10 نکته کلیدی برای معامله ارزهای دیجیتال - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

10 نکته کلیدی برای معامله ارزهای دیجیتال

زمان مطالعه: 7 دقیقه

اکثر ما روزانه خبرهای زیادی را راجع‌به دنیای کریپتوکارنسی می‌شنویم. اخباری مبتنی بر تغییرات یا اصلاحات بازار! یا صحبت‌هایی مبتنی بر وجود مشکلات در بازار. چنین به نظر می‌رسد که همه افراد به خوبی با شناسایی مشکلات آشنا هستند. شاید مسئله اصلی از آن‌جایی شروع می‌شود که هیچ‌کس تلاشی برای ارائه راه‌حل نمی‌کند. کسانی هم که فعالیتی در این زمینه دارند، نکات‌شان را با هزینه‌های بالا در قالب کلاس‌های مختلف ارائه می‌کنند.
به همین دلیل است که ما سعی داریم در این مقاله نکات مفیدی را برای انجام معاملات در بازار کریپتو، به‌خصوص زمانی‌که بازار روند صعودی دارد، ارائه دهیم. بیشتر این نکات مانند نکات ایمنی هنگام کار، برای سلامت افراد هستند. درست است که پای جان افراد در میان نیست! اما به هرحال از دست رفتن مال هم برای هیچ‌کس خوشایند نیست.
خب، بهتر است برویم سر اصل مطلب و با نکاتی که به شما کمک می‌کنند تا در معاملات دچار اشتباه شوید، بیشتر آشنا شویم. با ما همراه باشید.

نکته اول: برای ورود به هر معامله، انگیزه داشته باشید
احتمالا شنیدن این نکته برای شما جالب باشد، چرا که مشخصا شما برای ورود به معامله برای خودتان هدفی تعیین کرده‌اید. اما لازم است بدانید که داشتن یک هدف مشخص، برای ورود به هر معامله کاملا مهم است. مهم نیست که شما می‌خواهید یک تریدر روزانه باشید یا صرفا نوسان‌گیری کنید، شما به یک هدف برای شروع معامله نیاز دارید. معامله کریپتوها شبیه به یک «بازی مجموع-صفر» (zero-sum game) است؛ شما باید بدانید که به‌ازای هر برد یک باخت وجود دارد، یک نفر بازنده و یک نفر دیگر برنده است.

نکته دوم: برای میزان سود هدف‌گذاری کنید و از تکنیک «توقف ضرر» (stop losses) استفاده کنید
هر معامله‌‌ای که ما وارد آن می‌شویم، نیازمند درک این نکته است که دقیقا چه زمانی باید از آن خارج شویم، فرقی نمی‌کند معامله بیت‌کوین انجام می‌دهیم یا سایر آلت‌کوین‌ها. درنظر گرفتن یک حد «توقف ضرر» مشخص، به شما کمک می‌کند تا در نهایت ضرر کمتری داشته باشید. این مهارتی است که تعداد کمی از تریدرها با آن آشنا هستند. انتخاب کردن حد توقف ضرر یک مهارت ساده نیست، شاید مهم‌ترین نکته در این قسمت این‌جاست که تحت تاثیر احساسات قرار نگیرید.
بهترین نقطه برای درنظر گرفتن حد توقف، قیمتِ کوین شماست. به این صورت که اگر برای مثال ارزش کوین شما 1.000 دلار است، این مقدار را به‌عنوان حداقل میزانی که می‌خواهید سکه‌تان را معامله کنید در نظر بگیرید. این روش به شما کمک می‌کند تا حتی اگر بدترین اتفاق ممکن نیز بیفتد، شما با میزان سرمایه‌ای که در وهله اول وارد شدید، از معامله خارج شوید.
همین نکته برای تعیین سطح سود نیز وجود دارد. اگر شما مقدار مشخصی از سود را در ذهن‌تان دارید، پس از به‌دست آوردن آن از بازار خارج شوید. به بهانه کسب سود بیشتر طمع نکنید، چون ممکن است نتیجه عکس داشته باشد.

