همه‌چیز دربارۀ NFT - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

همه‌چیز دربارۀ NFT

زمان مطالعه: 13 دقیقه

ممکن است دربارۀ ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین، اتر، تتر و … آگاهی و اطلاعات خوبی داشته باشید، اما از ماهیت NFTها و شیوۀ عملکردشان سر درنیاورید. زیرا NFT به کریپتوکارنسی هم بسیار شبیه است و هم با آن تفاوت‌های اساسی دارد! در این مقاله می‌خواهیم همین شباهت‌ها و تفاوت‌ها را به زبان ساده توضیح بدهیم و شما را با مفهوم NFT و جنبه‌های مختلفش آشنا کنیم؛ و حتی شیوۀ ساخت یا خریدوفروش NFT را به شما بیاموزیم. پس با ما همراه باشید!

توکن غیرقابل‌معاوضه چیست؟

پیش از آنکه سراغ خود NFT  و انواعش برویم، لازم است درباره کیفیت غیرقابل‌معاوضه یا non-fungible بودن بعضی توکن‌ها توضیح بدهیم.NFT نشانۀ اختصاری non-fungible token است که در زبان فارسی آن را توکن غیرقابل‌معاوضه می‌خوانیم. احتمالاً اصطلاح «غیرقابل معاوضه» برایتان مبهم است. بنابراین پیش از هرچیز، ابتدا توضیح می‌دهیم که منظور از توکن غیرقابل‌معاوضه چیست.

توکن‌های ارزهای دیجیتالی دیگر مانند بیت‌کوین، اتر، دوج‌کوین و … را در نظر بگیرید، یا از آن ساده‌تر به یک اسکناس فکر کنید. یک واحد بیت‌کوین با واحد دیگر بیت‌کوین، یا یک اسکناس 5 هزار تومانی با اسکناس 5 هزارتومانی دیگر فرقی ندارد؛ زیرا هردو ارزش مادی یکسانی دارند و البته جز این ارزش مادی، دارای ارزش دیگری نیستند.

بنابراین شما می‌توانید از یک دسته اسکناس، یک اسکناس 5 تومانی را بیرون بکشید و به کسی بدهید و او یک اسکناس 5 تومانی دیگر به شما بدهد و شما آن را جایگزین اسکناس قبلی کنید، بدون آنکه در مجموع ارزش دسته اسکناس شما تغییری پیدا شده باشد. چنان‌که درباره توکن‌های کریپتوکارنسی نیز چنین است؛ می‌توانید یک توکن بدهید و یک توکن دیگر را جایگزینش کنید. بنابراین آن‌ها ماهیت قابل‌معاوضه دارند یا fungible هستند.

اما NFT ها غیرقابل‌معاوضه هستند. برای درک بهتر این موضوع باز هم مثال می‌زنیم. می‌توانید به چیزهایی فکر کنید که ارزش منحصربه‌فردی دارند، مثلا یک تابلوی نقاشی معروف که جایگزین‌پذیر نیست، یا یک قطعه موسیقی که هم خود قابل جایگزین‌شدن نیست و هم شما با آن خاطره دارید.

البته مثال‌های دم‌دست‌تر و روزمره‌تری هم هست که شاید کمتر به آن توجه داشته باشیم. برای مثال اگر به بسیاری از اشیای شخصی خود فکر کنید، متوجه خواهید شد که عموماً نمی‌توانید آن را با اشیای یکسان جایگزین کنید: به خودکاری فکر کنید که مدتها با آن نوشته‌اید و به داشتنش عادت کرده‌اید؛ یا فرض کنید کتابی را دارید که نویسندۀ کتاب آن را برای شما امضا کرده است؛ به احتمال زیاد دوست ندارید آن نسخه را با نسخۀ دیگری از همان کتاب عوض کنید. این اشیا غیرقابل‌معاوضه هستند. NFTها نیز چنین ماهیتی دارند. یعنی هویت یگانه‌ای دارند و قابل جایگزین شدن نیستند.

به نظر می‌آید این مثال‌ها ماهیت NFTها را برایتان روشن‌تر کرده ‌باشد. بنابراین حالا می‌توانیم به سراغ تعریف خود NFT برویم و پس از آن نمونه‌هایی از NFT را معرفی کنیم.

