همه‌چیز درباره صرافی بایننس؛ بهترین صرافی ارز دیجیتال جهان - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

همه‌چیز درباره صرافی بایننس؛ بهترین صرافی ارز دیجیتال جهان

زمان مطالعه: 7 دقیقه

اگر به کریپتوکارنسی و خریدوفروش آن علاقه‌مند هستید، حتماً می‌دانید که بایننس از معتبرترین صرافی‌های کریپتوکارنسی‌ است و در میان آلت‌کوین‌ها، خود نیز صاحب یک کوین به نام بایننس است. همچنین اگر اهل جست‌وجو و خواندن دربارۀ ارزهای دیجیتال باشید، به احتمال زیاد گذرتان به سایت این صرافی و بخش‌های متنوعش، من‌جمله آکادمی بایننس، افتاده است. شاید هم از قبل کیف‌پول تراست (trust) را که متعلق به این صرافی است، در موبایل خود نصب کرده‌اید!

بایننس مدت نسبتاً کوتاهی است که تأسیس شده است (سال 2017)، اما هم‌اکنون از نظر حجم خریدوفروش بزرگترین صرافی کریپتوکارنسی جهان است؛ در نتیجه در دنیای کریپتو انکارناپذیر است و هرکه قصد ورود به این دنیا را دارد، ناگزیر باید درباره بایننس بداند. به همین سبب، در این مقاله قصد کرده‌ایم به صورت کوتاه دربارۀ بایننس، پیشینه و کارکردش، بنویسیم.

واژه بایننس یعنی چه؟ صرافی بایننس چگونه به وجود آمد؟

نام بایننس (Binance) ترکیبی است از دو واژۀ بیت‌کوین (bitcoin)  و فاینانس (finance). بایننس را  چانگ‌پنگ ژائو (Changpeng Zhao) معروف به “CZ” به وجود آورده است. او فارغ‌التحصیل رشتۀ کامپیوتر است و پیش از تأسیس بایننس عضوی از تیم توسعه‌دهندگان Blockchain.info بوده است.

بایننس ابتدا در کشور چین پایه‌گذاری شد، اما با توجه به این‌که دولت چین در سال 2017 خریدوفروش کریپتوکارنسی را در این کشور ممنوع کرد، این صرافی به ژاپن نقل مکان کرد. در مارس 2018 این صرافی باز هم جابجا شد و به تایوان رفت. هم‌اکنون جزایر کیمن و جزایر سیشل مقر اصلی این صرافی است. در ژانویۀ سال 2018، سرمایۀ بازار بایننس به 1.3 میلیارد دلار رسید و به بزرگترین صرافی کریپتوکارنسی تبدیل شد.

صرافی بایننس هم‌اکنون چه خدماتی را ارائه می‌کند؟

بایننس فقط یک صرافی نیست، و خدماتی بیش از یک صرافی را به مخاطبان خود عرضه می‌کند. خدمات بایننس را مجموعاً می‌توان به سه دسته تقسیم کرد: 1- صرافی 2- رمزارز بایننس 3- پایگاه چندمنظورۀ بایننس. در ادامه به هریک از این سه کارکرد بایننس می‌پردازیم.

1– صرافی

صرافی بایننس بر خریدوفروش آلت‌کوین متمرکز است و از تعداد بسیار زیادی آلت‌کوین پشتیبانی می‌کند؛ چنان‌که هم‌اکنون خریدوفروش بیش از 500 کریپتوکارنسی و توکن‌های مجازی در این صرافی میسر است. این صرافی عموماً با خریدوفروش کریپتو به کریپتو شناخته‌ می‌شود، گرچه خریدوفروش کریپتو با پول فیات نیز در پلتفرم آن میسر است.

هم‌اکنون، تریدرهای بسیاری از بایننس برای مبادله و سرمایه‌گذاری در کریپتوکارنسی‌ها استفاده می‌کنند. بایننس مانند صرافی‌های کریپتوی دیگر خدماتی نظیر تریدینگ، فهرست‌کردن کریپتوها (listing)، حذف کریپتو از فهرست (de-listing) و غیره را ارائه می‌دهد. همچنین کسانی که مایل‌اند توکن خود را راه‌اندازی کنند، می‌توانند از صرافی بایننس برای جمع‌آوری سرمایه از طریق عرضۀ اولیۀ سکه یا ICO استفاده کنند.

