پنج نکته درباره بیت کوین در این هفته - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

پنج نکته درباره بیت کوین در این هفته

زمان مطالعه: 5 دقیقه

پنج نکته درباره بیت کوین در این هفته، در این مطلب خواهیم گفت. طی این هفته شاخص ترس، عدم اطمینان و تردید (FUD) بر بازار بیت‌کوین حاکم بود، و در بحبوحۀ این وضعیت بانک کشاورزی چین نیز تهدید کرد که حساب‌های مربوط به فعالیت بیت‌کوین را خواهد بست و این موجب آشفتگی بیشتر در بازار شد.

بیت‌کوین در خریدوفروش هفتۀ جدید قیمت کمتری دارد. روز دوشنبه، قیمتی پایین‌تر از 33 هزار دلار برای معاملۀ بیت‌کوین آزموده شد.

با وجود اینکه نشانه‌هایی از احتمال رشد قیمت وجود دارد، به نظر می‌رسد که این کریپتوکارنسی هنوز مورد توجه سرمایه‌گذاران نیست. گرچه بیت‌کوین هنوز فرصت‌های زیادی دارد تا بازار را متقاعد کند که وضعیت خوبی در پیش رو خواهد بود.

کوین تلگراف به 5 نکته اشاره می‌کند که در نمودار قیمت بیت‌کوین/دلار در روزهای آینده در نظر داشته باشیم.

بانک فدرال رزو دوباره در کانون توجه قرار می‌گیرد

تمرکز اصلی سرمایه‌گذاران، در سراسر فعالیت‌های اقتصادی این هفته، بانک «فدرال رزرو» است.

پس از اظهارات جروم پاول (Jerome Powell) در هفتۀ گذشته، دلار آمریکا رشد چشمگیری داشت و همزمان، سهام با تغییر موقعیت مشارکت‌کنندگان بازار با فروش مواجه شد. برای مثال شاخص داو جونز (The Dow Jones) طی یک روز 3.5 درصد کاهش داشت که از اکتبر تا کنون بدترین افت آن بوده است.

علت این بی‌ثباتی این سخن پاول بود که بانک فدرال به‌زودی میزان مداخلۀ خود را در بازار کاهش خواهد داد. این اقدام به عنوان واکنش به ویروس کرونا و رکود اقتصادی متعاقبش به یک استاندارد تبدیل شده است.

به گزارش “CNBC”، خرید ماهانه در روند کاهشی خود به میزان 120 میلیارد دلار رسیده است، در نتیجه یک تغییر قابل توجه رخ داده است.

پاول روز سه شنبه دوباره صحبت خواهد کرد، این بار در برابر سنا، و پنداشته می‌شود که او درباره اخباری که هفتۀ گذشته به آن اشاره کرده، اطلاعات بیشتری خواهد داد.

بی‌ثباتی روزهای گذشته ممکن است ادامه یابد. طبق تحلیل کوین تلگراف این بی‌ثباتی به نفع دلار و به زیان قیمت بیت‌کوین است.

تریدر محبوب بازار کریپتو، ” Crypto E”، به این نکته اشاره کرد که اگر شاخص دلار از سطح کنونی خود، یعنی 92.2، به 94 برسد، دلار می‌تواند همچنان بیت‌کوین را «تحت فشار قرار دهد».

نمودار شمعی یک روزۀ شاخص ارز دلار، منبع: TradingView

 

بانک چینی اظهارنظر ضدکریپتوی خود را ظرف چند دقیقه پاک کرد

آغاز این هفته نشانه‌های خوبی دربارۀ بیت‌کوین بروز نداده است. مقصر کیست؟

علاوه بر بانک فدرال مرکزی، یک اقتصاد دیگر نیز نفوذ خود بر حوزۀ کریپتو را گسترش می‌دهد و آن اقتصاد چین است.

بانک کشاورزی چین، طی بیانه‌ای به روشنی بیان کرد که خدمات این بانک نباید برای تراکنش‌های مربوط به کریپتوکارنسی استفاده شود و این بانک در معامله‌های ارز دیجیتال مشارکت نخواهد کرد. این بانک اعلام کرد که حساب مشتریانی که در این فعالیت‌ها مشارکت کنند، بسته خواهد شد.

نتیجۀ این بیانیه آن بود که بیت‌کوین 1000 دلار سقوط کند و به 33 هزار دلار برسد. گرچه این بیانیه به زودی پاک شد، اما ضربۀ خود را وارد کرد.

به طور کلی، پس از ممنوعیت معاملات کریپتو در سپتامبر 2017، هیچ تغییر اساسی در موضع‌گیری دولت چین در خصوص بیت‌کوین رخ نداده است.

