‌های (indicators) تحلیل روزانۀ بازار را به صورت کوتاه معرفی کنیم؛ این شاخص‌ها بر این اساس انتخاب شده‌اند که استفاده از آن‌ها ساده باشد، میان تریدرها محبوبیت داشته باشند و موفقیت نسبی آن‌ها ثابت شده باشد. در معرفی این شاخص‌ها نموداری از تحلیل آن‌ها در زمینۀ نوسان قیمت بیت‌کوین نیز آورده شده است و همچنین تلاش شده که مزایا و معایب آن‌ها به صورت مختصر بیان شود. البته پیش از آن بهتر است بدانیم که تحلیل تکنیکال اساساً چیست و چه کاربردی دارد تا بتوانیم در ادامه معرفی گویاتری از شاخص‌ها داشته باشیم.

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل فنی یا تکنیکال (technical analysis) برای ارزیابی موقعیت‌های سرمایه‌گذاری و شناسایی فرصت‌های معامله به‌کار می‌رود و برای این کار از روند آمار و ارقام گردآوری شده، مانند تحرکات و حجم قیمت، استفاده می‌شود. کسانی که از این نوع تحلیل استفاده می‌کنند، معتقدند که روند معامله‌های گذشته و تغییرات قیمت، شاخص‌های ارزشمندی برای پیش‌بینی حرکات‌ بعدی قیمت هستند.

این نوع تحلیل عموما در تضاد با تحلیل بنیادی (fundamental) قرار دارد. تحلیل بنیادی مؤلفه‌های بنیادی و زیرینی را تحلیل می‌کند که به یک دارایی ارزش می‌دهند. در دارایی‌های سنتی مانند سهام و کالا، الگوی قیمت، تولید یا گزارش مالی شرکت‌ها می‌تواند مبنایی برای تحلیل بنیادی باشد. اما رمزارزها اکثراً فاقد یک مرجع قدرت مرکزی هستند که به آن‌ها ارزش بدهد. در نتیجه در تحلیل تکنیکال عموما از ارقام مربوط به نوسانات حجم و قیمت استفاده می‌شود و برای این کار از محاسبات ریاضی و الگوی نمودارها بهره گرفته می‌شود. در مجموع شاید بتوان گفت، تجزیه‌وتحلیل‌های بنیادی بیشتر برای سرمایه‌گذاران بلندمدت مفید است، اما تحلیل تکنیکال بیشتر برای تریدرهایی است که به دنبال برتری رقابتی در بازار هستند.

معرفی 6 شاخص‌ یا اندیکاتور برای دادوستد رمزارز

اگر شاخص‌های موجود در TradingView را از نظر بگذرانید، صدها شاخص تحلیل تکنیکال می‌یابید. برخی از این شاخص‌ها عبارتند از Relative Strength Index، Moving Averages، TD Sequential، Stochastic, Ichimoku، Ichimoku، Williams Alligator و غیره.

ما در این مقاله می‌خواهیم دربارۀ شاخص‌هایی که یادگیری‌شان ساده‌تر است، موفق‌تر از سایر شاخص‌ها هستند و برای دادوستد رمزارزهایی مانند بیت‌کوین، اتر، ریپل، لیت‌کوین و EOS مفید هستند، توضیحاتی را ارائه دهیم.

وقتی شما با شیوۀ کار با این ابزارها در بازار رمزارزها آشنا شوید، می‌توانید از آن‌ها در فارکس، سهام و … نیز استفاده کنید. به همین دلیل است که صرف وقت برای ارتقای مهارت در استفاده از آن‌ها و مدیریت ریسک مفید است.

1- شاخص قدرت نسبی یا Relative Strength Index

 شاخص قدرت نسبی یک شاخص تحلیل فنی است که قدرت، سرعت و تغییر حرکت قیمت را اندازه‌گیری می‌کند.

در نمودار زیر قیمت روزانۀ بیت‌کوین نشان داده شده است، وقتی شاخص RSI به زیر 30 می‌رسد، سیگنال لانگ (خرید) منتشر می‌شود و وقتی RSI به بالای 70 برسد، یک سیگنال شورت (فروش) منتشر می‌شود.