صرافی بایننس هم‌اکنون از سه نوع سفارش پشتیبانی می‌کند:

1- سفارش محدود یا لیمیت اوردر (limit order): این نوع سفارش صرفاً با توجه قیمت محدودی که تریدر آن را تعیین کرده، قابل اجراست. به عبارتی سفارش محدود در قیمتی معین یا در قیمتی بهتر از قیمت تعیین شده انجام می‌شود؛ اما قیمت بهتر به چه معناست؟ قیمت بهتر یعنی اگر این سفارش محدود مربوط به عمل خرید باشد، تنها در قیمت تعیین‌شده یا “کمتر از آن” قابل اجراست، و اگر مربوط به عمل فروش باشد، تنها در قیمت تعیین شده یا “بالاتر از آن” قابل اجرا است.

2- سفارش به قیمت بازار یا مارکت اوردر (market order): این نوع سفارش در بهترین قیمت بازار اجرا می‌شود. سفارش به قیمت بازار در واقع دستورالعملی است که طبق آن کریپتو بلافاصله پس از آنکه قیمت بازار کنونی به بهترین وضعیت ممکن رسید، خریدوفروش می‌شود.

3- استاپ لیمیت اوردر (stop limit order):  هدف اصلی این نوع سفارش کاهش ریسک معاملات است و مناسب تریدرهایی است که می‌خواهند جلوی ضرر کردن را بگیرند. در این نوع سفارش، تریدر حداکثر و حداقل قیمت برای هر سفارش را تعیین می‌کند و کنترل بیشتری بر خریدوفروش دارد.

2– رمزارز بایننس یا “BNB”

بایننس کوین، توکن داخلی پلتفرم بایننس است که برای تسهیل معاملات کریپتو در صرافی بایننس استفاده می‌شود. رمزارز بایننس به واسطۀ یک پروژۀ “ICO” از 26 ژوئن تا 3 ژوئیه 2017 پایه‌گذاری شد، یعنی 11 روز پیش از آن‌که صرافی بایننس برای خریدوفروش افتتاح شود. تقریباً نیمی از وجوه جمع‌آوری شده در “ICO” برای برندسازی و بازاریابی بایننس استفاده شد و حدود یک‌سوم از آن برای ساختن پلتفرم بایننس و اجرای ارتقاهای لازم برای اکوسیستم بایننس صرف شد.

رمزارز بایننس از ابتدا به عنوان یک توکن “ERC-20” در شبکۀ اتریوم با مجموع ذخیرۀ 200 میلیون کوین پایه گذاری شد؛ “ERC-20”  استانداردی است که برای ساخت توکن‌های قابل‌معاوضه (fungible) در بلاک‌چین اتریوم به کار می‌رود. اما بعدها، با راه‌اندازی زنجیرۀ بایننس (Binance Chain) در 18 آوریل 2019 و راه‌اندازی زنجیرۀ هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) در سپتامبر 2020، دو فرم دیگر از توکن‌های بایننس نیز به وجود آمد. هم‌اکنون رمزارز بایننس به سه شکل ذیل در دسترس است:

1- “BNB BEP-2” در زنجیرۀ بایننس

2- “BNB BEP-20” در زنجیرۀ هوشمند بایننس

3- “BNB ERC-20” در شبکۀ اتریوم

هم‌اکنون بایننس هم در محیط بایننس و هم در جاهای دیگر قابل استفاده است؛ و مانند بسیاری از کریپتوهای دیگر می‌تواند برای سرمایه‌گذاری و خریدوفروش مورد استفاده قرار گیرد. همچنین بسیاری از کاربران صرافی بایننس، از این رمزارز برای پرداخت کارمزد معامله‌های خود استفاده می‌کنند. طبق گزارش پایگاه بایننس، تاکنون دو میلیون کاربر از این رمزارز برای پرداخت کارمزد استفاده کرده‌اند. هزینۀ کارمزد در صرافی بایننس 0.1 درصد حجم معاملات ماهانه است، اما صرافی بایننس برای استفاده از “BNB” در پرداخت کارمزد، به کاربران تخفیف می‌دهد. هم‌اکنون، بایننس کوین حدود حدود 338 دلار ارزش دارد.

