دوج‌کوین و 6 رمزارز که از آن کپی شده‌اند - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

دوج‌کوین و 6 رمزارز که از آن کپی شده‌اند

زمان مطالعه: 3 دقیقه

محبوبیت روزافزون دوج‌کوین (Dogecoin) کپی‌برداری‌های بی‌شماری را به صحنه رمزنگاری آورده است. شش مورد از آن‌ها به‌نام‌هایِ “SHIBA”، “SHIBAPUP”، “KISHU”، “HUSKY”، “DOGES” و “DOGET” را بررسی می‌کنیم.
بازار ارزهای رمزنگاری‌شده در ماه‌های اخیر به یک نمایش عجیب‌وغریب تبدیل شده است. دوج‌کوین، کوین میمی که از سال 2013 به‌عنوان یک شوخی آغاز شد، حالا پس از گذشتِ هشت‌سال از ایجادش، در میان بهترین بازیکنان فضای رمزنگاری قرار دارد.
با حمایتِ عمومی برخی از مشهورترین و تأثیرگذارترین افراد مشهور مانند ایلان ماسک، اسنوپ داگ، مارک کوبان و افراد دیگر، رمزِ “DOGE” توجه مردم را به خود جلب کرد و از نظر قیمت و شهرت سر به فلک کشید.
با نرخ بازگشت سرمایه پنج درصدی در کمتر از نیم سال برای دوج، این انتظار وجود داشت که افرادِ دیگر نیز سعی کنند از آن کپی کنند.
ریشه برخی از این میم‌کوین‌ها برای ماه‌ها پیش است، اما در چند هفته گذشته محبوبیت آن‌ها شکوفا شد. در ادامه نگاهی به برخی از مهم‌ترین آن‌ها بیندازیم.

شیبا‌‌اینو (SHIBAINU)، قاتل بیت‌کوین

این «رمز میم غیرمتمرکز» که خود را “Dogecoin KILLER” توصیف می‌کند، فی‌نفسه یک اختراع نیست.
وایت پیپر “Woofpaper” آن نوید می‌دهد که این کوین 100 درصد غیرمتمرکز است؛ همان‌چیزی که بنیان‌گذار این پروژه، «یوسی» (Ryoshi)، به آن متعهد شده است.
اگرچه هنوز تاریخ از پیش تعیین‌شده‌ای برای آن وجود ندارد، اما این مدیر این پروژه گفته: «این پروژه اختصاص به ساخت بهترین اکوسیستم غیرمتمرکز (DECO) بر روی کره زمین دارد.» توسعه‌دهندگانِ «شیبااینو» در حال کار بر روی یک صرافیِ غیرمتمرکز هستند، که اگر موفق شود“ShibaSwap” نامیده می‌شود.
رمزارزِ SHIB روی شبکه اتریوم قرار دارد و به رغم این‌که هنوز به طور صد در صدی محصولش آماده نشده بود، در هفته‌های گذشته دستاوردهای غیرقابل توصیفی داشت. این کپیِ “DOGE” از سه‌شنبه گذشته بیش از 1500 درصد افزایش یافته است و در حال حاضر هجدهمین دارایی دیجیتالی دارای سقف بازار 12 میلیارد دلار است.
اوایل هفته اخیر نیز پذیرش آن گسترش یافت، چراکه صرافی بایننس آن‌را در سیستم‌عاملِ خود معرفی کرد.

هاسکی (HUSKY)