برخی دیگر استدلال می‌کنند که بیت‌کوین به لطف این اقدامات تنبیهی ازسوی بانک‌ها و دولت، فرصت‌های جدیدی را کسب کرده است- استخراج به جای دیگر منتقل می‌شود و شبکه به موجب استفاده‌های دوستانه‌تر و رویکردهای قضایی و قانونی قابل‌اعتمادتر شکوفا خواهد شد. چنانکه الکس گلدشتاین (Alex Gladstein)، مدیر ارشد راهبردی بنیاد حقوق بشر در پاسخ به خداحافظی یک ماینر در استان سیچوان گفت: «سلطۀ چین بر استخراج بیت‌کوین رو به پایان است».

نمودار شمعی یک ساعتۀ بیت‌کوین/دلار منبع: TradingView

هودلرهای بیت‌کوین بازمی‌گردند

همچنان که سطح پشتیبانی 30 هزار دلار بیت‌کوین نزدیکتر می‌شود، واکنش‌ها به عملکرد بیت‌کوین در روز دوشنبه با نگرانی و ابهام آمیخته می‌شود.

زیرا شاخص‌ها نشان‌دهندۀ چرخش صعودی هستند، اما قیمت‌ تاکنون وضعیتی خلاف آن را نشان داده است.

یکی از این شاخص‌ها نرخ‌های بودجه (funding rates) است که قاطعانه از گاوهای بازار حمایت می‌کند. هم‌اکنون نرخ‌ها در همۀ صرافی‌ها منفی هستند، این نشانۀ کلاسیکی است مبنی بر اینکه افزایش قیمت در راه است.

حرکات میان هودلرهای فصلی نیز این روند را تأیید می‌کند؛ حتی در سطوحی پیش از افت قیمت دوشنبه، کوین‌ها (به دست هودلرها) شکار می‌شوند.

«کوین‌ها در حال بازگشتن به نزد هودلر هستند، کسی که هیچ‌گاه بیت‌کوین خود را رها نمی‌کند»

نمودار تغییر موجودی نقدی بیت‌کوین، منبع: Willy Woo/ Twitter

ویلیام کلمنت (William Clemente)، تحلیل‌گیر کریپتو، معتقد است که این تجمع دوباره رویداد سال 2013  را تکرار کرده است؛ در آن سال بیت‌کوین دو مرحلۀ صعودی را تجربه کرد که میانش یک اصلاح عمده رخ داد.

او با اشاره به تغییر موقعیت خالص داده‌ها (نمودار زیر) تأکید کرد که «هودلرها بیت‌کوین را به شدت در اینجا جمع می‌کنند».

نمودار تغییر موقعیت خالص بیت‌کوین، منبع: ویلیام کلمنت

بنیادها عدم‌اطمینان را تکرار می‌کنند

چین تأثیر بسزایی در بنیادهای شبکۀ بیت‌کوین داشته است.

چنانکه ادواردز (Edwards) اشاره کرد، به لطف ممنوعیت وسیع ماینرها، طی ماه‌های گذشته هش‌ریت به میزان قابل توجهی کاهش یافت. این در کوتاه مدت دردسرزاست، اما موقت است.

با توجه به تنظیمات ذاتی بیت‌کوین، همواره یک فرصت جذاب وجود دارد که این کریپتو تحت شرایط متفاوتی استخراج شود. به لطف کاهش هش‌ریت و درنتیجۀ کاهش سختی شبکه، دسته‌ای از ماینرها به مشارکت در شبکه تشویق می‌شوند.

هزینۀ مشارکت کاهش می‌یابد، و عمل استخراج برای افراد و نهادهای بالقوه بیشتر و بیشتری تبدیل به یک پیشنهاد پایدار و رو به رشد می‌شود.

در این میان، آدام بک (Adam Back)، مدیر بلاک‌استریم (Blockstream) تأکید می‌کند که تاثیر چین بر کاهش هش‌ریت حدود 39 درصد بوده است. اعداد و ارقام متفاوت هستند، زیرا هش‌ریت نهایتا یک تخمین است و اندازه‌گیری دقیق آن ممکن نیست.

آیا این وضعیت واقعا بد است؟

در مجموع همه معتقد نیستند که کلیۀ اخبار مربوط به بیت‌کوین بد است.

برخی مقایسه‌ها با بازار گاوی پیشین نشان می‌دهد که سال 2021 در چارچوب عملکرد قیمت استانداردی بوده است.

تحلیل‌گر محبوب کریپتو با نام کاربری “Root” در 2 ژوئن 2021 توئیتی منتشر کرده با این مضمون که گرچه امروز بازار بیت‌کوین بشدت در دست خرس‌هاست، اما ما هنوز در همان محدودۀ قیمت بازارهای گاوی قبلی هستیم (35 هزار دلار).

در حال حاضر پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین بر اساس مدل ” stock-to-flow”، در هر بازۀ زمانی فراتر از نمودار روزانه، روندی صعودی را نشان می‌دهد. چنان‌که کوین‌تلگراف نیز گزارش داده که هم‌اکنون بدترین سناریو آن است که در پایان سال جاری قیمت بیت‌کوین به 135 هزار دلار خواهد رسید.

منبع: cointelegraph.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

چهار + سه =