NFT چیست و ارزش آن از کجاست؟

NFT از سال 2014 وجود داشته، اما به تازگی شهرت زیادی پیدا کرده است؛ زیرا به یک روش محبوب و روزافزون برای خریدوفروش آثار دیجیتالی، من‌جمله آثار هنری، تبدیل شده است. این محبوبیت به قدری بوده که از ماه نوامبر سال 2017، 174 میلیون دلار برای NFT هزینه شده است.

به زبان ساده، NFT یک دارایی دیجیتال است که اشیای دنیای واقعی مانند آثار هنری، بازی‌ها، ویدیوها و … را که ماهیت غیرقابل‌معاوضه دارند، نمایندگی می‌کند. NFTها بصورت آنلاین و غالباً با کریپتوکارنسی خریدوفروش می‌شوند.

NFT در برخی منابع و سایت‌ها به پاسپورت دیجیتال تشبیه شده است؛ زیرا NFTها دارای کدهای شناسایی منحصربه‌فردی هستند و مالکیت‌شان به آسانی قابل‌شناسایی است. هر توکن هویت‌منحصربه‌فردی دارد که آن را از سایر توکن‌ها متمایز کند.

NFTها قابل‌توسعه نیز هستند؛ به این معنی که می‌توان یک NFT را با دیگری ترکیب کرد تا یک NFT سوم و منحصربه‌فرد تولید شود. همچنین، مالکان NFT می‌توانند ویژگی‌هایی را بر دارایی دیجیتالی خود بیفزایند؛ به عنوان مثال، هنرمندان می‌توانند آثار هنری دیجیتالی خود را در فرادادۀ آن NFT امضا کنند (دربارۀ این موضوع در ادامه بیشتر صحبت خواهیم کرد).

قاعدتاً این ویژگی‌ها در یک دارایی ارزش و قیمت آن را بالا می‌برد؛ اما نکته آن‌جاست که ما دربارۀ دارایی‌های دیجیتالی صحبت می‌کنیم، و به نظر می‌رسد همۀ این‌ها با ماهیت آفرینش دیجیتالی در تضاد باشند. چرا؟ زیرا یک آیتم دیجیتالی تا بی‌نهایت قابل‌تکثیر است؛ یعنی محدودیت عرضه ندارد. پس بالا رفتن ارزش NFT چگونه اتفاق می‌افتد؟ مگر نه این‌که NFTها نمایندۀ آیتم‌های دیجیتالی قابل‌تکثیری هستند که در فضای مجازی پخش شده‌اند و کاربران اینترنت می‌توانند آن‌ها را دانلود کنند یا از آن‌ها اسکرین‌شات بگیرند؟

مثلاً آثار هنرمند مشهور دیجیتالی، مایک وینکلمن (Mike Winklemann)، معروف به Beeple را در نظر بگیرید. او مشهورترین NFT را با عنوان «هر روز، ۵ هزار روز نخست» خلق کرد. این NFT مجموعه‌ای از طرح‌ها و انیمیشن‌هایی است که وی هر روز و در مدت ۵ هزار روز پشت سر هم تولید کرده است. این اثر در حراجی Christies به قیمت 69.3 میلیون دلار فروخته شد؛ در صورتی‌که هرکسی می‌تواند تصاویر را تک به تک و حتی کلاژ کامل آن را به رایگان به صورت آنلاین ببیند. پس چرا مردم مایل‌اند میلیون‌ها تومن صرف چیزی کنند که به سادگی می‌توانند از آن اسکرین‌شات بگیرند یا دانلودش کنند؟

پاسخ آن است که یک NFT به خریدار اجازه می‌دهد تا به لحاظ حقوقی مالک منحصربه‌فرد کالای اصلی دیجیتالی باشد؛ و در میان مجموعه‌داران، در اختیار داشتن این حقوق بیشتر از خود آن کالای دیجیتالی اعتبار و اهمیت دارد. این مالکیت در یک بلاک‌چین ثبت شده است، و از آنجا که بلاک‌چین به موجب ویژگی نامتمرکز بودنش قابل‌تحریف نیست، این حق مالکیت قابل دستکاری و جایگزینی نیست.

برای فهم بهتر این موضوع مثالی را در زمینۀ بازی‌های دیجیتالی می‌آوریم که NFT بستر توسعه‌شان را بسیار فراهم آورده است. آیتم‌های بازی‌های دیجیتالی مانند شمشیر، اتومبیل، لباس، شخصیت و … هریک می‌توانند به NFT تبدیل شوند؛ برای مثال تصور کنید که یک گیمرِ شناخته‌شده (gamer) مالک هریک از این آیتم‌ها  در بازی‌های دیجیتالی باشد، و با این دارایی‌ها در دنیای این بازی‌ها شناخته شود.

