4.5 درصد از مجموع استخراج بیت‌کوین جهان در ایران - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

4.5 درصد از مجموع استخراج بیت‌کوین جهان در ایران

زمان مطالعه: < 1 دقیقه

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد حدود ۴.۵ درصد از مجموع استخراج بیت کوین در جهان در ایران انجام می‌شود.

به گزارش موسسه تحلیل بلاکچین الیپتیک (Elliptic)، ایران برای کاهش تاثیر تحریم‌های وضع شده توسط آمریکا به استخراج رمزارزها روی آورده است و سالانه حدود یک میلیارد دلار از محل تولید بیتکوین درآمد کسب می‌کند.

در گزاش الپتیک آمده است: «ایران فکر می‌کند که استخراج بیت‌کوین فرصتی جذاب برای اقصادی است که زیر سایه تحریم است. در این روش ذخایر نفت و گاز طبیعی، جایگزین کمبود پول نقد شده و دولت ایران با استخراج بیت‌کوین، ذخایر انرژی خود را در بازارهای جهانی به فروش می‌رساند.»

بر اساس این مطالعه، برق مورد استفاده معدنچیان رمزارز در ایران معادل ۱۰ میلیون بشکه نفت خام در سال است؛ یعنی حدودا ۴ درصد کل صادرات نفت ایران در سال ۲۰۲۰.

هرچند تعیین آمار دقیق بیت‌کوین‌های استخراج شده در ایران «بسیار چالش‌برانگیز است»، با این وجود داده‌های موجود از مرکز جایگزین مالی کمبریج تا آوریل سال ۲۰۲۰ حدود ۶۰۰ مگاوات برق صرف استخراج رمزارز بیت‌کوین شده است.

این در حالی است که منابع رسمی صنعت برق ایران این رقم را تا ۱۵۰۰ مگاوات دانسته‌اند. مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران، با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد از ۱۵ هزار مگاوات برق جهان در ایران مصرف می‌شود گفت این استفاده، مصرف برق ایران را ۲۵ درصد افزایش داده است.

محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل شرکت برق توانیر ایران، اخیرا گفته رشد ۲۰ درصدی برق در دو ماه اخیر استخراج‌کننده‌های رمزارز تا امروز بی سابقه بوده است. او فرایند استخراج را مسئول این رشد مصرف برق می‌داند.

منبع: euronews.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

× 1 = ده