مروری بر فراز و فرودهای تاریخ بیت‌کوین- بیتکوین-bitcoin
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

مروری بر فراز و فرودهای تاریخ بیت‌کوین

زمان مطالعه: 9 دقیقه

در تاریخچه ارز دیجیتالِ بیت‌کوین (Bitcoin)، فراز و فرودهای زیادی به چشم می‌خورد. مطالعه این افت و خیزها، اطلاعات جالبی درمورد ماهیت دارایی‌های دیجیتال و تفاوت این نوع دارایی‌ها با سایر دارایی‌ها به ما می‌دهد. در این مطلب قصد داریم، اتفاقات تاریخیِ مهم پیرامون بیت‌کوین، از ابتدا تا امروز را بررسی کنیم. با دیدکس همراه باشید.

از زمانی که «بیت‌کوین»، برای اولین بار در یک معامله استفاده شد، بیش از 10 سال می‌گذرد. از آن زمان تاکنون، بیت‌کوین،  به طور دائم افزایش و کاهش در ارزش نسبی را تجربه کرده است؛ «افت 70 درصدی در اوایل سال 2018» نه تعجب آور است و نه بدترین موردی که تاکنون مشاهده شده است.

به قول وارن بافت: «سرمایه‌گذاری ذاتاً با ریسک همراه است.» و معامله‌گران باتجربه باکی از نوسانات بیت‌کوین و ارزهای امثال آن ندارند و آن را به عنوان جزء جداناپذیر سرمایه‌گذاری پذیرفته‌اند و با آن کنار آمده‌اند. از زمانی که بیت‌کوین برای اولین بار عرضه شد، بیش از 5000 رمزارز، برای رقابت با بیت‌کوین اختراع شدند. اما هیچکدام به طور کامل موفق نشدند و بیت‌کوین همواره با تسلط (Dominance) بیش از 60 درصدی، رهبر بازار بوده است.

این نشان می‌دهد که معامله‌گران با در نظر گرفتن رفتار تاریخی بیت‌کوین، اکنون یاد گرفته‌اند، چطور آن را به کار بگیرند و حالا «نوسان‌گیری» در بازار ارزهای دیجیتال، یک تکنیک پرسود در معامله‌گری‌ست. گرچه همواره اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی بازار را به سمت و سوهایی می‌برند که پیش‌بینی نشده بودند.

در ۱۸ آگوست سال ۲۰۰۸ یک دامنه‌ اینترنتی به نشانی “bitcoin.org” ثبت شد. در ۳۱ اکتبر همان سال، ایمیلی حاوی یک لینک به مقاله‌ای به نام «بیت کوین: سیستم پولی همتا به همتا» که توسط شخصی به نام «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) نوشته شده بود، در فهرست ایمیل‌های رمزنگاری شده منتشر شد.در 3 ژانویه 2009، ساتوشی ناکاموتو، اولین بلاک در بلاک‌چین بیت‌کوین، را «استخراج» (Mine) کرد. این بلاک، بعدها به «بلاک پیدایش» (Genesis Block) معروف شد. به این ترتیب، شبکه بیت‌کوین با استخراج «جنسیس‌بلاک» توسط ساتوشی ناکاموتو، ایجاد شد. در جنسیس‌بلاک، این عبارت نوشته شده است: «بانک مرکزی در آستانه کمک مالی به بانک‌ها». این عبارت، تیتر یادداشتی بود که روز سوم ژانویه، در مجله تایمز منتشر شده بود.

به عقیده کارشناسان، هدف ناکاموتو از این‌ کار، ثبت تاریخ دقیق شروع به کار شبکه بیت‌کوین و همچنین اشاره به «بی‌ثباتی سیستم بانک‌داری» بوده است.اولین کسی که بیت‌کوین، برای او ارسال شد، شخصی به نام «هال فینی» (Hal Finney) بود. هال فینی، اولین سیستم «اثبات کار قابل استفاده مجدد» (RPoW)را در سال 2004 طراحی کرده بود. فینی در تاریخی که نرم‌افزار بیت‌کوین، برای اولین بار منتشر شد، آن را دانلود کرد و در 12 ژانویه 2009، 10 بیت‌کوین از ناکاموتو دریافت کرد.زمانی‌که بیت‌کوین کار خود را شروع کرد، قیمت آن صفر دلار بود و کمتر کسی آن را به عنوان یک پول معتبر قبول داشت. اما در 22 می 2010، اولین معامله شناخته‌شده با بیت‌کوین، اتفاق افتاد و برنامه‌نویسی به نام «لازلو هانیچ» (Laszlo Hanyecz)، دو پیتزا از برند «پاپا جان» (Papa John) را به قیمت 10،000 بیت‌کوین خریداری کرد. قیمت پیتزاها 25 دلار بود. این مقدار بیت‌کوین در تاریخ 25 دسامبر 2020 (5 دی 99)، معادل 237 میلیون و پانصد هزار دلار (معادل 6،412 میلیارد تومان!) است.