 نکتۀ قابل توجه این است که این NFTها می‌توانند در چندین بازی ادغام شوند، در نتیجه یک گیمر با همان دارایی‌ها می‌تواند از یک بازی به بازی دیگر برود. بنابراین این مالکیت نوعی هویت منحصربه‌فرد، و حتی نوعی وابستگی عاطفی را به همراه می‌آورد.

NFTها چگونه به وجود آمدند؟

NFT ها از استاندارد ERC-721 تکامل یافتند. ERC-721 خود از استاندارد ERC-20 توسعه یافته است. ابتدا باید گفت که هریک از این استانداردها قوانینی هستند که نشان می‌دهند توکن‌هایی که مبتنی بر آن‌ها ایجاد شده‌اند، چه ماهیت و کارکردی دارند.

 ERC-20 استانداردی است که برای ساخت توکن‌های قابل‌معاوضه (fungible) در بلاک‌چین اتریوم به کار می‌رود. در مقابل، ERC-721 برای ساخت توکن‌های غیرقابل‌معاوضه و منحصربه‌فرد در بلاک‌چین اتریوم کاربرد دارد. استاندارد ERC-1155 ویژگی‌های ERC-20 و ERC-721 را ترکیب می‌کند و هم‌زمان امکان ساخت توکن‌های قابل‌معاوضه و غیرقابل‌معاوضه را فراهم می‌کند. برای فهم کارکرد ERC-1155 باید ابتدا دربارۀ محدودیت‌های ERC-721 دانست.

از محدودیت‌های مهم ERC-721 دشواری معامله با توکن‌های غیرقابل‌معاوضه است. برای مثال تصور کنید که می‌خواهید تعداد 20 NFT را برای شخصی ارسال کنید. بدین منظور، به دلیل منحصربه‌فرد بودن هر توکن، شما باید 20 تراکنش مختلف را انجام دهید که علاوه بر هزینه‌های جداگانه، قابلیت استفاده از شبکۀ اتریوم را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد؛ زیرا انتقال هر توکن جدید مستلزم یک قراداد هوشمند جدید است.

استاندارد ERC-1155 برای رفع این محدودیت‌ها ابداع شده است، زیرا برای توکن‌های چندگانه قابل استفاده است. استاندارد ERC-1155 از دسته‌هایی (batches) پشتیبانی می‌کند که می‌توانند هم‌زمان توکن‌های چندگانه، اعم از قابل‌معاوضه و غیرقابل‌معاوضه، را با سرعت بسیار بیشتری انتقال دهند. بنابراین با اتکا به ERC-1155 می‌توان قرارداد هوشمندی را ساخت که در آن انتقال انواع توکن‌ها در مدت‌زمانی کوتاه قابل انجام باشد. این امکان هم زمان و هم هزینه را کاهش می‌دهد و مدیریت تعداد بی‌شماری از توکن‌ها را در یک قرارداد هوشمند واحد میسر می‌سازد.

اگر ERC-721 و ERC-1155 را به ماشین‌های فروش تشبیه کنیم، در مقایسه‌شان به تصویر زیر می‌رسیم که به نظر گویاست:

کاربرد ERC-1155 در توکن‌های NFT در آن است که هزینه و زمان انتقال و ذخیره‌سازی آن‌ها را کاهش می‌دهد؛ بدین‌ترتیب که انواع مختلفی از توکن‌های غیرقابل‌معاوضۀ NFT را در یک قرارداد هوشمند واحد می‌گنجاند. از نمونه‌های گویا در این زمینه پلتفرم انجین (Enjin) است که برای توسعۀ بازی‌های ویدیویی طراحی شده است. برای مثال در انجین یک پلتفرم توسعه بلاک‌چین ایجاد شده که مبتنی بر یک قرارداد هوشمند است، و این قرارداد هوشمند به تنهایی پشتیبان 40 بازی ویدیویی است و بیش از 59 میلیون توکن را ایجاد کرده است.