نکته سوم: با فومو (FOMO) آشنا شوید
فومو مخفف اصطلاح «ترس از دست‌دادن» (Fear of missing out) است. این نکته یکی از عمده‌ترین دلایل شکست تریدرها است. از منظر بیرونی، این‌که افراد در کمتر از چند دقیقه سودهای کلانی از کوین‌های رشدیافته کسب کنند، خیلی صحنه جالبی نیست. کمتر کسی است که از این اتفاق خوشش بیاید. اما، یک نکته قطعی وجود دارد: آگاه باشید!
زمانی که کندل‌های سبز فریادزنان از شما می‌خواهند که وارد شوید و خرید کنید، دقیقا همان زمانی است که نهنگ‌ها لبخندزنان به مانیتور خیره شده‌اند و شما را تماشا می‌کنند که همان کوین‌هایی را می‌خرید که کمی قبل آن‌ها، با کمترین قیمت خریده‌اند. حدس بزنید پس از این چه اتفاقی می‌افتد؟
این نوع از کوین‌ها در نهایت در دست تریدرهای کوچک باقی می‌مانند. مورد بعدی‌ای که اتفاق می‌افتد، رشد کندل‌های قرمز است که به دلیل عرضه بیش‌از حد اتفاق افتاده است. این‌جاست که ضرر و زیان آغاز می‌شود.

نکته چهارم: ریسک را مدیریت کنید
در یک اصطلاح انگلیسی گفته می‌شود: «خوک‌های کوچک غذای زیادی می‌خورند، اما خوک‌های بزرگ خورده می‌شوند.» این نکته به‌خصوص در مبادله رمزارزها نیز صدق می‌کند. تریدرهای عاقل هرگز به سمت سودهای کلان هجوم نمی‌برند؛ بله درست شنیدید، نمی‌برند. آن‌ها ترجیح می‌دهند که ثابت بمانند و سودهای کوچک اما مطمئن را از معاملات معمول جمع‌آوری کنند. فرض کنید که سرمایه‎‌ کمتری از سبد سهام‌تان را به بازاری که نقدینگی کمتری دارد اختصاص می‌دهید. چنین معاملات بالایی به تلورانس بیشتری نیز نیاز دارند.

نکته پنجم: دارایی‌های اساسی شرایط بی‌ثبات در بازار ایجاد می‌کنند
قیمت بیشتر آلت‌کوین‌ها به قیمت فعلی بازار بیت‌کوین بستگی دارد. بسیار مهم است که درک کنیم بیت‌کوین به ارزهای فیات وابسته و نسبتا بی‌ثبات است. توضیح ساده‌تر این روند به این صورت است که، زمانی‌که قیمت بیت‌کوین بالا می‌رود، قیمت آلت‌کوین‌ها پایین می‌آید. برعکس این نکته نیز صادق است. زمانی که قیمت بیت‌کوین بی‌ثبات باشد وضعیت بازار مه‌آلود می‌شود. همان‌طور که متوجه می‌شوید، این نکته، درک وضعیت را برای تریدرها کمی مشکل می‌کند. در چنین موقعیتی توصیه می‌شود که یا اهداف کوچک و کوتاه مدت برای معاملات‌مان تعیین کنیم یا کلا از تریدکردن صرف‌نظر کنیم.

نکته ششم: تنها به این دلیل که قیمت پایین است خرید نکنید
بیشتر تریدرهای مبتدی یک اشتباه مشترک دارند: کوینی را تنها به این دلیل که قیمت آن پایین است و توانایی پرداخت آن را دارند، می‌خرند. فردی را درنظر بگیرید که به جای خرید اتریوم، ریپل می‌خرد؛ تنها به این دلیل که قیمت آن ارزان‌تر است.تصمیم برای خرید یک کوین نباید ارتباط زیادی با قیمت آن داشته باشد؛ بلکه باید بر مبنای ارزش بازار (Marketcap) آن انجام شود. تفاوت چندانی بینِ کوینی که قیمت آن 10 دلار و یک میلیون سهم در بازار دارد با کوینی که قیمت آن 100 دلار است و 100.000 سهم در بازار دارد، وجود ندارد. به همین دلیل منطقی‌تر است تا برای سرمایه‌گذاری در یک کوین، ارزش بازار آن را مدنظر قرار دهیم. هرچه ارزش بازار یک کوین بیشتر باشد سرمایه‌گذاری در آن نیز مناسب‌تر خواهد بود.