اولین افزایش واقعی قیمت بیت‌کوین، در جولای 2010 اتفاق افتاد که ارزیابی یک بیت‌کوین از حدود 0.0008 دلار به 0.08 دلار برای یک سکه رسید.در 9 فوریه 2011 بود که قیمت بیت‌کوین تقریبا برابر یک دلار ارزش پیدا کرد. بعد از این اتفاق بود که توجه رسانه‌ها به بیت‌کوین جلب شد. به طوری‌که وب‌سایت رسمی بیت‌کوین ساعاتی از دسترس خارج شد.

در 23 آوریل 2011، ناکاموتو، به «مایک هیرن» (Mike hearn)، توسعه دهنده «بیت‌کوین‌کُر» (Bitcoin Core)، یک ایمیل کوتاه ارسال کرد. وی با اشاره به پروژه بیت‌کوین گفت: «من به سراغ کارهای دیگر رفته‌ام.» او نوشت، آینده بیت‌کوین «در دستان خوبی» خواهد بود. ناکاموتو مجموعه گسترده‌ای از نوشته‌ها و یادداشت‌هایی درباره عملکرد بیت‌کوین را از خود به جا گذاشت.

بیت‌کوین ذاتاً قابل ردیابی نیست. ویژگی که آن را به ارز ایده‌آل برای تجارت مواد مخدر در بازار سیاه و سفیدِ اینترنتی تبدیل کرده است. بیت‌کوین معادل پول نقد دیجیتال بود، یک سیستم تجارت خودگردان، که ناشناس بودن مالک آن را حفظ می‌کرد. در سال 2011 خبر شروع به کار وب‌سایت‌هایی مانند «جاده ابریشم» (Silk Road)، که امکان خرید مواد مخدر و داروهای غیرقانونی از آن‌ها با استفاده از وجود داشت، سبب رشد قیمت بیت‌کوین تا 17 دلار شد.

Mt.Gox: در ژوئن ۲۰۱۱ صرافی Mt.Gox، برای اولین بار هک شد. به نظر می‌رسد این اتفاق، به علت وجود آسیب‌پذیری در کامپیوتر یکی از حسابداران شرکت به وجود آمد. هکر، موفق شد قیمت بیت‌کوین را به طور مصنوعی به یک سنت کاهش دهد و سپس 2000 بیت‌کوین بخرد و سپس بفروشد!. برخی از مشتریان صرافی نیز توانستند 650 عدد بیت‌کوین 1 سنتی بخرند و هیچگاه آن را پس ندهند. پس از این اتفاق، این صرافی، معیارهای امنیتی خود را افزایش داد که شامل ذخیره‌ی مقادیر قابل ملاحظه بیت‌کوین‌های خود به صورت آفلاین و در کیف‌پول‌های سرد بود.سرویس مدیریت وب‌سایت «وردپرس» شروع به قبول بیت‌کوین کرد.

Halving بیت‌کوین: در سال 2012، استخراج‌کنندگان شاهد اولین رویداد هاوینگ بودند. در این رویداد که پس از استخراج هر 210 هزار بلاک، یعنی تقریباً هر 4 سال یک‌بار، اتفاق می‌افتد، پاداش استخراج بلاک در شبکه بیت‌کوین نصف می‌شود. تا این که در سال 2140 به صفر برسد.

در سال 2012، «برادران دوقلوی وینکلووس» (Cameron & Tyler Winklevoss)، 10 میلیون دلار بیت‌کوین خریداری کردند. بخت با آن‌ها یار بود و سرمایه‌گذاری آن‌ها در کمتر از یک سال، بیش از سه برابر شد. تخمین زده شده است که دوقلوهای وینکلووس، 1% از کل بیت‌کوین موجود را در اختیار دارند .