تریدرها می‌توانند این اعداد را بر اساس سطح راحتی و ریسک‌پذیری خودشان حک و اصلاح کنند. تریدرهای محافظه‌کار بدین ترتیب می‌توانند از زیان‌دادن پیشگیری کنند، اما باید به یاد داشت که معامله سودآور تنها بر سر تحرکات قیمتی بالاست که انجام می‌شود.

این شاخص می‌تواند نشان بدهد که هم‌اکنون یک دارایی خاص بیش از اندازه فروخته یا خریده می‌شود. خواندن RSI آسان است، و برای ساختن یک راهبرد تریدینگ موفق آسان‌تر از شاخص‌های دیگر است. این شاخص مجموعاً از امن‌ترین راهبردهاست که معایب کمی دارد. با وجود این، تریدرها باید با حساسیت خاص خود بسنجند که در نظرشان چه چیزی بیش از اندازه فروخته یا خریده می‌شود، در غیر این صورت ممکن است زیان بدهند.

2- شاخص میانگین متحرک یا Moving Average

اگر به هر نموداری نگاه کنید، حتی ابتدایی‌ترین‌ نمودارهایی که در سایت صرافی‌های رمزارزها وجود دارند- شاخص میانگین متحرک در آن‌ها به شکلی وجود دارد: به صورت نمایی، ساده، یا دینامیک.

وقتی قیمت از میانگین متحرک عبور می‌کند، با استفاده از این خطوط مهم می‌توان به معاملۀ سودآوری دست زد.

در نمودار زیر، یک سینگال لانگ یا شورت زمانی ایجاد می‌شود که قیمت از EMA 12 و EMA 26 عبور کند. با وجود این، در طیفی از میانگین‌های متحرک و بازه‌های زمانی این قابلیت وجود دارد و با آزمون و تجربه می‌توان به سودهای قابل‌توجهی دست یافت.

شاخص میانگین متحرک مبتنی بر فرمول‌های ریاضی ساده است و داده‌‌ها را در طول مجموعه‌ای از دوره‌های زمانی تحلیل می‌کند و با یک ابزار بصری گویا به تریدرها نشان می‌دهد که آیا ورود به یک معامله مناسب است یا خیر.

از میانگین متحرک می‌توان برای برنامه‌ریزی نقاط خروج از بازار (exit points) یا تعیین سطوح توقف زیان‌دهی (stop-loss) استفاده کرد، که برای تریدرها کارایی بسیاری دارد. این شاخص در ترکیب با الگوهای نموداری می‌توانند راهبرد موفقی را بسازد. شاخص میانگین متحرک می‌تواند در هر دورۀ زمانی اجرا شود، بنابراین لازم است مطمئن شوید که فریم‌های زمانی صحیح و رایجی در آن تنظیم شده است. متداول‌ترین میانگین‌های متحرکی که استفاده می‌شوند، 200 و 100 و 50 هستند.

3- شاخص MACD

MACD میان تریدرها شاخص محبوبی است؛ زمانی که خطوط نمودارها آغاز به چرخش می‌کنند، این شاخص خیلی زود می‌تواند هشدار دهد که وضعیت بازار در حال معکوس شدن است.

طبق نمودار زیر که قیمت روزانۀ بیت‌کوین را نشان می‌دهد، این شاخص تنها در دو نقطه سیگنال‌های ضعیف یا اشتباهی را دربارۀ معکوس شدن روند بازار نشان داده است، بنابراین صبر کردن برای آنکه دو خط نمودار از هم دور شوند، می‌تواند از زیان‌دهی در شرایط بی‌ثباتی بازار جلوگیری کند.

MCAD در تحلیل تکنیکال بسیار پرکاربرد است و می‌تواند به تریدرها کمک کند که روندهای تغییر قریب‌الوقوع را پیش‌بینی کنند. این ابزار سیگنال‌هایی را ارائه می‌کند که خواندنشان بسیار آسان است و هیستوگرامی دارد که به تریدرها در تشخیص قدرت یک روند در بازار، یا تقاطع‌ها، کمک می‌کند. اما از آن‌جایی که این شاخص تأخیر دارد، ممکن است باعث خوانش اشتباه شود و معاملات تریدرها را تحت‌الشعاع قرار دهد.

4- شاخص بولینگر باندز یا ”Bollinger Bands”

تریدرها از خط میانی میانگین متحرک ساده در شاخص بولینگر باندز برای یافتن سیگنال‌های لانگ یا شورت استفاده می‌کنند و آن را راهبرد پایدار و موفقی برای خریدوفروش می‌دانند.