نکته هفتم: توصیه‌ای برای فروش انبوه (ICOs)
در طی یک (ICO) (توزیع سکه اولیه)، شرکت‌های استارتاپی این فرصت را به افراد می‌دهند تا از طریق فروش انبوه در ایده آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند؛ درعوض به این سرمایه‌گذارن وعده خرید توکن‌هایی با قیمت پایین و فروش آن‌ها، با قیمت بالاتر در بازار را می‌دهند؛ با این توجیه که قیمت این توکن‌ها بعد از قرار گرفتن در لیست صرافی‌ها افزایش می‌یابند.
زمان ثابت کرده است که “ICO”ها می‌توانند کاملا موفق باشند؛ با توجه به بررسی‌ها که نشان داده‌اند برخی از این توکن‌ها به ده برابر ارزش زمان پروژه‌شان رسیده‌اند. با این‌حال ممکن است که این سوال برای شما به‌وجود بیاید که فایده این کار چیست؟
درست است که ICOها به دلیل بازدهی بالا تعداد زیادی سرمایه‌گذار را به خود جلب کرده‌اند؛ با این‌حال تعداد زیادی از آن‌ها کلاهبرداری بودند و مردم میلیون‌ها دلار از سرمایه‌شان را از دست داده‌اند. اگر شما هم جزو آن دسته از کسانی هستید که تمایل دارند در ICOها سرمایه‌گذاری کنند، لازم است بدانید که احتیاط و تحقیق زیادی برای این کار نیاز است.
دانستن این نکته که آیا باید در ICOها سرمایه‌گذاری کنید یا نه، علم نیست؛ بلکه توجه داشتن به نکاتی است که اکثریت افراد در اثر تمرکز بیش‌از حد بر روی کسب سود وعده داده شده، از آن‌ها چشم‌پوشی می‌کنند. در خرید “ICO”ها تیم پشتیبانی و توانایی آن‌ها در تحقق بخشیدن به وعده‌هایشان را به خوبی بررسی کنید. همچنین باید به خوبی راجع‌به ایده پشت این توکن‌ها تحقیق کنید. حتی بهتر است وایت پیپر (White Paper) پروژه را با دقت از نظر بگذرانید. پس از تمام این بررسی‌ها شما می‌توانید تا حدود زیادی در رابطه با سرمایه‌گذاری‌تان اطمینان حاصل کنید.

نکته هشتم: متنوع سرمایه‌گذاری کنید
سرمایه‌گذاری‌ها غیرقابل پیش‌بینی هستند. حتی آن‌هایی که به‌نظر می‌رسند بازده مثبت بی‌نهایتی دارند، تحت یک شرایط اقتصادی خاص از هم می‌پاشند. کریپتوها از سایر سرمایه‌گذاری‌ها کمتر قابل پیش‌بینی هستند. این نکته در حدی است که ممکن است شما در یک روز بتوانید حتی بیشتر از 1000 دلار هم سود کنید و یا البته به همین اندازه نیز ضرر کنید. شما ممکن است در کسری از ثانیه، همه پولی را که در کریپتوها سرمایه‌گذاری کرده‌اید از دست بدهید. بنابراین تنها راهی که می‌تواند شما را از این عدم قطعیت‌ها نجات بدهد، تنوع در سرمایه‌گذاری است.
همان‌طور که قبلا هم گفته شد، ارزش تمام آلت‌کوین‌ها با توجه به ارزش بیت‌کوین در برابر دلار تعیین می‌شود. زمانی‌که بیت‌کوین ارزشش را در برابر دلار ازدست می‌دهد تمام کوین‌ها نیز ارزش‌شان را از دست می‌دهند؛ برعکس این نکته نیز صادق است. با توجه به این نکات متوجه می‌شوید که متنوع‌سازی سبد سهام‌تان تنها موضوعی نیست که شما را از ضررهای زیاد مصون نگه‌دارد.
زمانی را که بیت‌کوین در اواخر سال 2017 و اوایل 2018 در بیشترین قیمت خود بود به‌یاد می‌آورید؟ در آن زمان همه افراد می‌دانستند که باید تا جایی که ممکن است ارز دیجیتال بخرند تا بتوانند از افت قیمت دلار کم‌ترین ضرر را ببینند.
اما داشتن یک دارایی پُرنوسان مانند بیت‌کوین چالش‌هایی را با خود دارد، درست مثل اتفاقاتی که در نیمه دوم سال 2018 افتاد. بیت‌کوین افراد زیادی را در کوتاه‌ترین زمانی که در تاریخ سرمایه‌گذاری ممکن بود، ثروتمند کرد. بیلیونرهای زیادی ایجاد شدند، درست است؛ اما نکته‌ای که اکثر مردم به آن بی‌توجه‌اند، قسمتی است که افراد زیادی نیز پول زیادی از دست دادند.
با این تفاسیر منطقی است اگر تریدرها بیت‌کوین را به‌عنوان دارایی پایه نگه‌دارند، اما آن‌ها باید بدانند که نمی‌توانند نسبت به ارزش دلار هم بی‌تفاوت باشند. شما باید دارایی‌هایتان را متنوع کنید تا ریسک سرمایه‌گذاری میان آن‌ها پخش شود.