در سال 2013 اتفاقاتی رخ داد که باعث افزایش تقاضا برای بیت‌کوین و افزایش چشم‌گیر قیمت آن شد. از جمله بحران مالی کشور قبرس و زلزله در کشور چین، که در ادامه به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت.در پی بحران مالی قبرس، در 25 مارس 2013 اتحادیه اروپا و بانک مرکزی اروپا یک وام 10 میلیارد دلاری به دولت قبرس پرداخت کردند. یکی از شرایط این قرارداد دریافت مالیات از حساب‌های بانکی با بیش از 100هزار دلار موجودی بود. در پی آن بانک مرکزی قبرس جلوی برداشت پول از حساب‌های بانکی را گرفت. قبرس قبل از این به خاطر معافیت‌های مالیاتی، تبدیل به بهشت ثروتمندان به ویژه میلیونرهای روس شده بود. تعداد زیادی از صاحبان حساب‌ها برای اینکه از گزند این قراردادها دور بمانند، شروع به خرید بیت‌کوین و تبدیل ثروت خود به آن کردند. همین موضوع سبب شد تا ارزش بیت‌کوین از 80 دلار به 260 دلار افزایش پیدا کند.

هدف چینی‌ها از خرید بیت‌کوین، علاوه بر کسب سود انتقال پول هم بود. دولت چین برای انتقال پول به خارج از کشور، محدودیت‌هایی را قائل شده بود. به همین دلیل چینی‌ها با آغوش باز از بیت‌کوین استقبال کردند. اما نقطه شروع علاقه چینی‎ها به بیت‌کوین، زمانی بود که بازیگر مشهور چینی جت لی، به خاطر زلزله‌ای که در چین رخ داده بود، از مردم تقاضای پول کرد. او برای دریافت کمک‌های مردمی یک آدرس بیت‌کوین را ارائه داد. همین اتفاق سبب پوشش گسترده رسانه‌ها از بیت‌کوین شد. به طوری که قیمت بیت‌کوین در 29 نوامبر 2013 به 1132 دلار رسید. اما در دسامبر، ماه عسل بیت‎کوین توسط دولت چین به پایان رسید. بانک مرکزی چین تمام موسسات مالی را از ارائه خدمات به بیت‌کوین منع کرد. این موضوع سبب افت چشم‎گیر معاملات در بازار چین شد.

Mt.Gox، بزرگ‌ترین صرافی جهان: باوجود هک بزرگ”Mt.Gox” در ماه ژوئن ۲۰۱۱، این صرافی در سال 2013، به عنوان بزرگ‌ترین صرافی بیت‌کوین جهان شناخته شد.

مقامات فدرال آمریکا، وب‌سایت جاده ابریشم را که از بیت‌کوین برای معاملات بازار سیاه استفاده می‌کرد، در اکتبر 2013 تعطیل کردند.

سال سقوط قیمت‌ها:

هک بزرگ صرافی “Mt.Gox“: صرافی ژاپنی “Mt.Gox” در اوایل سال ۲۰۱۴، بزرگ‌ترین صرافی بیت‌کوین در جهان محسوب می‌شد. بیش از 70 درصد کل بیت‌کوین‌های جهان در این صرافی گردش داشت. اما دیری نپایید که ورق برگشت و این صرافی ورشکسته شد.

در تاریخ 7 فوریه 2014، صرافی “” هک شد و طی آن 744،408 بیت‌کوین (حدود 6% از بیت‌کوین‌های موجود در آن زمان) از حساب کاربران و تعداد 100،000 بیت‌کوین از حساب خود صرافی به سرقت رفت. اندکی بعد، این صرافی به طور رسمی اعلام ورشکستگی کرد.

کوین

سال 2015 را سال ثبات قیمت بیت‌کوین می‌نامند و در این سال بیت‌کوین نوسانات کمی را تجربه کرد. هرچند که در ابتدای سال قیمت از 300 دلار افت کرد و به 150 دلار رسید. اما کمی بعد و در ماه مارس، قیمت دوباره مسیر افزایش خود را در پیش گرفت. به طوری‌که در ماه نوامبر ۲۰۱۵، قیمت به بالای 500 دلار رسیده و در انتهای سال با قیمتی بین 400 الی 450 دلار معامله می‌شد.در نوامبر 2015 حرف “B” با دو خط عمودی به عنوان نماد بیت‌کوین پذیرفته شد و در لیست استانداردهای «یونیکد» (UniCode) به ثبت رسید.

در سپتامبر 2015 قانون‌گذاران ایالات متحده اعلام کردند که، بیت‌کوین و سایر رمزارزها ماهیت کالایی دارند نه پول.

در اکتبر 2015 از سوی دیوان دادگستری اروپا اعلام شد که، مالیاتی برای معاملات بیت‌کوین در نظر گرفته نخواهد شد.

بیت‌کوین سال 2016 را با قیمت حدودا 450 دلار آغاز کرد و روند افزایشی نسبتاً مدامی را سپری کرد و نهایتاً با قیمت 972 دلار به کار خود در سال 2016 پایان داد.