3– پایگاه چندمنظورۀ بایننس

همان‌طور که گفتیم، خدمات بایننس به معاملۀ رمزارزها محدود نیست. از جمله خدمات دیگر بایننس می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • آزمایشگاه بایننس یا “Binance Labs”: از اهداف اصلی بایننس کمک به توسعۀ پروژه‌های مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده است. بایننس دارای فناوری‌ای با عنوان “Binance Labs” است که به پرورش و توسعۀ پروژه‌هایی اختصاص دارد که قرار است به عرضۀ اولیۀ سکه یا “ICO” تبدیل شوند. این بخش به تیم‌های توسعه و کارآفرینان کریپتوکارنسی کمک می‌کند که برای توسعۀ پروژۀ خود بودجه جمع‌آوری کند. بایننس یک سکوی پرش یا “launchpad” دارد که به تیم‌های پروژه‌های توسعه کمک می‌کند و مشاوره می‌دهد، تا بدانند چگونه توکن خود صادر و راه‌اندازی کنند.
  • آکادمی بایننس یا “Binance Academy”: پایگاه بایننس یکی از معتبرترین و به روزترین منابع آموزشی در زمینۀ رمزارزها را فراهم کرده است. این آکادمی مطالب متنوعی را ارائه می‌دهد: از واژه‌نامه‌ (glossary) تا مقالات تحلیلی دربارۀ مفاهیم مربوط به رمزارزها و فناوری‌های مرتبط با آن. از ویژگی‌های این آکادمی تقسیم‌بندی محتوایی مطالب برای مخاطبان ابتدایی، متوسط و حرفه‌ای است.
  • بنیاد خیریۀ بایننس یا “Binance Charity Foundation”: بنیاد خیریۀ بایننس یک سازمان غیرانتفاعی است که برای اهداف خیریه و توسعۀ پایدار کمک مالی گردآوری می‌کند. از جمله اقدامات این بنیاد، مشارکت در مبارزه با پاندمی کووید 2019 بوده است. این بنیاد یک کمپین جمع‌آوری کمک را راه‌اندازی کرد و تاکنون برای توزیع کمک‌های ضروری در 25 کشور در سراسر جهان 4 میلیون دلار جمع آوری کرده است؛ من جمله با وخیم شدن شرایط پاندمی در هندوستان، این بنیاد در ارسال دستگاه‌های اکسیژن به این کشور مشارکت کرد. تاکنون 26 کشور به این پروژۀ بایننس کمک کرده‌اند. به واسطۀ این پروژۀ خیریه، تعداد 2 میلیون تجهیزات ضروری کمک‌رسانی برای مبارزه با پاندمی کرونا توزیع شده است.

محبوبیت بایننس از کجاست؟

بایننس ظرف یک‌سال پس از تأسیس به بزرگترین صرافی جهان تبدیل شد. شاید بسیاری بپرسند که علت این رشد سریع محبوبیت چیست؟ برخی محبوبیت این صرافی را هزینه‌های پایین معامله، نقدینگی بالا و تخفیف‌های اضافی برای کاربران می‌دانند. همچنین این صرافی ادعا می‌کند که استانداردهای بالایی از ایمنی و امنیت را به کاربران خود عرضه کرده است.

از جمله ویژگی‌های منحصربه‌فرد این صرافی قابلیت آن برای پردازش تعداد زیادی معامله در مدت زمان کوتاه است، طبق آمار سایت اینوستوپدیا (investopedia) در این صرافی در هر ثانیه 1.4 میلیون سفارش پردازش می‌شود. همچنین این صرافی از خریدوفروش طیف گسترده‌ای از کوین‌ها، من جمله بیت‌کوین و اتر و لایت‌کوین، پشتیبانی می‌کند و فهرست این کوین‌ها همچنان رو به افزایش است.