نمونه‌هایی از NFT کدامند؟

نمونه‌های متنوعی از NFTها وجود دارند که برخی از آن‌ها بسیار جالب‌اند. برای مثال شاید برایتان جالب باشد که یک توئیت نیز می‌تواند یک NFT باشد؛ چنانکه به تازگی جک دورسی (Jack Dorsey)، مدیرعامل توئیتر لینک نسخۀ توکن‌شدۀ نخستین توئیت خود را، که در 21 مارس 2006 نوشته بود، منتشر کرد (just setting up my twttr). قیمت نسخۀ NFT این توئیت هم‌اکنون بیش از 2.5 میلیون دلار است.

بازنمایی آثار هنری مانند نقاشی‌ در قالب NFT بسیار رایج است. همچون آثار وینکلمن که بالاتر معرفی شد. برای آثار هنری که در قالب NFT بازنمایی شده‌اند، مثال‌های زیادی می‌توان آورد: انواع نقاشی‌ها، دست‌سازه‌ها، عکس‌ها در قالب NFT عرضه می‌شوند. برای آشنایی با تنوع این آثار به این لینک در سایت اتریوم مراجعه کنید و شرح هر اثر را بخوانید.

خالق این آثار ممکن است شناخته شده‌ باشند یا آن‌که هویتشان مشخص نباشد. برای مثال اثر هنری دیجیتالی Metarift یک نمونۀ دیگر از NFT است که البته خالقش را کسی نمی‌شناسد. این اثر احجام کروی شکلی هستند که به هم متصل‌اند و در جهات مختلف می‌گردند. نام مستعار آفرینندۀ این اثر پاک (PAK) است که البته نامی است که در محیط هنرهای دیجیتال نام رایجی است. به دلیل همین ناشناخته بودن، این اثر به قیمتی بیش از 900 هزار دلار فروخته شد.

یکی دیگر از معروف‌ترین NFTها کریپتوکیتی‌ها (cryptokitties) هستند که در نوامبر 2017 به وجود آمدند. کریپتوکیتی‌ها بازنمایی دیجیتالی گربه‌ها هستند که در بلاک‌چین اتریوم شناسه‌های منحصربه‌فردی دارند و قیمتشان به اتر است. آن‌ها میان خود تولیدمثل می‌کنند و بچه‌گربه‌هایی که از آن‌ها به وجود می‌آید در مقایسه با والدین خود ویژگی‌های متمایزی دارند. تنها ظرف چند هفته پس از راه‌اندازی کریپتوکیتی‌ها، این NFT هوادارانی را یافت که مجموعا 20 میلیون اتر برای خرید و پرورش این بچه‌گربه‌ها هزینه کرده بودند.

تفاوت NFT و کریپتوکارنسی چیست؟

NFT بر اساس همان ‌منطق برنامه‌نویسی کریپتوکارنسی‌هایی چون بیت‌کوین و اتر به وجود آمده است، اما تنها تشابه‌اش با کریپتوکارنسی‌ها همین است. همان‌طور که گفتیم NFT غیرقابل‌معاوضه است و کریپتوکارنسی‌ها قابل‌معاوضه هستند و ارزش برابری با هم دارند. اما هر NFT یک امضای دیجیتالی دارد که معاوضه‌اش با یک توکن برابر و مشابه را ناممکن می‌کند. برای مثال NFT آثار وینکلمن با NFT کریپتوکیتی‌ها قابل معاوضه و جایگزینی نیست، چنانکه در NFT کریپتوکیتی هر گربه نیز ویژگی‌های منحصربفردی دارد که با گربۀ دیگری قابل جایگزین شدن نیست.

تفاوت NFT با سایر فایل‌های دیجیتالی اینترنتی چیست؟

ممکن است پرسش بسیاری از افراد باشد که تفاوت NFT با سایر فایل‌ها و آثار دیجیتالی که روی اینترنت موجود است، مانند یک قطعه موسیقی، چیست؟ موارد زیر بخشی از این تفاوت‌هاست:

  • NFTها از منظر دیجیتالی منحصربه‌فردند و شما نمی‌توانید دو NFT را پیدا کنید که مانند هم باشند، اما کپی یک فایل فایل mp3 یا jpeg درست مانند اصل آن است. پس به زبان ساده، NFT را نمی‌توان کپی و پیست (copy and paste) کرد.
  • هر NFT باید یک مالک داشته باشد و مالکیت به صورت عمومی آشکار است و همگان می‌توانند آن تأیید کنند. اما مالکیت سایر فایل‌های دیجیتالی روی سرورهایی ثبت شده که تحت کنترل نهادهاست و شما باید از آن به صورت کتبی مطلع شوید.
  • مبدعان NFT می‌توانند اثر خود را هرجایی بفروشند و به بازار جهانی دسترسی داشته باشند؛ اما سایر آفرینندگان آثار دیجیتالی در اینترنت برای عرضه و فروش آثار خود محدودیت دارند، من‌جمله محدودیت‌های جغرافیایی و قانونی و …
  • مبدعان NFT می‌توانند اثر خود را بی‌واسطه بفروشند و حتی از فروش آتی اثر به مالکان بعدی سود دریافت کنند؛ اما سایر آثار عموماً یک بار فروخته می‌شوند؛ همچنین پلتفرم‌های فروش آثار، مانند شرکت‌های تولید و توزیع موسیقی، بخش مهمی از سود فروش را به خود اختصاص می‌دهند، نه به هنرمند.

NFT چگونه کار می‌کند؟

NFTها روی یک بلاک‌چین قرار دارند، که یک دفتر حساب باز و توزیع شده است و معاملات را ثبت می‌کند و کلیۀ اطلاعات معامله‌های انجام شده در این دفتر به صورت شفاف در اختیار همۀ کاربران قرار دارد. NFTها به‌طور ویژه روی بلاک‌چین اتریوم ذخیره می‌شوند، با وجود این سایر بلاک‌چین‌ها نیز از آن پشتیبانی می‌کنند.

NFTها دارای حقوق مالکیت منحصربه‌فرد هستند. یعنی هر NFT در یک زمان مشخص تنها یک مالک دارد. داده‌های منحصربه‌فردی که هر NFT دارد، شناسایی و تأیید مالکیت و انتقال آن میان مالکان را تسهیل می‌کند. همچنین آفریننده و مالک NFT می‌توانند در آن اطلاعات خاصی را ذخیره کند. برای مثال یک هنرمند می‌تواند اثر هنری خود را در متادیتای NFT امضا کند.

اهمیت NFT و فوایدش چیست؟

NFT پدیدۀ تازه‌ای است، اما در همین مدت کوتاه نشان داده که می‌تواند فواید و کاربردهای زیادی داشته باشد، و تحولات زیادی را در توسعه کسب‌وکارهای جدید یا تحول سیستم‌های مالی ایجاد کند؛ در این بخش به چند مورد از سودمندی‌های NFT اشاره می‌کنیم.

تحول سیستمهای مالی و تجاری: توکن‌های غیرقابل‌معاوضه ایدۀ پیشرفته‌تری از کریپتوکارنسی‌ها هستند، و بازنمایی دیجیتالی دارایی‌های فیزیکی به عنوان توکن‌های غیرقابل معاوضۀ (NFT) گامی رو به جلو در معامله و سیستم‌های مالی است.

قطعا ایدۀ بازنمایی دیجیتالی دارایی‌های فیزیکی جدید نیست؛ تعریف شناسۀ منحصربه‌فرد برای دارایی‌ها نیز به تازگی مطرح نشده است؛ اما وقتی این ایده‌ها در محیطی چون بلاک‌چین و در قالب قراردادهای هوشمند اجرا شوند، زمینۀ تغییرات بنیادی را فراهم می‌کنند.

برای مثال تبدیل دارایی فیزیکی به دارایی دیجیتال باعث ساده‌سازی فرایندها و حذف واسطه‌ها می‌شود. فناوری بلاک‌چین و NFTها به هنرمندان و تولید‌کنندگان محتوا این فرصت را می‌دهند که از اثر خود به شیوۀ تازه‌ و دموکراتیکی کسب درآمد کنند. هنرمندان این امکان را دارند که برای فروش آثارشان به گالری‌ها وابسته نباشد و می‌توانند اثر خود را به‌عنوان یک NFT مستقیما به یک مشتری بفروشند و بدین ترتیب سود بیشتری به دست آورند.

همچنین از NFT برای فعالیت‌های خیریه استفاده می‌شود. برای مثال شرکت دستمال‌کاغذی چارمین (Charmin) و شرکت غذای فست‌فود تاکو بل (Taco Bell)، برای جمع‌آوری پول جهت مصرف خیریه، NFTهایی هنری را به حراج گذاشتند که خیلی زود به فروش رفت.

