کاهش فعالیت DeFi بر شبکۀ اتریوم - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

کاهش فعالیت DeFi بر شبکۀ اتریوم

زمان مطالعه: 2 دقیقه

کاهش فعالیت DeFi بر شبکۀ اتریوم با اُفت قیمت‌های توکن “DeFi” همبسته است. قیمت معاملات نیز برای نخستین بار، از یکم ژانویه تاکنون، به زیر 5 دلار بازگشته است.

قیمت معاملات اتریوم، که در حال افزایش بود، مجدداً کاهش یافته است. اما تقاضا برای اتریوم و پروتکل‌های اتریوم‌ مبنای “DeFi” نیز کاهش یافته است، چنان‌که در معاملات پروتکل یونی‌سواپ (Uniswap) نیز 28 درصد کاهش رخ داده است.

بر اساس داده‌های اخیر گلاس‌نود (Glassnode) حجم انتقال اتریوم، که به دلار سنجیده می‌شود، ظرف دو هفته 60 درصد کاهش یافته است.

به گفتۀ گلاس‌نود، طبق همۀ معیارهای مربوط به فعالیت بلاک‌چین، در ماه گذشته یک کاهش بزرگ تاریخی رخ داده است.

گلاس‌نود توکن‌های اصلی پروتکل‌های DeFi را نیز بررسی کرده و طبق این بررسی، تعداد و حجم کلی این انتقال‌ها، در پروتکل‌های کامپاند (COMP)، آوه (AAVE)، یونی‌سواپ (UNI) و یرن فایننس (YFI)، از ماه می به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است.

گلاس‌نود نوشت: این معیارها گرچه ساده هستند، اما برای بررسی احساس سرمایه‌گذاران بزرگ مقیاس‌های سطح بالایی محسوب می‌شوند و می‌توانند روند قیمت را به صورت منطقی ترسیم کنند. به بیان ساده، تقاضای پایین‌تر برای معامله با قیمت پایین‌ترِ آن همبستگی دارد.

طبق داده‌های سایت “Nomics”، در ماه گذشته، قیمت “YFI” بیست و شش درصد کاهش یافته، “UNI”  با 40 درصد کاهش ارزش مواجه شده، “Aave27” درصد افت کرده و “COMP55” درصد سقوط کرده است.

با وجود این، طبق گزارش “DeFi Pulse”، ارزش دلاری توکن‌های ذخیره شده در این 4 پروتکل بیش از 30 میلیارد است. این رقم تقریباً دو برابر ارزش کل پروتکل‌های “DeFi”در 1 ژانویه است.

قیمت‌ها نیز هنوز به نسبت سال گذشته بالاست؛ برای مثال توکن‌های “UNI” در مقایسه با ابتدای سال، 300 درصد بیشتر است.

علاوه ‌بر‌ این، به این اعتبار که نقدینگی در پروتکل‌های وام‌دهی “DeFi” و مبادلات همچنان بالاست، هم‌اکنون معامله می‌تواند به هزینه‌های بسیار پایین‌تری انجام شود.

در روز 30 می، میانگین هزینۀ معاملات 4.82 دلار بود که از 1 ژانویه پایین‌ترین نرخ محسوب می‌شود؛ این نرخ، روز 19 می، در اوج و به مبلغ 71.72 دلار بود، زیرا تریدرهای “DeFi” و خریداران “NFT” و سایر کاربران پروتکل‌های اتریوم، سعی داشتند به هنگام تراکم شبکه به زور معاملات خود را انجام دهند.

شاید چند هفتۀ آرام چندان هم بد نباشد!

منبع: decrypt.co

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

شصت هشت + = شصت نه