Mike Hearn: در 14 ژانویه ۲۰۱6، مایک هرن، توسعه دهنده‌ی سابق گوگل و کسی که  نسخه‌ی جاوای «بیت‌کوین‌کُور» (Bitcoin Core) یعنی «بیت‌کوین‌جی» (BitcoinJ) را توسعه داده است، در یک پست وبلاگی اعلام کرد که، گوگل بیت کوین را رد کرد که، بیت‌کوین رسماً شکست خورده و او دیگر با بیت‌کوین همکاری نخواهد کرد.

در جولای ۲۰۱۶ دومین هاوینگ بیت‌کوین اتفاق افتاد و مطابق آن پاداش استخراج بیت‌کوین از 25 بیت‌کوین به ازای استخراج هر بلاک، به 12.5 بیت‌کوین کاهش یافت.

Bitfinex: در آگوست 2016، صرافی بیت‌فینکس هک و مشخص شد، 119,756 بیت‌کوین از آن به سرقت رفته است. پس از این اتفاق قیمت بیت‌کوین، سقوط شدیدی را تجربه کرد و از حدود 650 دلار به نزدیک 500 دلار رسید.

در نوامبر 2016 انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، برگزار و پس از آن، دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالت متحده انتخاب شد. پس از پیروزی ترامپ بر رقیب سرسخت او، هیلاری کلینتون، ارزش بازار آمریکا 1 درصد سقوط کرد و به ادامه یافتن روند افزایشی قیمت بیت‌کوین نیز کمک کرد.

سال شکسته شدن رکوردهای قیمت

پس از روند افزایشی قیمت در سال 2016، در سال 2017 نیز قیمت بیت‌کوین همچنان روند صعودی خود را ادامه داد. به طوری‌که در پایان سال (17 دسامبر)، رشد 2000 درصدی را تجربه کرد و از حدود 800 دلار در اوایل 2017 به بیش از 19،336 در پایان این سال رسید. تا آن زمان این عدد بیش‌ترین قیمت ثبت‌شده تاریخ (ATH) برای بیت‌کوین بود و تقریباً سه سال بعد از آن نیز هرگز شکسته نشد تا اینکه در دسامبر 2020، بار دیگر رکورد قیمت بیت‌کوین شکسته شد. چند هفته بعد از ثبت این رکورد، افت قیمت تاریخی بیت‌کوین رخ داد و قیمت از بالای 19 هزار دلار به زیر 4 هزار دلار رسید.

Bitcoin Cash: در آگوست ۲۰۱۷، هاردفورک بیت‌کوین، به نام بیت‌کوین‌کش شروع به کار کرد. به منظور بهبود مقیاس‌پذیری بیت‌کوین، بلاک‌چین بیت‌کوین به دو شاخه جدا ازهم منشعب شد. راه‌کار بیت‌کوین‌کش، برای بهبود مقیاس‌پذیری، افزایش سایز بلاک، از 1 مگابایت به 8 مگابایت بود.

در 1 آوریل 2017، دولت ژاپن بیت‌کوین را به عنوان یک روش قانونی پرداخت پذیرفت و شروع به تصویب قوانینی برای این منظور کرد.

ICO: در سوم سپتامبر 2017، دولت چین اعلام کرد به دلیل ریسک بالای سرمایه‌گذاری و خطر کلاهبرداری، جمع‌آوری سرمایه از طریق ارزهای دیجیتال ممنوع است.

Bitcoin gold: در 25 اکتبر 2017، هاردفورک بیت‌کوین‌گلد، با هدف افزایش عدم تمرکز در فرایند استخراج ارائه شد و ظرف چند ساعت پس از جدا شدن از زنجیره اصلی، قیمت آن بیش از 65 درصد رشد کرد.

در سال 2018 ورق برای روند صعودی بیت‌کوین برگشت و و بیت‌کوین یک روند کاملاً نزولی را تجربه کرد. به طوری‌که، کار خود را با قیمت حدوداً 13،600 شروع کرد و افت قیمت آنقدر ادامه یافت تا اینکه در پایان سال 2018، به زیر 4 هزار دلار سقوط کرد. گرچه دامنه نوسانات بیت‌کوین از 2،500 تا 16،455 دلار را شامل می‌شد. به دلیل همین سقوط قیمت در سال 2018 است که، بسیاری از اقتصاددانان و کارشناسان، بیت‌کوین را حباب نامیدند.