نکته نهم: یک توصیه سریع برای سرمایه‌گذاران آلت‌کوین‌ها
خیلی از آلت‌کوین‌ها ارزش‌شان را پس از یک دوره زمانی خاص از دست می‌دهند. بعضا این بازه زمانی بسیار کوتاه است. بنابراین لازم است بدانید که اگر تصمیم دارید روی آلت‌کوین‌ها سرمایه‌گذاری بلند مدت داشته باشید، بهتر است برای مدت خیلی طولانی آن‌ها را نگه‌ندارید.
یکی از فاکتورهای بسیار خوبی که می‌تواند صلاحیت یک کوین را برای سرمایه‌گذاری بلند مدت تعیین کند، حجم معاملات روزانه آن است. هرچه حجم معاملات روزانه آن بیشتر باشد، آن کوین گزینه بهتری برای سرمایه‌گذاری بلند مدت است. اگر شما روی کریپتوکارنسی‌ها به‌عنوان سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت فکر می‌کنید، بهتر است که گزینه‌های زیر را مدنظر داشته باشید: اتریوم (ETH)، فکتور (FCT)، مونرو (XRM) و دش (Dash). این کوین‌ها حجم معامله روزانه قابل‌توجهی در صرافی‌های سراسر جهان دارند.

نکته دهم: نکته طلایی
این نکته آخر به شما مراحل عملی برای آغاز معاملات را پیشنهاد می‌کند.
با قرار دادن سفارش‌های فروش از ویژگی تنظیم هدف استفاده کنید. مطمئن شوید که با استفاده از این ویژگی سود مدنظرتان را تعیین کرده باشید. شما هرگز نمی‌دانید چه زمانی قیمت سفارش شما تأمین ‌می‌شود و دقیقاً همان چیزی را که نیاز دارید به شما می‌رساند. به‌علاوه، سفارشات فروش هزینه‌های تراکنش کمتری دارند چراکه آن‌ها سازنده‌های بازار هستند.
درهنگام معاملات خیلی سخت نگیرید. گفته می‌شود که بهترین تریدرها در هر شرایطی حتی زمانی که به‌نظر می‌رسد همه چیز از کنترل خارج شده است، می‌توانند خونسردی خود را حفظ کنند. بله، کمی دیوانه‌کننده به‌نظر می‌رسد اما شما باید مهارت معامله کردن هدف‌مند را در خودتان تقویت کنید تا بتوانید احساسات‌تان را در معاملات کنترل کنید.
اگر توصیه ما را بخواهید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا زمانی که کاملا مطمئن نیستید که می‌توانید به موقع از معاملات خارج شوید یا نه، وارد معاملات نشوید. تریدرهای احساساتی همیشه به‌عنوان بازنده شناخته شده‌اند، خونسرد باشید و منتظر فرصت بعدی باقی بمانید. همیشه فرصت بهتری ایجاد می‌شود.

نویسنده: مهشید ربیعی

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

0.0/5

نود هشت ÷ = چهارده