با کمترین پول ارز دیجیتال بخرید! یک ساتوشی و یک وی چقدر است؟ - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

با کمترین پول ارز دیجیتال بخرید! یک ساتوشی و یک وی چقدر است؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

با کمترین پول ارز دیجیتال بخرید ! یک ساتوشی و یک وی چقدر است؟ این ادعا برایتان عجیب است؟ فکر می‌کنید نفس‌مان از جای گرم درمی‌آید؟ یا می‌پرسید: «هیچ قیمت‌های اخیر بیت‌کوین را دیده‌ای؟»

پاسخ ما به تمام سوالات شما این است: «یک نفس عمیق بکشید!. بله می‌توانید.» واقعیت این است که شما نیاز نیست یک بیت‌کوین کامل را بخرید! شما می‌توانید با توجه به حجم پولی‌ که می‌خواهید برای سرمایه‌گذاری کنار بگذارید، بیت‌کوین یا اتریوم بخرید. بیت‌کوین به واحدهای کوچکتری به نام «ساتوشی» و اتریوم به واحدهای کوچکتری به نام «وی» قابل تقسیم هستند. با ما همراه باشید تا بیشتر در این‌باره توضیح دهیم.

ساتوشی چیست؟

ساتوشی واحدهای کوچک‌تر ارزدیجیتال بیت‌کوین است. کاملا منطقی است اگر بگوییم که نام آن از روی «ساتوشی ناکاموتو» انتخاب شده است. برای افرادی که «احتمالا» ساتوشی ناکاموتو را نمی‌شناسندT لازم است بگوییم که ایشان خالق پروتکلی است که در بلاک‌چین و بیت‌کوین وجود دارد. هر صدمیلیون ساتوشی! یک بیت‌کوین را تشکیل می‌دهد. بر طبق داده‌های جمع‌آوری شده از سایت “CoinDesk”، در سپتامبر سال 2019 هر یک دلار معادل 12.270 ساتوشی بود.

درک مفهوم ساتوشی

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های ارزهای دنیای واقعی با ارزهای دیجیتال این‌جاست که برخلاف ارزهای فیات مانند «پوند» یا «دلار»، ارزهای دیجیتال نسخه فیزیکی ندارند و عمدتا به شکل دیجیتالی وجود دارند. با وجود چنین تفاوت بزرگی، شباهت جالبی بین این دو نوع ارز وجود دارد؛ درست مانند دلار که به واحدهای کوچکتری به نام «سنت» قابل تقسیم است، ارز دیجیتال بیت‌کوین نیز به واحدهای کوچک‌تری به نام «ساتوشی» قابل تقسیم است.

ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 وایت‌ پیپر بیت‌کوین را چاپ کرد و توسعه بیت‌کوین را آغاز کرد. مقاله “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”، روش استفاده از شبکه “peer-to-peer” را به عنوان راه حلی برای مشکل «دوبار خرج کردن» توضیح داد.

مشکل «دوبار خرج کردن» زمانی اتفاق می‌افتد که یک توکن یا ارز دیجیتال در بیش‎‌از یک تراکنش استفاده می‌شود. این مشکل در ارزهایی با ماهیت فیزیکی به چشم نمی‌خورد؛ این مسئله طبیعی است، چرا که یک سکه یا اسکناس به دلیل ماهیت فیزیکی خود در یک زمان مشخص تنها در یک مکان می‌تواند حضور داشته باشد. از آن‌جایی که ارزدیجیتال در یک فضای فیزیکی حضور ندارد، استفاده شدن آن در یک تراکنش، آن را از تصرف شخص موردنظر خارج نمی‌کند.

هر ساتوشی یک صدمیلیونیم یک بیت‌کوین است. تقسیم شدن به واحدهای کوچک‌تر معاملات بیت‌کوین را آسان‌تر می‌کند، به این‌صورت که معاملات بسیار کوچک را قابل خواندن می‌کند. ساختار واحد کلی بیت‌کوین،  1 بیت‌کوین (BTC) معادل 1000 میلی بیت‌کوین (mBTC)، 1.000.000 میکرو بیت‎‌کوین (µBTC) یا 100.000.000 ساتوشی است. با اینکه این رقم قطعی نیست، اما تخمین زده می‌شود که ساتوشی ناکاموتو یک میلیون بیت‌کوین معادل 100.000.000.000.000ساتوشی دارد.

