ارتقای اتریوم به مراحل نهایی می‌رسد - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ارتقای اتریوم به مراحل نهایی می‌رسد

زمان مطالعه: 2 دقیقه

ارتقای اتریوم که ذخیرۀ اتر را کاهش خواهد داد، به مراحل نهایی وارد خواهد شد. هارد فورک لندن که شامل “EIP-1559” خواهد بود، میزان دریافتی ماینرهای اتر را کاهش خواهد داد. هاردفورک لندن در ژوئیه آماده خواهد بود و در هفتۀ آینده در شبکۀ “Ropsten” آزمایش خواهد شد.

هاردفورک لندن که یک ارتقای برنامه‌ریزی‌شده برای اتریوم است، برای نخستین بار به شبکه‌های آزمایشی بلاکچین راه‌ می‌یابد.

تیم بیکو (Tim Beiko) در بنیاد اتریوم امروز اعلام کرد که هاردفورک لندن حوالی 24 ژوئن در شبکۀ آزمایشی “Ropsten” و سپس در 30 ژوئن در “Goerli” و در 7 ژوئیه در “Rinkeby” اجرا خواهد شد (همۀ این تاریخ‌ها تقریبی هستند، و بر حسب اینکه چقدر زمان می‌برد که بلاک‌ها استخراج شوند، ممکن است کمی تغییر کنند).

هارد فورک لندن پنج “EIPs” یا پروپوزال بهبود اتریومِ جداگانه را اجرا خواهد کرد. “EIPs” تغییراتی در کد بلاکچین هستند که باید از سوی اعضای جامعۀ اتریوم به صورت گسترده‌ای پذیرفته شوند.

چالش‌برانگیزترین تغییر “EIP-1559” است که ابتدا ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، آن را ارائه کرده است و چگونگی کارکرد کارمزدها و جبران خسارت ماینرها را تغییر می‌دهد.

هم‌اکنون، هربار افراد معامله‌ای را انجام دهند یا یک قرارداد هوشمند را در اتریوم اجرا کنند، باید دربارۀ کارمزد تصمیم بگیرند که در‌اقع نوعی بازی حدس‌زدن است. برای آنکه معامله سریع‌تر انجام شود، باید کارمزد بالایی را تعیین کنند و مطمئن شوند که ماینرها آن را در یک بلاک می‌گنجانند. اگر عمداً یا سهواً قیمت را پایین انتخاب کنند، معامله یادشده باید منتظر باشد تا ماینرهایی که پردازش معاملات با قیمت بالا را انجام می‌دهند، سرشان خلوت شود. سرعت از مناظر مختلف مهم است، من‌جمله وقتی معامله با پروتکل‌های غیرمتمرکز اتریوم‌مبنایی مانند یونی‌سواپ (Uniswap) انجام می‌شود و قیمت توکن‌ها ممکن است به سرعت نوسان کند. اگر تریدرها صبر کنند پول از دست می‌دهند.

برای حل این مسئله، “EIP-1559” ظرفیت بلاک‌ها را دوبرابر می‌کند.

این یعنی اکثر اوقات، بلاک‌ها 100 درصد ظرفیت مازاد خواهند داشت که می‌تواند با معاملات پر شود. بنابراین اگر یک معامله با کارمزدی بالاتر از کارمزد پایه فرستاده شود و برای ماینر انعامی داشته باشد، در چند بلاک بعدی گنجانده خواهد شد.

شفافیتی که به شبکه افزوده شده تجربۀ کاربر را بهبود می‌دهد. با وجود این، برخی ماینرها ادعا می‌کنند که این تغییرات برای آن‌ها زیانبار است. با “EIP-1559” کارمزد پایه، به جای تعلق یافتن به ماینر، سوزانده می‌شود (یعنی از چرخه خارج می‌شود). ایدۀ این تغییر آن است که اتر، که برعکس بیت‌کوین محدودیت عرضه ندارد، به یک دارایی تورمی تبدیل شود، یا دست‌کم نوعی فشار تورمی را ایجاد کند.

وقتی اتر کمتری در گردش باشد، به لحاظ نظری برای ماینرها خوب است، زیرا تقاضا و قیمت مبادله را افزایش می‌دهد.

اسپارک‌پول (SparkPool) که بزرگترین استخر استخراج اتریوم است، با این تغییر مخالف است. در ماه فوریه این استخر اعلام کرد که کارمزدی که در “EIP-1559” می‌سوزد به معنای سوق دادن دارایی از ماینر به مالک (Holder) است. به همین علت است که مردم از این تغییر حمایت می‌کنند… اما این استبداد اکثریت است. این یک سرقت است.

منبع: decrypt.co

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

چهل ÷ ده =