در حالی که SHIBA INU خود را به عنوانِ قاتلِ دوج‌کوین تبلیغ می‎کند، «هاسکی‌کوین» با افتخار کپی بودن خود را تأیید می‌کند و می‌گوید از ایلان ماسک و دوج‌کوین الهام گرفته است. وب‌سایتِ این پروژه «هاسکی» را برادر کوچکِ دوج‌کوین می‌نامد.
این پروژه همچنین یک اختراع مبتنی بر الگوهای رفتاری است که به‌صورتِ «آزمایشی» و توسط یک جامعه غیرمتکرز آغاز می‌شود. به این معنی که «هیچ بنیان‌گذار و هیچ نشانه تیمی ندارد.»
توسعه‌دهندگانِ آن 45٪ از کل عرضه یونی‌سواپ و 5 درصد از رمزارز تیم را قفل کرده و کلیدهای آن‌را دور انداحته‌اند. 50 درصدِ باقیمانده نیز توسطِ ویتالیک بوترین –بنیان‌گذار اتریوم- سوزانده شده است.
پروژه هاسکی قول داده «تا زمانی‌که ویتالیک بوترین بیخیال ما نشود!»، به رشد و بقا و توسعه خود ادامه خواهد داد.
هاسکی که در فوریه امسال راه‌اندازی شده، همچنین قول داده که یک “DEX” داشته باشد، که باید تا پایان ژوئیه 2021 منتشر شود.
هاسکی‌کوین از چندین هفته گذشته نیز شاهد افزایش قیمت آن در بیستم آوریل به بالاترین حد خود رسیده است.

شیباپاپ (SHIBAPUP)

شاید شیباپاپ با الهام از “SHIBA INU” وارد میدان شده باشد، چراکه ایلان ماسک آن‌را در خواست کرده، یا حداقل این چیزی است که این وب‌سایت مدعی آن است. به هرحال ما تمایل داریم آن را باور کنیم!
علاوه‌براین، سایت پاپ دارای بخش‌های زیادِ اختصاص‌یافته به توییت‌های ایلان ماسک،درباره سگ‌های رمزنگاری مختلف است.
خارج از رابطه یک‌طرفه با مدیر عامل تسلا، ShibPup می‌گوید قرارداد آن توسط “Bscscan” تأیید شده و این رمزارز برای خرید، در “PancakeSwap” در دسترس است.

کیشو اینو (Kishu Inu)

این رمزارز «کاملاً غیرمتمرکز و متعلق به جامعه فان» است. این پروژه، نوید پاداش فوری را به کاربران می‌دهد. یعنی دارندگانِ KISHU، 2 درصد از هر معامله در شبکه را دریافت می‌کنند.
همانند اکثر موارد، KISHU توکن ERC-20 دارد و کل عرضه، 100 کوادریلیون است. تا حدودی انتظار می‌رود این کوین افزایش چشمگیر حرکت قیمت را نشان دهد. از روز یکشنبه 150 درصد افزایش یافته است.
کیشواینو نیز نوید راه‌اندازی یک صرافیِ غیرمتمرکز به نام “KISHU Swap” و لیست‌شدنش در مراکز تجاری متمرکز مانند “CoinTiger” را می‌دهد.

دوج‌توکن (Doge Token) یا “DOGET”

دوج‌توکن با دوج‌کوین فرق دارد. این پروژه می‌گوید که نسخه دوستدار محیط زیستِ برادر بزرگ محبوبش دوج‌کوین است. دوجت، در Stellar اجرا می‌شود. وب‌سایت آن می‌گوید؛ این مسئله منجربه افزایش کارایی آن خواهد شد که نمی‌توان بیش از حد آن را بیان کرد!
دوج‌توکن ادعا می‌کند که قربانی حمله 51 درصد نمی‌شود و آسیب‌پذیر نیست. همین باعث می‌شود که این رمزارز «از اعتماد بیشتری نسبت به Dogecoin برخوردار باشد.»
وایت پیپرِ این توکن می‌گوید که این پروتکل در ماه‌های آینده خدمات مختلفی را اضافه خواهد کرد؛ یعنی مدیریت دارایی غیرمتمرکز، NFT و هنر دیجیتال، صفحه راه‌اندازی و مبادله غیرمتمرکز و مکانیسم‌های جمع آوری و کشاورزی.
این تیم همچنین در حال کار بر روی یک رمز «حکمرانی» است. کاربران می‌توانند «هر مقدار» از توکنِ”DOGES” را در سیستم عامل سهام خود قرار دهند و در نتیجه پاداش کسب کنند.
با وجود اینکه قیمت این رمزارز، از دیروز کمی پایین آمده، از اواسط آوریل بیش از 300 درصد افزایش یافته است.

منبع: cryptopotat

نویسنده: شیرین جعفری

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

0.0/5

پنچاه هفت ÷ 19 =