مالکیت و هویت آثار: NFTها همچنین برای مدیریت هویت و مالکیت نیز کاربرد بسیار خوبی دارند. برای درک این نکته به پاسپورت فکر کنید که در هر ورود و خروجی برای شناسایی هویت بررسی می‌شود. حال اگر این پاسپورت فردی را با یک NFT مقایسه کنیم، درمی‌یابیم که هر دارایی که به NFT تبدیل شده، ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد خود را به همراه دارد و با آن قابل‌شناسایی است.

در نتیجه، با اتکا بر این ویژگی، افراد می‌توانند دربارۀ آثار خود حق تألیف را محفوظ دارند و حتی NFT را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که اگر اثرشان بعداً به مالک دیگری فروخته شد، سهم سودی از این فروش داشته باشند. این یک ویژگی جذاب و منحصربه‌فرد است؛ زیرا غالب افراد، به ویژه هنرمندان، عموما از فروش اثر خود در آینده بهره‌ای نمی‌برند و یک بار برای همیشه آن را می‌فروشند.

توزیع و تقسیم مالکیت آثار: NFTها همچنین می‌تواند مالکیت دارایی‌های فیزیکی را تقسیم و توزیع کند؛ این موضوع حتی دربارۀ یک اثر هنری مانند یک تابلوی نقاشی نیز صادق است. بازنمایی یا معادل فیزیکی یک اثر هنری می‌تواند چند مالک داشته باشند و هریک مسئول و صاحب‌امتیاز «بخشی از آن» باشند. این امکان می‌تواند ارزش و عایدی آن اثر را افزایش دهد.

این‌ها تنها نمونه‌هایی از سودمندی‌های NFT بود و قطعا موارد دیگری نیز می‌توان برای آن برشمرد.

چگونه NFT بخرم؟

نخستین چیزی که برای خریدن NFT لازم دارید، داشتن یک کیف پول دیجیتالی است که بتوانید در آن NFT و کریپتوکارنسی‌های خود را ذخیره کنید. برای خریدن NFT باید ابتدا مقداری کریپتوکارنسی بخرید و البته باید توجه داشته باشید که عرضه‌کنندۀ NFT مورد نظر شما کدامیک از کریپتوکارنسی‌ها را می‌پذیرد. شما می‌توانید این کریپتوکارنسی را با استفاده از کارت اعتباری خود از پلتفرم‌هایی مانند کوین‌بیس، کراکن و … خریداری کنید.

احتمالا پرسش بعدی این باشد که NFT را از کجا بخریم؟ هم‌اکنون بزرگترین بازارهای فروش NFT موارد ذیل هستند:

  • پلتفرم OpenSea.io: اوپن‌سی یک پلتفرم همتا به همتا است که آیتم‌های دیجیتالی و کلکسیونی را عرضه می‌کند.
  • پلتفرم  Rarible: راریبل نیز شبیه به اوپن‌سی است؛ یک بازار باز و دموکراتیک است که به هنرمندان امکان ایجاد و فروش NFT را می‌دهد.
  • پلتفرم Foundation: فاندیشن از فوریۀ 2021 راه‌اندازی شده و به افراد مبتکر و هنرمند این امکان را می‌دهد که آثار خود را به صورت NFT در بلاک‌چین اتریوم حراج کنند.

البته با وجود این‌که این پلتفرم‌ها و پلتفرم‌های دیگر میزبان هزاران مبدع NFT بوده است، لازم است پیش از خرید تحقیق کنید. زیرا در مواردی افراد متقلب آثار بعضی از هنرمندان را بدون اجازه‌شان فروخته‌اند؛ به ویژه این‌که فرایندهای تأیید و اعتبارسنجی برای مبدعان و فهرست NFT، در پلتفرم‌های مختلف یکپارچه و هماهنگ نیستند، و تنها برخی سختگیرانه‌تر از دیگری هستند.

آیا خرید‌ و فروش NFT امن است؟

همان‌طور که گفتیم، NFT بسیا جدید است. آیندۀ NFTها در حال حاضر چندان روشن نیست و نمی‌توان قضاوتی قطعی دربارۀ ادامه عملکرد آن‌ها داشت. بنابراین اگر سرمایه‌ای دارید، می‌توانید بخشی از آن را برای آزمودن NFT بیازمایید. اما باید به یاد داشته باشید که این یک تصمیم شخصی است.

همچنین ارزش و قیمت NFT عمدتاً وابسته به آن است که اشخاص دیگری به آن علاقه‌مند باشند و مایل باشند برای به دست آوردنش پول پرداخت کنند. بنابراین به یاد داشته باشید که اگر یک NFT را می‌خرید و شخص دیگری آن را نخواهد، ممکن است نتوانید آن را بفروشید.