داده‌های صرافی‌های کره‌جنوبی از سایت کوین‌مارکت‌کپ: در ژانویه 2018، سایت «کوین‌مارکت‌کپ» (CoinMarketCap)،  اطلاعات سه صرافی “Bithumb”، “Coinone” و “Korbit” را از سایت خود حذف کرد که، منجر به کاهش 30 درصدی مارکت‌کپ بیت‌کوین شد و مردم برای فروش بیت‌کوین‌های خود هجوم آوردند، در نتیجه قیمت بیت‌کوین شدیداً کاهش یافت.

تا تاریخ 13 ژانویه 2018، از 21 میلیون بیت‌کوینی که قرار است استخراج شود، بیش از 16،800،000 عدد استخراج شد.

 30 ژانویه ۲۰۱۸ و عرضه‌های اولیه (ICO) در گوگل در 14 مارس 2018

بیت‌کوین‌کش که خود هاردفورکی از بیت‌کوین است، در نوامبر 2018، هاردفورکی ارائه کرد که پس از آن بلاک‌چین بیت‌کوین‌کش، به دو شاخه مجزای “ABC” و “SV” تقسیم شد.

در سال 2019، بیت‌کوین دوباره به روزهای خوب خود برگشت و نمودار بیت‌کوین، روند صعودی را دوباره به خود دید. در اوایل سال، قیمت بیت‌کوین، حدود 3،742 دلار بود و افزایش آن تا 27 ژانویه ادامه یافت و به 13،016 دلار رسید. سپس روند کاهشی آن شروع شد و پس از طی نوسان‌های زیادی سال 2019 را با قیمت حدوداً 7100 دلار به پایان برد.در 7 می 2019، بایننس، بزرگ‌ترین صرافی رمزارز هک شد  حدود 7 هزار بیت‌کوین از آن به سرقت رفت.

در 19 می سال 2019، خبرگزاری «بیت‌کوینیست» (Bitcoinist) اعلام کرد، کاربران می‌توانند به وسیله ربات “lite.im” در واتساپ، به مبادله بیت‌کوین بپردازند.

در 12 جولای 2019، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، اعلام کرد که بیت‌کوین را به عنوان ارز قبول ندارد و تنها ارزی که در آمریکا قبول دارد، دلار است.

سامسونگ: در 14 آگوست 2019، شرکت سامسونگ، بیت‌کوین را به عنوان روش پرداخت پذیرفت

Full-Node روی گوشی جدید “HTC”: در 20 اکتبر 2019، شرکت «اچ‌تی‌سی» تلفن همراهی به نام «اکسودوس وان» (Exodus)، را عرضه کرد که، امکان اجرای فول نود را فراهم می‌کرد.

اکتبر ۲۰۱۹: امکان پرداخت مستقیم با بیت‎کوین در مرورگر «اپرا» (Opera) در اکتبر 2019

سال 2020 مهم‌ترین اتفاقات تاثیرگذار بر قیمت بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال در سال 2020

سال 2020، پر از اتفاقات مختلف برای ارزهای دیجیتال بود که، بیش‌تر اتفاقات به سود این ارزها بود. چه از لحاظ رشد قیمت و چه از لحاظ رشد اندازه بازار و حتی افزایش پذیرش این نوع ارزها. عوامل مختلفی دست به دست هم دادند تا این اتفاقات رقم بخورند، از جمله:

سومین «هاوینگ» (Halving) بیت‌کوین، بیماری کووید-19 و انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، پذیرش رمزارزها از سوی شرکت‌های مهمی چون «پی‌پال» (PayPal) و «اسکوئر» (Square) و همچنین بانک‌های مرکزی برخی از کشورها، افزایش پذیرش نهادی ارزهای دیجیتال و انعطاف بیش‌تر چهره‌های «وال‌استریت» (Wall Street) نسبت به این ارزها.

سال 2020، با رشد مجدد علاقه سرمایه‌گذاران همراه بود. به طوری‌که تعداد آدرس‌هایی که بیش از 1000 بیت‌کوین در کیف‌پول خود دارند، (نهنگ‌ها)، تقریباً 150 درصد افزایش یافت. قیمت‌ در طول سال 2020، به طور مداوم افزایش داشت و در ژانویه از 7200 دلار شروع شد و در 27 دسامبر، رقم 27 هزار دلار را رد کرد. در سال 2020، بیت‌کوین رکوردهای تاریخی قیمت (ATH) خود را بارها شکست و رقم‌های خیره‌کننده جدیدی برای خود ثبت کرد. 

نویسنده: پرستو کوراوند

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

0.0/5

× چهار = 36