جدول واحد فرعی بیت‌کوین

با اینکه بیت‌کوین‌ها بخشی از یک ارز فیزیکی نیستند، با این‌حال کاملا قابل تبدیل به ارزهای فیاتی هستند. صرافی‌های ارزهای دیجیتال بعضا به عنوان واسطه انجام این مبادلات، در تراکنش‌ها حضور دارند. به این صورت که شما ارزهای فیاتی مانند دلار یا پوند یا هر ارز دیگری را به حساب‌تان واریز می‌کنید و از آن طریق می‌توانید، بیت‌کوین بخرید.

برعکس این نکته نیز صادق است. شما می‌توانید بیت‌کوین‌هایتان را فروخته و به ارزهای فیاتی تبدیل کنید. قیمت بیت‌کوین نیز مانند سایر ارزها باتوجه به عرضه و تقاضا نوسان پیدا می‌کند.

کسانی که با ارزهای فیاتی معاملات را انجام می‌دهند، ممکن است نسخه فیزیکی این ارزها، مانند پنی یا پنس را در جیب‌های خود نگه دارند. اما هدف اصلی بیت‌کوین، داشتن نسخه فیزیکی نبوده و نیست. برتری اصلی بیت‌کوین، دیجیتالی بودن آن است. درواقع این یکی از اصلی‌ترین نکاتی است که جعل آن را سخت می‌کند. حتی اگر از تکنولوژی بلاک‌چین نیز صرف‌نظر کنیم، نداشتن نسخه فیزیکی امنیت بیت‌کوین را بیشتر می‌کند.

امیدواریم تا اینجا با مفهوم ساتوشی به خوبی آشنا شده باشید. لازم است بدانید که فقط بیت‌کوین نیست که به واحدهای کوچکتر تقسیم می‌شود. اتریوم نیز ارزدیجیتالی است که مانند بیت‌کوین به واحدهای کوچکتر وی (Wei) تقسیم می‌شود.

وی چیست؟

وی کوچک‌ترین واحد پول اتر (ETH) است که در شبکه اتریوم استفاده می‌شود.

1 ether = 1,000,000,000,000,000,000 wei (1018)

عملکرد وی چگونه است؟

همان‌طور که در قسمت قبل گفتیم، ارزهای دیجیتال نیز مانند ارزهای فیاتی به قسمت‌های کوچکی مانند سنت تقسیم می‌شوند. اما سنت کوچک‌ترین واحد دلار است. نکته اینجاست که ارزهای دیجیتال به واحدهای خیلی خیلی کوچکتر نیز تقسیم می‌شوند. کوچک‌ترین واحد ارزدیجیتال اتریوم «وی» (Wei) نام دارد.

 این نام از روی نام (Wei Dai) انتخاب شده است. وی دای یک فعال رمزنگاری است که به حمایت از استفاده گسترده از رمزنگاری قوی و فن‌آوری‌های‌حفظ حریم خصوصی معروف است. برخلاف بیت‌کوین که تنها یک واحد کوچک‌تر (ساتوشی) دارد، اتر بیش‌از یک واحد فرعی دارد. نام این واحدهای فرعی نشانگر مقدار واحدها است، مثلا   “Kwei” یکی از این دسته بندی‌ها است که به معنای 1000 Wei است. این دسته‌بندی با نام‌های غیررسمی نیز شناخته می‌شود. kwei همچنین با نام‌ دیگری مثل “babage” نیز شناخته می‌شود. “gWei” نیز با نام “shanon” شناخته می‌شود.

جدول واحدهای فرعی اتریوم

نتیجه‌گیری

احتمالا با تمام این تفاسیر و توضیحات داده شده ادعای ما در ابتدای این مقاله تا حدودی به شما اثبات شده است. شما برای اینکه بتوانید وارد دنیای ارزهای دیجیتال بشوید و از این صنعت جدید و سیستم پولی نوظهور جا نمانید، نیازی ندارید که میلیون‌ها یا شاید حتی میلیاردها تومن سرمایه داشته باشید، گرچه که اگر داشته باشید، همه چیز جذاب‌تر خواهد شد! شما با حداقل سرمایه می‌توانید وارد بازار شوید و بیت‌کوین یا اتریوم بخرید و از مزایای آن، هرچند اندک، بهره‌مند شوید.

بنابراین توصیه ما به شما این است، یک بار دیگر شرایط موجودی حساب‌تان را از نظر بگذرانید و در افکارتان تجدید نظر کنید. چرا که با وجود ساتوشی دیگر بهانه‌ای وجود ندارد. این بار به‌جای یک بیت‌کوین، 1000 ساتوشی بخرید.

منابع:

investopedia.com

نویسنده: مهشید ربیعی

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

شصت هفت − شصت یک =