علت دیگر این محبوبیت، چنان‌که در بالا اشاره شد، کارکردهای چندجانبه و به‌روز بایننس است. بایننس هم‌اکنون صرفا یک صرافی نیست، بلکه تبدیل به مرجعی برای آموزش، کارآفرینی و همچنین مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی شده است.

چگونه از خدمات صرافی بایننس استفاده کنم؟

استفاده از صرافی بایننس ساده است: یک حساب کاربری بساز، یک شیوۀ پرداخت را انتخاب کن و تریدینگ را شروع کن!

  1. حساب کاربری بایننس دروازۀ شما برای ورود به خریدوفروش کریپتو است. برای ساختن حساب کاربری به صفحۀ اصلی سایت بایننس بروید و در بخش سمت راست بالای سایت روی “register”  کلیک کنید. سپس ایمیل آدرس و یک پسورد امن را وارد کنید. در گام بعدی، دستورالعمل‌ها را یک به یک اجرا کنید تا حساب کاربری شما فعال شود. برای فعال شدن، بایننس یک کد را به ایمیل یا شماره موبایتان می‌فرستد. حال می‌توانید نخستین کریپتوی خود را بخرید!
  2. پیش از خرید کریپتو، ابتدا باید فرایند احراز هویت مشتری (KYC) را تکمیل کنید. این فرایند به بایننس در تأیید هویت شما کمک می‌کند. حال برای خرید کریپو لازم است که از کارت اعتباری خود استفاده کنید. ساختن حساب کاربری و خرید اولیه کریپتوکارنسی در سایت بایننس معمولا 10 دقیقه طول می‌کشد.
  3. حالا که نخستین کریپتوکارنسی خود را خریده‌اید، می‌توانید تریدینگ را شروع کنید. با استفادۀ یک ابزار تبدیل، می‌توانید جفت ارز ترجیجی خود را انتخاب کنید، مانند بیت‌کوین/بایننس. ارزهای فیات نیز در دسترس هستند، یعنی یعنی شما می‌توانید کریپتوی خود را نقد کنید یا با ارز فیات دوباره کریپتو بخرید.

چگونه امنیت حساب کاربری خود را در بایننس تأمین کنم؟

ممکن است بسیاری از تازه‌واردان به محیط بایننس دغدغۀ تأمین امنیت حساب کاربری خود را داشته باشند. بدین سبب، بایننس دستورالعملی را به این کاربران ارائه کرده است:

  1. از یک رمزعبور یا پسورد قوی استفاده کنید و آن را به صورت مرتب تغییر دهید. این پسورد باید شامل حروف بزرگ و کوچک، نمادها و اعداد باشد. همچنین لازم است که آن را در اختیار کسی نگذارید.
  2. از احراز هویت دوعاملی (2FA) استفاده کنید. این کار موجب افزوده شدن لایۀ دیگری از امنیت به حساب کاربری شما می‌شود. یعنی اگر کسانی بتوانند رمزعبور شما را هک کنند، باید به دستگاه “2FA” شما نیز دست پیدا کنند تا بتوانند به حساب کاربری شما وارد شوند. برنامۀ احراز هویت گوگل یا استفاده از احراز هویت پیامکی گزینۀ مناسبی برای این کار است.
  3. از کد ضدفیشینگ بایننس استفاده کنید. وقتی شما این کد را به حساب کاربری خود اضافه کنید، هر ایمیلی که از بایننس دریافت کنید، این کد را در بخش بالایی ایمیل دارد. بنابراین شما اطمینان خواهید کرد که پیام را از بایننس دریافت کرده‌اید و پیام مربوطه جعلی نیست. این ابزار از حملات فیشینگ جلوگیری می‌کند.

منابع:

binance.com

investopedia.com

wikipedia.org

sec.gov

corporatefinanceinstitute.com

نویسنده: ترانه دادمانی

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

شصت چهار ÷ شانزده =