آیا ممکن است ایلان ماسک به‌خاطرِ دستکاری قیمت‌ها به زندان برود؟! - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

آیا ممکن است ایلان ماسک به‌خاطرِ دستکاری قیمت‌ها به زندان برود؟!

زمان مطالعه: 2 دقیقه

ایلان ماسک و توییت‌هایش درباره بازار کریپتوکارنسی، شت کوین‌ها و آلت کوین‌ها، و تاثیر این‌کار بر روی قیمت‌ها، همواره بحث‌برانگیز است. حالا سوال برخی این است که آیا قانونی در فضای رمزنگاری وجود دارد که بتوان ماسک را به دلیل دستکاری‌هایش در این بازار مجرم شناخت؟!

هر بار که این میلیاردر درباره یک کوین توئیت می‌کند، قیمت آن سکه سر به فلک می‌کشد. مدیرعامل تسلا در حال تبلیغ کوین‌هایی است که در توییتر با عنوان «شت کوین» شناخته می‌شود.

حالا، یکی از موضوعات بحث‌برانگیز، قانونی‌بودن این توییت‌هاست که به نظر می‌رسد هدف آن دستکاری قیمت‌های بازار است. اما هنوز چیزی شبیه‌به قوانینِ معامله داخلی در فضای رمزنگاری وجود ندارد؛ چراکه ارزهای رمزپایه هنوز آن‌طور که باید تنظیم نشده‌اند.

هیچ قانونی حاکم بر دستکاری بازار وجود ندارد. این در حالی است که با نوسانات بالا، دارایی‌های دیجیتال بسیار مستعد دستکاری هستند.

این اولین بار نیست که یک فرد برجسته از سیستم‌عامل خود برای ریختن قیمت یک کوین استفاده می‌کند. جان مک آفی مشهور به «شیلینگ ICOs» بود، بدون آن‌که فاش کند برای این کار پول دریافت کرده است. درنهایت این کار منجر به دستگیری او در اسپانیا شد.

دستگیری جان مک آفی

در آخرین بازار گاو نر که در سال 2017 آغاز شد، مهم‌ترین عامل ICO بود. هر روز ده‌ها ICO آزاد و بازار اشباع می‌شد.

افرادی که پشت ICO بودند، روی جلب نظرها تمرکز کرده بودند تا کوین‎‌های بیش‌تری به‌دست آورند. آن‌ها سراغِ افراد با نفوذ رفتند که جان مک‌آفی یکی از انتخاب‌های آشکارشان بود.

مک‌آفی ادعا کرد که 105000 دلار برای توئیت‌کردن در مورد یک کوین یا ICO به‌دست آورده است. طبق اطلاعات SEC، مک آفی 23 میلیون دلار برای ICO‌های شیلینگ درآمد کسب کرد.

دستگیری او مستقیماً به دلیل شیلینگ نبود، اما بخشی از آن بود. از آنجا که در واقع هیچ قانونی در مورد شیلینگ وجود نداشت، SEC باید مسیر فرار مالیاتی را طی می‌کرد. اتهامات مربوط به عدم افشای درآمد از ICO و هدایت درآمد وی از طریق ارز رمزنگاری‌شده برای جلوگیری از پرداخت مالیات علیه او مطرح شد.

مک آفی در تاریخ 5 اکتبر سال 2020، به درخواست SEC در اسپانیا دستگیر شد. او هم‌اکنون در اسپانیا نگهداری می‌شود. استرداد وی هنوز مشخص نشده است.

توییت‌های ایلان ماسک

این اولین‌بار نیست که توییت‌های ماسک مشکلی ایجاد می‌کند. در سال 2018، SEC به دلیل حقایق گمراه‌کننده‌ای که توسط مدیرعامل شرکت تسلا توئیت شد، ایلان ماسک را مورد تحقیر مدنی قرار داد.

این توییت‌ها شامل مواردی از قبیل ادعای ساخت 500،000 ماشین در سال، توسط خودروساز بود. گفته می‌شود این توییت‌ها قیمت سهام شرکت را دستکاری کرده‌اند.

در پاسخ به حواشی ایجادشده در آن زمان، ایلان ماسک گفت که توییت‌های او بخشی از حق او برای آزادی بیان است.

دادخواست متعاقب آن منجر به این شد که مدیرعامل شرکت با محدودیت‌های خاصی آزادی استفاده از توییتر را داشته باشد. توئیت‌های وی که برای سهامداران مهم است، قبل از اجازه ارسال باید بازبینی شوند.

اما جالب است که بدانید ارزهای رمزپایه در لیست موضوعات محدود شدهِ توییتری، برای این میلیاردر نیست. به‌همین‌دلیل نیز او از کوین‌های شیلینگ در حساب توییتر خود استفاده می‌کند. آخرین پروژه شیلینگ او، سکه “Cumrocket” است. این کوین پس از توییت ماسک، بیش از 70 درصد افزایش یافت.

تا امروز، هیچ اقدام قانونی در خصوص توئیت‌ها علیه ماسک انجام نشده است. به این دلیل که هیچ قانونی وجود ندارد که بتوان گفت در این مرحله نقض شده است.

منبع: newsbtc.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

شصت پنج − 57 =