در نمودار زیر دربارۀ قیمت روزانۀ بیت‌کوین، هر زمان که قیمت بیت‌کوین از خط میانی بولینگر بند عبود کرده و نمودار شمعی مجاور را تأیید کرده، یک سینگال شورت یا لانگ منتشر شده است.

این شاخص که در دهۀ 1980 ابداع شده هنوز محبوبیت دارد. وقتی با الگوهای نمودار قیمت، نمودارهای شمعی یا شاخص‌های دیگر استفاده می‌شود، می‌تواند راهبرد خریدوفروش سودآوری را در رمزارز رقم بزند.

این شاخص دو خط انحراف از استاندارد و یک میانگین متحرک ساده دارد. خطوط انحراف بر اساس میزان بی‌ثباتی و نوسان قیمت‌ها پهن یا باریک می‌شوند. وقتی نوار میان این دو خط باریک می‌شود، یعنی نوسانات کاهش یافته است و این نشان از احتمال قریب‌الوقوع افزایش نوسانات دارد.

5- شاخص پارابولیک سارا یا “Parabolic SAR

پارابولیک سار مجموعه‌ای از نقطه‌ها را در بالا و پایین پرایس‌اکشن (price action) قرار می‌دهد. وقتی قیمت به این نقاط برخورد می‌کند، این نقاط در سوی مخالف پرایس‌اکشن ظاهر می‌شوند و سینگال منتشر می‌شود.

در نمودار زیر که قیمت هفتگی بیت‌کوین را نشان می‌دهد، وقتی قیمت از نقطه‌ها عبور کرده، بر حسب جهت پرایس‌اکشن، سیگنال لانگ و شورت منتشر شده است. تریدرها با این شاخص برخی از فرصت‌های سود را از دست می‌دهد، اما این شاخص روش معاملۀ محافظه‌کارانه‌تری را ممکن می‌کند که ریسک کمتری دارد.

این شاخص نیز هنوز در تحلیل تکنیکال محبوب و رایج است و برای یافتن تغییر روند بازار یا اندازه‌گیری قدرت این روند به کار می‌رود. این شاخص نه‌تنها بر قیمت، بلکه بر زمان نیز تمرکز دارد و همین موضوع آن را به ابزار مفیدی برای تریدرها تبدیل کرده است.

استفاده از پارابولیک سار ساده است و سیگنال‌های تصویری آسان فهمی دارد. این شاخص می‌تواند برای تأیید سینگال‌های شاخص‌های دیگر نیز به کار برود؛ ولی به عنوان یک شاخص تحلیل تکنیکال مستقل برای رمزارزها نیز عالی است. با وجود این، از آن‌جایی که این شاخص مانند MACD تأخیر دارد، ممکن است سیگنال‌های اشتباه یا دیرهنگام هم بدهد.

6- شاخص تی‌دی سکوئنشال 9 یا “ TD Sequential 9

استفاده از تی‌دی سکوئنشال بسیار ساده است: تنها منتظر عدد 9 یا سیگنال خرید و فروش باشید و معامله کنید!

این ابزار برای انواع دارایی‌ها با دقت بسیار زیادی کاربرد دارد. به نمودار زیر درخصوص قیمت روزانۀ بیت‌کوین نگاه کنید. برای مثال، قیمت روزانۀ پایین بیت‌کوین را در نظر بگیرید، TD9 در این سطح قیمت و همچنین دوباره در اوج قیمت سیگنال داده و روند را تمام کرده است.

استفاده از شاخص TD 9 در معاملۀ رمزارزها بسیار متداول شده است، به طرز دقیقی قیمت‌های بالا و پایین بیت‌کوین را حدس می‌زند. برای مثال زمانی که بیت‌کوین به اوج 20 هزار دلار رسید، سیگنال فروش داد یا زمانی که به قیمت پایین 3200 دلار رسید نیز سینگال داد و این نشان از دقت این شاخص دارد. با وجود این، نباید تصور کرد که استفاده از این شاخص تضمینی است، زیرا به نوبۀ خود فضای خطای زیادی دارد.

منابع:

primexbt.com

coinmarketcap.com

investopedia.com

نویسنده: ترانه دادمانی

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

− پنج = سه