چگونه می‌توان یک NFT ساخت؟

ساختن NFT نیاز به دانش پیچیده‌ای ندارد. پیش از آنکه بخواهید NFT خود را بسازید، ابتدا باید تصمیم بگیرید که کدام بلاک‌چین را انتخاب می‌کنید. هم‌اکنون اتریم بلاک‌چین اصلی ساخت NFT است؛ اما بلاک‌چین‌های دیگری نیز هستند که برای این منظور کاربرد دارند، مانند بایننس، پولکادات و … . هریک از این بلاک‌چین‌ها استانداردهای خاص خودشان را برای توکن‌های NFT، خدمات کیف‌پول و بازار خریدوفروش دارند. برای مثال OpenSea بازاری است که بر اساس شبکۀ اتریوم کار می‌کند.

اگر می‌خواهید در محیط اتریوم که درحال‌حاضر گسترده‌ترین محیط ساخت NFT است، تصویر، ویدیو یا موزیک خود را به NFT تبدیل کنید، به دو چیز نیاز دارید: 1- داشتن یک کیف پول دیجیتالی که از ERC-721 پشتیبانی کند، مانند کیف پول تراست (TRUST) یا کوین‌بیس (CoinBase)، 2- داشتن50 الی 100 دلار برای خرید اتر.

وقتی این دو را داشته باشید، گام بعدی متصل شدن به پلتفرم‌های پشتیبان NFT است که می‌توانید در آن فایل خود را آپلود و به NFT تبدیل کنید. مانند OpenSea، Rarible یا Mintable. وقتی به این پلتفرم‌ها مراجعه کنید، دکمه‌ای به اسم create را می‌زنید و سپس به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که از شما می‌خواهید به کیف پول اتریوم خود متصل شود.

پس از آن‌‌‌‌که مشخصات و رمز عبور کیف پول خود را وارد کردید، می‌توانید در یک صفحه مجموعه یا collection خود را بسازید و فایل اثر خود را آپلود کنید، برای آن عنوان و شرحی بنویسید و آن را سپس در فهرست فروش خود بگذارید.

آیا NFT زیان زیست‌محیطی دارد؟

دربارۀ آثار زیست‌محیطی خریدوفروش NFT  و میزان مصرف انرژی بحث‌هایی در جریان است. موضوع کلیدی آن است که معاملۀ NFTها در محیط بلاک‌چین میزان زیادی برق مصرف می‌کند. این مصرف بالای برق به این دلیل است که فرایند استخراج بلاک‌های جدید و افزودن‌شان به محیط بلاک‌چین دشوار است و مستلزم انجام محاسبات زیادی است. همچنین نکتۀ مهم آن است که این فرایند بی‌وقفه و مداوم انجام می‌شود؛ یعنی در هر 12 ثانیه یک بلاک جدید به زنجیره افزوده می‌شود و همین امر موجب تاثیرات کربنی (carbon foorprint) می‌شود.

نکتۀ مهم آن است که این موضوع منحصر به NFT نیست. قدرت محاسبات رایانه‌ای (computing power) که باید به صورت دائم برای معامله‌ها استفاده شود، برای معامله‌هایی که NFT جابه‌جا نمی‌کنند، نیز به همان اندازه است. بنابراین مصرف بالای برق و پیامدهای آن به طور کلی به عملکرد محیط بلاک‌چین‌ها مربوط است، چنان‌که در بحث‌های اخیر دربارۀ لزوم کربن‌زدایی از استخراج بیت‌کوین نیز بحث‌های زیادی در جریان بود و حتی منجر به سقوط قیمت آن شد.

 در نتیجه این اثرات ضرورتاً پیامد NFT نیستند؛ با وجود این، برخی هنرمندان عرصۀ دیجیتال آثار خود را از محیط بلاک‌چین بازپس گرفته‌اند. سایت رسمی اتریوم دربارۀ این مسئله وعده داده که در سازگار کردن شبکۀ خود با محیط زیست در حال برنامه‌ریزی جدی است.

منابع:

blog.accubits.com

kriptomat.io

cnbc.com

forbes.com

investopedia.com

ethereum.org

en.wikipedia.org 


نویسنده : ترانه دادمانی

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

11 − پنج =